1. ים המלח: כמעט פלא עולם

ים המלח הוא בעצם אגם (=מקור מים שמוקף ביבשה מכל צדדיו) מלח, השוכן בגבול ישראל – ירדן, בלב הבקע הסורי – אפריקני, והוא מפורסם בשל היותו המקום הנמוך בעולם. ים המלח זכה לכינוי “ים המוות” בשל היעדר החיים שבו, וזאת בעקבות רמת המליחות הגבוהה שבמים. על אף הכינוי הלא מאוד מחמיא, ים המלח הוא מקום פשוט יפהפה: גבישי מלח מנוקדים בחופיו, צוקים מדבריים מקיפים אותו, נחלים מתוקים זורמים אליו והזריחות, אח, הזריחות – יפות כמעט כמו השקיעות.

בסביבות ים המלח יש עשרות מסלולי טיול מטריפים: נחל דוד ונחל ערוגות, שהם בגדר גן עדן בלב המדבר, נחל דרגות האקסטרימי, נחל בוקק ועין בוקק ועוד מסלולים מדבריים מיוחדים ושווים.

זיכרון מהמקום

אני זוכר שעת שקיעה בחוף מצוקי דרגות: הרי מואב הרחוקים משתקפים במי ים-המלח הצלולים, השמיים נצבעים בכתום אפרסק וגוון ורדרד משהו, שקט מתפשט, מדי פעם צליל מיתר מאיזו גיטרה מרוחקת מתגנב אל האוזן. מדורות נדלקות בזו אחר זו, עיגולי אש קטנים ומתוחמים, קול צחוק נישא על גבי משב רוח חמימה. אמצע ינואר, כל הארץ סופות וגשמים, ופה כאילו כלום, ארץ אחרת, עולם אחר

המקום הנמוך בעולם - ים המלח | צילום: יוסי עמר
המקום הנמוך בעולם - ים המלח | צילום: יוסי עמר

2. מקורות הירדן: הבניאס, הדן והחצבני

בקצה הצפוני של המדינה, על גבול ישראל לבנון, בין מטעי האבוקדו של קיבוצי הגליל העליון לשדרות האקליפטוסים, מסתתרים שלושה נחלים מדהימים: הבניאס, הדן והחצבאני. שלושת הנחלים הללו נפגשים בסמוך לשדה נחמיה ויוצרים את נהר הירדן – אחד מעורקי המים הראשיים והחשובים של ישראל.

קשה לומר איזה נחל יפה יותר, כי שלושתם דומים אך שונים בדקויות הקטנות: הבניאס הוא הפראי מביניהם עם מצוקים קלאסיים, גדות צרות, זרימה חזקה, מפלים וצמחייה עבותה. הדן מעט יותר מתון, עם גדות רחבות, זרימה נוחה (בחלק מהנקודות) ומים צלולים ותכולים. החצבאני הוא קצת משניהם, מדי פעם תמצאו בו מצוקים קטנים, צמחייה עבותה ומדי פעם תמצאו בו גדה רחבה ומים תכולים. אף על פי שיש שוני קל בין הנחלים, לא תמצאו עוד כמותם בארץ, עם כזאת כמות של מים, עם כל כך הרבה יופי.

זיכרון מהנחל

אני זוכר שבת שמשית של אמצע אוגוסט, איזה חום בחוץ. החבר’ה מתארגנים זריז, נכנסים לאוטו ונוסעים. לאן? לנחל. תכל’ס, אין מקום אחר בעולם שהייתי מעדיף להיות בו באותו בוקר מאשר בלגונה בנחל דן. אם בגן עדן זרמו פעם ארבעה נהרות, הדן בטוח היה אחד מהם. אנחנו מגיעים לקצה הקיבוץ ומתחילים ללכת. פסגת החרמון נעלמת ברגע כשאנחנו נכנסים אל תוך שדרת מטעי האבוקדו, כאילו נכנסנו לעולם אחר. שקט, ציפורים, מים זורמים. אנחנו הולכים בעקבות צליל פכפוך הנחל, נכנסים בתוך השיחים ו-וואו! איזה כיף לחזור. המים בצבע תכלת והרפסודות ריקות. מורידים בגדים ופשוט קופצים, המים קפואים ומטהרים, שוטפים את כל החום של אמצע אוגוסט מעלינו.

זרימה בחצבאני | צילום: יוסי עמר
זרימה בחצבאני | צילום: יוסי עמר

3. העיר העתיקה בירושלים

אם יש מקום אחד בארץ, שהיופי שלו נובע מתוך העושר ההיסטורי והתרבותי שלו, זאת העיר העתיקה בירושלים. המקום, שלפני כ-3,000 שנה נכבש בידי דוד המלך, הפך ברבות הימים למקום הקדוש בעולם, אשר מרכז סביבו חסידי דתות שונות ועמים שונים, כל אחד מסיבותיו שלו. טיול בעיר העתיקה בירושלים טומן בחובו טיול לאורך ציר הזמן של ההיסטוריה, ומפגש עם כל התרבויות הגדולות, המרכזיות והמשפיעות ביותר בעבר.

הריחות שעולים מהשוק, הסמטאות הצרות עם האבנים הירושלמית, הסיפורים על החורבן ועל התקומה, הגודל של הכנסיות וההילה שאופפת את האתרים הקדושים , הם רק קמצוץ מההרגשות והחוויות שעוברים כשמטיילים בעיר העתיקה.

זיכרון מהחומות

אני זוכר דמדומים של יום חמישי, אנחנו נכנסים אל העיר העתיקה דרך שער יפו בביטחון. מגדל דוד מתנשא מעלינו, חומות אבן ארוכות מקיפות את העיר העתיקה, מרגיש כאילו עברנו דרך מכונת זמן. אנחנו נכנסים אל תוך השוק , מערבולת של צבעים, צורות, ריחות וקולות משתלטת עלינו. אנחנו ממשיכים בסקרנות, מפלסים דרך בתוך נהר האנשים ומבוך הסימטאות: ימינה, שמאלה,  פנייה חדה ימינה, מדרגות, שמאלה, שמאלה, ימינה, ולפתע, פשוט כך, נגלה לפנינו הכותל. ואנחנו עומדים שם, אחוזי ידיים, משתאים מכמות האנשים ומבליל הקולות, ופשוט שותקים. שתיקה שאומרת הכל.

העיר העתיקה בשעת לילה | צילום: despositphotos
העיר העתיקה בשעת לילה | צילום:  Depositphotos© / karambol

4. מכתש רמון: מאדים של הנגב

אם היינו צריכים לבחור פרזנטור למדבר שלנו, כזה שיהיה השם והפנים, אין ספק במי היינו בוחרים. מכתש רמון הוא התגלמות כל הייחודיות של המדבר: הוא המכתש האירוזי (ממשפחת מכתשי הסחיפה) הכי גדול בעולם, כמו מעין אמבטיה ענקית בלב רמה מדברית, והוא נוצר כתוצאה מהמסת האבן לאורך שנים רבות בידי מים ורוח. הדבר גרם לכך ששכבות על גבי שכבות נחשפו ואיתן תופעות טבע ייחודיות.

במכתש תוכלו למצוא את אתר “אבן רוח מים” – ובו חולות צבעוניים בצבעים כמו ירוק, אדום, חום, סגול, שחור ועוד. המנסרה, עוד תופעה מרתקת במכתש, היא גבעת אבן חול אשר בראשה מחשופי אבן חול הבנויים כמשושים סימטריים. במכתש יש מסלולי טיול רבים, גבי מים ותצפיות מרהיבות.

זיכרון מהמכתש

אני זוכר רוח מדברית מנשבת בשערי. החלון פתוח וריח של אבק עולה בנחיריים. נהימת המנוע של הג’יפ מתגברת פה ונחלשת שם, כמו יצור חי המשמיע קולות בשעת מאמץ. נופי המכתש חולפים לנגד עיניי. מדרגות סלע כבירות מאיימות להפוך את הג’יפ ולהוכיח לנו שהמדבר חזק מן הנוסעים בו. עץ שיטה בודד משווע לקצת חברה אנושית ואנחנו עוצרים לקפה של בוקר. כשהכוס ביד, והשקט של המדבר עוטף אותנו חרישית, אני נזכר פעם נוספת – כמה אני אוהב את המכתש

5. נחל אל-על: טיול בין מפלים

אם נחל אל על הוא לא אחד המקומות שקופצים לכם לראש כששואלים אתכם מה הם המקומות היפים ביותר בישראל, כנראה שלא הייתם שם. נחל אל על שוכן בדרום-מרכז רמת הגולן והוא זורם מערבה, עד לשפכו בכנרת. הנחל מפורסם במיוחד בזכות שני המפלים שבו, המפל השחור והמפל הלבן, שניים מהמפלים היפים ביותר בישראל.

זיכרון מהמסלול

אני זוכר שהרגשתי אבוד, מלבד כמה פרות והרבה עשבייה קוצנית לא היה כלום. חיפשתי את השביל המוביל אל נחל אל על מכיוון דרום ולא מצאתי. כעבור חצי שעה של חיפושים קדחתניים שמעתי צעקות מלמעלה וראיתי אנשים הולכים על שביל, השביל שלי.
טיפסתי במרץ, הגעתי אליו ונשכבתי. הסדרתי נשימה והוצאתי קוצים מהרגליים. היה חם ושרף לי הגוף.
קמתי והתחלתי לצעוד במהירות, ידעתי מה מצפה לי – גן עדן. ממרחק שמעתי קול מים גועשים, כזה שמעביר בך צמרמורות קלות. הרעש הלך וגבר, עד שסוף סוף נגלה בפניי המפל, בגובה של 14 מטרים. מי המפל נפלו אל תוך בריכת טורקיז פשוט מדהימה, ואנשים מחייכים השתכשכו במי הבריכה הקרירה. הורדתי הכל מעליי וקפצתי אל תוך המים, ואכן, כמו שזכרתי: גן עדן!

המפל הלבן בנחל אל על | צילום: בר ארצי
המפל הלבן בנחל אל על | צילום: בר ארצי

6. אגמון החולה: תצפית על נדידת הציפורים

אגמון החולה הוא אגם מים מתוקים השוכן בלב עמק החולה ומהווה בית קינון לאלפי ציפורים בעונות הנדידה. האגמון הוא תוצר של פרויקט ציוני מלא בכוונות טובות, שלא צלח – בשנות ה-50 החליטה הממשלה על ייבוש אגם החולה בשל הפוטנציאל הכלכלי-חקלאי שסברו שקיים באדמות שמתחת לאגם.

פרויקט ייבוש האגם היה פרויקט הנדסי גדול מימדים ומורכב, ולקח 7 שנים לייבש את כולו. בדיעבד התברר כי הקרקע בתחתית האגם, הנקראת “כבול”, לא עונה על הציפיות, והנזק שנגרם מייבוש האגם עלה על התועלת. בשנות ה-90 הוחלט על הצפה מחדש של השטח, והשבת מרקם החיים המקורי למקום.

כיום מוגדר אגמון החולה כשמורת טבע וכן כאתר תיירותי ותוכלו למצוא בו שביל באורך של 8.5 קילומטרים ההולך לאורך האגמון, מצפור ייחודי, גן בוטני עשיר ונקודות עצירה פסטורליות באמצע הדרך.

זיכרון מהאגמון

אני זוכר שעבדתי שם על גדת אחת התעלות המובילות אל האגמון. אני ועזרא יסעור, קיבוצניק ממלכיה וחקלאי בנשמה, אדם ששם לו למטרה לשקם ולשמור על האגמון הנפלא הזה. כמה התפעלתי ממנו, בן 80 ועדיין עובד במלוא המרץ. העברנו צמחים מגדה אחת לאחרת, רטובים עד הברך ומלאים בבוץ. לא היה אכפת לי, הכל היה כל כך פסטורלי: זרימת הנחל העדינה, קרקורי הצפרדעים, קול משק כנפי הציפורים הנודדות, פסגת החרמון המושלגת ברקע, הריח של הפריחה. רציתי לגור שם, על גדת הנחל, במקום הכי יפה במדינה.

שעת שקיעה באגמון | צילום: בר ארצי
שעת שקיעה באגמון | צילום: בר ארצי

7. חוף דור-הבונים: היסטוריה ורומנטיקה נפגשים בים

חוף דור-הבונים הוא בעצם רצועת חוף הנמתחת לאורך של כמעט חמישה קילומטרים. ראשיתה במושב הבונים והיא מסתיימת במושב דור. הרצועה כוללת מפרצונים רבים, כולל המערה הכחולה. גלי הים ממוססים לאורך שנים את סלע הכורכר, וכך נוצרים המפרצים השונים. בהמשך החוף שוכנת סירה טרופה (זאת שבסרטון), ועיר נמל פלשתית-כנענית-יוונית-רומית, העונה לשם דאר (דור).

זיכרון מהחוף

אני זוכר שהלכנו לאורך החוף, הרמנו צדפים ובחנו אותם. כמה צבעים, כמה צורות, אין צדף שדומה למשנהו, באחד הפס בצבע כזה בעוד שבאחר הוא מעט שונה, זה היה מדהים. ובכלל, כל החוף הזה מדהים, מלא במפרצים קטנים, וכשעומדים על ידם, רואים את הגלים נשברים בתוך המפרץ ואפילו זוכים לרסס של מים מלוחים על הפנים. אבל השיא היה בשקיעה, על רצועת החול הצרה, שם ישבנו גם צחקנו, חבורה של אנשים שזכו בכרטיסים להצגה הכי שווה בעיר

שמיכה של צדפים מכסה את החוף | צילום: איתי דר
שמיכה של צדפים מכסה את החוף | צילום: איתי דר

צפו במקומות הכי יפים בארץ בדקה אחת וגלו עליהם דברים מפתיעים שלא ידעתם:

 

-מה המקומות הכי יפים בארץ לדעתכם? כתבו לנו בתגובות!

יום העצמאות 2022: היכנסו לעמוד שלנו עם שלל אירועים, פעילויות, טיולים ועוד »