כל המידע על הדיונה הגדולה באשדוד

מי לא רוצה לחזור לילדות? לימים ההם שיכולנו סתם לשחק בחול או להשתולל בחוץ. היום, כשכולנו מבוגרים יותר, בואו נודה באמת, זה קצת מביך לעשות את הדברים האלה בפומבי.

אבל מה אם נגיד לכם, שיש שמורת טבע בישראל, שבה כולם, בכל הגילאים חייבים להשתולל בה, אחרת אין טעם לבוא?

אם עוד לא שמעתם עליה, זה הזמן להכיר את הדיונה הגדולה באשדוד – המקום בו כולם מוזמנים לשקוע בחול, להתגלגל ובערך לעשות ככל העולה על רוחם. העיקר ליהנות.

רגע של היסטוריה

הדיונה הגדולה באשדוד היא שריד לחולות נודדים שהגיעו לארץ מאפריקה ובהם שרידי קוורץ של הרי גרניט. המרינה, הנמל והבניה מסביב חסמו את המשך נדידת החולות לאזור ולכן חשוב לשמר אותם. למעשה הדיונה היא נקודת ההתחלה של שמורת חולות המגיעה עד ניצנים ויחד הן מהוות שטח של 20,000 דונם.

היא זכתה לכינוי הדיונה הגדולה בגלל שהיא מגיעה לגובה של 35 מטרים. מה עוד מיוחד בדיונה? יש כאן צמחיה אותנטית למקום – שרידים של בוסתני גפנים, עצי תאנה ודקלים, המתקיימים ממי התהום הגבוהים המאפיינים את אזור החולות. סוג כזה של חקלאות קדומה היה ידוע בשם מואסי. 

נוסף לכך בשמורה יש בעלי חיים, ביניהם 200 פרטים של צבאים הפעילים בשעות הלילה. לא תוכלו לראות אותם פעילים, אבל תוכלו לחפש את עקבותיהם בחול.

יוצאים לדרך

עקבו אחר הסימון הירוק היוצא מחניון השיקמים דרומה לאורך כ-400 מטר. קחו בחשבון שהנעליים ישקעו קצת בחול, אך זה יאפשר לכם להסתכל על הצמחיה סביב, על החולות הנודדים והרכים שהגיעו מאפריקה ואולי גם למצוא עקבות של בעלי חיים, כמו לטאות, חיפושיות, חלזונות, נמלים, מכרסמים, ארנבת, שועל מצוי וצבי ארץ ישראלי. 

מהר מאוד תראו מולכם את דיונת החול הגדולה במדינה המתנשאת לגובה של כ-35 מטרים. עכשיו מגיע החלק הכייפי – מתחילים לטפס אל הדיונה, תוך כדי שוקעים בחול, אבל לא מוותרים עד שכובשים את הפסגה.

הדרך חזרה למטה תלויה בכם – ריצה, גלגול או אפילו ירידה איטית בהליכה או בישיבה על הישבן. אם הגעתם עם ילדים, סביר להניח שהם יחזרו על מסלול הטיפוס והגלישה הרבה מאוד פעמים.

בסיום חזרו על עקבותיכם עד שתגיעו לחניון השיקמים. כאן תוכלו לעצור להתרעננות קלה, לשבת בצל עצי השקמה, ליד אחד משולחנות הפיקניק של קק”ל.

אם אתם מזהים ריח פריחה מוכר ולרגע חושבים שאתם יושבים תחת עץ התאנה, שימו לב שהפרי של עץ השקמה, הקרוי ג’ומס, רק נראה כמוה, אבל הוא נחות בטעמו.

איך מגיעים?

אל הדיונה הגדולה באשדוד תוכלו להגיע גם ברכב פרטי וגם ברכבת. המגיעים ברכב פרטי יחנו בחניון השקמים והנוסעים ברכבת יצעדו כ-5 דקות מתחנת הרכבת אשדוד עד הלום. לשם כך עליכם לפנות שמאלה ביציאה מהתחנה וללכת ישר עד הכיכר השנייה, שם שוב לפנות שמאלה לדרך הכורכר, שתוביל אתכם לחניון השקמים, ממנו מתחיל שביל הטיול.