על החוף, מול הגלים: חבצלת החוף

חבצלת החוף שייכת למשפחת הנרקיסים, זכתה להכרה כצמח מוגן ונפוצה בחופי הים התיכון. היא גדלה בחגורת הרסס של מי הים המלוחים ומפיצה ריח נעים וחזק למרחק. השם שלה מוזכר לראשונה במקרא, בספר שיר השירים, ויש המזהים אותה עם חבצלת השרון המקראית – “אני חבצלת השרון, שושנת העמקים”. גם בספר ישעיהו יש לה איזכור “תגל ערבה, ותפרח כחבצלת”.

גם העולם המדעי זקף לה סגולות מרפא, ולכן לא פלא שבעולם המדעי המשמעות של השם שלה היא ”כל יכול”. הבצל שלה שימש בעבר להפקת תרופות. אצל היוונים – להמרצת פעילות הלב ולדרכי הנשימה ואצל הערבים, בתקופה שלפני קום המדינה, נגד נזלת.

הפרח שלה גדול ובולט לעין והפריחה משתנה על פני היום. לעת ערב הפרח נפתח במלואו ולקראת שעות הבוקר המאוחרות נובל. הייחודיות שלה הביאה את המשוררים לאה גולדברג, זלדה ומיכאל דשא לכתוב עליה שירים: “חבצלת החוף” (לאה גולדברג), “חבצלת השרון” (זלדה) ו”שיר” (מיכאל דשא).

פריחת חבצלת החוף מתחילה לרוב באוגוסט ונמשכת עד אוקטובר. השנה אף הקדימה לפרוח, כבר בחודש יולי. את הפריחה אפשר לראות באזור חופי הים, באדמת כורכר ובאדמת חמרה.

איפה תראו את חבצלת החוף?

במרכז הארץ לאורך חופי השרון, הצפון והדרום, כמו למשל באמת המים העתיקה בקיסריה, חוף האקוודוקט בקיסריה, חוף דור הבונים, נחשולים, חוף מעגן מיכאל, מכמורת, בין שמורת גדור לחוף נתניה, מצוק החוף נתניה, מצוק ארסוף –שפיים, מצוק הכורכר בשרון (חוף השרון), חוף שבי ציון, חוף גבעת אולגה, פארק אקולוגי מצודת-ים אשדוד, חוף פלמחים וחוף באר שבע באשדוד. 

השנה הפריחה נצפתה כבר בהרצליה – בטיילת שליד הים, מצוק החוף נתניה, אפולוניה, חוף תל ברוך בתל-אביב, חוף דלילה אשקלון, מעגן מיכאל וטיילת רידינג.

ראיתם פריחה במקומות נוספים? שתפו אותנו ודווחו באתר »  

תראו כמה שאני יפה | צילום: חיה עמירןתראו כמה שאני יפה | צילום: חיה עמירן

בין קירות סלע או בחורש: חבצלת קטנת פרחים

גם חבצלת קטנת פרחים פורחת בלבן ושייכת למשפחת הנרקיסים. היא קטנה בהרבה מחבצלת החוף ופחות מרשימה, אך יחד איתה מתחילה לפרוח בסוף הקיץ, בספטמבר. בתחילה מופיעים הפרחים הלבנים בגודל 2-3 ס”מ ורק עם בוא הגשמים, בסביבות נובמבר, מצטרפים העלים. יחד הם פורחים עד דצמבר. איך תזהו אותה? היא פורחת במקבצים קטנים בין צמחי בתה.

איפה תראו את חבצלת קטנת פרחים?

בשדרת ההר המרכזית והצפונית, בחורש ובאזור הים התיכון שבצפון הארץ, כמו למשל ברמת הנדיב, פארק גורן, בשביל פרחי הבר ביער ראש העין, שמורת ביתן אהרון, שמורת שער פולג, פארק הסלעים בכיסרא, מנזר לטרון, יער המגנים, יער חרובית ויער כפר החורש.

חבצלת קטנת פרחים | צילום: יוחאי כורםחבצלת קטנת פרחים | צילום: יוחאי כורם

על רקע המדבר: חבצלת הנגב

את הנוף הצחיח של אדמת הסחף והאדמות החוליות של אזור הנגב, צובעת בלבן בוהק הפריחה היפה של חבצלת הנגב, שמתחילה בספטמבר ונמשכת עד אוקטובר. בתחילת הפריחה העלים צרים וישרים, אך עם הצמיחה הם מתחילים להסתלסל.

איפה תראו את חבצלת הנגב?

באזורים חוליים ברמת הנגב כמו נחל חתירה, אזור מצפה רמון – בחניון הלילה של הר ארדון ובנחל רמון, באיזור המישורי של חולות העיר הנבטית ממשית (לפני הכניסה לגן הלאומי ממשית).

מיכאל דשא: שיר

שֶׁמֶשׁ, מַיִם, חוֹל וּתְכֵלֶת,
קֶצֶף-גַל מָלוּחַ, גִּיל,
פִּתְאֹם רֵיחָהּ שֶׁל חֲבַצֶלֶת
אֶל אַפֵּנוּ בָּא קַלִיל.

אֶל גְבָעוֹת חִישׁ נְמַהֵרָה,
כְּבָר עָיַפְנוּ מִן הַיָּם,
מִן הַחוֹל צְחוֹרָה זוֹהֶרֶת,
חֲבַצֶלֶת-חֵן דוּמָם.

מוּל עַרְבַת-גַלִים צוֹהֶלֶת,
בְּמִדְבָּר שֶׁל חוֹל צָהוֹב –
מְלַבְלֶבֶת חֲבָצֶלֶת,
וּבְלִבָּה – רַק לֶאֱהֹב.

לֹא נִקְטֹף, נֵשֵׁב, נָנוּחַ
וְנַחְשׁוֹב - מַה טוֹב מִכֹּל? –
שֶׁמֶשׁ, תְּכֵלֶת, גַל-מָלוּחַ,
אוֹ זִיו-פֶּרַח פֹּה בַּחוֹל?

לכל דיווחי הפריחה

היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות של ירוקת-חמור מצויה, חנק מחודד וצלף קוצני. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם!

תיעדתם פריחה? דווחו לנו! »