איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

תל בית שמש

| 05/07/2020

תל בית שמש הינו אתר ארכיאולוגי המשמר את שרידו של יישוב עתיק. מיקום התל הינו אסטרטגי וחולש על עמק שורק שבו עבר ציר תנועה בין מישור החוף לעבר הרי יהודה.

תל בית שמש מהווה נקודת תצפית יפה כל ימות השנה על אזור נחל שורק. התל יפה במיוחד בחודשים ינואר ופברואר, אז מכסה אותו פריחת מרבדי כלניות מרהיבים.

בתל, אשר החפירות הארכיאולוגיות בו החלו בשנת 1911 נמצאו 6 שכבות ישוב שונות כאשר המרכזיות שבהן הן עיר כנענית אשר חרבה בשריפה במאה ה-14 לפני הספירה וכן עיר מחוז אשר פעלה במאות העשירית והתשיעית לפני הספירה - תקופת ממלכת יהודה. הפרשנות של הממצאים מהחפירות האחרונות מציעה כי האתר היה עיר יהודית, אם כי הנושא נתון להתדיינות בין הארכיאולוגים. 

המצדדים בתזה זו, מציגים אחוז נמוך מאוד של עצמות חזיר (פחות מ1%) אשר נמצא בתל, בשונה מכ-20% עצמות חזיר בערים המוכרות כערי פלישתים.

השכבה העליונה באתר הינה שכבה מתקופת הביזאנטית (ראו רצף תקופות היסטוריות) בה נמצאו מטבעות שונים.

בתל בית שמש נמצאו לאורך שנות החפירות ממצאים שונים בהם:

  • שער כניסה מרשים 
  • חומה עם מגדל תצפית
  • מבנה ציבור גדול
  • סדנת חרשות ברזל  - סדנה זו הינה הקדומה ביותר שהתגלתה עד כה באגן המזרחי של הים התיכון. בסדנה התגלו כורי נפח רבים, פיות של מפוחים ועשרות פריטי ברזל שיוצרו או תוקנו בה

אחד הממצאים המרשימים באתר הינו מאגר מים עצום בעל נפח של כ-800 מטרים מעוקבים. המאגר בנוי בצורת צלב וקירותיו טויחו מספר פעמים. הכניסה למאגר המים הינה בגרם מדרגות אשר בניתו היתה אתגר הנדסי. את המים שאבו על פי רוב מחור אשר נמצא במרכז תקרת המאגר (מחור זה גילו החוקרים לראשונה את המאגר).

בית שמש מוזכרת בתנ"כ מספר פעמים, והמפורסמת שבהם היא מספר שמואל בה מסופר כיצד החזירו אליה הפלשתים את ארון הברית אשר נשבה במהלך מלחמת אפק:

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

" ... וַיִּקְחוּ שְׁתֵּי פָרוֹת עָלוֹת וַיַּאַסְרוּם בָּעֲגָלָה, וְאֶת בְּנֵיהֶם כָּלוּ בַבָּיִת. וַיָּשִׂמוּ אֶת אֲרוֹן ה' אֶל הָעֲגָלָה, וְאֵת הָאַרְגַּז וְאֵת עַכְבְּרֵי הַזָּהָב וְאֵת צַלְמֵי טְחֹרֵיהֶם. וַיִּשַּׁרְנָה הַפָּרוֹת בַּדֶּרֶךְ עַל דֶּרֶךְ בֵּית שֶׁמֶשׁ בִּמְסִלָּה אַחַת הָלְכוּ הָלֹךְ וְגָעוֹ, וְלֹא סָרוּ יָמִין וּשְׂמֹאול, וְסַרְנֵי פְלִשְׁתִּים הֹלְכִים אַחֲרֵיהֶם עַד גְּבוּל בֵּית שָׁמֶשׁ. וּבֵית שֶׁמֶשׁ קֹצְרִים קְצִיר חִטִּים בָּעֵמֶק, וַיִּשְׂאוּ אֶת עֵינֵיהֶם וַיִּרְאוּ אֶת הָאָרוֹן, וַיִּשְׂמְחוּ לִרְאוֹת. וְהָעֲגָלָה בָּאָה אֶל שְׂדֵה יְהוֹשֻׁעַ בֵּית הַשִּׁמְשִׁי וַתַּעֲמֹד שָׁם." (שמואל א',ד'-ו').

הוראות הגעה

תל בית שמש נמצא על כביש 38 בין הכניסה הצפונית לכניסה הדרומית לעיר בית שמש. התל בולט וגבוה מעל הסביבה ובסמוך לכביש ישנו מגרש עפר קטן בו ניתן לחנות את הרכב.

חוות דעת על תל בית שמש

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג