כל המידע על שמורת סנסן

שמורת סנסן משתרעת על שטח של 14,294 דונם, בין הישוב צור הדסה במזרח, מושב אביעזר במערב, כביש 367 בדרום וכביש 375 בצפון. בשמורה מסלולי הליכה רגליים, תצפיות נוף קסומות, שבילי אופניים ופריחה עונתית של חלמונית גדולה, בן-חצב סתווני, סתוונית היורהכרכום חורפי, רקפות, נוריות ועוד שלל פרחים לצד עצי חורש טבעי, ביניהם אלון טבעי, אלון התולע ואלה ארץ ישראלית. גם בעלי החיים פוקדים אותה, ביניהם צבאים, שועלים, חזירי בר ותנים.

מסלולי טיול בשמורת סנסן

בשמורה מספר מסלולים, החושפים מורשת קרב, נופים, פריחה, עתיקות או חקלאות קדומה. סימון שבילים אדום 9434 יוביל אתכם לגבעת הקרב שם תראו גם את אנדרטת הל”ה ואת האנדרטה המנציחה את 35 אנשי הפלמ”ח והח”יש שנהרגו כאן בזמן שבאו לסייע לישובי גוש עציון הנצורים. 

הליכה על מסלול שבילים אדום 9416 תקח אתכם אל נחל סנסן ומושב מטע. שביל אדום נוסף – 9413 לכיוון ואדי פוכין ושביל כחול 9457 – מדרך הפטרולים הישנה דרך אפיק נחל עציונה עד כמעט מושב אביעזר.

אתרים מרכזיים בשמורה

הר סנסן: עליה לגובה של 733 מ’ מעל פני הים תביא אתכם אל פסגת ההר, המוכר גם בשם ג’בל סנאסין. גם חורשה יפה יש בראש ההר. מכאן תוכלו ליהנות מצפית מהריבה אל כל האזור – הר חברון, הכפרים הערבים צוריף וג’בע, ביתר עילית, ישובי גושי עציון, ואדי פוכין, מטעי כפר עציון, השפלה ומישור החוף. אם תביטו למטה תראו את דרך הפטרולים הישנה.

נחל סנסן: ראשיתו של נחל סנסן מערבית לישוב צור הדסה. הוא נמתח לאורך 14 ק”מ בהרי ירושלים ומסתיים בחיבור לנחל האלה. הנוף בנחל האכזב טרשי, אך אם תרימו מבטכם מעל ערוץ הנחל תראו מולכם שכבות סלע שונות, פרי עבודתו של הנחל, שחרץ שם את מסלולו.

חורבת סנסן: על-מנת להגיע למרגלות חורבת סנסן עליכם להמשיך בדרך השחורה מצפון להר סנסן, לעקוף עוד פסגה ולבסוף לטפס לגובה 702 מ’. כאן נמצאים שרידים של ישוב ביזנטי ובית בד וקולומבריום. 

גבעת הקרב: בינואר 1948 נשלחו 35 לוחמי פלמ”ח מהמושבה הר-טוב לכיוון ארבעת יישובי גוש עציון המבודדים – כפר עציון, רבדים, משואות ועין צורים. הם יצאו ברגל למשימה, שהסתיימה בקרב קשה ובנפילתם של כל הלוחמים. 

מקום נפילתם ידוע בשם גבעת הקרב אותה תמצאו בגובה 573 מ’, במורדות הדרום-מערביים של הרי ירושלים, בשלוחה של רכס סנסן.

איפה פורחות לרוב החלמוניות? מצפון לחורבת סנסן בנ.צ 206621/622736. אחרי שעוברים את שער הישוב ממשיכים בהליכה רגלית על סימון השבילים השחור, עד למפגש עם סימון השבילים הירוק – הליכה של כ-4 ק”מ.

מכאן נפתח ערוץ של נחל סנסן, צועדים מערבה עד שפוגשים אותן פזורות בשטח, לא תמיד גלויות. לרוב הן נמצאות כ-150 מטר מתחת לשביל השחור, על שבילי העיזים הנמצאים על המדרון הצפוני או על הצלע הדרומית של הנחל, בסמוך למדרגות הסלע, שמעל קו האלונים הראשון מעל הוואדי.

מידע שימושי

  • חלקים מהשמורה נמצאים בתחום שטח אש של צה”ל, המחייבים תיאום מראש בימי חול.
  • הכניסה אל השביל השחור נמצאת בשטח הישוב צור הדסה. על-מנת לעבור את שער הכניסה יש ליצור קשר עם המוקד שלהם בטלפון 050-6558466 או 6412*. שימו לב, יש מספר שערים לשמורה, על כל אחד מהם מופיע מספר אותו יש למסור למוקד, על מנת שיוכלו לפתוח לכם את השער המתאים. למשל – בכניסה מרחוב רכסים נמצא שער מספר 1.
  • אפשרות נוספת לכניסה לטיול ברכס סנסן: נכנסים לרחוב הרי יהודה בצור הדסה (כניסה מזרחית) וממשיכים בנסיעה בעקבות השילוט לחוות הסוסים, שנמצאת סמוך לשביל הכחול. אם השער בגדר סגור, יש ליצור קשר עם חוות הסוסים לפתיחתו  בטלפון 02-5791355