מצד אחד, הילדים מחכים בקוצר רוח לטיול, מצד שני, אנחנו יודעים כמה קשה להעסיק אותם בדרך.
אז מה עושים? רשמו לפניכם כמה פתרונות יצירתיים שיהפכו את הנסיעה לחלק בלתי נפרד מהכיף. הדקו חגורות, יוצאים לדרך.

שחקו אותה: משחקים מושלמים לנסיעה

יש לא מעט משחקים שנועדו במיוחד לנסיעה, ולמרות שהמטרה היא להעסיק את הילדים, אין ספק ששמענו גם על הורים שנהנים מאד להשתתף. בין המשחקים המומלצים:
מה אני רואה - כל אחד אומר ברמזים משהו שהוא רואה בדרך (למשל: זה ירוק ולבן, בצורת מרובע = שילוט בכביש) והראשון שמצליח לנחש צובר נקודה, ממשיכים כך עד שמישהו צובר הכי הרבה נקודות. 
צבעים – כל אחד בוחר צבע מסוים, במהלך הנסיעה סופרים כמה רכבים בהתאם לצבעים שנאמרו ומי שאמר את הצבע הכי נפוץ מנצח. חשוב כמובן להימנע מבחירת צבעים בנאליים כמו לבן  ואפור.
סיפור בהמשכים – כל אחד מתחיל משפט והאחר ממשיך אותו. כך תוכלו יוכלו הילדים לבטא את היצירתיות והדמיון ואתם תקבלו הצצה לאן זה יכול להפליג.

צילום: Depositphotos

צילום: Depositphotos/depositedhar

תשמעו משהו: פודקאסט על הדרך

רשמו לפניכם פודקאסט שווה שמשלב גם פאן וגם עניין.
בסדרת הפודקאסטים שנעשו בשיתוף בית אבי חי, כל המשפחה שומעת את הסיפורים המרתקים שמאחורי הטיולים ומקבלת מידע מעניין על מסלולים שונים בארץ. כך יוצא שהילדים לומדים משהו חדש ומקשיבים בהנאה מבלי לנוע באי נוחות במושב האחורי.

בית אבי חי הוא בית ליצירה יהודית ישראלית מקורית, ושיתוף הפעולה באתר טיולי נוצר מתוך כוונה להעניק ערך מוסף למטיילים. את הסיפורים מגישות בקלילות לירן ליפשיץ ויטבת פייראיזן-וייל, מבית אבי חי, יחד עם ניב ביטון מהסדרה "ילדי בית העץ" המשודרת ב”כאן חינוכית”.
להאזנה לכל הפרקים » 

צילום: נאור שקד

צילום: נאור שקד

כנסו לקצב: שירים ברכב

נכון, נכון, לא כולנו נולדנו זמרים, אבל לכולנו כיף לשיר! לבחירתכם מספר פעילויות ומשחקים שמשלבים שירה (אפשר לסגור היטב את החלונות אם אתם מתביישים):
קריוקי – הכי פשוט להריץ קריוקי במערכת ולשיר יחד. אפשר גם לחלק תפקידים וסולואים, זה יגרום לילדים להרגיש שיש עליהם אחריות באופן מסויים.
לא נפסיק לשיר – מישהו אומר מילה וכל אחד צריך למצוא שיר שיש בו את המילה. הראשון שמצליח ממשיך הלאה ומכתיב את המילה הבאה.
איזה שיר זה – מישהו בוחר שיר בלב ורק על פי שאלות של “כן” ו”לא” אפשר לנחש באיזה שיר מדובר.
שאלות לדוגמא: האם זמרת שרה את השיר? האם הוא קצבי? האם הוא שיר שכל המשפחה אוהבת? וכן הלאה.

צילום: Depositphotos

צילום: Depositphotos/monkeybusiness

סיי צ’יז: תמונות וסרטונים

אם הילדים במילא רוצים להתעסק עם הטלפון הנייד, כדאי שזה ייעשה בצורה חינוכית ונעימה ולא רק כדי לצפות בסרטונים ולשחק משחקי סמארטפון.
ראיון טוב – הילדים מראיינים אחד את השני בדרך לטיול. נחמד לראות כך את האינטראקציה ביניהם, לשמוע על המחשבות שלהם ולראות איך הם מקבלים אחריות מסוימת, כל אחד בתורו ובהתאם לגיל המתאים.
דוקו לדרך – הילדים מצלמים מעין סדרת דוקו על הטיול וזה מתחיל כבר בדרך. גם כאן הם יכולים לראיין אחד את השני ואת ההורים, לצלם את הנסיעה, לשתף במחשבות ועוד. 
פוטו לדרך – אפשר לבקש מהילדים שיצלמו תמונות סטילס וינסו לבנות מזה סיפור בדרך לטיול.

צילום: Depositphotos/nadezhda1906

צילום: Depositphotos/nadezhda1906

תייצרו זכרונות: יומן מסע

לילדים הגדולים שכבר יודעים לכתוב, אפשר לתת משימה כיפית ומעוררת השראה: לתת להם לכתוב מעין יומן מסע. כדאי להתארגן מראש ולרכוש מחברות יפות וכלי כתיבה ולתת לילדים לכתוב משהו שיהיה להם כיף לפתוח גם בפעם הבאה ולהיזכר בטיול. כמובן שבהמשך הם יוכלו גם להוסיף תמונות.

אפשר ואף רצוי להביא את המחברת הזו לכל טיול, כך שהילדים בעצם ייצרו לעצמם סדרה שלמה של יומן מסע ולדפדף בכמה טיולים בכל פעם שירצו להיזכר.

צילום: Depositphotos/ASphoto777

צילום: Depositphotos/ASphoto777

מוכנים לצאת לדרך?

לתחילת הכתבה

קבלו המלצות לטיולים מושלמים למשפחות:

מסלול מעגלי ביער עופר » 
סופ’’ש משפחתי בחיפה » 
מקומות בהם תוכלו להתקרב לבעלי חיים »