כן, גדולים מאיתנו כבר הבינו שאם קמפינג זה כיף ומגניב – קמפינג בסמוך למקור מים אפילו טוב יותר. תמיד יש מה לעשות, אפשר להישאר ימים שלמים במקום ופשוט ליהנות מהטבע ומהמשפחה ובכל רגע נתון למצוא תעסוקה או התרעננות מהחום בתוך המים הצוננים. על כן, הבאנו לכם כאן כמה אפשרויות לאתרי קמפינג צמודים למקורות מים. ולא רק זאת, אלא שצירפנו לכל מסלול המלצות לפרקים של ההֵסכֶּת המצליח "על הדרך", שיוסיף לטיול מידע מרתק ומעשיר: הילדים ייהנו להאזין לו בנסיעה ליעד, וייקחו איתם תובנות חדשות הביתה, אז קראו עד הסוף וגלו מהן האפשרויות לאתרי הקמפינג המעולים שיש בארץ.

אל המעיין: קמפינג מעיין חרוד

אם אתם נמנים עם חובבי המעיינות, אין ספק שאתר הקמפינג הזה תפור עליכם. בחום הכבד של אוגוסט הדבר היחיד שיותר כיף ממעיין נקי, צלול ומצטלם מעולה לאינסטוש, הוא מעיין שיש לו את כל התכונות האלו אבל גם מזרים מים קפואים שיצננו את כל המשפחה!

גן לאומי מעיין חרוד

הגן הלאומי מעיין חרוד מציע אתר קמפינג מוסדר ומתוחזק כראוי של רשות הטבע והגנים. כיאה לרשות, כדאי להזמין מקום לפני שיוצאים מהבית. אמנם אפשר פשוט להגיע, אבל הביאו בחשבון שייתכן שלא יהיה לכם מקום ומומלץ להיערך מראש.

אבל זה לא הכול, כי הבטחנו גם בונוס עם ערך מוסף: בדרך אל הקמפינג (או כחלק מהתעסוקה המתוכננת במקום), אפשר לשבת ולהאזין עם הילדים לפרק על מעיין חרוד בהסכת "על הדרך". המעיין, שנמצא ממש למרגלות הגלבוע, נחשב למעיין שבו נערך "מבחן המים" של השופט גדעון שלפיו סינן את לוחמיו לפני המלחמה עם המִדיינים, אי אז בתקופת השופטים. כאן גם הוכרע הקרב בין הממלוכים למונגולים, והמונגולים הבלתי מנוצחים למדו פתאום להפסיד. אחרי שתאזינו, הילדים יוכלו לקיים מבחן מים משלהם. ההנאה מובטחת.

ההסכת מגיש לילדים את סיפור המקום וההיסטוריה שלו בצורה מצחיקה וזורמת, ואפילו זוכה לביקור של הפקח אפריים מ”ילדי בית העץ” (יניב ביטון השחקן האדיר). הנה לינק לפרק:

 

קמפינג מושלם רק אתם והים: קמפינג באכזיב

אם אתם מעדיפים מים מלוחים, אנחנו זורמים איתכם ,  בשבילכם אנחנו יכולים להמליץ על אתר הקמפינג בגן הלאומי אכזיב. מי שעדיין לא ביקר שם יהיה ככל הנראה מופתע מאוד כשיגיע למקום. מדובר באתר קמפינג מוסדר, רחב ידיים ורצוף מדשאות. שמעתם נכון: מדשאות על החוף. המקום מציע ליהנות מהים התיכון בדרכים מפנקות וייחודיות. ראשית, מכיוון שהחוף מטופל על ידי רשות הטבע והגנים, אפשר להיות בטוחים שהחוף יישאר נקי ושהשהייה בו שקטה ונעימה.

לגונת העין הכחולה באכזיב

לגונות כחולות בחוף באכזיב | צילום: irisphoto11/ depositphotos

שנית, בחוף ישנה מעין הכלאה בין בריכה ללגונה, עם מים רדודים יותר, שמאוד נעים לשהות בה לאורך כל היום. ואם זה לא מספיק, נספר לכם שעכשיו מתחילה עונת הבקיעה של צבי הים! רשות הטבע והגנים מפרסמת סיורים מודרכים לצפייה בבקיעה, ואם יהיה לכם מזל אולי תצפו בצבונים שהולכים אל הים. גם בקמפינג הזה מומלץ מאוד להזמין מקום מראש.

אם אתם חובבים הליכה לאורך החוף, תוכלו לצעוד בצד הבריכות והנקרות היפהפיות עד לחוף בצת שלמרגלות ראש הנקרה. מובן שגם כאן יש לנו היסטוריה: בגשר א־זיב, הגשר שמעל נחל כזיב, התרחש אחד מהפיצוצים של ליל הגשרים, שבו פוצצו אנשי הפלמ"ח 11 גשרים. לעומת גשרים אחרים שהפיצוץ שבהם הצליח ולא היו נפגעים, בגשר שמעל לנחל כזיב, שחיבר בין ישראל ללבנון, התרחשה טרגדיה. החולייה זוהתה וקליע שנורה לעברה פגע בחומר הנפץ שעל גב הלוחמים שמתחת לגשר ואירעה התפוצצות אדירה, שבה נהרגו 13 לוחמים.

בגלל האסון רק אחד משני הגשרים שעל הנחל נהרס, והשני הוא היחיד שנותר על כנו מבין הגשרים שהותקפו באותו לילה. על האירוע הזה, על ההכנות אליו שכללו תחפושות ותחבולות, וגם על צבי הים שבוקעים על החוף היפה, תוכלו ללמוד יחד עם הילדים בהאזנה לפרק על חוף אכזיב בהסכת "על הדרך".

מוזמנים להאזין להסכת ולגלות את כל סיפורי המקום של גן לאומי אכזיב בצורה שמתאימה לכל המשפחה. הנה לינק לפרק:

 

קסם על ים כנרת: קמפינג בחופי הכנרת  

יש לנו אגם אחד של מים מתוקים בארץ, אנחנו מתים עליו וברור שאנחנו מדברים על הכנרת! בכנרת יש חופים רבים שמותאמים לקמפינג והפעם אנחנו רוצים להמליץ לכם על שלושה מיקומים מוכרים פחות, או כלשון הטיקטוקרים "סודיים". אם להודות על האמת, הסודות כבר נחשפו כולם וכמובן שלא תהיו שם לבד, אך לרוב מדובר בחופים עמוסים פחות. חשוב לציין שבשניים מהחופים שעליהם נמליץ יש צל לאורך היום, ואפשר לשהות בהם גם בלי לבנות הצללות משלכם.

קמפינג בכנרת

קסם על ים כנרת | צילום: Depositphotos/Dudlajzov

הראשון מבין החופים שעליהם נמליץ הוא חוף חוקוק הידוע בכינויו "החוף הירוק". החוף מוסדר, נעים וממוקם בסמוך לכמה אתרים היסטוריים ואתרי טבע שבהחלט שווים ביקור. באתר יש צל לאורך כל היום. כדי להגיע לחוף, יש לשים בווייז "החוף הירוק כנרת".

השני הוא חוף דוגה, שהפך בימים אלו לחוף שקט: משמעות הדבר היא שלא תמצאו בחוף מערכות הגברה או זמרי קריוקי, אך גם אסור להכניס בעלי חיים. החוף מוסדר ואפילו תוכלו למצוא בו אוהלים ממוזגים. גם כאן ישנו צל לאורך היום. בווייז: "קמפינג אי שם חוף גולן".

החוף השלישי הוא חוף צמח: חוף ותיק ומקסים שאנחנו אוהבים במיוחד. החוף נפתח מחדש לציבור לפני קצת יותר משנה, וכיום הוא חוף שקט, מוסדר ומטופל. האתר הזה עדיין סובל ממחסור בצל וזו נקודה שכדאי להביא בחשבון בחודשי הקיץ. אם אתם ממקימי ההצללה העצמאית בין כה וכה, העניין לא צריך להפריע לכם. בווייז: "חוף שקט צמח".

כמובן שגם כאן לא נשחרר אתכם בלי סיפורים. בנהיגה אל הקמפינג תוכלו להשמיע לילדים את הפרק על הכנרת בהסכת "על הדרך". הפרק גם מלווה מקטע בשביל סובב כנרת ומציע מקומות לבקר בהם. בין השאר הוא מספר על מבצעי התמרים של בן ציון ישראלי, שיעשו לכם חשק עז לתמרים מכל הסוגים.

ארזו תמרים, אחרת הילדים ישגעו אתכם, ותיהנו בכל אחד מהחופים היפים של האגם המתוק ביותר בישראל!

האזינו לפודקאסט על שביל סובב כנרת:

 

צאו למדבר לקמפינג נהדר: קמפינג באגם תמנע 

אגם – כלומר, מלאכותי: זהו האגם של תמנע. אם בא לכן ולכם קמפינג עם אפשרויות שונות, שבחלקן יש אפילו מזגן, ובכולן יש אירועים מגניבים גם בלילה – האתר של תמנע הוא בדיוק המקום בשבילכן. בתמנע תמצאו מגוון אפשרויות לינה: קמפינג, אוהלי מורינגה הממוזגים, חאן שיזף הממוזג, נקודות עגינה לקרוואנים פרטיים, קרוואנים להשכרה וחדרי אירוח. אבל זה לא הסוף – בלילה, שלא כמו בשמורות טבע אחרות, תמנע ממשיכה לחיות, היא מציעה בלילות הקיץ סיורי עששיות, צפייה בכוכבים וטיולי שקיעה.

לילות כוכבים בפארק תמנע

לילות מלאי כוכבים בפארק תמנע  | צילום: באדיבות ארכיון פארק תמנע

האמת היא שבשביל ביקור בתמנע לא צריך תירוץ או מופע מיוחד. זהו אחד המקומות היפים ביותר בארץ ויש לו גם היסטוריה מיוחדת. בין פטריות אבן החול, עמודי שלמה המרשימים, ציורי הקיר והאווירה הכללית של נחיתה על מאדים, מסתתרת פיסת היסטוריה מרתקת: בימי קדם, לפני כ-12 אלף שנים, החלה בתמנע אחת המהפכות התעשייתיות והכלכליות הגדולות של האזור – גילוי הנחושת ועיבוד שלה.

בין החולות והסלעים, בחום של דרום הערבה, עבדו המוני עבדים על התכת אבני הטורקיז היפות לנחושת. אותם עבדים בנו לעצמם מקדשים, חרטו על הקירות והותירו אחריהם מזכרות בדמות מנהרות כרייה ותנורים שנמצאים באתר עד היום.

בטיול בתמנע תוכלו לנסוע, לצעוד, או לרכוב על האופניים בין האתרים השונים, בתוך בקעה יפהפייה. כשתרצו להתקרר קצת תוכלו לשוב לאזור האגם, לשתות כוס קפה, להכין בקבוקוני חול צבעוני, או לחתור בסירות פדָלים על המים. בנסיעה הארוכה והיפה על כביש הערבה, אנחנו ממליצים מאוד להאזין לפרק על תמנע בהסכת "על הדרך", שמספר על גילוי הנחושת והפקתה, וגם על האסון האקולוגי שהם הותירו אחריהם. על הדרך נפגוש גם את אפרים הפקח מ"ילדי בית העץ" (יניב ביטון הגאון) בדיאלוג מרגש במיוחד על צמחי המדבר שמסרבים להתכנות "קוצים".

זה טיול אחר, מהסוג שהילדים לא ישכחו. נסיעה טובה!

האזינו להסכת “על הדרך” בפארק תמנע המרהיב:

 

מקימים אוהלים מתחת לעצים: קמפינג בכרמל הירוק

ההמלצה האחרונה שלנו היא קמפינג בכרמל – ההר הירוק כל ימות השנה. הכרמל הוא יעד שופע מסלולים נפלאים, במעיינות מצננים ובאפשרויות לטיול קיצי. הלינה בקמפינג מבטיחה אווירה נינוחה ונעימה בזכות השילוב בין הצל, העצים וגובה ההר מצד אחד, ובין הים הקרוב מצד שני.

קמפינג בכרמל

פינת חמד בכרמל | צילום: שיר ים פסקה

יש מספר חניוני לילה בכרמל, ביניהם אנחנו ממליצים על חניון "חוות משמר הכרמל", שמאפשר לינת שטח באוהלים פרטיים תחת כיפת השמיים. בחניון יש כל מה שצריך בשביל לילה נוח ונינוח: ברזיות מים לשתייה, עמדות להדלקת מנגלים, שירותים, מקלחות,​ ספסלים ושולחנות קבועים, תאים לטעינת טלפונים ניידים, מקררים, כיריים וכיורים לשטיפת כלים. אבל הסוד האמיתי של המקום הוא עין אלון, מעיין מתוק במיוחד שנמצא במרחק קצר מהחניון. כדאי להגיע מעט יותר מוקדם: התמקמו, קחו כמה פינוקים בתיק, וצאו למעיין במרחק 15 דקות הליכה קלה בין אלונים ופרות. כמו בכל מקום טוב, צריך להזמין מקום מראש.

לפני הקמפינג עצמו או לאחריו, אנחנו ממליצים מאוד לטייל באזור. הכרמל הוא מוקד טיולים שבו תוכלו למצוא מסלולים כמעט לכל גיל, מזג אוויר ומצב רוח. מומלץ במיוחד לטייל בנחל כלח ובשוויצריה הקטנה, במסלול קצר, יפהפה ומוצל. אם תאזינו לפרק של ההסכת "על הדרך" על נחל כלח, תגלו שיש בדרך פינה מהממת לקפה, תלמדו משהו על החיה היפה ביותר באזור – היחמור, ותחזרו לאחד הסיפורים הדרמטיים בתנ"ך: אליהו בהר הכרמל. הסיפור מציג את הזקן החביב מליל הסדר באור קצת אחר.

כמו כן, בסוף הטיול תמיד אפשר (ואפילו רצוי) לקפוץ לרכב ולרדת לאחד החופים שלמרגלות הכרמל. תיהנו!

מכירים את מבחן האש והגשם שאליהו הנביא אירגן בפסגת הכרמל? יודעים מי ניצח? האזינו וגלו: