כל המידע על בריכת החורף המשוקמת בכפר ריחניה

הכפר הצ'רקסי ריחניה נוסד בשנת 1873, אך רק בשנת 1880 הגיעו אליו משפחות צ'רקסיות משבט אבזאח מצפון הקווקז. למה הן בחרו להתיישב כאן? אגדה עתיקה מספרת על שלושה פרשים, שיצאו לחפש מקום להתיישב בו. הפרשים הגיעו לאזור, התרשמו מהקרקע, מבריכת המים והמעיין הסמוך וביקשו את ברכת השלטונות להתיישב במקום.

לאחר אישור השלטונות הכפר נבנה בצורה מלבנית, מוקפת חומה ושערים, אותם נעלו בלילה. את מקור השם של הכפר העניקו לו צמחי ההדס, הנקראים בערבית ריחן, שצמחו ליד הבאר במקום.

בפאתי הכפר, בחלקו הצפון-מערבי של היישוב, נמצאת בריכת חורף המשתרעת על שטח של כשבעה וחצי דונמים. בשנה האחרונה (2020) שוקמה בריכת החורף ביזמת רשות ניקוז ונחלים כינרת, בשת"פ עם מועצה אזורית מרום הגליל, רשות הטבע והגנים, במימון של הקרן לשטחים פתוחים ובתכנון משרד ליגמ פרויקטים סביבתיים.

בריכת החורף בריחניה | צילום: תקשורות יעל שביט

בריכת החורף בריחניה | צילום: תקשורות יעל שביט

את תכנון הבריכה עשו תוך כדי שמירה על האופי המיוחד והטבעי של השטח. בנוסף בנו טיילת קונזולית (תלויה) הנותנת תחושת ציפה מעל מי הבריכה. בבריכה ובסביבתה תמצאו מגוון עשיר של בעלי חיים כמו סלמנדרה מצויה, חפרית מצויה, טריטון הפסים וקרפדה ירוקה. גם הצמחייה פורחת ועיקר תשומת הלב לצמחי מים כמו נורית המים וצבעוני מצוי. אם יתמזל מזלכם תוכלו לראות מסביב עופות מים וחופמאים הפוקדים את הבריכה.

מול בריכת החורף תמצאו ספסלי ישיבה, המזמינים ליהנות מהיופי סביב וגם אפשרות לפיקניק קליל בחיק הטבע.