כל המידע על גבעת יונה

בגובה 53 מטר מעל פני הים, בנקודה הכי גבוהה באשדוד, שוכנת גבעת יונה, ממנה ניתן לראות תצפית היקפית של 360 מעלות על העיר אשדוד ועל נקודות חשובות בעיר. אם תביטו מזרחה, תוכלו לראות גם את הרי ירושלים, צפונה תוכלו לראות את אזורי התעשייה, מושבים ואת ראשון לציון ותל אביב – ביום יפה, ממערב נמצאים הנמל והים ודרומה – תוכלו להתרשם מהעיר אשדוד.

על שם מי נקראת הגבעה? 

על פי מסורות מקומיות יונה הנביא, שהלוויתן בלע אותו ביפו ופלט אותו באשדוד, קבור כאן. במפת מידבא שנמצאה בירדן מוזכר “הקדוש יונה” עם התייחסות לגבעה הזו. המוסלמים המשיכו את הקו של המסורת שלנו ומאמינים שנבי יונס, שייח’ מהמאה ה-8 לפני הספירה קבור כאן.

בעבר לא העריכו את חשיבות המקום והוא נהרס. כיום אפשר לראות את קבר יונה בן אמיתי ואת מיקום קבר השייח’ במרפסת עם פרגולה שבגבעה.

לגבעה יש שם נוסף – גבעת יפה, על שמה של אשתו של עובד בן עמי, שהקים את אשדוד. קודם לכן הוא הקים את נתניה. בן גוריון ביקש ממנו לבנות גם את הדרום וכאות מחווה לעבודה שלו קראו לגבעה על שם אשתו יפה. 

אז מה יש כאן?

בגבעה נמצא המגדלור של נמל אשדוד, שפעל עד שנות ה-90 של המאה ה-20’ והנחה את האוניות שהגיעו לחוף. הודות לטכנולוגיה הימית המתקדמת המגדלור כבר לא בשימוש, אך בלילה הוא מואר. את הנקודות החשובות בבעה אפשר לראות בסמוך לשביל הטבעתי המקיף אותה. 

צמוד אליו נמצאים שני מגדלי מים עם בריכות מי תהום. על קיר מגדל המים מופיעה מפת גרפיטי של העיר אשדוד, אותה צייר דודי שובל, אומן גרפיטי אשדודי, הידוע בכינוי One Love.

במורדות הגבעה יש גן עם משטחי דשא, שבילי הליכה, ספסלים, מרפסות תצפית, פסל פסיפס ומסעדת קירה – מסעדה חלבית, הפתוחה גם בשבת.