כל המידע על מצפור טייסת העמק

ליאור הררי ז”ל, טייס מטוס ברק מטייסת “העמק”, שבסיסה ברמת דוד, יצא ב-27 במרץ 2000 לטיסת אימונים יחד עם רב סרן יונתן בגין ז”ל. מטוס ה-F16 שהמריאו איתו צלל לים והשניים נהרגו. באפריל 2006 הקימו את מצפור טייסת העמק לזכרו של הררי ז”ל. 

מצפור טייסת העמק הנמצא על דרך נוף כרמל צופה אל בסיס רמת דוד, גבעות שייח’ אבריק, פסל אלכסנדר זייד ואל נופי עמק יזרעאל. במרכז רחבת המצפור ניצבת אנדרטה המדמה את מסלולי ההמראה בבסיס רמת דוד באמצעות שני גושי אבן מלבניים וסלע גבוה עם שלט הנצחה עם פרטי הנופל ומילות השיר “לכל איש יש שם” של זלדה.

לנוחיותכם, ברחבת התצפית גם מפה פנורמית המציגה את יישובי הסביבה. בסמוך לה גרם מדרגות קטן המוביל לחניון פיקניק קטן וצנוע המוטמע בתוך חורש מקומי של אלון מצוי, עם כמה פינות ישיבה ושולחנות אבן, המשתלבים בנוף. והדובדבן שבקצפת – “שירים בסלע” – לוחות קרמיקה עם שורות משירי משוררים ישראלים, שהוטבעו בסלע המקומי מסביב. בסתיו פורחים כאן כרכומים ונרקיסים, בתחילת החורף – אירוס הסרגל ורקפות ובהמשך מצטרפות כלניות.

ממצפור טייסת העמק יוצא שביל “מהשומר הראשון לאסטרונאוט הראשון”, בדרגת קושי בינונית – קשה, הנמתח לאורך 24 קילומטרים ועובר בין מספר אתרים היסטוריים חשובים. אפשר לעשות את כל המסלול או רק את חלקו, ויש בו מקטעים המתאימים לטיול ברגל, באופניים, ברכב רגיל או ברכב 4X4. 

ליוצאים ממצפור טייסת העמק יש לעקוב אחרי סימון שבילים שחור 4126, בקרן הכרמל – בעקבות סימון שבילים אדום 4226 מזרחה עד חציית כביש 70 בגשר תת קרקעי. משם ממשיכים עם סימון שבילים כחול 4105 לכיוון צפון מזרח לאנדרטת השומר הראשון. המשך השביל יקח אתכם דרומה ואחר-כך מזרחה לכפר יהושע, משם צפון מזרח עד הנקודה האחרונה בתל שמרון. 

בין האתרים בשביל – מנזר המוחרקה, בית שערים, כפר יהושע, אנדרטת הטייס במשמר העמק, רמת דוד, הסליק בנהלל, עץ האלון של חנה סנש ובית העלמין בנהלל, שם קבורים האסטרונאוט הראשון אילן רמון ובנו אסף רמון.