רמלה, העיר המוסלמית הראשונה שהוקמה בישראל במאה ה-8, היא עיר קולטת עליה. יש בה מגוון רחב של קהילות, בהן יהודים שהגיעו מ-91 מדינות והם חיים בה בשכנות טובה לצד ערבים, נוצרים ומוסלמים. העיר מקפידה לשמר מסורות ותרבויות ויש בה אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים, שוק צבעוני, בתי תפילה של 3 דתות וחגיגה קולינרית של המון קהילות. קבלו את ההמלצות שלנו לטיול מושלם:

משהו לפתוח איתו את הבוקר: קפה ומאפה

הגעתם לעיר, חילצתם עצמות ועכשיו הגיע הזמן לטעימה ראשונה, שתפתח לכם את התיאבון לשאר היום. מה יותר טוב מלפתוח את הבוקר עם משקה מיוחד או מאפה טוב? 

שוק רמלה

בשוק רמלה, בין דוכני הפירות והירקות, חנויות התבלינים וקרוסלות הבגדים, מחכה לכם חגיגה של טעמים, ריחות טובים וצבעים. 

סנדוויץ' טוניסאי של אלי לוי, צילום: אלי לוי
סנדוויץ' טוניסאי של אלי לוי | צילום: אלי לוי

לבחירתכם בוקר טורקי אצל בבא חיים עם בורקס טורקי אסלי וביצה ולידו כוס איירין (משקה חלבי טורקי) או כוס לימונדה מתוקה, שדרך המזיגה שלה מהפנטת כל אחד או בוקר טוניסאי אצל אלי לוי או אצל חיים בוקובזה, שם תוכלו להתענג על סנדוויץ’ טוניסאי ופריקסה או בוקר עיראקי במסעדה אצל נאג’י, שם תוכלו לבחור בין סביח, ערוק (פשטידת ירק), תה עיראקי אסלי ומאפה תמרים.

 • איפה: ז’בוטינסקי, רמלה
 • שעות פעילות: ראשון – שני, רביעי – חמישי, 8:00-20:00, שלישי, שישי – 8:00-14:00

בורקס טורקי אצל בבא חיים, צילום: שיר בהר
בורקס טורקי אצל בבא חיים | צילום: שיר בהר

אחרי שנפרדתם מהריחות, צעקות הרוכלים וטעמי השוק, שאולי עוד תחזרו אליהם בהמשך היום, יש לכם נסיעה קצרה של כרבע שעה אל בית העלמין הבריטי ברמלה, שם מחכה לכם גיבור ידוע. 

עיר של היסטוריה, תרבות וקהילות

בית העלמין הבריטי ברמלה 

בבית העלמין הבריטי ברמלה תוכלו לפגוש את הארי פוטר. לא מדובר בגיבור הספרותי מספריה של ג’יי.קיי, רולינג, אלא בחייל בריטי צעיר, שמצא את מותו בישראל של שנת 1939 והוא בן 18. שמו של הארי פוטר הפך את בית העלמין הצבאי ברמלה למוקד עלייה לרגל. אם גם אתם רוצים לראות את הקבר המפורסם תוכלו למצוא אותו בחלק הצפון מזרחי של בית הקברות, קבר מספר 4 בשורה 12 מהסוף.

הארי פוטר גדל בקידרמינסטר, שליד בירמינגהם. בגיל 14 עזב את בית הספר ויצא לעבוד. בגיל 16 החליט להתגייס לצבא הבריטי, אך כיוון שהיה מתחת לגיל הגיוס, שיקר לגבי גילו. הוא הוצב כחייל בגדוד הראשון של חטיבת ווסטרשייר, עבר שם אימונים וכעבור מספר חודשים, בספטמבר 1938, קיבל פקודה לעבור לפלסטינה.

הוא הגיע ארצה בשלהי מאורעות תרצ”ו-תרצ”ט, בתקופת המרד הערבי הגדול, שימש כנהג במחלקת התובלה של הגדוד, זכה לכינוי “הארי המתנגש” והיה בין הנהגים שנסעו מחיפה לירושלים בתפקיד שיירה ממוגנת. בהמשך צורף לפלוגה הרביעית בדיר שער, משם הוצב בתחנת שאיבה בכביש באר שבע, במרחק קצר מחברון.

ב-22.7.1939 כשהפלוגה חזרה מהכפר הערבי א-סמוע, שנמצא בדרום הר חברון, הם נתקלו בכנופיה חמושה. הארי פוטר מצא את מותו ונקבר בבית העלמין הבריטי ברמלה. זמן קצר לפני שנהרג כתב לאימו מכתב, אך המשפחה קיבלה את המכתב יום אחרי שהודיעו להם על מותו. 

קבר הארי פוטר בבית העלמין הבריטי ברמלה, צילום: רון פלד
קבר הארי פוטר בבית העלמין הבריטי ברמלה | צילום: רון פלד

אז מה פתאום יש בית עלמין בריטי ברמלה ואיך הוא כל-כך מטופח? מסתבר שיש חוק בריטי שנכתב בתקופת מלחמת העולם הראשונה ובו נקבע שכל חייל בריטי, שנהרג בשם הוד מלכותה מחוץ לבריטניה, נקבר במדינה בה הוא נהרג. בית הקברות הזה הוא אחד מ-6 בתי עלמין בריטיים ברחבי הארץ ובו קבורים לצד החיילים הבריטים חיילים ממדינות אחרות, כמו: פולין, צ’כיה, מצרים, איטליה וגרמניה. עוד קברים מעניינים: בשורה הראשונה יש קברי יהודים, שחלקם לחמו בגדודים עבריים – תוכלו לזהות אותם לפי סמלי מגן דוד ודברי התפילה ת.נ.צ.ב.ה החקוקים על המצבות. ואחרונים – המצבות של הסרג’נטים קליפורד מרטין ומרוין פייס (היה יהודי), שמצאו את מותם בתליה בידי אנשי אצ”ל מנתניה.

לכל בתי הקברות נקבע מבנה אחיד של מצבות המסודרות בשורות-שורות, על גבי כר דשא מטופח, בין שיחי ורדים אדומים. השוני בין המצבות בא לידי ביטוי רק בהתייחסות לחלל: שם, דת וסמל יחידה. החלק העליון של המצבה משתנה לפי הלאום של החייל. יוצאי הדופן הם החללים הצרפתיים, שמצבותיהם עוצבו בצורת צלב וחללים הינדים ומוסלמים, שלא מורשים להקבר עם שאר החללים בגלל חוקי הקבורה שלהם.

אם אתם מגיעים לרמלה בשעה 11, של היום ה-11 בחודש ה-11 בכל שנה, אל תפספסו את טקס ההנצחה המתקיים בו זמנית בכל בתי העלמין הבריטיים הצבאיים בכל רחבי העולם.

 • איפה: רחוב דוכיפת, פינת התקווה, רמלה
 • שעות פעילות: שני – שישי, 6:30-14:00
 • ביקור לאחר השעה 14:00 יש לתאם בטלפון 08-9221220

הפעם לפניכם נסיעה קצרה של כ-5 דקות, שתביא אתכם אל מרכז היהדות הקראית העולמית.

מרכז היהדות הקראית העולמית

ברמלה נמצא מרכז היהדות הקראית העולמית, שצמחה במאה ה-8 לספירה, בעקבות חורבן הבית. כאן תוכלו לשמוע הרצאה בה תלמדו על מאפייני היהדות הקראית, כמו למשל: השקפת עולמם השונה ממה שאנו מכירים, מנהגים וקבלת התורה בדרך הפשט.

בסיום ההרצאה תמשיכו לביקור בבית הכנסת הקראי, שם תגלו שהמזוזה הקבועה על פתחי הדלתות שלהם שונה מזו המוכרת לכם. הם בחרו בלוחות הברית עם חריטה של 10 הדברות, כי עבורם זו תמצית התורה. לפני הכניסה אל אולם התפילה תתבקשו לחלוץ נעליים ולהתפצל, גברים ונשים, לקומות נפרדות. גם באולם התפילה מחכה לכם הפתעה בדמות מה שהיה נהוג בבית המקדש – הרצפה מכוסה בשטיח מקיר לקיר ואין כיסאות ישיבה. הביקור אורך כשעה.

 • איפה: קלאוזנר 16, רמלה
 • שעות פעילות: ראשון – חמישי, 8:00-16:00
 • יש צורך לתאם ביקור מראש בטלפון 08-9249104
 • עלות: קבוצה של עד 5 מבקרים: 20 ₪ למבקר, קבוצה של 5 עד 50 מבקרים: 10 ₪ למבקר, קבוצה של  50 מבקרים ומעלה: 8 ₪ למבקר
 • המקום נגיש לנכים

בית הכנסת הקראי ברמלה, צילום: שיר בהר
בית הכנסת הקראי ברמלה | צילום: שיר בהר

עוד כמה צילומים אחרונים ואתם מוכנים לחזור לרכב, לנסיעה של כ-6 דקות, עד למגרש החניה הגדול, שסמוך למגדל הלבן.

המגדל הלבן

המגדל הלבן נקרא כך בגלל צבעו ויש הקוראים לו המגדל המרובע, בגלל מידותיו 8x8. יש הקוראים לו מסגד הארבעים לזכר 40 גיבורים אגדיים שליוו את מוחמד במסעותיו והנוצרים מקשרים אותו לסיפור “ארבעים המרטירים” – קבוצה של 40 חיילים רומאיים, שקיבלו על עצמם את הנצרות בתקופה שהשלטון הרומאי רדף אחרי מאמינים נוצרים, סירבו לחזור בהם מאמונתם, הוצאו להורג והפכו לקדושים = מרטירים.

המגדל הלבן נבנה בהוראת הסולטן הממלוכי, אל מלכ אל-נאצר, נאצר א-דין מוחמד בן קלאון, בנייתו הסתיימה בשנת 1318 והוא מופיע על מטבעות ועל שטרות היסטוריים.

המגדל מתנשא לגובה של 30 מטר ובראשו מרפסת תצפית, המקיפה אותו מכל 4 הכיוונים. אחרי שתטפסו 111 מדרגות תוכלו להבין מדוע שימש בעבר כמגדל תצפית – יושב על הדרך ההיסטורית ירושלים (ממזרח), קהיר (מדרום) ודמשק (ממצרים). נצלו את ההזדמנות הזאת לצילום מגובה רב של המועצה האזורית גזר, עמק לוד, העיר רחובות, מגדל הפעמונים של הכנסייה הפרנציסקנית והצריח העגול של המסגד הגדול, ארובות בית החרושת למלט "נשר", יער בן שמן, הרי יהודה ושומרון. אם יתמזל מזלכם והגעתם ביום של ראות טובה – תראו אפילו את מגדלי עזריאלי בתל-אביב.

עוד כדאי לדעת, שחלק מהחוקרים חושבים שהוא נועד להיות המקום ממנו משמיע המואזין את הקריאה לתפילות המוסלמים 5 פעמים ביום.

המגדל הלבן, צילום: שיר בהר
המגדל הלבן | צילום: שיר בהר

מספרים שבעבר כל שנה הגיעו המוני מוסלמים אל המגדל הלבן לחג נבי סאלח. הם הביאו כבוד רב לרמלאים והגדילו את הכנסתם דרך קניות בשוק ותרומות לעיר. תושבי לוד הסמוכה קינאו בהם, כינסו אסיפה וקיבלו החלטה לגנוב את המגדל הלבן ולהעביר אותו ללוד.

הם לא ידעו איך לבצע את המשימה, אז הם פנו לשיח’ זקן וקדוש וביקשו את עזרתו. הוא נתן להם חבלים ואמר להם שאלה חבלי קסם. הוא הציע להם להתגנב בלילה למגדל, לקשור אותו עם חבלי הקסם ולגרור אותו ללוד. הוא רק לא סיפר להם שנתן להם חבלי גומי. 

הלודאים קשרו את החבלים, משכו ומשכו כל הלילה, שמחים לראות שהחבלים נמתחים ומתקדמים לכיוון לוד. לפנות בוקר הגיעו לכניסה ללוד. תושבי העיר המאושרים למראה המגדל המתקרב יצאו אליהם בתופים ובמחולות, אבל אז המתיחה של החבלים הגיעה לשיאה, החבלים נקרעו, כל מושכי החבלים נפלו וכשהסתכלו דרומה לעבר המסגד, ראו שהוא נשאר במקומו הקבוע ברמלה.

רגע לפני שאתם יוצאים מהמתחם, תוכלו לראות:

מאגרי מים 

בחצר המתחם, ברחבה שבין המגדל המרובע לשרידי המסגד, יש 3 מאגרי מים גדולים תת-קרקעיים (סגורים לקהל). המים הגיעו למאגרים דרך אקוודוקט מכיוון תל גזר וההנחה שלפחות שניים מהם נבנו כבר במאה ה-8.

במרכז חצר המסגד יש שרידים של מקום רחצה למתפללים – האגפים הדרומי והמזרחי.

קבר נבי סאלח

תוכלו לראות על קיר המרפסת כתובת המעידה על שיקום המסגד ב-1190, מה שהוביל כנראה למסורת המוסלמית לפיה הנביא נבי סאלח קבור ממערב למגדל. איך הוא זכה לכבוד? שמו מוזכר בקוראן 7 פעמים, הוא הטיף לעובדי הכוכבים והמזלות שינטשו את האלילים שלהם ויעבדו את אללה. הם הציבו לו מבחן:  הוא צריך להפוך את הסלע שהיה לפניהם לנאקה ואם הוא יצליח במשימה – הם ינטשו את האמונות שלהם ויעבדו את אללה. נבי סלאח הצליח במשימה ומאז מצא לו הרבה מאמינים.

 • איפה: דני מס, רמלה
 • שעות פעילות: ראשון – חמישי, שבת וחג, 8:00-16:00, שישי וערבי חג, 8:00-14:00 
 • עלות: מבוגר: 10 ₪, ילד / גמלאי / חייל / נכה / סטודנט / קבוצה מעל 20 איש: 9 ₪, תושב רמלה: 8 ₪ 
 • תיאום ביקור לקבוצות בטלפון 08-9216873
 • חניה: בסמוך למתחם יש מגרש חניה גדול 
 • למידע נוסף על המגדל הלבן » 

פסל סביבתי: נדנדה נוף ילדות

בצאתכם מהמגדל הלבן פנו ימינה וצעדו ברחוב דני מס מרחק של כ-350 מטר, עד שתגיעו לפסל סביבתי בשם “נדנדה נוף ילדות”. את הפסל המשלב ברזל, אווריריות ושקיפות, פיסל דביט ניהאד. הפסל מציג עובר בבטן אימו ועליות וירידות בחיינו.

 • איפה: דני מס 11, רמלה

עכשיו הגיע הזמן לתת מנוחה לרגליים ולהשביע את הרעב. בעיר שיש בה חגיגה של טעמים ממגוון קהילות, עומדות לרשותכם לא מעט אפשרויות, אז מה אתם מעדיפים? תוכלו לחזור לשוק רמלה ולאכול באחת המסעדות הנמצאות בשוק או סמוכות לו או להתמקד בטעמים אקזוטיים, במקומות אחרים בעיר.

הפסקת צהריים: ממאכלי הקהילות בעיר

מסעדת מהרג’ה – אוכל הודי צמחוני

בשדרות הרצל, מול הכניסה לשוק, נמצאת מסעדה הודית, שמגישה אוכל צמחוני חלבי עם טעמים עדינים. מה בתפריט? בלינצ’ס הודי ממולא תפוחי אדמה הקרוי מסלה דוסה ומוגש לצד רוטב מתוק ורוטב חריף, צלחת טאלי הכוללת שלושה סוגי תבשיל, אורז והלחם ההודי הדק הקרוי צ’פאטי, תבשיל תרד וגבינה ובשמו ההודי פלאק פניר וממתקי חלב מסורתיים.

כאן תוכלו גם לרכוש מוצרים הודים, ביניהם: חטיפים, קטניות, קמחים, תבלינים, ממתקים, מוצרים קפואים וגם כלים הודיים ייחודיים.

 • איפה: הרצל 87, רמלה (בתוך שוק רמלה)
 • שעות פעילות: ראשון – חמישי, 9:00-22:00, שישי, 9:00-16:00

מסעדת אצל נאג’י – אוכל עירקי

באמצע השוק יש מסעדה ביתית של אוכל עירקי. האוכל מתבשל במטבח שפתוח ליושבי המסעדה. על האש תבשילים המתבשלים בסירי אלומיניום ישנים מכוסים בכריות, על המדפים כלי נחושת וכלי חרסינה ועל הקירות תמונות של אישים שאכלו במקום. מה מתבשל כאן? מגוון סוגי קובות ביניהן מרק קובה, קובה במיה, קובה סלק, קובה דלעת וקובה בורגול, תפוחי אדמה עם קציצות בשר, שעועית לבנה עם בשר ואורז, קבב עיראקי ובשרים על האש. אם אתם מגיעים ביום רביעי תוכלו לטעום סְגְ'ק, תבשיל מעי בקר ממולאים בבשר בקר, אורז ותבלינים. בסיום הארוחה תוכלו ללגום תה עיראקי אסלי ולאכול מאפה תמרים.

 • איפה: ז’בוטינסקי 9, רמלה (מ”בית מרקחת מרכז” פונים שמאלה בסמטה, בתוך שוק רמלה)
 • שעות פעילות: ראשון – חמישי, 8:00-18:00

סביח אצל נאג'י, צילום: אורנה מוזיאון רמלה
סביח אצל נאג'י | צילום: אורנה מוזיאון רמלה

אוכל בוכרי

בעיר יש מספר מסעדות בוכריות בהן תוכלו לאכול אושפלו שהוא תבשיל אורז עם בצל, גזר ובשר בקר או כבש, בחש – תבשיל אורז מיוחד של עשבי תיבול וכוסברה, סמסה – סמבוסק אפוי עם בשר בקר ובצל, קרפיון בוכרי – קרפיון טבול בעשבי תיבול, שום ובצל, מנטו בשרי וצמחוני - בצק בוכרי מאודה בכרסה הצמחונית במילוי דלעת ובגרסה הבשרית במילוי בשר בקר, צ'יבורק - בשר טחון עטוף בבצק בוכרי דק, מרק בשר, ולקינוח – צ’אק צ’אק – בצק אוורירי אוזבקי ולאבס – ממתק שקדים אגוזים וסוכר.

מסעדת פרגנה

מסעדה בוכרית ידועה, הקרויה על שם מחוז פרגנה שבאוזבקיסטאן.  

מרק בשר במסעדת פרנגה, צילום: איתיאל ציון
מרק בשר במסעדת פרנגה | צילום: איתיאל ציון

מסעדת ירושלים 

גם מסעדה זו ידועה במאכלים המיוחדים שלה, העשירים בתבלינים, צבעים וטעמים. התפריט כולל סלטים, מנות עיקריות וקינוחים.

 • איפה: דוד רזיאל 18, רמלה 
 • שעות פעילות: ראשון – חמישי 10:00-23:30, שישי 9:30-14:00, שבת 20:00-23:30 (בימים אלה נמצאת בשיפוץ)

אושפלו מהמטבח הבוכרי, צילום: רון פלד
אושפלו מהמטבח הבוכרי
| צילום: רון פלד

מאפיית ירושלים  

מאפייה בוכרית, צמודה למסעדת ירושלים, בה תמצאו את הלחמים הטעימים של העדה, כמו: ליפיושקה הנאפה בטאבון מיוחד או קרקר בוכרי עם זרעוני קימל הקרוי טוקי.

 • איפה: דוד רזיאל 16, רמלה 

סמסה - מאפה בשר אפוי עם בשר בקר ובצל, צילום: רון פלד
סמסה - מאפה בשר אפוי עם בשר בקר ובצל | צילום: רון פלד

מסעדות ערביות מזרחיות 

אוהבי החומוס והבשר על האש יכולים לבחור אחת מהמסעדות האהובות, ביניהן: 

מסעדת חליל

חומוס במסעדת חליל, צילום: איתיאל ציון
חומוס במסעדת חליל | צילום: איתיאל ציון

סמיר 

כאן תוכלו למצוא גם מנות טבעוניות וטאפס לצד מאכלים מיוחדים כמו עראייס, בטטה קסביה ותבשיל מג’דרה ולהרוות את צמאונכם עם בירה צוננת.

 • איפה: קהילת דטיריוט 7, רמלה 
 • שעות פעילות: ראשון – רביעי, שישי – שבת, 9:00-18:00, חמישי, 9:00-23:00

מסעדת סמיר, צילום: כפיר חארבי
ממולאים במסעדת סמיר | צילום: כפיר חארבי

סולטן 

המסעדה מפורסמת בזכות מנת המסבחה שלה.

 • איפה: הרצל 58, רמלה 
 • שעות פעילות: ראשון – חמישי, שבת, 7:00-17:00, שישי, 7:00-15:00

מסעדת אנט – שקשוקה וממולאים

המקום לאכול שקשוקה וממולאים מכל הסוגים: קישואים, סלק, תפוחי אדמה, כרוב, גזר ופלפל.

 • איפה: חיים אשר 2, רמלה 
 • שעות פעילות: ראשון – חמישי, 8:00-16:00

שקשוקה אצל אנט, צילום: דוברות רמלה
שקשוקה אצל אנט | צילום: דוברות רמלה

מסעדת דאבל ביס – אוכל ביתי

כאן תמצאו מאכלים ביתיים טעימים כמו: קציצות בשר, דגים, פירה, פתיתים, אורז, שעועית לבנה וירוקה, במיה, בשר על האש וקוסקוס.

 • איפה: הבעל שם טוב 15, רמלה (סמוך לחלק האחורי של שוק רמלה)
 • שעות פעילות: ראשון – חמישי, 8:00-16:00

ארוחה ביתית בדאבל ביס, צילום: דוברות רמלה
ארוחה ביתית בדאבל ביס | צילום: דוברות רמלה

נחתם וצברתם כוחות? זה בדיוק הזמן להכיר עוד מקום ברמלה, שמתאים לשעות אחר-הצהריים. שימו פעמיכם לכיוון אזור התעשיה של העיר, שם תזכו למסע בזמן במוזיאון המשאיות.

טיול לשעת בין ערביים

מוזיאון המשאיות

במוזיאון המשאיות תוכלו להתרפק על הנוסטלגיה הססגונית, לעבור בין דגמי משאיות, סמיטריילרים, טרקטורים וטנדרים במגוון גדלים וצבעים משובבי נפש. בין המוצגים תוכלו לראות משאיות ששימשו כחלק ממערך התובלה משנות ה-30 של המאה העשרים ועד שנות ה-50 של המאה העשרים, דרך משאיות וטנדרים שיוצרו בארץ ושימשו לעבודה במחצבות בשנות ה-60 עד ה-80.

ליד חלק מהרכבים ניצבים שלטי הסבר. במקום גם ספסלים ופינות ישיבה מוצלות, שתוכלו לנצל להתרעננות, הפסקת שתייה או צילום. 

 • איפה: החזון 2 א.ת. ב', רמלה 
 • שעות פעילות: כל ימות השבוע כולל חגים (לא בכיפור)
 • עלות: הכניסה חופשית
 • כניסה למוזיאון: מגיעים ישירות לשער המוזיאון, כניסה עם הרכב. 
 • תיאום ביקור בטלפון 03-7563020

נוסטלגיה במוזיאון המשאיות, צילום: רון פלד
נוסטלגיה במוזיאון המשאיות | צילום: רון פלד

רגע לפני שאתם עוזבים את העיר, איך אפשר בלי משהו מתוק? קבלו עוד קצת קולינריה ועוד שילוב טעמים, שישאירו לכם טעם של עוד.

סוגרים את היום עם קינוח מיוחד

ממתקי שהין

אין כמו לסיים את היום עם טעם מתוק בפה. אצל שהין תוכלו לאכול כנאפה, שמכינים במקום, ממולא בגבינת עיזים או בקלאוות ממולאות בפיסטוק חלבי, קשיו, בוטנים, אגוזים ושקדים וכמובן לשתות קפה שחור.

 • איפה: קהילת דטרויט 2, רמלה 
 • שעות פעילות: שני – שישי, 9:00-17:00, שבת, 9:00-20:00

כנאפה ממולא גבינת עיזים אצל שהין, צילום: אורנה מוזיאון רמלה
כנאפה ממולא גבינת עיזים אצל שהין | צילום: אורנה מוזיאון רמלה

גלידת אנדריי

אם המתוקים המזרחיים לא מדברים אליכם, תוכלו להתענג על הגלידה המוכרת מיפו שנמצאת גם ברמלה. גם כאן תמצאו שפע טעמים של גלידות וביניהם טעמים מיוחדים של מלבי, שקדים דבש וקפוצ’ינו או ופל אמריקאי.

 • איפה: הרצל 87, רמלה 
 • שעות פעילות: כל ימות השבוע, 10:00-4:00

לתחילת הכתבה

מבקרים ברמלה ורוצים לראות עוד מקומות? מצאנו עוד כתבות שיעניינו אתכם: