כל המידע על המושבה האמריקאית בתל אביב

המסלול מאת מורה הדרך יוסי גולדברג, המתמחה בתל אביב וסביבתה | טלפון: 050-7705443

איך מגיעים

נוסעים לתל אביב ומגיעים לאזור הטיילת - רחוב הירקון. חונים באזור הדולפינריום, בדרום הטיילת, ליד הגבול עם יפו. נקודת ההתחלה היא מוזיאון האצ"ל.

תחנה 1: מוזיאון האצ"ל בתש"ח (בית גידי)

כתובת: רחוב נחום גולדמן 2, תל אביב (בגן צ'ארלס קלור)

כאמור, מגיעים למוזיאון בהליכה או נסיעה לאורך הטיילת מצפון, עד שרואים בצד הים בניין אבן, ועליו קוביית זכוכית כהה. מכאן נצפה לעבר יפו העתיקה ולנמל שלה.

לפני 140 שנה, בספטמבר 1866 התקרבה לנמל יפו ספינת מפרשים אמריקאית בשם "נלי צ'יפין". על סיפונה היו 157 גברים, נשים וילדים שהפליגו מג'ונספורט במדינת מיין. בראש הקבוצה עמד המטיף הכריזמטי ג'ורג' ג'ונס אדאמס. אדאמס הקים במזרח ארצות הברית את כנסיית 'המשיח', וסחף את  מאמיניו אחריו בקריאתו להתיישב בארץ הקודש, ולהכין את שיבת היהודים למולדתם. על הספינה לא היו רק המתיישבים החדשים אלא גם בתי עץ מפורקים לחלקים מוכנים להרכבה, חביות נפט, ציוד חקלאי וזרעים שונים, תרופות, ופסנתר שהביאה אחת המתיישבות שהיתה מורה לפסנתר. רולה פלוייד, אחד המתיישבים אף הביא עימו כרכרה על מנת להוביל תיירים לירושלים, למרות הכביש הראשון לתנועת כרכרות בארץ נפתח רק כעבור שלוש שנים.

תחילה הקימו המתיישבים מחנה ארעי מצפון ליפו, אולם התנאים הקשים הביאו לפרוץ מחלות ותוך כחודשיים מתו 13 מהמתיישבים ממחלות ביניהם שמונה ילדים. למרות זאת החלו האמריקאים לבנות את בתי העץ. מכאן נפנה לעבר אתר ההתיישבות ובדרך נציץ אל תחנת הרכבת.

פונים לעבר כביש הטיילת וחוצים אותו לכיוון מגרש החנייה והמדשאה. תוכלו לזהות את מתחם התחנה המוקף גדר.

תחנה 2: מתחם תחנת הרכבת

כתובת: רחוב קויפמן פינת המרד

מולכם ניצבת תחנת הרכבת העות'מאנית של קו מסילת הברזל בין יפו לירושלים. זו הייתה המסילה הראשונה במזרח התיכון שהוקמה ביוזמתו של יוסף ביי נבון. צפירת הקטר נשמעה לראשונה בספטמבר  1892, והיה זה סמל לכניסת עידן התחבורה המודרנית לארץ-ישראל. תחנת הרכבת היא מתחם ובו כ-15 מבנים של תחנת הרכבת ומחסניה וכן מפעל לייצור מרצפות צבעוניות ופריטי בניין של הטמפלרי הוגו וילאנד. במתחם מצויה גם הווילה של משפחתו. מתחם התחנה הפך בשנים האחרונות, לאחר עבודת שימור במאבקם של אנשי המועצה לשימור אתרים, לאתר תרבות, בילוי ופנאי במקום בו יפו פוגשת בתל-אביב.

נמשיך מכאן לרחוב אילת ונפנה בו שמאלה לכיוון מזרח עד לרחוב אוארבך.

תחנה 3: בית אקלי נורטון

כתובת: רחוב אוארבך 4

זהו אחד מבתי העץ של המתיישבים האמריקאים והמבנה הראשון שעבר שימור במושבה. המושבה החקלאית שהקימו התפוררה והניסיון נכשל. הכסף אזל, היבול הדל נשדד ומנהיגם אדאמס התגלה כשתיין ושקרן. קבוצה אחר קבוצה עזבו את הארץ ומכרו את רכושם בפרוטות. בניין זה נרכש על ידי המיסיון הבריטי והיה מרכז לפעילותו. היזם שרכש את המבנה המתפורר הביא שני מומחים לשימור מבני עץ מארצות הברית, ולימים שכנה בו מסעדת "קרן".

תחנה 4: מלון ירושלים

כתובת: רחוב אוארבך 6

בשנת 1868 נרכש חלק גדול משטח המושבה על ידי האגודה הטמפלרית מגרמניה, והקימה בו את המושבה הטמפלרית השנייה בארץ. הטמפלרים ביקשו לשוב לערכי ראשית הנצרות ותרמו רבות לקידום הארץ בתחומים רבים כמו תיירות, תחבורה, מסחר, חקלאות, תעשייה ותכנון. הם הקימו כאן מושבה פורחת שהתקיימה כמעט עד הקמת המדינה והפכה למרכז לפעילות תיירותית.

המבנה החרב מולו אנו עומדים היה בעבר מלון ירושלים, מהטובים בבתי המלון של ארץ ישראל. החזית עם שיניות החומה והשער עם הפסוק מספר ישעיהו באנגלית ובגרמנית, עדיין שומרת על פארו של המלון. את המלון הקים הטמפלרי הרדג בנו של אחד ממייסדי הכת. החדרים המפוארים במלון שהיו מעוטרים בעיטורי סטנסיל על הקירות קיבלו שמות של נביאים ושליחים, ובהם התארחו נוסעים מכובדים שביקרו בארץ.

תחנה 5: בית פרנק

כתובת: רחוב אוארבך 10

בית זה, שחלקו עץ וחלקו אבן, הוקם על ידי משפחת וונטוורת' האמריקאית ונרכש על ידי משפחת פרנק הטמפלרית. המבנה היה מיועד להריסה בשנת 2002 בשל מצבו, אך נרכש על ידי בני הזוג ג'ין וריד הולמס האמריקאים, ששימרו אותו. הולמס חשף לפני שנים רבות את סיפורם של המתיישבים האמריקאים וכתב את הספר "הנחשונים", המספר את סיפורה של המושבה. לאחר שרכש את הבית גילה את ראשי התיבות של בעליו האמריקאים וכך נסגר המעגל, היות והוא צאצא של משפחת וונטוורת'.

בקומה הראשונה של הבית הקימו בני הזוג את בית הידידות של מדינת מיין - מוזיאון ומרכז מורשת בו ניתן לראות תמונות ופריטים אשר שימשו את המתיישבים האמריקאים במושבה. כמו כן, בבית מתגורר ופועל הצייר יהונתן כיס-לב, ששמח להדריך מבקרים, על בסיס תרומה בלבד.

  • שעות הפתיחה: שישי ושבת: 12:00-15:00 | ניתן לבקר גם באמצע השבוע בתיאום מראש.
  • סיור מודרכים: בימי הפתיחה, בכל שעה עגולה בשעות 12:00-14:00, בתשלום סמלי.
  • למידע נוסף ותיאום: 03-6819225 או באתר בית פרנק.

תחנה 6: אכסניית בית עמנואל

כתובת: רחוב אוארבך 8

מבנה זה המשמש עד היום כאכסניה היה במקור בית העץ של הופמן ממייסדי האגודה הטמפלרית. הבניין נרכש על ידי ברון רוסי בשם פלטון פון אוסטינוב. בסוף המאה ה-19 הוא פתח במבנה מלון גדול שנקרא מלון 'דו פארק'. האורח הבכיר ביותר שהתארח בו היה קיסר גרמניה וילהלם השני בביקורו בשנת 1898, בו פגש את המלך היהודים בנימין זאב הרצל.

אישיותו החריגה של הברון אוסטינוב, הופעתו המרשימה וסיפור חייו הנפתל ובעיקר הגן שלו הפכו אותו לדמות ידועה ביפו. כדאי לבקש רשות להציץ לשרידים שנותרו מהגן הגדול בו היו צמחייה מיוחדת ממנה נותר עץ הפיקוס הבנגלי המרשים. נותר רק לדמיין את פריטי העתיקות ששולבו בגן, התוכים והקופים שהסתובבו בו חופשי ואת תושבי יפו בני כל הלאומים והעדות, הנשים בשמלות ארוכות הגברים בחליפות וכובעי קש או תרבושים שהגיעו לגן לטיול.

תחנה 7: כנסיית עמנואל

ממול לאכסניה ניצבת הכנסייה של המושבה שהוקמה בשנת 1904. הכנסייה נבנתה בסגנון ניאו גותי בתרומה מגרמניה. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה הפכו הטמפלרים שהזדהו עם התנועה הנאצית לאזרחי אויב ונעצרו. רכושם הוחרם וחלקם הוגלו לאוסטרליה בעיצומה של המלחמה. ערב הקמת המדינה אחרוני הטמפלרים עזבו את הארץ. הכנסייה הועברה לרשותה של הכנסייה הלותרנית הסקנדינבית. אם הכנסייה פתוחה כדאי לבקש להציץ לתוכה. בכנסייה ויטראז'ים יפהפיים וייחודיים שעשה אומן נורבגי המתארים אירועים הקשורים ליפו בתנך ובברית החדשה. בשבתות מתנהלות בה תפילות למשל לעובדים הזרים, ומדי פעם יש בה קונצרטים נפלאים על עוגב מהגדולים בארץ.

תחנה 8: בית פלוייד

כתובת: בר הופמן 16

בבית העץ המשומר גרה היום אמנית פסלת. את הבית הקימו רולה ותיאודוציה פלוייד. הם היו מהמשפחות המעטות שנותרו במושבה לאחר התפוררותה, למרות מותו של תינוקם בחוף יפו. פלוייד היה הראשון שנסע עם הכרכרה שהביא מארצות הברית מיפו לירושלים בשנת 1867, לפני פתיחת הכביש בין שתי הערים. לאחר שלמד ערבית ואת ההיסטוריה של הארץ היה למורה דרך לתיירים מטעם חברת התיירות 'קוק ובניו', ובהמשך היה למדריך עצמאי שהתחרה בה. בביתו הוא גם פתח פנסיון. בנם המאומץ אלברט היה נרגש מאד כאשר שמע על הקמת מדינת ישראל עבורו היה הדבר הגשמת חלומם של אבותיו.

כאן מסתיים הסיור - למי שכוחם עוד במותנם, מומלץ להמשיך לסיור בנווה צדק הקרובה או באתרי יפו העתיקה.

מעוניינים במסלול טיול נוסף באיזור? תוכלו לבקר גם ביער חרובית.