כל המידע על בית העיר

בית העיר, הלוא הוא בית העירייה הישן של תל אביב, שוכן בכיכר ביאליק. המבנה עבר שיפוץ ושיקום ב-2009 וכיום הוא משמש כמוזיאון לתרבות אורבנית של תל אביב יפו ומחזיק בכמה כובעים: היסטורי, אמנותי וייצוגי.

בית העיר: הבית על קצה המזלג

בית העירייה הראשון היה ממוקם ליד כלבו שלום, בתל-אביב הישנה. בשנת 1925, כשהמבנה היה קטן מלהכיל, חיפש ראש העיר מאיר דיזינגוף מקום חלופי. היא זיהה את מבנה בית העיר, שבכיכר ביאליק, הסמוך לבית ביאליק. מבחינת דיזינגוף זו היתה הזדמנות למפגש בין הרוח לשלטון. ביאליק – איש הרוח ומייסד החזון בנה את ביתו בסמוך ודיזינגוף – איש השלטון, שיודע לבצע, פנה למשפחת סקורה שבנתה את הבית כמלון דירות פרטי, ושכנע אותם להשכיר את המבנה לטובת העירייה.

בית העירייה הישן שכן במבנה בית העיר עד שנת 1965, אז עברה העירייה לבית משכנה הנוכחי, הנמצא בכיכר רבין. בשנת 1971 בית העיר הפך למוזיאון היסטורי של תל-אביב ובהמשך ב-2009 – למוזיאון לתרבות אורבנית של תל-אביב.

במהלך השנים אונסק”ו הכריז על בית העיר כאתר מורשת תרבות עולמית.

בניין בית העיר משתרע על-פני 3 קומות. הכניסה לבניין ממוקמת מעל 2 גרמי מדרגות – אחד מכל צד של הכניסה. במבט על הקומה השניה ניתן לראות מרפסת לכל רוחבה של הקומה, בה גם ניתן לבקר. מתחת למרפסת תוכלו לראות את סמל עיריית תל-אביב, שלא הופיע במקור, אלא הוטבע כתוספת מאוחרת יותר.

בית העיר בכיכר ביאליק, צילום: שיר בהר
בית העיר בכיכר ביאליק | צילום: שיר בהר

בית העיר: ההיסטוריה של תל-אביב

גם כיום משמש בית העיר כמקור ללימוד ההיסטוריה של העיר, אך לא מדובר על סתם ארכיון משעמם, אלא על ארכיון חי ופעיל שממשיך לקלוט חומרים דרך פרוייקט “העיר הנגלית לעין” - ההיסטוריה של תל אביב דרך אלבומים פרטיים. תושבי העיר בהווה ובעבר מוזמנים לשלוח תמונות, שמנציחות את התפתחות העיר במהלך השנים, המקומות שהפכו לחלק בלתי נפרד מהעיר ואת הסיפורים האישיים של משפחות שגרו בעיר וחלק שגרות בו עד היום.

קטעי עיתונות ותמונות מתל-אביב הישנה, צילום: שיר בהר
קטעי עיתונות ותמונות מתל-אביב הישנה | צילום: שיר בהר

בקומה התחתונה מחכות זו לצד זו  עמדות מחשב המכילות מידע בלתי נדלה על העיר, החל מכ-60 שעות דיגיטליות של ההיסטוריה של תל אביב, צילומים משנת 1909 אז הוקמה העיר, אפשרות לשיטוט באפליקציה דיגיטלית המדמה שיטוט בעיר ועד סיפורים על אירועים, מקומות ואישים הקשורים לעיר.

גם רצפת הקומה מספרת את ההיסטוריה שלה – על אריחיה המצויירים ואם תצאו לגינת הבית, תוכלו ליהנות גם היום מהשקט שבחצר הפנימית, המשמשת גם כיום לאירוח אישים חשובים.

בקומה הראשונה ניצבת לשכתו המשוקמת של ראש העיר הראשון של תל-אביב, מאיר דיזינגוף - המשמשת כמו קפסולת זמן, כי כך נראה החדר שלו ב-1925: עם מפת הפרצלציה הראשונה (מפת חלוקה של קרקע משותפת למספר חלקות חדשות לבניה) ועם את החפירה ששימש בהנחת אבן הפינה של הבית. בחדר ליד תוכלו לראות תערוכת קבע המפארת את פועלו של דיזינגוף.

בקומה זו נמצא גם חדר עיון ובו ספרי עיון, פרוזה ושירה והוא פתוח לרווחת המבקרים.

בית העיר: אמנות ותופעות אורבניות

בחלל המרכזי של המבנה, החולש על קומת הכניסה ועל הקומה הראשונה נערכות תערוכות מתחלפות מתוך ראיה, שבית העיר משמש במה לעיר ולתושביה, החל מאמנים ויוצרים ועד מבקרים המעוניינים להכיר את תל-אביב.

כאן תוכלו לראות כל תופעה אורבנית בארץ או בעולם, החושפת את היצירה ואת התופעה האורבנית החדשה באמנות. בשנתיים האחרונות מציגים כאן קולקטיביים מהארץ ומהעולם. כל 4 חודשים קירות החלל המרכזי משנים צבע וצורה ומזמינים להכיר יצירות חדשות הנרקמות על קירות המוזיאון ולא באווירת סטודיו. 

כל רכיבי האמנות והתרבות מקבלים הזדמנות להציג כאן: תערוכות, אופנה, עיצוב וכנסים.

מהתערוכה של הקולקטיב הצרפתי דה מנטל ויפורז, צילום: שיר בהר
מהתערוכה של הקולקטיב הצרפתי דה מנטל ויפורז | צילום: שיר בהר

בית העיר: הפן הייצוגי

בבית העיר נמצאת גם הלשכה הייצוגית של ראש העיר הנוכחי, הסגורה לקהל הרחב. כאן מתקיימים אירועים ייצוגיים של העיר, כמו: חתימת הסכמים בין תל-אביב לערים אחרות בעולם או אירוח ראשי עיר.  

מידע שימושי

  • שעות פעילות: שני – חמישי, 9:00-17:00, שישי – שבת, 10:00-14:00, ראשון – סגור
  • עלות: מבוגר: 20 ₪, ילד( 3-18) / גימלאים / חיילים / סטודנטים: 10 ₪
  • תחבורה ציבורית: קווי דן: 4, 16, 18, 24, 25 | תחנת הורדה להסעות בפינת הרחובות ביאליק ואלנבי
  • המקום נגיש לכסאות גלגלים