ישראל היא גן עדן לחובבי הציפורים ועופות המים המרהיבים. מתוך כ-700 זנים שונים שאפשר למצוא כאן במהלך השנה, כ-500 לפחות מגיעות לכאן פעם או פעמיים בשנה, לקנן ולהתארח לכמה שבועות וחודשים. למה דווקא ישראל אתם שואלים? 

המיקום המיוחד שלנו, בין אפריקה, אסיה ואירופה הפכו את שטחי המדינה לתחנת חובה במסען של הציפורים מארצות הקור לארצות חמות יותר, שלא לומר עצירה אחרונה למנוחה ו"תדלוק" לפני שהן ממשיכות במסען הארוך דרומה. 

נתיב התעופה של הציפורים לקראת חודשי החורף מתרכז בעיקר במרכז הארץ ובצפונה. לעומת זאת בנדידת האביב - כן, כן יש גם כזאת, במהלך החודשים מרץ-אפריל, הנתיבים העמוסים הם לרוב מעל מרכז הארץ ודרומה.

מדינת ישראל בת מזל, שמדי שנה בוחרות להתארח אצלנו ציפורים מדהימות ממינים שונים, שפשוט חובה לצאת לטבע ולנסות ולפגוש אותן, תוך שמירה על ריחוק חברתי / ציפורי כמובן.

אבל רגע, לפני שיוצאים לחפש ולמצוא ציפורים בישראל, הנה כמה טיפים חשובים:

  • מטיילים עם תינוקות או ילדים בגיל הרך? העדיפו מנשא על עגלה
  • צאו בשעות מוקדמות, ממילא אתם קמים מוקדם עם הילדים
  • קחו איתכם משקפת טובה או שתיים, שלא יריבו הילדים ביניהם 
  • מצפורים הם מקומות מעולים לצפייה בציפורים. הקפידו להגיע מוקדם יחסית, על מנת שתוכלו לתפוס מקום בשורה הראשונה וגם להרים את הילדים לתצפית ציפורים 
  • לפני היציאה לטיול ספרו לילדים על הציפורים, שמצפות להן במהלך הדרך: מהיכן הציפור מגיעה, מה היא אוהבת לאכול ומה המאפיין הכי בולט שלה - מקור צבעוני או זנב שובב. והכי חשוב, למדו אותם שציפורים אוהבות שקט ותנועות עדינות 
  • בבקשה אל תאכילו את הציפורים. בעלי הכנף יודעים להסתדר מצוין ולמצוא את מזונם ותאמינו לנו, שהן לא חובבות של במבה או לחם יבש עם ממרח שוקולד 

שקנאים בשמורת טבע החולה | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

שקנאים בשמורת טבע החולה | צילום: יניב כהן / רשות הטבע והגנים

עמק המעיינות וכפר רופין 

עמק המעיינות נחשב לאחד האזורים היותר שווים בארץ - ממוקם בצפון מזרח ישראל ומשובץ במעיינות מקסימים ואטרקציות לכל המשפחה. גם הציפורים הנודדות מסתבר חושבות כך, משום שמינים רבים בוחרים לבלות באזור את חודשי החורף או לקנן בו למספר ימים, בדרכן מפה לשם. 

את מי נפגוש כאן? חסידות לבנות ושחורות, דיות, ניצים, עיטים ועוד. מינים רבים בוחרים לבלות באזור את החורף, ובהם ברווזים, עיט הצפרדעים, חסידות שחורות ומיני אנפות.

נקודת מוצא: מרכז הצפרות כפר רופין, בקעת בין שאן.

מתאים ל: משפחות עם ילדים קטנים וגדולים, נגיש לעגלות. 

מתי להגיע: מומלץ בשעות הבוקר, עם הזריחה, במיוחד בחודשי הסתיו, בין ספטמבר לדצמבר, אבל יש כאן מגוון ציפורים ובעלי חיים, לכל אורך השנה. אפשר ללון באזור ולקום מוקדם-מוקדם בשעת הזריחה, על מנת ליהנות מתצפית מדהימה. 

זרקור על עיט הצפרדעים: ציפור דורסת נדירה, גדולה ומרשימה. מתהדרת במקור חום בהיר ונוצות חומות ארוכות. שוקלת כ-3,000 גרם ונמצאת בשנים האחרונות בסכנת הכחדה. מקננת לרוב לצד מקורות מים ומגיעה אלינו לרוב מפולין, החל מסוף חודש ספטמבר ועד סוף חודש מרץ.

על אף שמה של הציפור, צפרדעים אינן נחשבות למרכיב עיקרי במזון שלה. את השם קיבלה כי היא מרבה לקנן לצד אזורי ביצות וניזונה בעיקר ממכרסמים. 

הכירו את עיט הצפרדעים | צילום: Depositphotos_soos.adam10

הכירו את עיט הצפרדעים | צילום: Depositphotos_soos.adam10

שמורת עין אפק 

לא רחוק מבנייני הדירות האפורים של קריית ביאליק, מחכה לכם שמורת טבע שכולה קסם – שמורת עין אפק. על מקורותיו של נחל נעמן ושל ביצה שיובשה, שוקמה שמורת טבע מקסימה, עם גשרי עץ ציוריים, נופים נעימים ומגוון של עופות מים ואפילו תאואים (ג'מוסים). 

את מי נפגוש כאן? דיות, חסידות שחורות שהן נדירות יותר מהחסידות הלבנות, קורמורנים גמדיים, דוחלים שחורי גרון, אנפות אפורות, שקיננו בישראל עד ייבוש החולה וכיום הן רק חורפות בישראל, אדומי חזה וגם עיט צפרדעים מיודענו. 

נקודת מוצא: שמורת הטבע עין אפק, בכניסה לשמורה בסמוך לטחנת הקמח. 

מתי להגיע: מומלץ במיוחד בחודשי הסתיו, בין ספטמבר לדצמבר.  

מתאים ל: משפחות עם ילדים קטנים וגדולים. בשל העובדה כי לגשרי העץ אין מעקה, מומלץ להיעזר במנשא.

זרקור על חסידות שחורות: עוף מים גדול ממדים ואלגנטי במיוחד. נחשב לנדיר יחסית, בניגוד לחסידות הלבנות. את החסידה מאפיין הצבע השחור בכנפיה ובצווארה ומקור ארוך כתום ומרשים למראה.

החסידה קצת חששנית ופוחדת מחברת בני האדם, על אף המראה המרשים שלה, על כן כשהולכים לצפות בה, כדאי לשמור על שקט יחסי. החסידה השחורה מגיעה אלינו בתעופה מחצי האי האיברי (ספרד ופורטוגל בעיקר) ואוהבת לאכול חרקים, זוחלים וצפרדעים. 

חסידות שחורות מחפשות אוכל במים | צילום: Depositphotos_JakubMrocek

חסידות שחורות מחפשות אוכל במים | צילום: Depositphotos_JakubMrocek

מצפור ויקר 

טיול נעים וקליל במרחק כחצי שעת נסיעה ממרכז תל אביב. במקורותיו של נחל אלכסנדר ושמורת קדם, בין השדות המוריקים של השרון, הוקם מצפור ויקר, הממוקם על גדות בריכת דגים גדולה. מדי שנה מגיעות אל המצפור אלפי ציפורים נודדות. הן זוכות לארוחות סביב השעון, ומבקרים בשעות הבוקר המוקדמות ושעות אחר הצהריים, לעת שקיעה. 

את מי נפגוש כאן? שקנאים, קורמורנים, אנפה אפורה, שחף אגמים, מרית ולבנית. 

נקודת מוצא: מבנה המצפור - מרפסת הנישאת לגובה 3 קומות ונגיש לעגלות. ממוקם בתוך מושב חניאל, כניסה מכביש 4. 

מתאים ל: משפחות עם ילדים קטנים וגדולים, נגיש לעגלות. בכניסה למצפור תמצאו משטח דשא גדול ומתקני שעשועים. אידיאלי לפיקניק. 

מתי להגיע: השקנאים החביבים מגיעים לרוב בחודש אוקטובר ונשארים ללון באזור עד חודש ינואר. החוויה של שקיעה במקום היא מהממת במיוחד. כדאי להגיע לקראת השעה 16:00. 

זרקור על שקנאים: עופות מים גדולים המתאפיינים בפה גדול במיוחד המשמש אותם לאיסוף דגים וקרומי שחייה ברגליים. לשקנאים פלומת נוצות לבנה ורגליים קצרות עם קרומי שחייה. הקרומים מסייעים להם כמשוטים והשקנאים נחשבים גם לאלופים אולימפיים בשחייה וצלילה.

הם ניזונים בעיקר מדגים קטנים ואוהבים להסתובב בחבורות גדולות. השקנאי הוא עוף מים גדול ממדים ויכול להגיע לגודל של 15 ק"ג. הזן המגיע לארצנו הקטנטונת הוא השקנאי המצוי ולרוב חולפים כאן כ-45,000 פרטים שונים במהלך עונת הנדידה. 

שקנאים במצפור ויקר | צילום: דב גרינבלט / החברה להגנת הטבע

שקנאים במצפור ויקר | צילום: דב גרינבלט / החברה להגנת הטבע

מעיינות גיבתון 

שמורה טבעית המשתרעת סביב עינות גיבתון, בין מסילת הרכבת לירושלים ומסילת הרכבת לבאר שבע, 2 ק"מ מזרחית ליישוב מזכרת בתיה. בחודשי הקיץ והסתיו ניתן לנסוע ברכב פרטי ובנסיעה זהירה. בחורף יש לבדוק קודם כל את דיווחי החדשות כי הדרכים עשויות להיות בוציות. במקום עצמו תמצאו מסלול הליכה מונגש. 

את מי נפגוש כאן? הנקר הסורי וצפרדעים שונות. 

נקודת מוצא: לאחרונה נפתחה טיילת הליכה קטנה היוצאת מקצה היישוב מזכרת בתיה. מתחילים משדרות רפאל סוויסה ומכאן ניתן להמשיך לתל מלוט / מצפור רפנאל, שהוא תל הצופה על עינות גבתון. 

מתאים ל: משפחות חובבות טיולים המצוידות במנשא. לא בחודשי החורף. 

מתי להגיע: מומלץ במיוחד עם פריחת החצבים בסוף אוגוסט ותחילת חודש ספטמבר ולעצור לתצפית במצפור נוף רפנאל. 

זרקור על הנקר הסורי: ציפור שובבה במיוחד, שלא לומר מטפסת הקירות האמיצה של עולם הציפורים הקטנות. מבנה הגוף המיוחד של הנקר הסורי – שלוש אצבעות הפונות קדימה ואחת לאחור, המסייעת לנקר השובב שלנו לנוע לאורכו ולרוחבו של ענף העץ. 

תזהו אותו בקלות באמצעות שלושת הצבעים שלו: שחור, לבן ואדום. הוא אמנם קטן אבל חרוץ עד מאוד ויודע לצוד בשקט ובנועזות אחר זחלים טעימים לארוחת הבוקר או הערב. יש לו גם לשון ארוכה במיוחד, שמסייעת לו לנשנש מכל הבא ליד: חרקים, אגוזים ופירות.

המקור החזק שלו משמש כנקר פיצוח אגוזים וסביבו מתקבצות לרוב ציפורים ממינים אחרים, שיודעות שכאן, הן יזכו לנשנש פיצוחים.     

הנקר הסורי תופס זחל בפה | צילום: Depositphotos_YuriyBalagula

הנקר הסורי תופס זחל בפה | צילום: Depositphotos_YuriyBalagula

יער בן שמן  

יער קק"ל הוותיק ביותר, הלא הוא יער בן שמן, נחשב לגן עדן לחובבי ציפורים. לכאן מגיעים צפרים מקצועיים, חמושים במשקפות אלקטרוניות משוכללות וציוד צילום מתקדם. ישנם אזורים מסוימים ברחבי היער, שנחשבים ל"הימור בטוח" בצפייה אחר ציפורים, אולם דורשים שמירה על כללי הצפרות: שקט, זהירות וסיור זריחה בשעות הבוקר המוקדמות במיוחד. 

את מי נפגוש כאן? בין העצים העבותים שביער תמצאו בין השאר את עיט החורש, סבכי שחור גרון, דרור ספרדי, בולבול ממושקף, ינשוף עצים, בז מצוי וחוחית. 

נקודת מוצא: "יער העיטים" – אזור יער עבות במיוחד בתוך יער בן שמן. כניסה ממודיעין ליגד סנטר, כביש 443, או כביש גמזו כפר דניאל. 

מתאים ל: חובבי וחובבות ציפורים, ניתן להגיע ברכב ולצעוד ברגל. המסלול מאוד נוח להליכה, אך לא מומלץ עם עגלות. 

מתי להגיע: בסוף חודש ספטמבר ובחודשי האביב, החל מסוף חודש מרץ, כשהפריחה בשיאה, אלו הזמנים בשנה שבהם מקננים עיטי החורש בין ענפי ועצי היער. כ-100,000 עיטים לפחות חולפים מדי שנה בין ענפי היער ומקננים להם באזורים קבועים, בין העצים של יער בן שמן.

מומלץ לעקוב אחר דיווחי הצפרים ולהגיע בשעות אחה"צ, עת מגיע להק עצום של עיטי החורש, לקנן ולמצוא מקום ללילה בין ענפי האקליפטוס. 

זרקור על עיט החורש: עוף דורס גדול ממדים, בן דוד רחוק של הנץ.  נוצות חומות מהודרות וראש קטן יחסית לגודלה של הציפור מאפיין אותו. ניתן לזהות אותו בקלות על פי כתם לבן בצורת האות V לאורך הכנפיים. ניזון מזוחלים, פגרים ויונקים קטנים ואוהב לקנן במיוחד בין עצי היער והחורש הטבעי, ומכאן שמו – עיט החורש. קרוב משפחה של עיט הצפרדעים. מגיע אלינו ממרכז וממזרח אירופה, בדרכו אל אפריקה. 

תראו את עיט החורש בפעולה:

פארק ירוחם 

נווה מדבר ירוק בלב המדבר של מישור ירוחם, בין הגבעות של הר הנגב. בלב החורש הירוק, מתנוסס לו אגם ירוחם והאזור כולו נחשב לנקודת מוצא לטיולים, קמפינג ואטרקציות שונות.

ואם אתם שואלים את עצמכם מה למדבר ולציפורים נודדות תופתעו לשמוע, שבמהלך תקופת הנדידה, תמצאו כאן כ-270 זנים שנים של עופות, ציפורי מדבר, ציפורי שיר וכמה מינים נדירים במיוחד. במקום הוקם גם מרכז הצפרות דוכיפת ומדי יום מטפלים כאן בציפורים נודדות, שנפגעו במהלך הדרך. 

את מי נפגוש כאן? חרגולן מנומר, עלווית כהה ודוחל שחור.

נקודת מוצא: הכניסה לפארק ירוחם נמצאת במעגל התנועה בכניסה לעיר ירוחם, כביש 204. 

מתאים ל: אפשר לשבת לפיקניק סביב האגם עם כל המשפחה או לצאת לטיול ב"מסלול החלמוניות", שאורכו כ-6.5 ק"מ - מסלול בעל דרגת קושי בינונית, שמתאים למשפחות מיטיבות לכת, בליווי מנשא ולא עגלה. 

מתי להגיע: במרכז הצפרות דוכיפת ניתן לבקר בכל חודשי השנה, בתיאום מראש. מסלול החלמוניות מומלץ במיוחד מאמצע אוקטובר ועד אמצע נובמבר. 

זרקור על הדוחל השחור: ציפור שיר יפה ונדירה, הנפוצה בעיקר באזור הפיליפינים ומגיעה אלינו ממושבה באירן ובאפגניסטן. הזכר שחור כולו מלבד הבטן התחתונה ואילו הנקבה מאופיינת בזנב בגוון חום ערמוני. מדובר בציפור נדירה, שרוב התצפיות שלה בשנים האחרונות נרשמו באזור אגם ירוחם. 

כך נראית הציפור הנדירה דוחל שחור | צילום: Depositphotos_NiceClicks

כך נראית הציפור הנדירה דוחל שחור | צילום: Depositphotos_NiceClicks

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק לטייל בעקבות בעלי חיים? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: