כל המידע על שוויצריה הקטנה: נחלי כלח ונחל גלים

עדכון 6.10.21: מרשות הטבע והגנים נמסר כי בהנחיית משרד הבריאות אסור להיכנס למערת אורנית בכרמל עקב חשש לקדחת מערות.

המסלול עודכן באדיבות המדריך עומר זיו. רוצים לטייל עם עומר? היכנסו לעמוד שלו בטיולי »

🎧 יש גם פודקאסט שווה על נחל כלח! האזינו >>

דרכים רבות לטייל

הנחלים כלח וגלים יורדים מהכרמל לעבר חופו של הים התיכון ומזמנים למטיילים כמה אפשרויות טיול:

המסלול הראשי - לא מעגלי
משכו כ-6 שעות, אך יתרונו הוא שכולו בירידה, והוא עובר בחורש היפה, בעין קדם ובמערת אורנית. מסלול זה מתחיל בנקודה 1 ומסתיים בנקודה 9 (לא כולל ביקור במערה) או 8 (כולל ביקור במערה). יש להשאיר רכב נוסף בנקודת הסיום. חלק מהירידה אינו פשוט ומתאים רק למשפחות עם יכולת הליכה טובה.

מסלול חלקי 1 - לא מעגלי
כולל רק את חלקם העליון של הנחלים כלח וגלים, הוא קצר יותר (כ-4 שעות), חלקו עובר בירידה יפה וחלקו בעלייה לא קשה. גם הוא אינו מעגלי, אך דורש הקפצת רכבים קצרה יותר - הוא מתחיל בנקודה 4 ומסתיים בנקודה 1. המסלול מתאים למשפחות מיטיבות לכת (כולל טיפוס בין סלעים), וטוב גם לימים חמים כי חלק לא קטן ממנו מוצל.

מסלול חלקי 2 - מעגלי

שימו לב לעדכון מגולשים שביקרו במסלול ב-12.2020: צריך לכתוב בוויז פארק מונהיים / אשכול פיס / מלון קדם טירת כרמל- איפה שתמצאו חניה. נכנסים לתוך הפארק ומיד פונים שמאלה. קל מאוד לפספס את הפנייה, יש סימון אדום חיוור על האבן. ממשיכים כל הזמן עם הסימון למעלה לכיוון המערה - עליה תלולה. לאחר ביקור במערה יורדים למטה לפי הסימון האדום לנחל גלים - אין בו מים. משם פונים שמאלה וממשיכים עם הסימון. שחור לעין קדם - נקבה ובריכות שכשוך קטנות. המקום בדרך כלל עמוס המטיילים אבל שווה עצירה ארוכה. חוזרים חזרה במסלול שחור בהמשך משתלב עם הכחול. לא לפספס חווה חיות קטנה בסוף המסלול.

שימו לב לעדכון גולש שביקר במסלול ב-3.2021: במסלול המעגלי לאחר הביקור במערה לא ממשיכים בשביל האדום. יש שביל לא מסומן לפני הכניסה למערה שיורד ומוביל לשביל השחור. (השביל האדום עובר דרך המערה וממשיך לכיוון אחר לגמרי) .

שימו לב לעדכון מהגולשים שביקרו במסלול: בתחילת המסלול (נקודה 8) חסר סימון שבילים ורבים טועים והולכים ישר לפי השילוט לפארק.יש לפנות שמאלה ולעלות לתחילת המסלול.

מסלול זה עובר רק בחלקו התחתון של נחל גלים, אך כולל את מערכת אורנית ועין קדם, שבו ניתן לשכשך. המסלול מעגלי (מתחיל ומסתיים בנקודה 8) ובינוני באורכו (כ-4 שעות), והוא מתאים יותר למשפחות, אך עשוי לאתגר ילדים קטנים מאוד. שימו לב: בתחילת המסלול חסר סימון השבילים האדום. בשלב זה תהיו ערניים שכן לא מעט גולשים דיווחו על הגעה למבוי סתום עקב בלבול.  יש לחנות בכיכר שבמפעל הפיס ומיד לאחר השלט של הפארק לפנות שמאלה (תזהו את המקום לפי ספסלי הקק”ל). עולים לאורך הגדר עד שרואים את הסימון האדום. הולכים עם הסימון האדום עד מערת אורנית (נקודה מספר 7). לאחר הביקור במערה יש לאתר שביל לא מסומן היורד לנחל גלים. בנחל גלים השביל הלא מסומן מתחבר לסימון השחור ועל מנת להגיע לעין קדם יש ללכת עוד כ-20 דקות על המסלול השחור. הדרך חזרה לרכב הולכת על השביל השחור ממנו הגעתם ומתחברת לשביל הכחול. השביל מגיע לרפת ומשמאל לרפת יש שביל העולה במקביל לגדר מצד שמאל של מפעל הפיס עד לחניה.

שימו לב: למסלול המלא ולמסלול חלקי 2 מומלץ להביא בגד ים כדי שתוכלו להיכנס לנקבות עין קדם.

איך מגיעים

להלן דרכי ההגעה לכל אחת מנקודות ההתחלה / סיום. השתמשו במידע זה בהתאם למסלול שבחרתם (ראשי / חלקי 1 / חלקי 2).

לנקודה 1 (צומת דמון, תחילת מסלול ראשי, סוף מסלול חלקי 1): נוסעים על כביש 721 העולה מצומת אורן (כביש 4, מערבית לכרמל) עד לצומת דמון. בצומת פונים שמאלה ולאחר 500 מטר פונים שמאלה בשנית לעבר שטח פיקניקים גדול ורחבת חניה מסודרת כולל שירותים (בסמוך למשרדי פארק הכרמל). מנקודה זו מתחיל סימון השבילים הכחול של נחל כלח - יש שלט המורה על הכיוון. 

לנקודה 4 (תחילת מסלול חלקי 1): לאחר העלייה מצומת בין אורן בכביש 721, פונים שמאלה (צפונה) בצומת דמון. מעט לפני האוניברסיטה (המגדל הגבוהה ביותר בכרמל), ישנה צומת קטנה בה יש שלט ימינה לחורשת הארבעים ושמאלה לחי בר. פונים שמאלה וחונים בחניון העליון של החי-בר הקרוב ביותר למחסום (הנטוש רוב השנה אך בתקופת החגים נדרש שם תשלום).

שימו לב לעדכון מהגולשים שביקרו במסלול: השביל מתחיל במחסום של הכניסה לחי בר, משמאל לשער החניון. כאן גם מתחיל הסימון הירוק היורד לנחל גלים.

לנקודה 8 (תחילת וסיום מסלול חלקי 2, סיום אפשרי למסלול ראשי): נקודה זו נמצאת בטירת הכרמל (הכניסה לטירת הכרמל מכביש 4, מעט צפונית לצומת בית אורן). בתוך טירת הכרמל יש לנסוע כמה שיותר מזרחה, ובסמוך להיכל הספורט של הפיס, רחוב עזרא לניאדו, נמצאת חניה בצד הכביש ממנה עולה סימון שבילים אדום.

שימו לב לעדכון מהגולשים שביקרו במסלול: הגיעו לפארק מונהיים (ניווט בוויז), כנסו לפארק ומיד במטרים הראשונים פנו שמאלה. אחרי עשרים מטר יתחיל סימון אדום לבן. 

לנקודה 9 (סיום אפשרי למסלול ראשי): נקודה זו נמצאת גם היא בטירת הכרמל ברחבת כורכר גדולה שנמצאת ברחוב הפלמ"ח. בנקודה זו מסתיים סימון השבילים הכחול.

הגעה בתחבורה ציבורית:
ראו קווים לצומת דמון, כאן קווים לאוניברסיטה, כאן קווים בטירת הכרמל.

לפניכם תיאור המסלול הראשי, בהמשך ישנו גם הסבר על המסלול החלקיים.

נקודה שווה לקפה בשטח

אחרי הנסיעה ברכב ורגע לפני שאתם יוצאים לדרך, תוכלו לפתוח את פק”ל הקפה, להרתיח מים על הגזייה ולשתות קפה חם. לרשותכם שולחנות פיקניק ברחבת החנייה. אפשרות נוספת, היא להישאר בחניון לפיקניק בסיום המסלול.

המסלול הראשי

תחילת המסלול ברחבת החניה ליד משרדי פארק הכרמל. הסימון מוביל אל אפיק הנחל כאשר תחילה הולכים לכיוון דרום ואט אט לוקח אתכם השביל ימינה. לא רחוק מכביש 721 איתו הגעתם. תחילתו של המסלול בנחל כלח. המשך הסימון בנחל ברור.

תוך כמה דקות הליכה, נכנס אל חורש ים תיכוני המאופיין בהרבה עצי אלון ואלה ארץ ישראלית וכן עצי קטלב אדומי הגזע עצי ער-אציל ועצי כליל החורש האדומים בפריחתם המרהיבה. ההליכה במורד הנחל מרהיבה ונקל להבין מדוע זכה הנחל בכינוי הגיא הנעלם או שוויצריה הקטנה.

חורש זה וודאי יזכיר לכולנו יער מהאגדות. אין ספק שנחל זה הינו נחל עם אווירה מיוחדת, במיוחד בבוקר. תשומת לב כי חלקים קצרים מן הירידה דורשים מעט טכניקה הליכה או פשוט לשבת על הטוסיק ולהיעזר בידיים.

לאחר הליכה של כ-1.5 ק"מ במורד הנחל נגיע למפגש עם סימון השבילים האדום [2]. השביל האדום המגע מכיוון קיבוץ בית אורן, חוצה את נחל כלח על גבי גשר/סכר. גשר זה הינו שריד לפעילות הכשרת שטח שנעשה על ידי הבריטים בחצייה הראשונה של מלחמת העולם השנייה, אז היה חשש שהגרמנים יכבשו את ארץ ישראל, ותוכנית מצדה בכרמל עמדה על הפרק.

על פי תוכנית זו, גם אם הארץ תיכבש, אזור הכרמל יהיה כעין מצדה מודרנית בו יתרכז הישוב היהודי וממנו הוא ילחם בגרמנים. בחודש מאי תוכלו ליהנות כאן מפריחה מרהיבה של שושן צחור. אם ממשיכים כ-100 מטר עם השביל האדום שמאלה (דרומה), ניתן לראות פרחי שושן צחור פורחים במלוא עוזם בצידי השביל האדום, ובעיקר למעלה על המצוק.

מכירים את מבחן האש והגשם שאליהו הנביא אירגן בפסגת הכרמל? יודעים מי ניצח? האזינו וגלו:

 

נחל גלים

ממפגש השבילים, נמשיך עם הסימון הכחול עוד כ-1 ק"מ עד למפגש עם נחל גלים [3]. סימון שבילים ירוק יורד מאוניברסיטת חיפה בנחל גלים עד לנקודת מפגש זו. נחל כלח בו הלכנו עד כה, הוא למעשה יובל של נחל גלים הנשפך מהכרמל עד לים התיכון. בשנות השבעים גודר חלק מן הנחל ששטחו 6500 דונם והוא משמש לחי בר הכרמל – מפעל שנועד להרבות בעלים חיים שנכחדו מהאזור, או בסכנת הכחדה ולהשיבם בסופו של דבר לטבע. בין בעלי החיים הללו נוכל למצוא את איל הכרמל, עז הבר, כבש הבר, היחמור והנשר. במהלך ההליכה ניפגש עם מיני צמחים רבים. בניהם נמצא את הלוטם השעיר והלוטם המרווני, סירה קוצנית, מספר סחלבים, בהם סחלבן החורש, סחלב שלוש השניים וסחלב אנטולי. נוכל למצוא גם את הדבורנית השחומה, העיריוני הצהוב ועוד ועוד.

מנקודה זו נמשיך בשביל הכחול עוד כ-2.5 ק"מ עד למפגש עם נחל נדר [5]. בנקודה זו גם ישנו מפגש שבילים עם סימון שבילים שחור היורד בנחל נדר. אנו נפנה ימינה בסימון השבילים השחור. טיפוס של כ-400 מטר בסימון השבילים השחור יביא אותנו לאחת הנקודות היפות (והרטובות) במסלול – עין קדם [6].

עין קדם

מעיין השכבה הזה נובע מתוך שתי נקבות שחצובות בהר, והוא שופע במים צלולים וצוננים כל השנה. בעזרת פנס וכשבגד ים עליכם, תוכלו להיכנס לשתי הנקבות. הימנית היא הנקבה הפשוט יותר, המים בה מגיעים לרוב לגובה שהוא בין הברך לגובה האגן, ולאחר הליכה של כ-15 מטר בה, מגיעים לנקודה בה פורצים המים מן הסלע.

הנקבה השנייה דורשת מבצע קצת יותר גדול - נקבה זו חסומה בקיר בטון המאפשר לשאוב את מי המעיין בצינור גדול. בקיר ישנו חלון קטן דרכו ניתן להשתחל לתוך הנקבה השנייה. בניקבה זו, המים עמוקים יותר וכל הגוף נרטב. היא ארוכה יותר ומומלצת מאוד להרפתקנים. אם בחרתם להשתחל בחלון וליהנות ממנו, שימו לב למאובנים הרבים בתקרתה, שריד לים שהיה פה פעם ויצר את סלע הגיר בו מתחתר המעין. נראה כי המנהרה הימנית נחצבה בתקופת הרומים והיא שימשה להגביר את שפיעתו של המעין. למי ששם לב, בסמוך לשביל השחור המוביל אל המעיין ניתן לראות שרידי אמת מים אשר הובילה אז את המים לעבר טירת הכרמל.

מערת אורנית וסיום המסלול הראשי

מהמעיין [6] נחזור בחזרה אל השביל הכחול [5]. ממול על צלע ההר, אפשר לראות את מערת אורנית. בנקודה זו ניתן לבחור אחת משתי אפשרויות לסיום המסלול. הראשונה, בה לא מטפסים למערת אורנית, ממשיכה עם סימון השבילים הכחול, בנחל גלים, עוד כ-1.5 ק"מ עד לנקודה 9, בטירת הכרמל. האפשרות השניה היא לעבור דרך מערת אורנית, דבר הדורש טיפוס קל. תשומת לב כי מאחר והמערה מהווה אתר מקלט חשוב לעטלפי חרקים, הכניסה אליה אסורה בחודשים אוקטובר – מרץ, אז העטלפים ישנים את שנת החורף.

לאלו שבוחרים כן לבקר במערה, ישנו שביל שאינו מסומן בסימון שבילים העולה מסמוך מאוד למפגש השבילים (שחור כחול), לעבר המערה. העלייה לא ארוכה אך היא די תלולה (בזהירות). מערה אורנית היא מערה קרסטית גדולה ומרשימה. במערה נתגלו שרידי כלי עבודה העשויים מצור ועצמות מימי האדם הקדמון. במערה מספר חללים גדולים וכן מסדרון המוביל לשתי קומות. בתחתונה דרך אולמות ונקודה בה יש לזחול, עובר השביל האדום. עם ממשיכים עם שביל זה, הוא מוביל לנחל ספונים ולמערת ספונים.

  • שימו לב: על מנת לשמור על אוכלוסיית העטלפים, מערת אורנית סגורה במהלך עונת החורף עד לתחילת חודש אפריל.

אנו נבחר דווקא לרדת עם השביל האדום לעבר נקודת הסיום של המסלול, נקודה 8 אשר נמצאת בסמוך להיכל הפיס בטירת הכרמל.

מסלול חלקי מספר 1

לאחר חניית הרכב בסמוך למחסום בתחילת הכביש המוביל לחי בר, נמצא את סימון השבילים הירוק [4]. סימון זה עובר ב-400 המטר הראשונים שלו באזור שנפגע בשריפה. ניתן לראות את החורש מתחדש בין גזעי העצים המפוחמים. לאחר הליכה לא ארוכה נכנס לאפיקו של נחל גלים עליון. המסלול עובר בתוך אפיק הנחל, וניתן לראות בבירור את עוצמת המים וההתחתרות שלהם בסלע. לאחר ירידה של כק"מ וחצי נגיע למפגש הנחלים כלח וגלים [3]. כאן נפנה שמאלה במעלה אפיקו של נחל כלח, בסימון השבילים הכחול. העלייה אינה קשה ולאורך 3 ק"מ היא מובילה אותנו לעבר צומת דמון. במחצית הדרך ניפגש עם סימון השבילים האדום [2] על גשר מימי הבריטים (ראו הסבר למעלה). בתום העלייה (שרובה מתונה) נגיע לעבר צומת דמון [1] בו ימתין הרכב.

מסלול חלקי מספר 2

מסלול זה הינו מסלול מעגלי המתחיל ומסתיים בנקודה 8, בסמוך להיכל הפיס של טירת הכרמל. המסלול עולה עם סימון השבילים האדוםבטיפוס איטי, לעבר מערת אורנית. לאחר הביקור במערה (פרטים נוספים על המעלה מוזכרים למעלה), נרד לעבר נחל גלים בשביל שאינו מסומן בסימון שבילים. הירידה מתחילה בסמוך למערה, בשביל קטן שמתחיל בסמוך לעמוד ירוק הנטוע בשטח. הינה תלולה מאוד ועוברת בשביל שאינו מסומן. יש  להיעזר בידיים מדי פעם בישבן. אם אינכם רוצים לעשות את הירידה, יש לחזור עם המסלול האדום כלעומת שבאתם ובסמוך לרכב לרדת לעבר אפיק נחל גלים שם תפגשו בסימון שבילים כחול המוביל למעיין.

בתום הירידה נגיע לאפיק נחל גלים. בנקודה זו ישנו מפגש השבילים כחול - שחור (נקודה 5). אנו נלך עם השביל השחור כ-400 מטר לעבר עין קדם [6] (פרטים נוספים על המעין הוזכרו למעלה). לאחר הביקור במעיין, נחזור על עקבותינו. לעבר מפגש השבילים, ונפנה ימינה עם השביל הכחול במורד נחל גלים. השביל הכחול מסתיים גם הוא בטירת הכרמל, אך לא במקום בו חנינו את הרכב. כדי לחזור לרכב, יש ללכת בשביל הכחול, ולשים לב לנקודה ממנה רואים את היכל הפיס. בנקודה הקרובה ביותר להיכל הפיס, יש לחתוך שמאלה ולאחר הליכה של כ-100 מטר, לחבור לשביל האדום המוביל לסוף המסלול.

עוד באזור

סמוך למקום תחילת הטיול ניצבת המגדל הגבוה של אוניברסיטת חיפה. בקומה התחתונה שלו תוכלו למצוא את מוזיאון הכט (04-8257773), ובו אגף אמנות עם מגוון גלריות, וכן פריטים היסטוריים וארכיאולוגיים רבים. הדובדבן שבקצפת הוא כמובן ספינת מטען פיניקית שנמצא בחפירות תת ימיות בים התיכון, ששומרה מספר שנים בסוג מיוחד של חלב שנספג בעץ הרקוב והפך אותו לקשיח, למרות ששהה מתחת לפני הים אלפי שנים. כיום ניצבת רוב הספינה במוזיאון, ובתיאום ניתן לקבל עליה הדרכה מרתקת. באגף האמנות תוכלו למצוא ציורים אימפרסיוניסטים ואחרים של האמנים מונה, פיסרו, מודיליאני, סוטין ועוד | לאתר המוזיאון »