מבט היסטורי

ההיסטוריה של השכונה הזו מתחילה, כמו בהרבה מקרים בישראל, בפוגרום. בעקבות מאורעות תרפ״א, 1921, מחליטים יהודי תל אביב שגרים בדרום העיר, אזור אלנבי-דרך יפו, להקים לעצמם מעין שכונה עצמאית בין תל אביב ליפו.

השנים עוברות ואנחנו מגיעים לשנות החמישים, ובשנים האלה מרכז הכובד של המסחר בתל אביב עובר מאזור דרום העיר (שוק העלייה, דרך יפו-אלנבי ורחוב הרצל) צפונה לאזור כיכר דיזנגוף, רוטשילד ואף צפונה משם למתחם באזל. 

סיור קולינרי בנווה שאנן

הזדמנות להכיר מקרוב את המדרחוב הכי ססגוני, אמיתי  ובינלאומי בעיר, עם הטעמים הכי אותנטיים, הסיפורים המיוחדים והצביון של שכונה שאין עוד כמותה.

קדימה, לסיור!

סיור קולינרי בנווה שאנן

שנות השבעים עד התשעים: נווה שאנן לאור בניית התחנה המרכזית החדשה, באמצע שנות השבעים יזם תל אביב מוכר מאוד בשם אריה פילץ (שבנה גם את הדיזנגוף סנטר והיה הבעלים של חצי מרחוב הירקון) חוכר את הקרקע שעליה תיבנה התחנה החדשה ומתחיל בהליך קבלת האישורים והבניה. אבל הבניה מפסיקה ולמשך עשור (!) השלד עומד ערום, לא גמור, אפור ומבאס. בינתיים, מדינת ישראל מביאה ארצה ברישיון עובדים זרים מרומניה, מתאילנד וכמובן מסין ומהפיליפינים - והמקום הכי זול, עם הכי הרבה היצע ועם הכי מעט ביקוש הוא שכונת נווה שאנן. 

בשנת 1993 התחנה, סוף סוף, מושלמת ונפתחת בטקס גדול, וראו זה פלא: כל הדברים שניבאו התושבים בשנות השבעים והשמונים מתממשים. הרעש, זיהום האוויר והבלגאן הכללי מבריחים את האחרונים שיכולים לברוח. נתון מעניין: התחנה המרכזית של תל אביב היא תחנת האוטובוסים העילית השנייה בגודלה בעולם אחרי זו של כלכותה.

מה יש לאכול בנווה שאנן?

כאן תטעמו את הדבר האמיתי במסעדות מהגרים אותנטיות ומיוחדות שמביאות את הטעמים של אותם מהגרים או פליטים מהבית. ביניהם: דים סאם ומנת מורנינג כלורי מירק הלפופית, תבשילים מיוחדים מהמטבח המעודן והבריא מאריתריאה,  מנות עשירות וחריפות מהמטבח הסודני וקפה אותנטי וחזק במיוחד. 

הסיור של שוק EAT 

נעבור בין מסעדות המהגרים השונים, נרגיש את האווירה המיוחדת שאין בשום מקום אחר בישראל ונבקר בתחנה המרכזית: מתוך שבעה מפלסים שנבנו עבורה, רק שלושה פעילים היום והופכים את שאר המקום להזיה אחת גדולה שמורכבת ממקלט אטומי, תחנת גנרטורים שאמורה לספק חשמל לכל תל אביב, מרפאת לוינסקי לנשים בזנות, פרוייקטים של קואופרטיבים אומנותיים, מוזיאון יידיש, שוק אוכל פיליפיני ועוד ועוד ועוד. הצטרפו אלינו לסיור טעים בסמטאות של נווה שאנן »