מצפור הסיירים בכרמל

מצפור הסיירים הוא ככל הנראה אחת התצפיות הנהדרות על ההר הירוק כל ימות השנה. הנוף שנשקף מן המצפה יעניק לכם את הים ממערב ואת החורש המתחדש מהצד השני. המקום הוקם לזכרו של עידו שפירא, בשיתוף משפחתו וחבריו, שיצרו במקום פינת חמד מסודרת, שקטה ואף נגישה לבעלי מוגבלויות, בה תוכלו להוציא את פק”ל הקפה או בקבוק היין.


מצפור הסיירים | צילום: עומר זיו

בקבוק יין במדבר

יש האומרים שכדי באמת להבין מהו מכתש, צריך לבוא למכתש הקטן, שנגלה לעין במלוא הדרו במבט אחד. ויש האומרים, שהמבט האחד הזה יועצם בנקודה המתאימה, עם בקבוק יין בצד. מצפה המכתש הקטן יספק לכם את הנקודה האידיאלית לצפייה על פלא הטבע, המדבר יהווה לכם את הרקע המושלם, ואת היין אתם תבחרו. הרימו כוס לחיי המקום הכי רומנטי בארץ.

קבלו את הפלא האדיר הזה:

תל יוקנעם

תופתעו לגלות שמעל לאחד הצמתים הפופולריים ביותר במדינה, מתנשא לו תל קדום, המהווה פינה של שקט בתוך ים של תעשייה: במרכזה של צומת יקנעם ניצב לו תל יוקנעם הקדום. הביקור במקום שונה ומיוחד מסיבה אחת פשוטה, והיא קלילות הביקור: המידע, המוצגים והמסלול על גבי האתר הארכיאולוגי מתאימים לכולם, ההסברים ענייניים וברורים, ולחלקם יש אפילו עמדת שמע המספרת על הנוף וההיסטוריה של המקום.

ברחבי התל מפוזרות לנוחותכם ציליות, אך מומלץ במיוחד להגיע אל המקום בשעת שקיעה, עת מתכסה לו העמק בגוון כתמתם-סגלגל, האורות שמסביב קמים לחיים והאווירה הרומנטית רק מבקשת את פתיחתו של בקבוק היין שהבאתם איתכם.

התצפית מתל יוקנעם | צילום: עומר זיו

בריכת האירוסים

על פני רמת הגולן פזורות שכיות חמדה בשפע – אחת מהן היא בריכת האירוסים הגדולה והמופלאה. היתרון שלה, בדומה לרבים ממקורות המים שבגולן, הוא שהיא מלאה במשך כל השנה, ולכן לא תוכלו להתאכזב.

הכניסה אל הבריכה היא ללא תשלום, והיא ניזונה מנחל הזוויתן הפופולרי. ההגעה לבריכה כרוכה בהליכה וירידה מורכבת מעט, אך בסופן תגיעו אל גדת הבריכה, ומשם כל כולה לרשותכם. פיתחו את בקבוק היין, תנו לו לנשום קצת, ובינתיים צאו לטבילה מרעננת במי הבריכה הקרירים.


בריכת האירוסים | צילום: יוחאי כורם

עין שוירח (שריר)

אנחנו נשארים בגולן, רק הפעם בחלקו הדרומי. עין שריר, שנמצא על מצוקי האון, מתנקז לבריכה צנועה, שתכבד כל מעיין. בראשיתה שימשה הבריכה את אנשי הכת הבהאית, שישבו במקום בימי ראשית המדינה, אך מאוחר יותר עבר המקום שיפוץ נרחב על ידי ירח פארן, תושב קיבוץ האון, ולהשלמת התמונה, פוזרו בגן מספר עצי פרי. השם הגיאוגרפי של המקום הוא עין שריר, אך הכינוי המקומי שלו הוא עין שוירח, שהוא שילוב של עין שריר עם שמו של משפץ המקום, ירח.

הבריכה בעין שוירח | צילום: רמזי חג'ג'רה
הבריכה בעין שוירח | צילום: רמזי חג'ג'רה

קרן הכרמל – המוחרקה

בנקודה הגבוהה ביותר על הר הכרמל, היכן שתפתחו בקבוק יין ותשתו לחיים, עמד בעבר גם אליהו הנביא. על פי התנ"ך, במקום שבו ניצב היום מנזר המוחרקה הכרמליתי, הוכיח אליהו הנביא את נביאי הבעל ובני ישראל, והראה לכולם את עוצמתו של אלוהי ישראל, באחד האירועים שהפכו את הר הכרמל למקודש.

היום תוכלו להבחין בפסל של אליהו בכניסה למנזר, ואם יתחשק לכם להיכנס לאווירה, תוכלו לקרוא את הסיפור בספר התנ"ך (מלכים א', פרק י"ח). מחוץ למנזר תוכלו ליהנות תצפית מרשימה על עמק יזרעאל וזבולון.


עמק יזרעאל נשקף מהמוחרקה | צילום: יוחאי כורם

הר מירון – שביל פסגה

כוס יין על ההר השני הכי גבוה במדינה – צריך יותר מזה? הר מירון מתנשא לגובה של 1,204 מטר מעל פני הים, ועל שמורת הר מירון, אחת מהשמורות הותיקות ביותר בארצנו, הכריזו הבריטים כבר בימי המנדט כמקום שחשוב לשמור עליו. 

בפסגתו של ההר תמצאו שביל מעגלי ונוח, שמתאים לטיול גם בימי הקיץ, שכן הרוח בו נעימה, ונקודות תצפית יהיו לכם אל כל רוחות השמיים. על השביל תוכלו לבחור לכם נקודת נוף יפה במיוחד ולחלוץ את הפקק מבקבוק היין.

אחת מנקודות התצפית על שביל הפסגה | צילום: נאור עמי
אחת מנקודות התצפית על שביל הפסגה | צילום: נאור עמי

חוף אכזיב

כשמדברים על יין, אי אפשר שלא להמליץ על נקודה שקשורה לים. הפעם בחרנו את חוף אכזיב, שברצועת החוף הצפונית. אכזיב שימשה כנמל קדום בתקופות רבות וסביבו התפתח היישוב, ששרידים ארכיאולוגים ממנו ניתן לראות בגן לאומי אכזיב.

לאחר שתצאו לסיבוב היסטורי, פרשו שמיכת פיקניק או מחצלת, התמקמו מול מי הטורקיז, ופשוט תהנו מהרגע. את היין מומלץ לפתוח, איך לא, בשעת שקיעה, כשהשמיים והמים נצבעים זהב.


שקיעה בחוף אכזיב | צילום: אינה מנשה

כאן לא מסתיים היופי של הים. במרחק של כ-5 דקות נסיעה נמצא אתר התיירות ראש הנקרה, שמלבד הנוף המרהיב והתצפיות, מספק חוויה מיוחדת בין הנקרות.

גווני טורקיז בין הנקרות | צילום: ליאת הלוי-כהן
גווני טורקיז בין הנקרות | צילום: ליאת הלוי-כהן


הנה כתבות ותכנים נוספים על אטרקציות וטיולים בשבועות שיעניינו אתכם: