בכתבה זו:

מטיילים באצבע הגליל: מים, עתיקות ונופים ירוקים

מרחבים ירוקים, נחלים, מפלים, מעיינות, תצפיות וציפורים הם לפחות שש סיבות מעולות לצאת לטיול באזור אצבע הגליל. עם כל-כך הרבה מסלולים ואפשרויות מסביב, אפשר לבלות כאן בקלות כמה ימים. למרות שהבחירה לא קלה, בחרנו כמה מקומות שאנחנו אוהבים יותר.

תל דן – גן עדן זה כאן?

פרט להיסטוריה תנכ"ית בת אלפי שנים, מימי אברהם אבינו ועד ממלכת ישראל, טיול בשמורת הטבע תל דן לוקח אתכם למקום בו פורצים מי השלגים המחלחלים על הר החרמון. מעיין הדן ושפיעתו היא הגדולה מבין מקורות הירדן וספיקתו היא כשל החצבאני והבניאס יחדיו.

המעיין ופלגיו יוצרים נוף של "יער לח": פלגי מים קרירים, עצי דפנה (ער אציל), “עץ פו הדב” – עץ עתיק וחלול של מילה סורית ומטפסים לצד חורש ים תיכוני עשיר. על מנת לשמור על בית גידול ייחודי זה אסורה הכניסה למים, אבל איזה כיף, שיש במקום בריכת שיכשוך לטבילת רגליים במים קרירים וצוננים (הגישה לבריכה מונגשת לנכים).

באים לכאן עם עגלת ילדים או עם כסא גלגלים? תמצאו כאן שביל טיול מונגש, לאורכו ספסלים מונגשים, והוא כולל גם תצפית מונגשת יפהפיה ממרפסת עץ.

טיול מושלם לכל המשפחה | צילום: נאור שקד
טיול מושלם לכל המשפחה | צילום: נאור שקד

נחל עיון ומפל התנור – בעקבות ארבעה מפלים

המקור של נחל עיון מתחיל במרג’ עיון שבלבנון. אחרי שהחקלאים הלבנוניים התחילו לשאוב בחודשי הקיץ את מי הנחל להשקיית השדות ורוקנו אותו ממים, רשות הטבע והגנים פתרה את הבעייה עם צינור, שמזרים מים מנחל דן הסמוך לאזור שמעל מפל התנור בנחל עיון.

כך אתם יכולים ליהנות ממראה ארבעה מפלים, מים זורמים בנחל וצמחייה כל ימות השנה. מה עוד מחכה לכם בשמורה? שרידי גשר עתיק, תצפית יפהפיה, שביל נגיש לכיסאות גלגלים ולעגלות ילדים, חניון פיקניקים ושלוש בריכות שכשוך.

טיול בין מפלים בנחל עיון | צילום: יוחאי שוחט

טיול בין מפלים בנחל עיון | צילום: יוחאי שוחט

ראש פינה – טיול במושבה

את העיירה הציורית ראש פינה הקימו לראשונה ב-1878 שבע עשרה אברכים, שבאו מצפת וקראו לה גיא אוני. ההתיישבות לא צלחה והם חזרו לצפת. ב-1882 הגיעה למקום קבוצת המתיישבים “חובבי ציון” והפעם הצליחו בהקמת מושבה חקלאית לה קראו ראש פינה.

המושבה, שנחשבת לאם המושבות בגליל, מספרת עד היום את סיפור ראשית הציונות בגליל ובארץ ישראל ומנציחה עבודת אדמה ואתרים היסטוריים לצד תצפיות נוף מרהיבות, מוזיאונים, גלריות, מסעדות ובתי קפה. את הסיפור של ראש פינה אפשר להכיר בטיול בין סמטאות ציוריות, מבנים היסטוריים במושבת הראשונים ומשחקי קווסט.

הידעת? הסופרת שולמית לפיד כתבה את הרומן הראשון שלה “גיא אוני” על הנערה פאניה סילס, שברחה מפוגרומים ברוסיה ועלתה לארץ ישראל והתמקמה בגליל העליון. הספר מספר על האהבה של פאניה להיסטוריה ולנוף של המקום, לקשיים בתקופת העלייה הראשונה ואת סיפור הקמתה של גיא אוני.

טיול בעיירה ציורית | צילום: depositphotos.com_k45025

טיול בעיירה ציורית | צילום: depositphotos.com_k45025

פינות חמד בטבע: מעיינות, מצפים וסיפורים 

אגמון החולה – להשתלב בתוך ציר הנדידה העולמי

ארץ ישראל ורצועת האורך המזרחית שלה לאורך השבר הסורי אפריקאי, מהווה מסדרון יבשתי לציפורים נודדות, בדרכן מאירופה לאפריקה ובחזרה (מעל חצי מיליארד ציפורים). כתוצאה מכך, מהווה המקום אבן שואבת, לא רק לציפורים, אלא לכל מי שרוצה לחוות את הטבע בשיאו, במגוון פעילויות חוויתיות לכל אחד ואחת בכל גיל.

בין שלל הפעילויות במקום תוכלו לצאת לסיורי צפרות, ספארי זריחה, שקיעה ולילה, סיור בעגלת מסתור וטיול עצמאי באופניים וברכבים חשמליים מסביב לאגם, ליהנות ממדריך וירטואלי בטיול לאורך המסלול. ניתן אף ללמוד על עולם טיבוע הציפורים ולפגוש מומחים בתחום ולהפוך את החוויה למעשירה עוד יותר.

שטח האגמון הוצף מחדש על מנת להחזיר לעמק החולה את הקסם והחשיבות שהייתה לו מבחינה אקולוגית. ואכן, עם הצפת השטחים מחדש, חזרו לחיים מינים שנעלמו מאז ייבוש החולה בשנות ה-50’. עוד כדאי לדעת, שמדרום לאגמון נמצאת גם שמורת החולה, אשר נשאר כשריד לאגם החולה המפורסם. הביקור בשמורה מומלץ גם כן וכולל את חזיון "העופוריה", המהווה חלק ממרכז המבקרים וכולל פעילות אינטראקטיבית. 

הביקור במקום מומלץ בעיקר בעונות הנדידה בסתיו ובאביב. אולם, גם אם תגיעו קצת מחוץ לעונה, תוכלו לחוות את היופי שבטבע. סיורי הלילה לדוגמא הם לא פחות מיוחדים שכן בשעות הלילה הטורפים ודורסי הלילה יוצאים לפעולה.

אלפי ציפורים נודדות באגמון החולה | צילום: בר ארצי
אלפי ציפורים נודדות באגמון החולה | צילום: בר ארצי

נקיקי יפתח – טיול אל תופעת טבע

על נקיקי יפתח שמעתם? מסלול טיול קצר וקצת מאתגר, לא רחוק מקיבוץ יפתח, שמוביל לתופעת טבע יפהפיה של סלעי גיר קשה במגוון צבעים. מוכנים לירידה בסולמות ומדרגות סלע?

ירידה בסולמות לנקיק יפתח | צילום: יובל לימון

ירידה בסולמות לנקיק יפתח | צילום: יובל לימון

דרך נוף הרי נפתלי – שיכרון טבע

במרחק של כ-15 ק”מ מנקיקי יפתח נמצאת אחת מדרכי הנוף היפות בארץ, שבכל שעה ביום תפיקו ממנה קסם אחר של טיול. הכירו את דרך נוף הרי נפתלי, לאורכה פזורות כמה תצפיות מרהיבות, ביניהן מצפה דדו, ממנו נשקפים הרי הגליל, החרמון, עמק החולה ולבנון. המלצה שלנו, הצטיידו מראש בסל פיקניק, פק”ל קפה ומחצלת ותהנו משלווה באמצע הטבע.

איזה נוף! | צילום: יובל לימון

איזה נוף! | צילום: יובל לימון

חוויות לכו-לם: אטרקציות ופעילויות באצבע הגליל

רענן באופן

מה דעתכם לגמוע את הנופים, האתרים ומקורות המים של הגליל בדיווש? עם רענן באופן תוכלו לבחור בין טיולי אופניים ליחיד, זוג או עם כסא ילדים, ריקשות או נגררים, ביום ולאור ירח, באווירה רומנטית או כטיול קבוצתי.

מדוושים בגליל | צילום: אן הורוביץ

מדוושים בגליל | צילום: אן הורוביץ

החיים הטובים

על הנופים המרהיבים של הגליל כבר סיפרנו, אבל איך משלבים אותם עם נסיעה בשטח? מדריך הטיולים רועי לשם מחברת “החיים הטובים” ישמח להכיר לכם את זווית הראייה שלו ולקחת אתכם אל פינות חמד, מאגרי מים, בריכות, מפלים ונחלים ואפילו מפגש עם בעלי חיים, בטיול של כמה שעות עד כמה ימים.

רייזר בר

עוד דרך כייפית ליהנות מהנופים הפסטורליים של אצבע הגליל היא בנסיעה עם רכב שטח מתקדם. טיול רגוע, קצת מקפיץ או עם הרבה אדרנלין – זה כבר תלוי במה שאתם אוהבים. כל אלה אפשריים עם חברת רייזר בר, שתקח אתכם לטיול בין הפינות היפות של הגליל.

טיולי רייזרים בנוף הפסטורלי של אצבע הגליל | צילום: אן הורוביץ

טיולי רייזרים בנוף הפסטורלי של אצבע הגליל | צילום: אן הורוביץ

הקוד בעיר הסוד

אפשר לסמוך עליכם שתצילו את העיר צפת ותקחו על עצמכם את המשימה הסודית “הקוד בעיר הסוד”? יש לכם שעתיים בלבד למצוא קוד אבוד. חושבים שתעמדו באתגר?

על הדרך תלמדו מושגים הקשורים לעיר צפת, תבקרו אתרים מיוחדים כמו המחלבה בה המציאו את הגבינה הצפתית המפורסמת, בתי כנסת עתיקים ואתרי מורשת קרב. מוכנים? הורידו את המשחק למכשיר הנייד שלכם וצאו לדרך.

קייקי מעין הגושרים

אמרנו ארץ פלגי מים, אז למה שלא תהנו גם מכמה שפריצים שווים של מים? עם קייקי מעין הגושרים תוכלו לצאת לשייט קיאקים חוויתי באחד משני מסלולים. כשעה וחצי לאורך כ-5 ק”מ במסלול המשפחתי או מסלול מאתגר לאורך כ-6 ק”מ, שכולל גם כמה ריגושים בדמות מפלים וקפיצות במים. 

חוויות רטובות בנחל החצבני | צילום: אן הורוביץ

חוויות רטובות בנחל החצבני | צילום: אן הורוביץ

בוסתן עברי

על בוסתן עברי שמעתם? אבי לזרוף הקים אותו בין כרמי ראש פינה והשטחים החקלאיים הצמודים אליהם. כאן הוא מגדל את שבעת המינים, בעיקר – זית וגפן, לצד גינת תבלינים. לזרוף ישמח לקחת אתכם לסיור מודרך בו תלמדו על הגפן, הבציר ותהליך הפקת היין, על עצי הזית, המסיק ויצור שמן הזית ובין לבין תהנו מתצפית לגולן ומסקירה גיאופוליטית. 

סיור חקלאי | צילום: בוסתן עברי

סיור חקלאי | צילום: בוסתן עברי

יקב בן זמרה

משפחת בוז’ו עלתה ממרוקו בשנות ה-50’. אחרי למעלה מ-40 שנה של גידול גפנים עבור יקבים שונים ברחבי הארץ הם החליטו להפיק יין משלהם, בייצור עצמי. כך נולד יקב בן זמרה.

עם הזמן נוסף לו מרכז מבקרים היושב על מבנה אבן עתיק ומשקיף אל נופי הכרמים. מלבד רכישות בחנות היקב תוכלו לרכוש פלטת גבינות זוגית, זיתים ומקלונים מלוחים או לחם ובקבוק יין, למצוא לכם שולחן המשקיף אל הנוף וליהנות מהרגע. 

פינוק של יין טוב וגבינות | צילום: כרם בן זמרה

פינוק של יין טוב וגבינות | צילום: כרם בן זמרה

נשארים לישון: מקומות לינה באצבע הגליל

החאן של אלירן

אוהבים קמפינג אבל מתבאסים מהמחשבה לארוז את כל הבית? במתחם הקמפינג החאן של אלירן כבר עשו את העבודה בשבילכם. במתחם מטופח תמצאו אוהלים במגוון גדלים עם מזרונים ומחוץ להם – מטבח מאובזר, פינות ישיבה מוצלות, עמדות מנגל ומדורה, שירותים, מקלחות מים חמים ותאורת לילה.

מעדיפים לינה ביחידת אירוח מפנקת? גם על הפתרון הזה חשבו כאן ומציעים שלוש יחידות מפנקות בקרבת הקמפינג. את כל זה תמצאו במושבה יבנאל, במרחק של כ-7 דקות נסיעה מהכנרת וטבריה, עם נוף מרהיב הצופה לרכס פורייה.

תופסים שלווה | צילום: החאן של אלירן

תופסים שלווה | צילום: החאן של אלירן

חוות אבירם

מטיילים בקבוצה גדולה ומחפשים מקום אירוח לכו-לם? בלב חורש גלילי הנמצא בין כרמיאל לכפר ורדים, תמצאו את חוות אבירם, שם תוכלו ליהנות ממתחם קמפינג ענק ללילה של כיף לכל החבורה. במתחם מקלחת חמה, שירותים, מטבח, מקרר, מקפיא, כיריים לבישול, פינת מנגל, פינת מדורה עם סאג׳ לפיתות וסיר פוייקה.

קמפינג גלילי | צילום: חוות אבירם

קמפינג גלילי | צילום: חוות אבירם

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק לטייל באצבע הגליל? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: