מבוא למדבר - טיול בנחל שלמה

נחל שלמה יורד במתינות מהרי אילת לים סוף, מסלול מרתק של תערובת של סוגי מסלע ומראות מדבר מרתקים. למי שרוצה להכיר מדבר מבלי לנסוע קילומטרים רבים. מאת: דובי זכאי
  • סוג ג'יפ: קל, בינוני
  • התחלה: על הכביש ההולך מאילת דרומה למעבר טאבה
  • סוף: כביש 12, מעלה אילת (שילוט מסודר שמפנה לנחל שלמה התחתון)
  • חניונים: אין מקום מסודר, אך אפשר מתחת עצי השיזף בצל המצוקים, כל מקום מוצל שנראה לכם. 
  • נקודת העצירה לקפה: בחיבור עם נחל רחבעם.

על המסלול

השעה שש בבוקר בתחילת הקיץ. חברי יואב, אילתי לא ותיק, התייצב מוקדם בבוקר וחיכה לי בשכונת מגוריו באילת. יחד יצאנו לכבוש פיסה זעירה של המדבר. אנו מצויידים בג'יפ 'סוזוקי גראנד ויטארה' 2.4 ל', מנוע בנזין, ללא מיגון תחתון. הרכב לא התקשה בעבירות ועבר את המסלול בקלות. מרווח הגחון סביר, 20 ס"מ. כאמור, זו שעה בה הצללים ארוכים, השמש רק החלה להפציע במזרח, מעל הרי מואב ומפעם לפעם מתגנבת לתמונה קרן, שמזהיבה את המדבר. כמה יעלים שוטטו בתחתית הנחל. במהלך הנסיעה, בעוד אנו נוסעים, התענגנו על בוקר מדברי ונערכנו להכנת קפה. היופי בבוקר מדברי הוא נפלא ומי שרוצה לחוות מדבר מוזמן להתכבד בטיול.

המסלול קליל, כמעט ולא נדרש שילוב ארבע על ארבע. חלקו העליון יותר מדברי. החלק התחתון, סמוך לאילת, נגוע בכל מיני 'מאעכרים' שהתנחלו בצידי שביל הכניסה עם שטחי כינוס לאירועים. "נולדה" מחצבה "חביבה" שחופרת את אדמת הנחל ומשאירה ענן אבק באוויר.

מהלך המסלול

ההתחלה היא על הכביש ההולך לטאבה, אחרי הכניסה הצפונית לנמל ואחרי הכיכר שמעליה ניצבת אנדרטת הסירה.

0.0 - התחלה בכניסה לנחל שלמה תחתון, ממזרח למערב. סימון שביל אדום.
0.5 - בית ווילאמס: בית אבן מיוחד ועתיק, נמצא בכניסה לנחל שלמה, מעליו מתנשאים הרי אילת. הבית השקיף על ים סוף והרי אדום שבירדן. הבית נמצא בקרבת אתרי הנופש באילת בהם ריף הדולפינים, חוף אלמוג, המצפה התת-ימי. בית וויליאמס נבנה בשנת 1931, בתקופת המנדט הבריטי והיה שייך למרגל אנגלי בשם לורד ליאונארד וויליאמס. זמן מה הבית שימש כבית אירוח מיוחד. עתה רכשה את הבית משפחה, שהקיפה את עצמה בחומה גובהה של עפר, המקום היפה הפך לנסתר מעין.
1.0 - בהצטלבות הדרכים יש לבחור בשביל השמאלי, בעקבות שילוט חוות הגמלים.
2.0 - פניה לכיוון הר צפחות. מסלול רגלי יפה באזור הוא טיפוס על הר צפחות, לראות את צבעי השקיעה על ים סוף או את הזריחה מעל הרי אדום. המשך ברכב בשביל הימני.
3.0 - ממשיכים בשביל הימני. כאן כבר נוטשים את הציווליזציה המקולקלת ונפגשים עם יופיו והשקט של המדבר. שילוט: נחל שלמה סימון אדום. נחל רחבעם סימון שביל כחול.
4.5 - פניה שמאלה, למסלול קשה לנחל יהושפט. אנחנו ממשיכים ישר. סימון שביל אדום.
7.0 - ממשיכים ישר , אפשר כבר לראות קצה של כביש 12.
7.4 - פניה שמאלה לדרך העולה לכביש 12.
7.8 - עליה לכביש 12 ופניה שמאלה להרי אילת.
13.0 - עליה בכביש המפותל לתצפית יפה על מפרץ אילת, ים סוף והרי מואב.
17.0 - חזרה בכביש נקודת העלייה מנחל שלמה תחתון, מצידו השני של הכביש מסלול אתגרי של נחל שלמה, חלקו העליון.

סוף מסלול: ירידה חזרה לאילת דרך כביש 12.

כמה טיפים

  1. בחלק התחתון של הנחל, קרוב לאילת, בשעות הבוקר המוקדמות ושעות אחר הצהריים, פוגשים יעלים שאינם פוחדים מבני אדם. אין להתקרב ואין להאכיל אותם, הם מסתדרים יפה מאוד גם בלי 'במבה'. 
  2. רצוי לנסוע בשטח עם שני רכבים, למי שרוצה בדרך קלה יותר, יכול להתחיל את המסלול הפוך.
  3. תוואי הדרך הכבוש לעיתים יוצר מתלולים במרכז השביל, יש פעמים שמשתפף החלק התחתון של הג'יפ. מסוכן קצת כשיש אבנים חדות ולג'יפ אין מיגון תחתון. במקרה שהמיתלול גבוה, מומלץ לנסוע עם גלגל אחד על התלולית. אנו בחרנו במסלול העולה את הנחל בגלל שיקולי צילום, מאילת אל כביש 12.

חוות דעת על מבוא למדבר - טיול בנחל שלמה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

אירועי פסח 2018