סביר להניח שהמחשבה על נסיעה דרומה, אל הנגב, תעלה בדמיונכם תמונות של מרחבים עצומים של נוף מדברי בראשיתי בגווני חום–צהוב. ביניהם מזדקרים לתפארת סלעי גיר ודולומיט, מכתשים גדול וקטן, נחלים, גבי מים, לא מעט תופעות גיאולוגיות וגם כרמים.

כן, כן, אין צורך לשפשף את העיניים – בנגב מגדלים כרמי ענבים! כל זאת הודות לאקלים מדברי יבש, תנאי קרקע ייחודיים, מיעוט משקעים, פסגות המגיעות גם לגובה של 900 מטר ויותר מעל פני הים, הפרשי טמפרטורות גדולים בין היום ובין הלילה, ובין הקיץ ובין החורף. גם השנה יקבי האזור פותחים את שעריהם במסגרת אירועי יין מדברי. בואו לגלות את הטעמים, להתחבר לשקט שמסביב וליהנות מסופ”ש בסביבה. היכנסו לפרטים» 

מסתבר שדווקא התנאים הייחודיים והמאתגרים של המדבר מאפשרים גידול ענבי יין, ביניהם גם זני ענבים מיוחדים כמו מלבק, מוסקט, פטי ורדו ושנין בלאן. לזה תוסיפו את ההתערבות המינימלית של הייננים בתהליך ההתיישנות, היוצרת יינות ייחודיים ונדירים ותבינו איך אזור הנגב הפך עד מהרה לטרואר החדש והמסקרן ביותר בעולם היין הישראלי. ייננים מכל הארץ מבקשים שיגדלו עבורם כרמים בנגב, על מנת להכין יינות מעניינים וחדשניים.

סתלבט מול הכרם | צילום: נועם במדבר

סתלבט מול הכרם במדבר | צילום: נועם במדבר

באזור הנגב, מאילת והערבה, דרך הר הנגב, פתחת ניצנה וערד ועד יער יתיר והנגב הצפוני, פועלים קצת יותר מעשרים יקבים המייצרים כיום כ-450 אלף בקבוקי יין בשנה – כולם מן המדבר. נכון לחודש יוני 2021, עשרים מהם התאחדו תחת השם “מועדון יקבי המדבר” ובעזרת קרן מיראז’ וארגון “השומר החדש” הקימו מועדון יין אזורי.

מאחורי כל יקב עומדים סיפורים וקסם מיוחדים, ההופכים את הביקור בהם לחוויה קולינרית ותרבותית אחרת. הפעם בחרנו להתמקד בכמה יקבים בהר הנגב. קבלו את הנבחרת:

הגשמת חלום: יקב רוטה

על חוות בודדים שמעתם? מקום אותו מנהלת משפחה אחת בלבד, הרחק מישוב מאוכלס, בלב הטבע הפתוח והשקט. בדיוק במקום כזה בחר האמן ארז רוטה להקים את חוות רוטה בשנת 2004 – בחולות חלוצה, על גדת נחל רביבים, לצד שרידי חווה חקלאית קדומה מימי הנבטיים.

בין הטרסות העתיקות רוטה מגשים יומיום את חלום המדבר שלו, המשלב אומנות ואהבה ליין ונטע כרם ובו זני מרלו, שיראז, קברנה סוביניון ומוסקט אלכסנדרוני. אחרי גידול אורגני והשקייה במים מותפלים מהים התיכון הוא בוצר את האשכולות בלילות הקרירים של הקיץ ומעביר אותם לתסיסה, השרייה ומיצוי ארומת פרי ביקב הנמצא בסמוך לכרמים.

בהמשך היין עובר להתיישנות בחביות עץ אלון צרפתי עד שמגיעה שעתו לביקבוק. היקב צבר מוניטין טוב ואף זכה במספר פרסים נחשבים ובמדליית זהב נחשקת.

את סיפור היקב, מראה הכרם היחידני, הסבר על תהליך גידול הגפנים המקומיות וייצור היין וטעמי היין תוכלו לראות ולטעום מקרוב, כל ימות השנה.

 • איפה: חוות רוטה – סמוך לקיבוץ רביבים

כרם בחוות בודדים | צילום: ארכיון תיירות הר הנגבכרם בחוות בודדים | צילום: ארכיון תיירות הר הנגב

כל הדרך אל המדבר: יקב ננה

אהבה למדבר, אתגר, מסירות, חזון והגשמת חלום עומדים מאחורי סיפור הקמתו של יקב ננה, אותו הקים ערן רז, המוכר בכינוי "ננה". ב-2007, שלוש שנים אחרי שעבר עם משפחתו למצפה רמון, הוא נטע בחלק העליון של נחל צין את 30 הדונמים הראשונים של הכרם עם זני קברנה סוביניון, שרדונה, שנין בלאן ופטיט סירה.

ניב בן יהודה, איש עסקים שבבעלותו יקב ממותג בשם Corners3, הפועל בקוסטה ריקה, קליפורניה וישראל, הגיע ב-2014 לכרם ננה בחיפוש אחר ענבים איכותיים מטרואר המדבר, התאהב במקום והצטרף אל רז כשותף ליקב ננה. כיום מתפרס הכרם על שטח בן 100 דונם והיקב עושה שימוש בענבים מכרמים נוספים.

את מראה הכרם הנטוע באדמת הלס בלב המדבר, סיפור החלוציות, המשמעות של כורמות מדברית וטעימות יינות מזנים קברנה סובניון, סירה, פטיט סירה, גראנש, שנין בלאן, ויוניה ,סוביניון בלאן ושרדונה תוכלו לראות, לשמוע ולטעום מקרוב, כל ימות השנה.

 • איפה: בכניסה למצפה רמון | ניווט בוויז: יקב ננה – הכרם

סיפור משפחתי: יקב רמת נגב

ציונות והפרחת השממה הובילו את בני הזוג אלון ונירה צדוק לעזוב ב-1979 את המרכז לטובת נאת מדבר בשם קדש ברנע. אחרי התנסות ענפה בגידולים חקלאיים שונים והפיכת תחביב טעימות יין למקצוע, נטע אלון ב-1996 את הכרם על שטח של כ-10 דונמים.

ב-1997 הקים הזוג את יקב הבוטיק “קדש ברנע”. עד שנת 2010 אלון שימש כיינן הראשי, לאחר לימודי יין מקצועיים. משנת 2010, לאחר שסיים לימודי יין באיטליה, משמש הבן הבכור יוגב בתפקיד היינן הראשי. גם רעייתו עדן הצטרפה ליקב המשפחתי ובהמשך הדרך, הצטרף גלעד, הבן הצעיר, ולקח על כתפיו את תחום השיווק המורכב, שכן היקב גדל והתמסחר.

עם השנים נטעה המשפחה עוד כרמים וכיום מייצר היקב מעל 220,000 בקבוקים בשנה, כשהתוכנית לשנתיים הקרובות הינה להגיע ל–400,000 בקבוקים. בכרמים הם מגדלים זני ענבים אדומים, ביניהם קברנה סוביניון, מרלו, פטיט ורדו, שיראז, סוביניון בלאן ושרדונה. עם התרחבות הייצור, מיתגו את היקב מחדש וכיום הוא מוכר בקרב חברות הקייטרינג המובילות ובקרב מביני דבר בשם יקב רמת נגב.

רוצים להכיר את היקב והכרמים מקרוב? תוכלו להצטרף אל סיור מקצועי ביקב בו תלמדו בהרחבה על היין ותהליך הייצור שלו. המעוניינים יכולים להרחיב את הסיור גם אל הכרם – הכל בתיאום מראש. וכמובן – גם טעימות יין כלולות בחוויה.

 • איפה: מושב קדש ברנע | בכניסה המערבית למושב | ניווט בוויז: יקב רמת נגב

טעימות יין ביקב רמת נגב | צילום: רון פלדטעימות יין ביקב רמת נגב | צילום: רון פלד

על טבע ומדבר: יקב שיזף

ביובל העליון של נחל צין, בסמוך למצפה רמון, מגדל הסופר, העיתונאי והמטייל המפורסם צור שיזף כרם ענבים. את הכרם הטבעי שבו 20 דונמים שתל ב-2011. כאן הוא מגדל גפנים וזיתים, ללא ריסוס ועם הזנת קומפוסט, שכוללת את כמות המים הטבעית הכי גבוהה בהתבסס על שיטפונות ותנאי מזג אוויר.

סיור בין שורות הכרמים כולל זמזום חרקים, שהם חלק בלתי נפרד מההדברה הטבעית של הכרם. ב-2017 התחיל לייצר יין בשיטות מסורתיות. רק 5,000 בקבוקים בשנה, לכל אחד מהם תווית בעיצוב האמן חנוך פיבן. במבנה קטן עשוי אבן חצובה במצוק תוכלו לראות את השילוב של עמק בוסתנים, נופים מדבריים ויין.

 • איפה: ליד מצפה רמון, מעט מערבה לבה”ד 1 

חקלאות מדברית - כרם שיזף | צילום: לי בלוטחקלאות מדברית - כרם שיזף | צילום: לי בלוט

מובילי דרך: כרמי עבדת

טיולים חובקי עולם במדבריות סיני, אוסטרליה, מרוקו וירדן לצד טיולים והדרכה בשבילי הר הנגב הפכו ערוץ ואדי נסתר של חווה חקלאית מהתקופה הביזנטית לחוות בודדים שמתהדרת בגידול כרמי ענבים בטרסות עתיקות.

הכירו את חוות כרמי עבדת, אותה הקימו חנה ואיל יזרעאל בשנת 1998, כחלק מפרויקט דרך היין. הם שיחזרו חווה חקלאית עתיקה והפכו אותה למציאות. מה שהתחיל כהרפתקה חלוצית הפך לאתר תיירות אקולוגית המשלב בין כרמי ענבים, שימור חקלאות עתיקה, ייצור יין מדברי ביקב בוטיק, סדנאות, הדרכות ואפילו לינה.

לבחירתכם סיור עצמאי בחווה בהדרכת מפה מאוירת מלווה הסברים אליה תוכלו להוסיף ביקור ביקב, סרטון הסבר וטעימה של 8 סוגים שונים של יין. ההמלצה שלנו, להגיע לחווה לקראת שקיעה, אז גוונים של אדום – כתום צובעים את השמים, מזג האוויר נעים ומתאים לחוויה של טבע מדברי מול הנוף המרהיב של הכרם, בקעת צין והרי אדום, שקיעה ובקבוק יין.

 • איפה: חוות כרמי עבדת

כרמי עבדת. צילום: אילת אדרכרמי עבדת. צילום: אילת אדר

החלוצים של היום: יקב תושיה

רעיון החלוציות, יישוב הארץ והשממה ועבודה עברית אינו מוגבל רק לימי הקמת המדינה. הוא חי ובועט גם היום. זה בדיוק מה שעשו הזוג הצעיר רוני וגל תושיה, ממושב באר מילכה, שבפתחת ניצנה, בדיונות שהן חלק ממדבר סהרה על גבול מצרים. 

כאן הם מגדלים כרמי גפנים וזיתים, תמרים, אננס, תפוחים, אגסים, דלעות ועוד מגוון פירות וירקות. כל זה על אדמת חול בתולית ניטרלית, שלא עברה עיבוד מעולם, ומאפשרת להם לעצב אותה בדיוק כמו שהם רוצים – נקייה מרעלים ומחומרי הדברה, רעננה ופוריה.

אחרי הכרמים הגיע גם יקב תושיה, אותו הקימו בין הגפנים הצומחות בלב מדבר. הודות ליובש המדברי, השמש העזה הקופחת ביום וצינת הלילה, הגפנים עשירות בסוכר המהווה חומר גלם משובח ליין. אליו הם מוסיפים מורכבות ועומק, המשלב עוצמה מדברית עם אלגנטיות רכה ומלטפת וזה מה שמאפיין את היינות שלהם.

בשנת 2021 זכה היין האדום של יקב תושיה במקום הראשון בפאנל טעימות מקצועי בתחרות לייננים צעירים. אז אל תגידו “לא מכירים”, בואו לגלות את היקב הצעיר שהצטרף לסצנת היין המדברי. את כל השפע הזה תוכלו לראות מקרוב בסיור ביקב הכולל היכרות עם גידולי המשק. 

 • איפה: מושב באר מילכה | פתחת ניצנה

אשכולות ראשונים במשק תושיה | צילום: רוני תושיהאשכולות ראשונים במשק תושיה | צילום: רוני תושיה

למרגלות מצודה ובור מים: כרם אשכולות

דמיינו את עצמכם אי שם בתקופה הישראלית, משקיפים מהמצודה אל נופי המדבר. סביבכם עצי זית ושבעת המינים אותם משקות מערכות חקלאיות קדומות. את כל זה ועוד לא תצטרכו לדמיין, אלא לחזות במו עיניכם בביקור בכרם אשכולות אותו הקימה משפחת מרום בשנת 2009.

את התפאורה משלימות גפני יין מזני שיראז וקברנה, הנטועות לצד עצי הזית. סיור בנושא חקלאות מדברית יוצא מהכרם ויחזיר אתכם אל שבט יהודה ואל התקופה הקדומה בה גידלו כרמים ובוסתנים בהר הנגב.

בהמשך תלמדו על הקשר בין טכנולוגיה מתקדמת, ציונות ואורח חיים הרחק מהציוויליזציה המערבית. את ההסברים והסיפורים תשמעו מפי החקלאי, שיספר לכם גם את סיפור הקמת הכרם והאתגרים העומדים בפני חקלאות מדברית. את הסיור חותמת תצוגת דגמים של מערכות חקלאיות קדומות. מתקשים להיפרד מסביבת הכרם? תוכלו לצאת לפעילות עצמאית של ניווט ואתגרי חשיבה ברחבי הכרם ואולי על הדרך גם לחזות בבציר ידני של הענבים, שמגיעים אל היקב והופכים ליין איכותי.

 • איפה: מישור הרוחות, מצפה רמון (נסיעה על כביש 40 לכיוון צומת הרוחות ומשם לכרם אשכולות)

במיקום מפתיע: כרם ירוחם

על הר שקד שמעתם? אם התשובה היא לא, הסיבה טמונה בעובדה שלא תמצאו אותו בשום מפת טיולים. אל הלוקיישן המיוחד תוכלו להגיע בטיול אל העיר הדרומית ירוחם ואל כרם מיוחד, שניטע ממש לא מזמן – כרם ירוחם.

בלב המדבר, בעיירה ירוחם, שלוש משפחות מקיימות חקלאות עירונית במיטבה והופכות חלום למציאות. את הסיפור המיוחד של הכרם, שמחדש מסורות עתיקות, תוכלו לשמוע בסיור בכרם, מול הגפנים, וכמובן לטעום יין ושמן זית.

 • איפה: ירוחם

כרם ירוחם -יקב פינטו. צילום: דוד פינטוכרם ירוחם -יקב פינטו. צילום: דוד פינטו

על אפיק נחל שועלים: כרם פינטו

תשוקה אדירה ליין, חקלאות מדברית בנגב ומוצרים בעלי איכות גבוהה הובילו את משפחת פינטו להקים יקב בירוחם. כורמים מקומיים הצטרפו למשפחה ויחד הם שתלו זני ענבים ים תיכוניים, שמתאימים לטרואר המקומי המדברי.

היקב מציע יינות זניים ורוזה אותם תוכלו לטעום בביקור ביקב. לבחירתכם שני סוגי אירוחים – האחד סיור בכרם, סיפור היקב, גידול יין במדבר וטעימות שלושה יינות מהסדרה הזנית, והשני – סיור משולב סדנאות יין.

 • איפה: צבי בורנשטיין 108, ירוחם

צילום: דוד פינטו - יקב פינטוצילום: דוד פינטו - יקב פינטו

מגרעין תורני לגפן היין: כרם רמון

קול קורא של משרד החקלאות, אי שם בשנת 2007, כחלק מפרוייקט "שפת מדבר" של קק"ל, הוביל קבוצת משפחות להקים אגודה שיתופית חקלאית עירונית במצפה רמון. אגודה יש, אבל מה עושים איתה? אף אחת מהמשפחות לא באה מרקע חקלאי. לחלל האוויר נזרקים שמות של גידולים חקלאים – דובדבן, אפרסק, שקד, אך הפור נופל על גפן היין.

זו תחילתו של כרם רמון. עבודת כפיים, עיבוד קרקע, אמונה, התגברות על מכשולים כנגד כל הסיכויים הצליחו ובשנת 2010 נוטעים גפני ענבים על שטח של 110 דונמים. עוד ועוד שתילים והכרם של הרבנים, שהתחילה כבדיחה ורעיון מטורף הפכה לכרם רחב ידיים, המשתרע על פני 650 דונם, בה מגדלים 15 זני ענבים, שמגיעים ל-6 יקבים שונים.

אל תפספסו את הביקור בבוסתן היפה, הממוקם בלב הכרם, בצמוד לבריכת שכשוך ופינות דשא מוצלות לצד עצי פרי ונוף יפהפה. במקום מתקיים גם סיור חקלאי בכרם מתובל סיפור חלוצי וטעימות יין ובקיץ גם בתוספת חווית בציר עצמי בכרם ואכילת ענבים היישר מהגפן. ואם אתם שואלים אותנו, אל הבציר הכי כדאי לצאת בשעות הערב אז תוכלו לשדרג את החוויה עם פנסי ראש. 

 • איפה: כביש 171, מצפה רמון

בעז ורינה דרייר. משק שפע ישראל.צילום: עדי זיובעז ורינה דרייר. משק שפע ישראל.צילום: עדי זיו

חלומות מתגשמים: יקב שפע 

בועז ורינה דרייר הפכו את ישראל לביתם בשנת 1996, אז עלו ארצה מדרום אפריקה. את המעבר לדרום, לישוב באר מילכה הם עשו בשנת 2006, שכלל חזון לכרם. שבע שנים עברו עד להגשמת החלום ולשתילה ראשונה של גפני יין.

השמחה לא ארכה זמן רב. נחיל ארבה פלש לכרם והרס את כל הגפנים. הזוג דרייר לא ויתר על החלום. הם שתלו מחדש גפני יין, למדו איך להתמודד עם תנאי המדבר הקשים וכיום הם מתהדרים בלא פחות מ-14 דונם של גפני יין בהם 2,500 גפנים מזני שירז, מרלו וקברנה סוביניון.

את סיפור הקמת היקב, סידור הגפנים בשתי קומות ותעשיית היין המדברית, עתיקה ומודרנית, תוכלו לשמוע בערב טעימות יין ביקב הכולל גם סיור בכרם.

 • איפה: מושב באר מילכה

ליד הבית של בן גוריון: יקב שדה בוקר

לא רחוק מהצריף המקורי של ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון, ופולה אשתו, הקים היינן צבי רמק את יקב שדה בוקר. זה היה בשנת 1999, שלוש שנים בלבד אחרי שחזר מביקור משפחתי בקליפורניה, שם למד ייננות.

נראה היה שרמק הגשים את חזונו של בן גוריון, הפשיל שרוולים ולקח חלק בהפרחת השממה. הוא הצליח לשכנע את מזכירות קיבוץ שדה בוקר לנטוע כרם ולהקים את יקב הבוטיק הראשון ברמת הנגב. בשנים הראשונות רמק היה האדם היחיד מאחורי המפעל של יקב שדה בוקר והוציא תחת ידיו יינות בוטיק מזני קברנה סוביניון, מרלו וקריניאן. כיום היקב מייצר יינות קברנה סוביניון, שיראז קברנה סוביניון ומרלו, אותם ניתן לטעום ולרכוש במרכז המבקרים, שנמצא בקיבוץ הפתוח גם להדרכה.

 • איפה: קיבוץ שדה בוקר

צבי רמק ביקב. צילום: עדי רמקצבי רמק ביקב. צילום: עדי רמק

מחדשים מסורת בת אלפיים שנה: יקב נבאטו

הידעתם שכבר לפני אלפיים שנה יצרו תושבי הנגב יין בארץ המכתשים? הידע הנרחב של הנבטים לצד טכנולוגיות הידראוליות של התקופה הרומית בנושא אגירת מי גשמים ושיטפונות הוביל להתיישבות קבע חקלאית במרחבי הר הנגב.

בתקופה הרומית ובייחוד בתקופה הביזנטית (המאות הרביעית עד השביעית לספירה) הקימו חקלאי הנגב חוות קטנות בערוצי הנחלים של הר הנגב הגבוה, פיתחו את החקלאות וגידלו כרמים משגשגים של ענבי יין לרוב.

בשנים האחרונות ניכרת עלייה במספר המתיישבים המבקשים לגדל גפנים בחוות בודדים סביב מצפה רמון. אחת מהן – חוות צל מדבר, נמצאת על מצוק מכתש רמון. כאן מייצר זיו ספקטור יין מענבים הגדלים בטרסות העתיקות, בגובה שמעל 600 מטרים מעל פני הים. בחוות צל מדבר פועל החל משנת 2009 יקב בוטיק קטן העונה לשם יקב נבאטו. 

היקב מייצר יינות בוטיק אדומים, אותם מיישנים בחביות עץ אלון צרפתי לתקופה של 18-24 חודשים. אחרי הביקבוק ממשיכים ליישן את היין בטמפרטורה מבוקרת ביקב. את היין ניתן לטעום בעיקר באירועי הטעימות שמקיימים עם קבלת שבת במדבר.

 • איפה: צל מדבר | בכניסה למצפה רמון, בין כביש 40 למצוק מכתש רמון, 400 מ’ מצפון לכיכר המרכזית

נבאטו - יקב המדבר הגבוה | צילום: חוות צל מדבר מצפה רמוןנבאטו - יקב המדבר הגבוה | צילום: חוות צל מדבר מצפה רמון

קיץ של חוויות יין ומדבר ביום ובלילה

אחרי שפתחנו לכם את בלוטות הטעם, אתם עדיין תוהים האם כדאי להדרים הקיץ הזה להר הנגב? אז נספר לכם שמלבד המראה הבלתי שיגרתי והמאוד מיוחד של כרמים מוריקים בלב המדבר וסיורים בכרמים וביקבים, מתקיימים גם השנה “אירועי לילות קיץ קרירים בהר הנגב” במסגרתם יתקיים גם סוף שבוע “יין מדברי” בין התאריכים 18-20.08.22.

יין, כרמים ומדבר במצפה רמון | צילום: תיירות הר הנגביין, כרמים ומדבר במצפה רמון | צילום: תיירות הר הנגב

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק לבקר הקיץ באזור הר הנגב? כדאי לכם להישאר ללילה נוסף: