כל המידע על פארק עד הלום

הידעתם שיש גשר באשדוד, שהציל את מדינת ישראל, שרק הכריזה על עצמאותה, מכניסת המצרים לתל-אביב ולהשתלטות על המדינה? אם עוד לא שמעתם את הסיפור של “גשר עד הלום” ולא ראיתם את עמדת השמירה הבריטית, הגשר המשופץ וגשר הרכבת, זה הזמן להכיר את הסיפור, ללמוד על מקור שמו של הגשר – עד הלום, לטייל בפארק ובעיקר ליהנות.

הסיפור של מלחמת העצמאות

אחרי הסכם החלוקה שנערך בכ”ט בנובמבר, היהודים שמחו שיש להם בית והערבים כעסו. זו היתה תחילתה של מלחמת העצמאות. יומיים לפני הכרזת המדינה, ב-12/5/48, שמעון מרגולין מפקד יחידת החבלה קיבל הוראה לפוצץ את הגשר הרומי ממלוכי עותמ’אני, שקיבל בהמשך את השם גשר עד הלום.

החשש של דוד בן גוריון היה שצבאות מצרים, ירדן, לבנון, עירק וסוריה יפלשו לארץ ישראל. פיצוץ הגשר ימנע מהם לחדור לנחל, להגיע לתל אביב ולהשתלט על הארץ. מרגולין לקח איתו 300 ק”ג חומר נפץ, שתי פרדות ואת חיילי גבעתי. במהלך הלילה אחת הפרדות שחררה את חומר הנפץ מהגב שלה. לוחמי גבעתי לא ויתרו, צעדו עם חומרי הנפץ והניחו אותו בשני צידי הגשר. בפיצוץ השני הגשר קרס ויומיים מאוחר יותר הכריזו על מדינת ישראל.

יום למחרת צבאות ערב פלשו לישראל, למעט המצרים שפלשו רק ב-29/5/48 מדרום. הם עברו את נירים ואת יד מרדכי ונלחמו שם 5 ימים. בזמן הזה בצד הישראלי מתכוננים להבאת ארבעה מטוסי מסרשמיט בחלקים, הרכבתם באותו יום והקמת חיל האוויר הישראלי, שבראשו עמדו מודי אילון ולצידו הטייס עזר וייצמן.

המצרים ממשיכים בדרכם, כבר עברו את ניצנים ומתקרבים לכפר הערבי אשדוד. ארבעת המטוסים המריאו משדה התעופה תל נוף, לפני שמערכת הירי נוסתה, במטרה לעצור את הטור המצרי בגשר עד הלום. הירי והשלכת הפצצות לא פגעו באף אחד, אבל הצליחו ליצור הרתעה והמצרים קיבלו החלטה לעצור בגשר עד הלום ולהערך למגננה. כך זכה הגשר לשמו – גשר עד הלום.

חטיבת גבעתי ניסתה לתקוף את המצרים ב-30/5/48 ללא הצלחה. בלילה שבין ה-1 יוני ל-2 ביוני יצאו חיילי חטיבת גבעתי, האצ”ל והפלמ”ח לכיוון המצרים, אך בדרך קיבלו הוראה לחזור, כי יש הפסקת אש. למחרת, ה-2 ביוני יוצא מבצע “פלשת”, אך המצרים מחכים להם בפילבוקס, ו-54 לוחמי גבעתי נהרגים באותו קרב ב-3 חזיתות. האזור שוחרר רק במבצע יואב, באוקטובר של אותה שנה, אז המצרים נסוגו לכיוון רצועת עזה.

אז מה יש כאן?

כבר בכניסה לפארק עד הלום תראו את האובליסק – אנדרטה לחיילים המצרים שנפלו בקרב על גשר עד הלום והוקמה במקום כחלק מהסכם השלום עם מצרים. אם אתם עוצרים כאן, תוכלו להתקרב ולחפש בין השיחים שמאחורי האנדרטה המצרית את העמדה המצרית השקועה בקרקע (אי אפשר להכנס אליה).

עוד כמה מטרים ותגיעו למתחם פיקניק. מה יש כאן? שולחנות, כסאות, מקום למנגלים וכמובן עצים הנותנים צל. בהמשך תוכלו לראות כמה שלטים, המספרים את סיפור “דרך הים” (Via Maris), שחיברה בימים עברו את מצרים, סוריה, אנטוליה ומסופוטמיה, דרך ארץ ישראל. 

השלטים האלה יובילו אתכם לכניסה לפארק. כאן תראו שושנת רוחות על הקרקע הממחישה את המרחקים בין הנקודות החשובות במהלך מלחמת השחרור, אנדרטה לזכר חללי מלחמת תש”ח – לוחמי חטיבת גבעתי שנפלו בקרבות מלחמת השחרור, עמדת שמירה בריטית שנקראת פילבוקס (Pillbox) בגלל שהיא מזכירה קופסת תרופות, גשר עד הלום המשופץ וגשר הרכבת החדש.

איך מגיעים?

אל פארק עד הלום באשדוד תוכלו להגיע גם ברכב פרטי וגם ברכבת. המגיעים ברכב פרטי צריכים להגיע למחלף עד הלום, הנמצא בכניסה הדרומית לאשדוד. לשם כך עליכם לנסוע בכביש 4, אחרי צומת יבנה לפנות ימינה במחלף עד הלום לכיוון אשדוד ולהמשיך לנסוע עד הרמזור הראשון. שם לפנות ימינה לרחוב משה סנה ולאחר כ-350 מטר לפנות ימינה לפארק.

הנוסעים ברכבת יצעדו כ-10 דקות מתחנת הרכבת אשדוד עד הלום. לשם כך עליכם ללכת אל גשר הולכי הרגל הנמצא בצד התחנה, כדי להגיע לצד השני של המסילה, לצעוד על שביל ההליכה המקביל לפסי הרכבת עד שתגיעו למגרש החניה, שהוא הכניסה לפארק.