מפלים בצפון: 9 המלצות צפוניות לאחת התופעות היפות בטבע!

מה יותר נפלא מלראות מפלים בצפון? כלום! בלב טיולי המים הכי נהדרים ברמת הגולן ואצבע הגליל מחכה לכם זרימת מים שוצפת וגועשת - מפלים בצפון! כדי שלא תפספסו אף מפל, ריכזנו עבורכם את מיטב מסלולי הטיול, ששיאם באחת התופעות הכי יפות בטבע
| 12/01/2020

באיזה מפל מתחשק לכם לבקר?

מפל נחל חרמון (הבניאס)

מפל גועש ושוצף זה מהווה את שיאו של מסלול נחל חרמון המרשים, שלמרגלות הר החרמון. הזרימה העוצמתית שבנחל, מקורה במי השלגים והגשמים שחלחלו תחת מורדותיו התלולים של הר החרמון ויצרו את המעיינות שמתחת למערת הבניאס. המפל עצמו נחשב בעיני רבים לגולת הכותרת של רשימת מפלים בצפון והוא מתנשא לגובה של עשרה מטרים ובעל זרימת חזקה במיוחד.

ניתן להגיע באופן רגלי עד למפל עצמו וזאת על ידי צעידה לאורכו של הגשר התלוי והיפהפה, העובר מעל מימי הנחל ובצמוד למפל. מעט דרומית למפל עצמו, ניתן לחזות בערוץ העמוק שיצר, על שלל קירותיו המיוחדים והתלולים והמשכה של הזרימה המרהיבה בנחל, המגיעה לאזור עמק החולה, בו מתחבר הבניאס עם נחל דן ומימיהם מתנקזים לנהר הירדן.

המפל בבניאס | צילום: מיקי קרמזין
המפל בבניאס | צילום: מיקי קרמזין

מפל סער

המפל שנמצא בנחל סער, מתחיל את מסלול זרימתו באזור היישוב מג'דל שמס, שבצפון רמת הגולן. הביקור במפל מומלץ במיוחד בחורף ובראשית האביב, שכן את זרימתו העזה הוא יורש מערוצי הנחל התלולים, הצוברים תאוצה במורדות החרמון וממשיכים במסלולם על אדמת הבזלת המוצקה של רמת הגולן. גובהו של המפל כעשרים מטרים והוא מהווה למעשה חלק מסדרה של שלושה מפלים עוקבים, המצויים בקטע הנחל שבקרבת היישוב נווה אטי"ב.

זהו ללא ספק אחד ממפלי הצפון המומלצים ביותר בעונה. אטרקציה נוספת בקרבת המפל, היא הבריכה הטבעית והעמוקה שלרגלי המפל, אליה ניתן לרדת עד בשביל המוסדר. מומלץ לברר על עוצמת הזרימה לפני ההגעה למפל, למרות שגם אם מדובר בזרימה חלשה באופן יחסי, הטיול בנחל מהווה חוויה נפלאה לכשעצמה.

מפל סער | צילום: יוחאי כורם
מפל סער | צילום: יוחאי כורם

מפל עיט

במרכז רמת הגולן מצויים כמה ממפלי הצפון המרתקים והיפים ביותר, ביניהם מקבל מפל עיט מקום מכובד ביותר. המפל מהווה את שיאו של נחל סער, הזורם לאורך כשבעה קילומטרים והופך ליובלו המרכזי של נחל יהודיה הפופולארי. המפל נמצא בערוץ מחורץ וסלעי וזרימתו העזה מתנקזת אל קניון הבזלת העמוק, שהגישה אליו היא נוחה וקלה. עיקר זרימתו המרהיבה של המפל היא כמובן בחודשי החורף והאביב, אך ביקור בכל תקופה אחרת, לא יותיר אתכם מאוכזבים.

בקרבת המפל מצויה מרפסת תצפית המשקיפה אל נחל עיט, המפל וכמו כן, לעבר הקניון היפהפה, על שלל עמודי הבזלת המרשימים המזדקרים מתוכו. בנוסף למפל עיט, קיים במרחק של כמה עשרות מטרים ממנו, מפל נוסף הנמצא בחלקו התחתון של השביל, שם ניתן לבחור אם להמשיך הלאה במורד הנחל או לחזור לחניון.

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

תצפית מפל עיט | צילום: אורנה לוטן
תצפית מפל עיט | צילום: אורנה לוטן

מפל הג'ילבון (ומפל דבורה)

שמורת הטבע של נחל ג'ילבון ממוקמת במרכז רמת הגולן, כשערוץ נחל ג'ילבון העובר בו, ממשיך מערבה, לכיוון עמק החולה ובשלב מאוחר יותר לכנרת. במסלול הנחל מצויים שני מפלים, מהיפים ברשימת מפלים בצפון – המזרחי יותר הינו מפל דבורה, הנופל מגובה של כ- 15 מטרים ובתחתיתו ניתן לרחוץ בבריכה הטבעית והעמוקה. בהמשכו של השביל הסמוך לנחל ומעט מערבית למפל דבורה, נמצא מפל הג'ילבון, המתמר לגובה של כ- 40 מטרים.

זהו למעשה המפל השני בגובהו מבין המפלים בצפון (אחרי מפל גמלא). אל המפל ניתן להשקיף מנקודת התצפית היפה הממוקמת מעליו וממנה גם ניתן לצפות בנופי עמק החולה. למי שמעוניין, ישנה אפשרות של ירידה מאתגרת מעט בשביל המסומן (אדום), לעבר הבריכה שבתחתית המפל. בנוסף לנחל ולשני המפלים שבו, קיימות עוד אטרקציות רבות באזור, שביניהן: שמורת גמלא, בריכת המשושים ועוד נחלים בצפון.

מפל הג'ילבון | צילום: יוסי עמר
מפל הג'ילבון | צילום: יוסי עמר

מפל גמלא

מפל גמלא, השוכן בשמורת גמלא שבמרכז רמת הגולן, הוא הגבוה שבמפלי ישראל (51 מטרים!). המפל פעיל בעיקר לאחר גשמי החורף הזורמים במורד נחל גמלא ומהווה יובל של נחל דליות הסמוך. המים המתנקזים מהמפל ממשיכים בזרימתם לעבר קניון עמוק ובו מצוק תלול ומרשים, אשר שימש בעבר כבסיסה של העיר הקדומה גמלא.

עוד באותו מצוק, נמצא מצפור הנשרים, ממנו ניתן לחזות במעוף הנשרים ובקינונם (וזאת תודה למערכת מצלמות משוכללת שהותקנה במצפור). בהמשך המסלול ניתן להגיע למפל נוסף בגובה של כעשרים מטרים, אשר גם הוא מבוסס על הספקם של גשמי החורף. בין אם מדובר בעונה רטובה או יבשה, הביקור בשמורת גמלא ובמפליה הוא מיוחד ומגוון.

המפל הגבוה בארץ | צילום: יוחאי כורם
המפל הגבוה בארץ | צילום: יוחאי כורם

המפל השחור והמפל הלבן בנחל אלעל

בדרום רמת הגולן נמצאת שמורת הטבע של נחל אלעל ובה מצויים שני מפלים מיוחדים ושונים בנוף המפלים בצפון. את שמותיהם קיבלו המפלים מצבעיהם של סלעי הבזלת השחורים והגיר הלבנים. כמו בשאר מפלי רמת הגולן, גם בתחתית מפלים אלו, ניתן לרחוץ במימיהן הקרירים של הבריכות המזמינות. גובהו של ה"מפל הלבן" הוא כ- 15 מטרים והבריכה שתחתיו מוקפת בעצי הרדוף וערבה, העוטפים בצילם את הבריכה הגדולה והנעימה.

המפל הנוסף בנחל, הלא הוא ה"מפל השחור", אשר מימיו נופלים מגובה של שמונה מטרים, לתוך בריכה טבעית ויפה, המוקפת גם היא בשפע של צמחייה מוריקה ומגוונת. זוהי נקודה עצירה ומנוחה מומלצת ביותר לאורך מסלול מיוחד זה. לאורך המסלול קיימות הסתעפויות שבילים שונות, המשלבות את נופי דרום הרמה והכנרת עם נופי הנחל והמפלים הייחודיים שבו.

המפל הלבן | צילום: בר ארצי
המפל הלבן | צילום: בר ארצי

מפל נחל עורבים

למרות שמדובר בנחל אכזב הזורם בחורף וגם מעט באביב, עדיין מדובר באחד המסלולים האטרקטיביים בצפון הארץ ובנוף מפלי הצפון. גולת הכותרת של הנחל הוא מפל עורבים, הגבוה מבין חמשת מפלי הנחל (20 מטרים). לאלה מכם המעוניינים לחזות במפל זה בפעולה, מומלץ לא להתמהמה יתר על המידה ולהגיע לאזור, לא יאוחר מתקופה של כשבועיים לאחר הגשם האחרון.

בתחתית המפל ניתן להבחין בתופעת השחיקה הייחודית, החושפת את סלעי הגיר הלבנים שמתחת לקרקע הבזלתית השחורה. טיפוס במעלה המפל יוליך למצוק מרשים, בעל נקודת תצפית מעולה ומסקנת, החושפת את התהליך הגיאולוגי שגרם להיווצרות שכבותיה הצבעוניות של קרקע הבזלת ברמת הגולן.

מפל עורבים | צילום: גל רובינשטיין
מפל עורבים | צילום: גל רובינשטיין

מפל התנור

המפל, שגובהו כ-30 מטרים והבריכה היפהפייה שתחתיו, נמצאים במסלול הנעים והנוח שבשמורת נחל עיון. צניחת מימיו של המפל יצרה שחיקה מסקרנת בסלע הגיר וזו נראית כבצורת ארובת תנור. הנחל הצפוני שוכן בקרבת המושבה מטולה ובנתיבו זורמים עוד ארבעה מפלים נוספים בגבהים שונים, כשביניהם: מפל עיון (9 מטרים), מפל הטחנה (21 מטרים) ומפל האשד (העליון - 9.5 מטרים, התחתון - 5 מטרים).

מכיוון שמדובר באחד האזורים הגשומים במדינה, הזרימה בנחל עיון לאורך החורף היא חזקה במיוחד והופכת את מסלול ההליכה והנוף הנשקף ממנו, לאטרקטיביים במיוחד במסלולי מפלים בצפון.

מפל התנור | צילום: יוחאי כורם
מפל התנור | צילום: יוחאי כורם

מפלי דליות

על כביש 808, הידוע גם כ"כביש המפלים", בדרך לקצרין, נמצאים מפלי דליות (בסמוך לצומת הנושאת את אותו השם). למפלים ניתן להגיע מהשביל המסומן היוצא מחניון דליות, או מתוך שמורת הטבע גמלא. נחל דליות מתחתר לאורכה של הקרקע הבזלתית, בסדרה של מפלים קטנים ומהנים. הירידה במפלים אפשרית בקיץ, כשמי הנחל נלקחים להשקיה, אבל יש לציין כי היא בהחלט אתגרית.

קיימת גם אפשרות לירידה פשוטה וקלה בדרדרת שמדרום למפלים. עוד במסלול, ניתן להגיע לתצפית המשקיפה לעבר מפל בזלת. נחל בזלת הוא למעשה יובל של נחל דליות. בהמשך זרימתו, מגיע נחל דליות לאזור המכונה "המג'רסה", אזור בו נשפכים מימי הנחל לכנרת ובו גם ניתן לחזות בעשרות מיני עופות דורסים ובגוון צמחייה שופעת. מפלי הדליות, על אף גובהם הצנוע, הם לא ללא ספק פנינה מיוחדת ברשימת המפלים בצפון.

לתחילת הכתבה

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג