כל המידע על שביל המטוס סובב איתנים

היופי של המסלול מתחיל הרבה לפני שמגיעים אליו. אחרי שעוזבים את הכביש הראשי לכיוון אשתאול הכביש מתחיל להתפתל במעלה ההר. ככל שעולים גבוה יותר, לכיוון צובה ורמת רזיאל, הנוף שמתגלה לעיניכם מרהיב בעוצמתו וביופיו. ככל שהכביש נעשה צר יותר, התחושה היא שעזבתם את גבולות הארץ. צמחיה צפופה ועבותה, ירוק על כל גווניו, כל אלה משתלבים בנוף ההררי, שיגרום לכם להחסיר פעימה.

איך מגיעים

נקודת ההתחלה ליד הישוב איתנים עלית. את שם המסלול (שביל המטוס סובב איתנים) תמצאו באפליקציות הניווט, כך שההגעה ממש פשוטה. כיוון שהמסלול מעגלי, נקודת הסיום נמצאת ממש מול נקודת ההתחלה (מעבר לכביש הצר שעובר במקום). מקום החניה הצמוד לתחילת המסלול מתאים ל-4-5 רכבים. אם לא תמצאו שם חניה, תוכלו להמשיך כמה מטרים קדימה ותמצאו רחבת חניה גדולה יותר.

הידעתם?

השביל קיבל את שמו כיוון שהוא עובר במקום ההתרסקות המשוער של מטוס חיל האוויר במלחמת העצמאות. המטוס נחלץ לעזרתם של לוחמי הפלמ”ח בעודם נלחמים על כיבוש משלטי בית מחסיר. כל ששת אנשי צוות המטוס נהרגו ואותרו רק כמה חודשים מאוחר יותר בעזרת תושב הכפר דיר עמר הסמוך.

איך מטיילים

חשוב לדעת שרוב המסלול לא מוצל וחשוב להצטייד במים. אמצע המסלול מתחבר עם מסלול נוסף, ארוך וקשה, לכן שימו לב לפיצול, שיוביל אתכם להמשך המסלול הנכון. אין במקום שירותים.

מתחילת המסלול ילוו אתכם עצי יער וחורש ים תיכוני, כמו ברוש, אלון מצוי ואלה ארצישראלית ומגוון רחב של צמחים. לכל אורך המסלול המקיף את “כיפת איתנים” (דיר עמר) תצעדו בדרך עפר רחבה ונוחה להליכה.

את מי תראו בדרך? ממש בתחילת המסלול שבטן לבן, שפרחיו צהבהבים וזעירים והפירות שלו בצורת כדורים אדומים. החל מינואר ועד סוף אפריל המסלול נצבע בשלל צבעים, הודות לפריחה הצפופה של רקפת מצויה, נורית אסיה, סחלב הגליל, סחלבן החורש, סחלב אנטולי, דם המכבים האדום, לוטם שעיר ולוטם מרווני.

כבר אחרי כמה דקות מתחילת המסלול תראו את הנופים של הרי ירושלים במלוא תפארתם. ראשונה תראו את איתנים תחתית, מאזור האנטנה את נחל צובה והר איתן ובהמשך את יערות סטף ורכס שורק. גם את השרידים של הכפר דיר עמר עם הטרסות החקלאיות, בורות מים ושרידים של כמה מבנים תראו תוך כדי הליכה.

בהמשך השביל לא תוכלו להתעלם מיופיים של עצי הקטלב בעלי הגזע האדום, במיוחד מאלה המסתעפים בצורה שונה מהרגיל. המשיכו ללכת בשביל עד שתגיעו לשילוט המסמן לפנות שמאלה להמשך המסלול. כאן השביל מטפס מעט למעלה, אך העלייה קלה וקצרה ובהמשכה ההליכה בשביל ישר ומתון. לקראת סוף המסלול תראו מולכם צינורות מים, והנופים יהפוך לפחות הררי.