טיול ג'יפים בפארק איילון-קנדה ועין איוב

מסלול קצר, כמה שעות שבסופן מגיעים למעיין חמוד. המעיין מתקשר לשמו של איוב התנ"כי, אבל הסיכוי שהוא שהוא וצרותיו ביקרו כאן קטן מאוד. האם גם כאן חיפש איוב מזור לצרותיו? האפשרות הסבירה יותר שהמקום מקושר לדיר איוב, כפר ערבי ששכן במקום. מאת: דובי זכאי
  • סוג ג'יפ: קל, בינוני.
  • התחלה: בכניסה לפארק איילון-קנדה.
  • סוף: כביש מספר 1, שער הגיא ממזרח למערב, בכביש המשתלב מכביש 38, בית שמש שער הגיא.
  • חניונים: לאורך פארק איילון. עין איוב. 
  • נקודת העצירה לקפה: מרפסת ציון קברו של איבן ג'בל, בפארק איילון- קנדה. עין איוב, בצל התאנה.

על המסלול

המסלול קל יחסית, קצר ומשתנה מאוד בין נסיעה בחורף לקיץ. למרות שהטיול בחורף ובאביב מומלץ, כדאי לערוך את הטיול גם בימי הקיץ. רצוי לבחור את שעות אחר הצהריים. בעקבות החורף, יש כמה נקודות שהגשם סחף חלק מהשביל ונוצרו בו חריצים עמוקים - נדרשת זהירות! בתוך החריצים נחבאים אבנים גדולות. אחרי הגשם המסלול מסוכן, החלקות ובוץ של אדמה כבדה.

דרך יפה ופשוטה לנהיגה. כמעט בסיומה נחבא מעיין קטן ויפה שלאחרונה (מרץ 2012) טופל על ידי אנשי קק"ל. סביב המעיין רועות הרבה פרות, כך שהשטח "מצטיין" גם ב"מוקשי נעל", מהסוג הנפוץ שפרות משאירות בשטח. כדאי לשריין את המקום תחת עץ התאנה - אני הייתי שם באחת השבתות, אז "התנחלו" ליד עץ התאנה חבורות של מטיילים, שנטו את אוהלם ליד המעיין. לכן, מי שרוצה את המקום חייב לשלוח "חיל חלוץ", לתפוס מקום.

מהלך המסלול

(איפוס מד האוץ)

0- פארק איילון, כניסה לפארק, מפת הפארק בכניסה.

פארק איילון-קנדה. אחד הגדולים ביערות קק"ל באזור המרכז. בשנת 1973 החלה קק"ל בטיפוח פארק קנדה. השם פארק קנדה ניתן בגלל תרומתם הנדיבה של תושבי קנדה היהודים. סרט תחקיר שהוקרן בטלוויזיה סיפר על שלושת הכפרים שהיו בתחום הפארק. לאחר שידור הסרט, הסתבר לחלק מיהדות קנדה שחלק מהפארק גולש מעבר לקו הירוק וביקשו למחוק את שמם מהפארק, או אז שמו הוסב לפארק איילון. רוב המטיילים מכירים את המקום כפארק קנדה, על כן מצמידים את שני השמות, פארק איילון כמובן בגלל מיקומו בעמק איילון. שימו לב לקיומו של פארק נוסף הנקרא פארק איילון והוא נמצא קרוב לתל אביב. כדי להבדיל בין שני המקומות, הפארק הסמוך לתל אביב נקרא פארק איילון תל אביב. פארק איילון-קנדה מגוון בצומח. תמונות השלכת מושכות רבים בסתיו, לקראת החורף. תמונות יפות לא פחות מתקיימות באביב: פריחות מרהיבות של שקדיות, כליל החורש, בוהניה ועוד. באזור אתרים ארכיאולוגים רבים, אתרי מורשת ומסלול טיול רגלי מיוחד (בעיקר בחורף), בעמק המעיינות, שיורד עד לאגם הגדול שבמרכז הפארק.

0.1 - מיד אחרי הכניסה לפארק, המחסום מורם באופן קבוע, פניה ימינה, כביש משובש ודרך עפר מוליכה דרומה.
0.6 - סימון (שביל אדום), פניה ימינה לדרך נוף דרומית (מעבר על גשרון).
0.8 - פניה שמאלה, סימון שביל אדום חורש ברושים צעירים.
1.1 - מזלג דרכים לבחור בשמאלי.
1.3 - טיפוס בעליה לעבר מתחם הקבר של איבן ג'בל, מרפסת צופה אל הנוף בוסתנים לרדת במדרגות.

מי היה שיח' איבן ג'בל? גיבור מוסלמי, שלחם וכבש באזור. סיים את חייו במגיפה בשנת 639 לספירה. מבנה עטור בכיפה גדולה, עם מרפסת מרהיבה ותצפית נוף מרהיבה. במרץ 2012, תיקנו את השביל לאתר (הדרך שהיתה משובשת מאוד ומתאימה לג'יפים בלבד). כעת כל רכב גבוה יכול להגיע אל למתחם הקבר. כדאי לתכנן את המסלול (או בפעם אחרת), כדי להגיע אל מרפסת הנוף לקראת השקיעה, אחד המקומות הרומנטיים באזור המרכז, וכמובן שהמקום מתאים לקפה.

1.5 - מימין, מטפס שביל הליכה. מסלול הליכה קצר רגלי לנקודת תצפית על לטרון.
1.8 - פניה ימינה, שילוט דרך נוף דרומית (סימון שביל אדום), מעבר בקר ואחריו מתחיל שביל שמתאים לג'יפים ולג'יפאים. ההתחלה קלה, במהלך הדרך יש כמה מקומות קשים למעבר, בגלל נזקי זרימת מי הגשמים לשבילים. אני מזכיר שוב, במידה וירד גשם, השביל בחלקים מסוימים הוא חלק מאוד, בחלקים אחרים מגיעים לאדמה חומה, כבדה, וגם זו בעיה שהאדמה רטובה.
2.6 - מזלג דרכים. ממשיכים ישר (בוחרים בשמאלי).
3.8 - פניה ימינה. לא להמשיך ישר.
3.9 - פניה שמאלה ועליה.

5.0 - מתחילה ירידה יפה לכיוון 'עין איוב'.
5.1 - צומת שבילים ממשיכים בשמאלי.
5.2 - ממשיכים ישר.
5.4 - פניה שניה שמאלה (חדה) לעין איוב.
5.5 - עוד עליה קטנה, סערת אבק ואנחנו בעין איוב.
עין איוב - יתכן והשם מקושר לאיוב המקראי, למרות שיש אתרים בצפון הארץ שמתייחסים לאיוב (מפל ומערה). בכל אופן, לפי הגרסה העדכנית, כאן שכן הכפר דיר איוב, כנראה על שמו נקרא המעיין. גירסה נוספת שרווחת בין המטיילים היא שגל אבנים ממערב למעיין הוא קברו של איוב, אך אין סימוכין לשמועה. בזמן האחרון הקיפו את המעיין בגדר, כדי שעדרי בקר לא יכנסו לתחומו. ואמנם, הבקר לא נכנס, אך רואים היטב את ה"סימנים הריחניים" מסביב. בחלק התחתון בריכה מסודרת, עומקה כמחצית המטר, מוקפת אבן. המים לא נראים נקיים, אך מומחים מציינים שזו אצה שמתפתחת ומעכירה את המים. יש זרימה קטנה בדופן הצפונית והמים גולשים לבריכה הגדולה. על המעיין מצל עץ תות ענק. בצד השמאלי של הבריכה, שלוש מדרגות חצובות באבן, שמוליכות לרחבה גדולה של עשב ירוק, תחת לעצי תאנה ענקיים. זה מקום מצוין לקפה (אלה אם הפרות הקדימו אתכם). לצד המעיין, מימין, צל מרווח של עצי שיזף, ביניהם מתחיל שביל קטן, רגלי, שפונה שמאלה ומטפס אל גבעה קטנה. המשיכו שמאלה, לעבר עצי תאנה ורימון, למרגלות התאנה, הנביעה של עין איוב. הנביעה תחומה בתוך אבנים מעוגלות, מים צלולים בעומק של מחצית המטר, ממלאים בריכה קטנה וממנה המים גולשים (בצורה לא מסודרת), למטה, אל הבריכה הגדולה.

(איפוס) וממשיכים ישר
0.1 - מיד פונים בירידה ימינה. זהו "שביל טלק" (למי שהיה אוטו נקי, כבר אין לו...) - אבק כמו טלק. זהו קטע קצר, אחרי השביל אין ברירה צריך לשטוף את האוטו (או להשאיר עבור המראה הקרבי).

0.3 - פניה ימינה. מולכם אתר בניה ענק של הרכבת לירושלים (נכון למרץ 2012). הדרך סגורה וצריך לערוך מעקף לאורך הגדרות. בימים כתיקונם, השביל היה מוליך אל אחורי תחנת הדלק, שער הגיא. גם כיום אפשר להגיע לתחנה בדרכים אחרות, אבל עד שיסתיים הפרויקט, הדרך מסתיימת בגדר אתר הבניה. היציאה החדשה אל כביש 1 (דרך השירות מתחנת הדלק, הדרך מתחברת לכביש שמגיע מכביש 38, שער הגיא בית שמש). הנסיעה לכיוון מערב בלבד.

0.6 פניה שמאלה
0.9 עולים לכביש מס' 1 לכיוון תל אביב.
(סוף מסלול).

 

כמה טיפים

יש כמה נקודות תצפית בדרך, מרהיבות ביופיין. מראה התצפית הגבוהה של רשת הכבישים בצומת שער הגיא. הגפנים שסדורים כמו חיילים לצד הכביש המהיר, מראות נוף, כמה מצוקי סלע, ועצים עתיקים.

חוות דעת על טיול ג'יפים בפארק איילון-קנדה ועין איוב

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

אירועי פסח 2018