שני אחים פורחים בהרי ירושלים

הלוטם, אחד הפרחים הכי אביביים בארץ, צובע את הטבע בשני צבעים: שיח הלוטם המרווני מתכסה בפרחים לבנים, ופרחים סגולים מכסים את הלוטם השעירשניהם פורחים עכשיו במסלול של יד קנדי, חרבת סעדים ושביל המעיינות, וכשתיתקלו בהם, הנה אגדה נחמדה שתוכלו לספר על ההבדלים ביניהם: 

שר החורש ערך מסיבה, והזמין את כל הפרחים, וגם את האחים לוטם כמובן. הלוטם המרווני, האחראי מהשניים, התעורר בזמן והתארגן בניחותא: הוא גיהץ לו חולצה לבנה, התגלח ושם בושם נעים, וכשהגיע למסיבה קיבל שלל מחמאות על הופעתו הנאה. אך אחיו, הלוטם השעיר, היה יותר עצלן. הוא התעורר בדקה התשעים, רגע לפני תחילת המסיבה, ומיהר לצאת מהבית, בלי שהספיק להתגלח או להתבשם. כך, פרוע ולא מסודר, הגיע באיחור למסיבה. ברגע שנכנס, הפנו אליו כל המוזמנים מבט נוזף על הופעתו, והלוטם התבייש והסמיק. "כפי שהופעת, כך תישאר כל חייך", אמר לו שר החורש בזעם  וכך היה...

היום קל מאוד להבחין בין שני האחים – ללוטם המרווני עלי כותרת צחורים ומתוחים, שנראים כאילו זה עתה גוהצו, ריחם נעים, והפרי שלו פחוס וחלק לגמרי, שכן הוא התגלח. ואילו הלוטם השעיר, הילד הרע בסיפור, הוא סגלגל, זכר לרגע שבו הסמיק במסיבה, ועלי כותרתו מקומטים כמו חולצתו. הפרח שלו כמעט חסר ריח, כי לא הספיק להתבשם, והפרי שלו מחודד ומכוסה בשערות, ממש כמו הזקן שלא גילח.

האחים לבית משפחת לוטם - המרווני מימין והשעיר משמאל | צילום: יוחאי כורם
האחים לבית משפחת לוטם - המרווני מימין והשעיר משמאל | צילום: יוחאי כורם

הטיולים נצבעים בורוד

את הענקית היפהפיה הזו אין סיכוי שפיספסתם, כי היא צצה עכשיו כמעט בכל מקום! נעים להכיר: קוראים לה חוטמית זיפנית, אבל גם אם תקראו לה "ורד הקציר", או "ורד הקוצרים" היא תענה, והיא פורחת מדי אביב, כלומר ממש עכשיו! 

לשם המסובך שלה דווקא יש הסבר פשוט: חוטמית על שם הבליטה באמצע הפרי שלה, שנראית כמו אף קטן, וזיפנית מכיוון שהגבעול שלה מכוסה בשערות קשות שמזכירות זיפי זקן. תוכלו להיתקל בחוטמיות הורודות בגליל, בכרמל, ביהודה ושומרון ובאזור ירושלים, במסלולי הטיול או פשוט בצידי הדרכים בזמן הנסיעה.

אחד המסלולים שבו תזכו לראות אותה מבצבצת הוא הארבל – ומעבר לכך שמדובר על מסלול נהדר, הפרח היפה יוסיף המון צבע לתמונות שלכם! 

חוטמית זיפנית על פסגת הארבל | צילום: אינה מנשהחוטמית זיפנית על פסגת הארבל | צילום: אינה מנשה

מה כדאי לקחת לטיול? עכשיו במבצע בחנויות למטייל

כדי שהטיול הפורח שלכם יהיה מוצלח במיוחד, מומלץ להצטייד בציוד לפיקניק, ולהתיישב על רקע הפריחה היפה! תוכלו למשל למצוא צידנית OUTDOOR בנפח של 20 ליטר שתוכלו לסחוב על הגב, במחיר של 130 ₪ במקום 159 ₪. במידה ואתם לא מתכננים להתיישב, אלא רק לעשות הליכה קצרצרה מהאוטו וחזרה, מומלץ לקנות מידנית גב, שתוכלו לקחת בקלות גם בלי תיק ושישמור על המים קרים, שעולה כעת 50₪ במקום 69 ₪.

אדמונית החורש בביקור חפוז של שבועיים

האורחת המיוחדת ביותר של האביב (חוץ מאליהו הנביא אולי) עומדת לקפוץ לביקור השנתי שלה, ואנחנו מקווים שאתם מוכנים, כי היא מגיעה לשבועיים בלבד. את היפהפייה הזאת תמצאו, אם יתמזל מזלכם, סביב תחילת אפריל, אז היא נמצאת בשיא פריחתה, ובטווח של בערך שבוע לפני ואחרי.

  • לבירור מועדי הפריחה המדויקים – מרכז ההסברה גליל עליון: 04-6923112.

בארץ האדמונית פורחת בשמורת הר מירון בלבד, ומומלץ במיוחד לחפש אותה בהר הלל. לאורך המסלול תפגשו גם כמה מעיינות יפים, תצפיות עוצרות נשימה ושלל פריחות מיוחדות, אבל לאלו מבינינו שירצו להתרכז במרדף אחר האדמונית מומלץ לתת תשומת לב מיוחדת בשביל האדמוניות, שיורד מההר. ניתן לשלב את המפגש עם האדמונית עם אחת האטרקציות ברשימת פעילויות לפסח 2019.

אדמונית החורש בהר הלל | צילום: דורון ניסים
אדמונית החורש בהר הלל | צילום: דורון ניסים

מתאהבים במלכה על הכרמל

הדבורנית הגדולה המתקתקה ערבה לחיך של לא מעט דבורים ממין זכר, שמתבלבלים וחושבים כי בפגישתם איתה מצאו את אהבת חייהם. אלא שמדובר במתחזה: הפרח המגונדר הזה רק מתחפש ליצרנית הדבש הקטנטנה במטרה להתרבות ולהתפרש ברחבי תבל. אבל אי אפשר לשפוט את הדבורונים על כך שזה עובד עליהם: הדבורנית המלכותית היא יפהפייה אמיתית, ואפילו כתר יש לה.

בימים אלו ממש תוכלו גם אתם לפגוש את דבורנית ולהישבות בקסמיה בהר שוקף והר ערקן, שם תגלו מלבדה גם שרידי התיישובת קדומים, חורש ים תיכוני, ותצפית יפה על בקעת מהר"ל, הכרמל וחופו, חיפה ושאר פסגות הכרמל. 

את זמזומי הדבורים תוכלו להשקיט כשתגיעו לנחל אורן, שיוביל אתכם עד לאגם רחב ויפה. זה בדיוק המקום לפרוש מחצלת, ואולי אפילו לבשל בראנץ' של אלופים בשטח: חביתות, שקשוקות, סלט ירקות, וכמובן – מצה ברייט! אחרי האוכל אנחנו ממליצים להישען אחורה, לתת לעיניים להיעצם ולחלום על פגישה עם אהבת חייכם.

הדבורנית הגדולה עושה פוזות לדבורים | צילום: שמעון דדון
הדבורנית הגדולה עושה פוזות לדבורים | צילום: שמעון דדון

מתחברים עם הקיפודן

ואם כבר מדברים על פרחים שמתחפשים לחיות אחרות, שמעתם על הקיפודן? אנחנו בטוחים שגם אם לא ידעתם שזהו שמו, אז בטוח כבר נתקלתם בו ותתקלו בו עוד רבות בטיולי הפסח שלכם! הקיפודן המצוי נראה כמו ראש דשא עגלגל וסגלגל, אך בניגוד לקיפוד האמיתי שמעדיף להתחבא, הקיפודן שלנו דווקא אוהב את אור הזרקורים, ואם זו השמש זה אפילו טוב יותר! 

מקום נפלא לעבור בו וללטף קיפודנים (אבל ראו הוזהרתם - כי קיפודן כמו גם קיפוד דוקר) הוא ליד מצודת ישע, כח, שלידה עובר מסלול נחל קדש. לא לשווא הפך נחל זה לחלק משביל ישראל, שהרי הוא כולו מלא בכל טוב: צל, נוף לעמק החולה, צמחייה, פריחה ומבצר אחד עם סיפור מרגש של גבורה.

גם הקיפודן הוא סוג של גיבור, מתחיל לפרוח באביב, אך שורד גם בימים החמים של תחילת הקיץ הישראלי. ובכלל - הוא לא מפחד מהמוני המטיילים שפוקדים את אזורי הטיולים בארץ בפסח, ומוכן לשמח כל אחד שיעבור לידו, אז צאו לפגוש בחבר חדש! 

קפה אל מול השדות הסגולים | צילום: שי-לי קדרון
קפה אל מול השדות הסגולים | צילום: שי-לי קדרון

הפריחה הכי מתעתעת

ונסיים בפריחה עם טריק. הגזר הקיפח, שכבר התחיל לפרוח ויישאר בסביבה כמעט עד סוף הקיץ, החליט לעבוד עלינו, או ליתר דיוק, על החרקים. בראש הגבעול שלו נפרשת מעין מטריה לבנבנה (שיכולה להגיע אפילו עד קוטר של 30 ס"מ!), ובמרכזה גדלים כמה פרחים שחורים, שנראים כמו זבוב או חיפושית. החרקים, שבטוחים שהם רואים את חבריהם יושבים על הגזר, מצטרפים אליהם שם וכך עוזרים לגזר הקיפח להתרבות.

ולמה הוא נקרא גזר? למעשה, הגזר הקיפח הוא זה שממנו התפתח הגזר שאנחנו מנשנשים בבית (או ליתר דיוק - את השורש הכתום שלו). אמנם השורש של הקיפח הרבה יותר קטן ולבן, אבל הוא מריח בדיוק כמו הגזר הביתי שאנחנו מכירים.

את הגזר תוכלו לראות פורח בצידי הדרכים בכל הארץ, וגם במסלול הקסום ביער קולה, בין שלל פריחות יפהפיות אחרות. אל תשכחו להצטייד במים, גם אם נדמה לך שמדובר בטיול קצר. ואם כבר מים - מידנית, תשמור עלים קרים ותנעים את שהותכם בחוץ.

גזר קיפח | צילום: יוחאי כורם
גזר קיפח | צילום: יוחאי כורם

שימו לב: ההמלצות בכתבה נשענות על דיווחי גולשים וסטטיסטיקות פריחה מהשנים הקודמות. ייתכן וכשתגיעו למקום הפריחות לא יהיו בשיאן או שעדין לא החלו.


הנה כתבות ותכנים נוספים על טיולים ואטרקציות בפסח שיעניינו אתכם: