שלווה בין שני הגלילים

בסמוך לגבול בין שני הגלילים, העליון והתחתון, עובר נחל צלמון, שיכול בקלות להופיע במילון תחת הערך "שלווה". לאורך הנחל תוכלו לטייל במסלול נעים וקליל שמתאים לכל המשפחה, ומשובץ בטחנות קמח ופינות נפלאות, שבהן תוכלו להתרענן עם אוויר נעים, אווירה קסומה, ונביעת מעיין מתוקה. רק שימו לב: בשל אהבתם של הישראלים למסלול בנחל, המקום עשוי להיות עמוס בימי החג.

איפה ישנים באזור?

לא הרחק מנחל צלמון, ביישוב מכמנים, תמצאו את חאן דרך התנ”ך אל הטבע – כפר תנ"כי אקולוגי, שנבנה על ידי מדריכת טיולים וכוורן. במקום פועלים מתקנים וסדנאות בנושאי חזרה אל העבר ולמלאכות החקלאות העתיקה: בית בד, גורן, גת, ומרכז סדנאות עצמאי. תוכלו ללון כאן במתחמי לינה המתאימים למשפחות וקבוצות, שבהם תמצאו קמין, מוקד מדורה עם פינת ישיבה בחוץ ומנגל, פינת תה וקפה, מזרנים וכריות, עצים למדורה ועוד.

חאן דרך התנ"ך אל הטבע
חאן דרך התנ"ך אל הטבע
 

נחל קטלב ומערת הנטיפים

הקטלב, הוא אולי אחד העצים היפים בחורש הים תיכוני. הגזע האדום שלו מספק חומר הדרכה מעולה למדריכי טיולים, ואגדות צבעוניות מסבירות את מקור צבעו. הטיול לאורך הנחל משלב הליכה נעימה בין שיחי החורש ומעיינות נסתרים, ופרט לצומח טבעי, תראו כאן שרידי חווה חקלאית, שניצלה בזמנה את שפיעת המעיינות. נחל קטלב הוא אחד מיובליו של נחל שורק בהרי ירושלים, ונקודת החיבור ביניהם נמצאת היכן שעוברת היום מסילת הרכבת לירושלים (התוואי הישן). זאת הנקודה של תחנת בר-גיורא מהמאה ה-19, של אותה רכבת היסטורית שהתחילה את דרכה ביפו, ושרידיה נראים גם היום. תוכלו לבקר גם במערת הנטיפים באותו יום, או לשמור אותה לבוקר של למחרת.

איפה ישנים באזור?

חניון בר גיורא, הוא מקום מושלם ללינת לילה. נגישות לבעלי מוגבלויות, מתקני שעשועים, שביל הליכה וספסלים, הם בדיוק מה שאתם צריכים לקמפינג משפחתי. החניון נמצא ממש בסמוך לרחבת החניה של מסעדת בר בהר ושל המסלול לעיל. יש לנסוע עם הכביש לכיוון מערב ומיד תבחינו בשלט המכווין לפארק ארצות הברית עם סימון שבילים אדום.

מערת הנטיפים | צילום: יוחאי כורם
מערת הנטיפים | צילום: יוחאי כורם

חוזרים למדבר יהודה ולמצדה

כמה טוב שהגיע הסתיו, והאפשרות לבקר ולטייל במדבר יהודה שוב נפתחת בפנינו. את חווית המדבר בצל גשם הייחודי שלנו, ניתן לחוות דרך המסלולים והקניונים של המדבר, אבל, אולי העצמה הגדולה ביותר של הנוף ניכרת מהמבצר המפורסם ביותר בארצנו, הלוא הוא מצדה. ההעפלה אל ההר יכולה להתבצע ברגל, בדרך ארוכה (שביל הנחש ממזרח) או בדרך הקצרה (דרך הסוללה ממערב). אפשר גם ליהנות מנסיעה קצרה ברכבל , חוויה מדליקה ביותר. על ההר עצמו, מומלץ לטייל בין השרידים הארכאולוגיים: הארמונות של הורדוס, בתי המרחץ, הכנסיות, חדר הגורלות ובית הכנסת. שלטים והסברים נמצאים בכל מקום וסככות צל ומים פזורים לנוחיותכם. כמובן, לא לשכוח להצטלם מהמרפסות הצופות לעבר ים המלח והרי מואב.

איפה ישנים באזור?

מספר אפשרויות עומדות לרשותכם בכל הנוגע לקמפינג במקום. בתחתית הר מצדה ממזרח נמצא חניון לילה ללא תשלום. ממערב למצדה נמצא חניון לילה בתשלום והוא בעל שירותים בסיסיים. דרומה ממצדה, תוכלו לפרוס את ציוד הקמפינג שלכם בתחתית נחל רחף, גם ללא תשלום, אבל מחייב הצטיידות מלאה.
 

הר מצדה | צילום: יוחאי כורם
הר מצדה | צילום: יוחאי כורם

סובב שדה בוקר

על קמפינג כוכב שמעתם? הכוונה לנקודת לינת שטח ממנה ניתן לצאת למספר מסלולי יום ולחזור. ובכן, זאת ההזדמנות ליישם זאת. מסלול אחד הוא בתוואי נחל צין ומעלה דבשון לכיוון עין עקב, מקור המים המפורסם ביותר באזור. המסלול השני הוא לקניון עין עבדת, מן המקומות השמורים בנגב בגלל חשיבותו לבעלי החיים והסביבה. המסלול השלישי הוא נחל חווארים, אחד ממסלולי הלילה הפופולריים ללילות של ירח מלא. עכשיו רק נותר לכם לבחור, או פשוט לעשות את כולם בכמה ימים.

איפה ישנים באזור?

מקום לינה נוח ומאובזר שנמצא במרחק נסיעה קצרצר הוא חאן מרחב עם - אתר מסודר למשפחות וקבוצות, עם חלוקה ואפילו סלון, מסודר לפי צרכי האורחים, עם פינת קפה וחימום או מיזוג לפי הצורך.

אבל מתחם הלינה הקרוב ביותר הוא חניון הסרפנטינות, שנמצא בתחתית הכביש היורד ממדרשת שדה בוקר לעבר עין עבדת. אמנם החניון מחייב הצטיידות מלאה, שכן אין בו שירותים בסיסיים, אבל מדובר בהרפתקה אמיתית בלילה המדברי.

טיפ לבוקר מושלם בשטח: גם כשישנים בלב המדבר, אפשר ואפילו מומלץ להתעורר בכיף ולהתפנק על הבוקר. קחו איתכם קפה שחור טוב, תה בטעמים אהובים וקומקום שטח, ותוך כמה דקות יש לכם בוקר מנצח על נוף מדברי מושלם!
 

עין עקב | צילום: עומר זיו
עין עקב | צילום: עומר זיו

אל נופי הערבה והרי אדום

הטיול  הנמצא בין הישובים פארן וצוקים, ממש באמצע כביש הערבה, מאפשר טיול באורכים משתנים, בקטע מדברי אמיתי, עם מעוק קניוני מרשים ומלהיב ומסלול מעגלי עם נוף מרהיב לערבה ולהרי אדום. ניתן לטייל בנחל בשני אופנים. המסלול המתאים יותר למשפחות הוא מעגלי וקצר. אורך המסלול הוא כ 3-4 ק”מ וכולל טיפוס תלול אך קצר וירידה אתגרית ומהנה במעוק של נחל ברק בעזרת סולמות וחבלים. משכו כשעתיים והוא מתאים לילדים מעל גיל 5. 

איפה ישנים באזור?

המטיילים בנחל ברק יכולים ללון בשני מקומות לא הרחק משם: אחד הוא חאן שירת הערבה במושב צופר. כאן תמצאו אוהלים בגדלים שונים, המתאימים למשפחות או לקבוצות גדולות. בכל אוהל מחצלות, מזרנים, תאורה, חימום ונקודות חשמל. במקום יש מים חמים 24/7 ועבור המעוניינים ללון באוהל פרטי יש גם מתחם קמפינג. מקום אחר הוא חאן נחל ערבה, ששוכן בין מושב חצבה ומושב עין יהב ומשקיף היישר על נחל ערבה. במקום תיהנו מלינה בסוכות אירוח, אוהלים גדולים ומשטח קמפינג להקמת אוהלים משפחתיים וממוזגים או מחוממים לפי הצורך. במקום מטבח מאובזר הכולל מקררים, כירות לבישול, מנגלים גדולים ועוד.
 

נחל ברק | יוחאי כורם
נחל ברק | יוחאי כורם