מבט היסטורי

שכונת פלורנטין הוקמה בשנת 1927 מדרום לשכונת המרכז המסחרי, על-פני פרדס רחב ידיים ועל ידי עולים מסלוניקי, יוון. במקור, תוכננה השכונה כשכונה בורגנית המשלבת עסקי מלאכה, תעשייה זעירה ומסחר, לצד בניינים בני 3 עד 4 קומות שרחובות צרים ביניהם.

בשנת 1991, הכריזה עיריית תל אביב על פרויקט התחדשות אזורי שנמשך עד לסוף העשור ומאז מובילות אותו יוזמות פרטיות הכוללות שיפוץ מבנים ותיקים, בניית בתי דירות, פתיחתם של בתי קפה, מקומות בילוי, גלריות, סדנאות אמנים צעירים וחנויות מעצבים. עלויות המגורים והשכירות, שהיו אז הנמוכות יחסית לשכונות תל אביביות מבוססות יותר, משכו לפלורנטין צעירים רבים ו"בליינים" החיים בצד האוכלוסייה הוותיקה ההולכת ומצטמצמת.

סיור קולינרי בפלורנטין

בואו לגלות את השכונה הכי צבעונית ומגניבה בתל אביב. עם אינספור אמנות רחוב, דוכני האוכל הכי שווים ולוהטים וכמובן אלכוהול משמח!

קדימה, לסיור!

מה יש לאכול בפלורנטין?

חצ'פורי גיאורגי מהטובים בארץ של זוג אחיות עם לב זהב, דדה, מקום פלורנטינאי מיוחד שמגיש קרואסון עם רוסטביף. הפיצה הנאפוליטנית היחידה עם תו תקן מועדת הפיצות של נאפולי, הבר הכי מקסיקני, עם נאצ'וס חם ואמיתי, קרפ צרפתי מלוח מכוסמת, ממולא בגבינות וירקות וכמובן הקינוח הכי פופולארי בעיר – מלבי ב”מלביה”.

הסיור הקולינרי של שוק EAT

את הסיור מתחילים בנקודה הכי צפון מזרחית של השכונה, שהיום כבר נחשבת שכונה בפני עצמה, שוק לוינסקי המדליק והמחודש, למבט על השוק והתהליכים שהוא עבר עד להיותו מדרחוב שוקק חיים ועל מקימי השכונה, חלוקת השכונות ועל תל אביב כאחת מהערים הקולינריות בעולם. משם ממשיכים דרך סמטת אלוף בצלות, נדבר על השוק הקטן, על ביאליק, על השקעות חכמות, על השריד האחרון של השוק ועל אחת מאמניות הגרפיטי העסוקות בעיר.

משם חובה להמשיך לאיזור חיי הלילה של פלורנטין ונלך בין הברים העמוסים והסצינה הקולינרית המתחדשת. נמשיך לגינת בן עטר היפה, נדבר על פלורנטין הצעירה, על הגרפיטי ועל אומן מיוחד שלקח את הכל צעד קדימה. משם עוברים לשדרת וושינגטון היפיפיה, “קיבוץ” בלב העיר. מסיימים בגרפיטי הכי ישן בתל אביב, שלא במקרה השכונה נאבקה שישאר, הוא נושא איתו מסר חברתי ולאומי.

תמונה מתוך אתר למטייל בישראל (טיולי)

הסיור של שוק eat מציע לכם חוויה קולינרית, כיפית, מצחיקה ומעניינת. איתנו תמיד תסיימו שבעים, שיכורים ומגובשים. במשך שעתיים נלך באחת השכונות המשתנות והמגניבות של תל אביב, ייקחו אתכם הצעירים שחיים בשכונה ועושים את השכונה ולאורך כל הדרך היין ללא תחתית. הצטרפו לסיור הכי צבעוני בעיר »

סיורי גרפיטי בפלורנטין

שכונת פלורנטין בתל אביב היא “בירת” הגרפיטי ואמנות הרחוב בישראל. יש בה יצירות מופת של אמני רחוב בכירים שנשתמרו במשך שנים, עבודות חדשות של אמנים צעירים שהתחילו לצייר ברחוב רק לאחרונה, ויצירות של אמנים בינלאומיים שהגיעו במיוחד כדי לעשות אמנות ברחובות פלורנטין, שנחשבת למרכז חשוב של גרפיטי ואמנות רחוב גם ברמה העולמית.

בעקבות מלחמת “חרבות ברזל” הצטרפו לקירות המבנים ברחובות פלורנטין ואזור התעשייה של שכונת ‘קריית המלאכה’ הסמוכה, שלל ציורים חדשים של גיבורי המלחמה, מהאלופים יאיר גולן ונעם תיבון, דרך ענבל ליברמן, הרבש”צית של קיבוץ ניר עם וכמובן, רחל ‘עוגיות’ מאופקים.

רחל מאופקים ברחובות תל אביב. צילום: גילי מצא, “גרפיטיול”רחל מאופקים ברחובות תל אביב. צילום: גילי מצא, “גרפיטיול”

לסיורי גרפיטי מודרכים ועצמאיים בפלורנטין »