הגבינה שהייתה כאן לפני כולן: מחלבת המאירי ונחל עמוד

נתחיל בצפת, במקום שבו הכל התחיל. כאן פועלת כבר כמעט מאתיים שנה המחלבה העברית הראשונה – מחלבת המאירי, ומדור לדור מתגלגלות בה שלל גבינות משובחות.

תוכלו למצוא כאן חנות שמוכרת את תוצרת המחלבה, וגם סיורים במקום ובסמטאות העיר, אבל אם תשאלו את עיתונאית האוכל הילה אלפרט – "כל שאתם צריכים הוא לקנות חתיכת לחם, שמן זית  ועגבניות ולמצוא סלע עם נוף".

עכשיו, רק נשאר לכם לשדך את כל אלו עם גבינת "המאירי" ובקבוק יין טוב.

איפה מטיילים כאן?

אז איפה נמצאת אותה נקודה קסומה לחגוג בה עם גבינות ויין? אנחנו ממליצים לכם לצאת לחפש אותה בנחל עמוד. המסלול בנחל המיוחד הזה ייקח אתכם להתפתל בין בריכות מים יפהפיות, צמחייה עבותה, בוסתנים חרבים עם עצי פרי וגם תחנת קמח אחת. 

לאורך כל המסלול תוכלו לשמוע את פכפוך הנחל, ובמקום שבו הוא הכי נעים לאוזניכם  שם אתם מוזמנים לעצור, לשטוף את העיניים בירוק ואת הפה בטעמים משובחים.

נחל עמוד | צילום: עומר זיו
נחל עמוד | צילום: עומר זיו

סיפור אהבה בשדות העמק: מחלבת ברקנית ונחל הקיבוצים

נמשיך בעמק, במחלבת ברקנית, שהיא תוצר של סיפור אהבה, בין מיכל ואבינועם בעלי המקום, בת תל עדשים שהתאהבה בבן כפר יחזקאל. אם תשאלו, יספרו לכם אודות הגבינות המיוחדות שמיוצרות במקום, כמו: "גבינת עזים עם חילבה או גבינת כבשים שמביאה את סרדיניה לעמק חרוד".

בעודכם שם, תוכלו להתענג על פלטת גבינות משובחות, רק שימו לב, הילה אלפרט ממליצה לוודא שכשיוצאים למסע גבינות יש לוודא ש"אתם הולכים מהגבינה העדינה לכיוון החריפה ביותר, אחרת לא תרגישו כלום".

איפה מטיילים כאן?

את מלחמת המים המסורתית של החג, תוכלו לבצע בנחל הקיבוצים, שנמצא בתוך פארק עמק המעיינות. הנחל זורם כל השנה, מימיו צלולים וקרירים ולכל אורכו יש לא מעט פינות נעימות לפיקניק. מומלץ ללכת בתוך המים עד שתגיעו לבריכת הקצינים ובחזרה, ליהנות מנופי העמק סביב ולהתגלש על צינורות הבטון הגדולים - היישר לתוך המים! 

סמוך לנחל נמצא תל שוכה, שעליו תוכלו לעלות ולגלות תצפית מדהימה על כל עמק המעיינות ועל עמק בית שאן, וכמובן גם לשחות בסביבתה. כשתמצו את החלק הרטוב, פתחו שולחן עם שלל גבינות מחלבת ברקנית.

מחלבת ברקנית | צילום: איתיאל ציון
מחלבת ברקנית | צילום: איתיאל ציון

מה כדאי לקחת לפיקניק? עכשיו ב-למטייל שופ

כל הגבינות האלה ודאי יעשו לכם חשק לצאת לפיקניק בשטח! הגעתם לנחל הקיבוצים, או לאחד מהנחלים האחרים באזור? מצאו פינה שלווה, פרסו מחצלת ותיהנו משבועות טעים ונוח במיוחד!

אגב, עם מחצלת כלל לא צריך לתכנן – רק לזרוק אותה לתא המטען ולהוציא ברגע הנכון.

מחצלת 3x4 יארדמחצלת 3x4 יארד

מתוק - מלוח בגלבוע: שאקאלאד 

באותו האזור ולא רחוק מנחל הקיבוצים, נמצא בית הקפה-קונדיטוריה של יעל לב, שאקאלאד, ממלכת גבינות ושוקולד. בגזרת המלוחים תמצאו בתפריט "לחם עם מטבלים, שקשוקה, פלטת גבינות, קיש, פוקאצ'ה או חצ'אפורי", אך ירקות לא תמצאו, כהצהרה של לב. 

הילה מספרת שבחצ'אפורי שטעמה "הבצק שומר על נאמנות למקור, הגבינות שקטות בהרבה מאלה הגיאורגיות, והכל ביחד מביא נעימות מבורכת לפה".

איפה מטיילים כאן?

גם במקרה זה אתם מוזמנים להגיע לנחל הקיבוצים, אך המלצה שווה נוספת באזור היא “חורשת שלום” – המקום המושלם לפיקניק ותצפית. במקום תגלו עצים מטילי צל נעים ושולחנות פיקניק, שכאילו נמצאים שם עבורכם במיוחד.

החצ'אפורי של שאקאלאד | צילום: איתיאל ציון
החצ'אפורי של שאקאלאד | צילום: איתיאל ציון

קסם וגבינות בהר הנגב: חוות קורנמל ועין עקב

כדי להגיע לחוות קורנמל תצטרכו להרחיק עד ללב המדבר, אבל הנסיעה תשתלם לכם. במקום הקסום הזה הכל סובב סביב הגבינות, החל מעדר העזים שמגדלים במקום, ועד הצלחת, שבה נוחתים שלל מטעמים חלביים. 

הילה ממליצה בחום על "העיניים של רוני"ביצים שנאפות בתנור עם גבינת שולה, וגם על פיצה, בצק פילו ממולא בגבינות, ולקינוח יופי של כנאפה שמכינים במקום.

איפה מטיילים כאן?

אחרי הארוחה תוכלו לקפוץ לעין עקב, נווה מדבר אמיתי, שאפשר להתנחל בו ליום שלם. אבל אם תהיו מוכנים לעזוב אותו ולהמשיך הלאה תזכו גם בנוף מדברי משגע שנשקף מהגבעה התלולה שלידו – חוד עקב, שצופה אל המעיין, אל נחל צין ומעבר להם.

כל אלו ועוד הפתעות (קני נשרים, למשל) מחכים לכם במסלול אחד מקסים, מרחק נגיעה ממדרשת שדה בוקר.

חוות קורנמל | צילום: אינה מנשה
חוות קורנמל | צילום: אינה מנשה

חוויית בוטיק בהרי ירושלים: החווה של שי זלצר וכרמילה - כסלון

ונסיים במקום שאסור לכם לפספס בחג שבועות הזה - חוות הגבינות של שי זלצר. הילה כותבת: "העזים רועות כאן בבר, וטעם הגבינות מספר על הבדלי הצומח בעונות המתחלפות: לוטם, אורן וברושים לייצור גבינת התום בחורף, באביב סירה קוצנית לייצור גבינת "רקפת" כחולת העורקים, והקיץ שייך לסומק ולחרובים, לייצור "רעיה" עזת הטעם – כל חלב וטעמיו".

כל אלו ייפרשו לפניכם כאן בתוך מערה טבעית יפהפייה, ואם תרצו (ותתאמו מראש) תוכלו אפילו לעבור כאן סדנה שעוסקת בשפה של הטעם, ולהפוך למומחים קטנים בעצמכם. כך או כך, ביציאה הצטיידו בגבינות שהכי אהבתם, וצאו להתענג עליהן בטבע הפתוח.

איפה מטיילים כאן?

אם אתם כבר נמצאים בהרי ירושלים, את "הטבע הפתוח" נמליץ לכם לפרש בצורת הנחלים כרמילה וכיסלון היפהפיים, שנמצאים במרחק נגיעה מהחווה. המסלול המשפחתי הזה יקח אתכם ללב הוואדיות היפהפיים של הרי ירושלים.

פה תצאו לסיבוב דרך שפע של תצפיות, מערות, מצוקים, מעיינות וצמחייה מגוונת או במילים אחרות, שלל נקודות מתאימות לגבינות ויין.

גב ונוף בנחל כרמילה | צילום: יוחאי כורם
גב ונוף בנחל כרמילה | צילום: יוחאי כורם


הנה עוד כמה כתבות שיעניינו אותך: