מידע כללי על המסלול

אזור: מרכז – אזור השרון ופאתי מודיעין

דרגת קושי: קל עד בינוני

נקודת התחלה: גשר הצבים, נחל אלכסנדר

נקודת סיום: מצפה מודיעין, יער הרצל

אורך המסלול: כ- 77 ק"מ 

זמן משוער למסלול: כ- 6-8 שעות

מה עושים במסלול? 

את המקטע אנחנו מתחילים בגשר הצבים שם נוכל לצפות בעונה בצבים הרכים החיים בנחל אלכסנדר.
מקור שמו של נחל אלכסנדר מהווה כנושא לוויכוח בין שנים – יש כאלו שאומרים שהשם הוא על שמו של אלכסנדר ינאי שהיה מלך חשמונאי החתום על כיבושים רבים. לעומת זאת אחרים טוענים שהשם לקוח מהעובדה שכאשר מתיישבים הגיעו לארץ הם הבינו שהערבים המקומיים קוראים לנחל איסכאנדיר. אותו איסכנאנדיר או בשמו המלא איסכאנדיר אבו זבורה היה סוחר של אבטיחים שהנמל ממנו הוציא את האבטיחים אל מדינות ערב השכנות היה ממוקם בשפך של נחל אלכסנדר ומכאן למעשה הנחל קיבל את שמו (אלו מהגרסאות נכונות? החליטו אתם).


תמונה מתוך אתר למטייל בישראלצלם: איתן מתאו קג׳יה

תחנה 1: גשר הצבים

באתר ניתן ליהנות ממדשאות רחבות ידיים, שולחנות לפיקניק, פינות מוצלות ומתקני שעשועים לילדים. מי שהולך על שביל העץ שבאתר עתיד להגיע אל מרפסת תצפית מרשימה וארוכה אשר ממוקמת על גדות הנחל. מדובר בנקודה מקסימה לצפייה בצבים רכים הגדולים.

הצבים הרכים החיים בנחל, יכולים להגיע לאורך של כמטר ולמשקל שמגיע לעד חמישים קילוגרם. הם מגיעים ממדינות מזרח אפריקה שם הם חיים באגמי המים המתוקים. במקורם, הצבים הרכים ניזונים מדגים, תולעים ובעלי חיים קטנטנים אחרים אשר נמצאים במים. יחד עם זאת, מכיוון שלאורך השנים, מטיילים זרקו למי הנחל שאריות מזון, הצבים שינו את הרגלי האכילה שלהם וכיום, הם לא סלקטיביים והם אוכלים הכול. אז כאן חשוב לשים לב וחלילה לא זרוק לצבים אוכל! מכיוון שאוכל שכזה עלול לפגוע בהם ואף לגרום להם לחנק.
בהגיעכם לתצפית בגדול הנחל, כדאי להיות סבלניים מכיוון שבשלב מסוים הצבים יגיעו למקום ויוציאו את ראשם מהמים (בכל זאת, הם זקוקים לאוויר).

בנוסף, לצבים הרכים לעיתים ניתן לפגוש גם בעלי חיים נוספים בנחל ובסביבותיו כמו: אגמיות, נוטריות ואפילו נמיות אשר מגיעות, יושבות על הסלעים וממשיכות בדרכן. אם יש לכם את הזמן ואתם רוצים לפתוח את המקטע בטיול תוכלו למצוא מסלול הליכה לאורכו של נחל אלכסנדר. מסלול זה מהווה למעשה שביל מסודר באורך 2.7 ק"מ – כאשר, ניתן לבחור אם ללכת את כל המסלול  וליהנות מהירוק שמסביב ומהאווירה הנעימה או פשוט לחזור בנקודה כזאת או אחרת בחזרה אל האתר או אל נקודת המוצא.
 תמונה מתוך אתר למטייל בישראל
צלם: איתן מתאו קג׳יה

חזרה אל גשר הצבים, אל הרכב ואל המקטע שלנו. ניכנס לשביל שלנו לכיוון מערב ולאחר כ 100 מטר נפנה שמאלה לכיוון דרום. נמשיך עם השביל לאורך מסילת הרכבת כמעט עד לנווה איתמר שם נקיף את הישוב ובצומת שער חפר נעלה על כביש 57 עד לכלא אשמורת. משם נפנה ימינה שוב לכיוון דרום על גבי כביש 4 ונמשיך אתו עד לצומת דרור. נרד במחלף ימינה לכביש 553 ונסע עליו עד שנפגוש שוב את מסילת הרכבת.
כשנגיע למסילה נפנה שמאלה אל השביל המקביל.
 ממש בנקודה זו משמאלנו נמצאת שמורת תל יצחק בה ניתן ואף מומלץ לעצור להפסקת קפה.

תמונה מתוך אתר למטייל בישראלצלם: איתן מתאו קג׳יה

תחנה 2: שמורת תל יצחק  

שמורת תל יצחק היא אומנם שמורה קטנה, אך היא ירוקה, קסומה ומרשימה וכוללת 2 חברות צומח. בצד המערבי של השמורה ישנה חברת זקנן שעיר וחרוב מצוי. בחלק המזרחי של השמורה ניתן למצוא גריגה סבוכה. אם אתם חובבי צמחים, אתם עתידים לפגוש בשמורה שיחים מסוגים שונים, פרחים ו-3 מיני תורמוסים. בכל מקרה, אין כל ספק שמדובר בפינת חמד לעצירה.

אם אתם מגיעים לשמורה בעונת האביב, תוכלו גם להתרשם מפריחה צבעונית וקסומה. שימו לב שמהשמורה ניתן להשקיף לכיוון דבר אל עבר שמורת טבע נוספת "גבעת תל יצחק דרום" אבל לא ניתן להגיע ישירות משמורת תל יצחק אל השמורה הדרומית. לאחר ששתינו קפה ונהנינו מהירוק הקסום והמרהיב בעיניים, אפשר להיכנס חזרה לרכב ואל המשך המקטע. מכאן נפנה לכיוון דרום מערב על השבילים בין השדות של האזור ונזרום עם הפיתולים הכיפיים של מישור זה (כי גם נסיעה בכבישי ארצנו היא חוויה) עד לכביש 554 שם נעלה עליו לכיוון דרום וממש אחרי בית ברל נפנה שמאלה לכיוון ניר אליהו.
תמונה מתוך אתר למטייל בישראלצלם: איתן מתאו קג׳יה

נמשיך על השבילים והכבישים הצידיים, לכיוון דרום, נעבור את ג’לג’וליה ובצומת ג’לג’וליה נפנה שמאלה לכיוון צומת חורשים שם נתחבר לקטע שביל קצר עד למחלף קסם. כאן נעלה על כביש 444 לכיוון דרום נמשיך בכבישים עד אל פאתי אלעד, מכאן ניכנס שוב לשטח ונמשיך בשבילי היערות של האזור עד לאנדרטת אלכסנדרוני בה נעצור להתרעננות וקפה.

תחנה 3: אנדרטת אלכסנדרוני

אנדרטת אלכסנדרוני ממוקמת על גבעה אשר צופה אל מבצר משטרת לטרון. האנדרטה הוקמה לזכר לוחמי אלכסנדרוני אשר נפלו בקרב לכיבוש לטרון. מי שעיצב את לוח השמות הוא הפסל סול בסקין אשר היה לוחם בחטיבה. האנדרטה מנציחה 54 לוחמים מגדוד 32 של חטיבת אלכסנדרוני – 48 מתוכם מפלוגה ב ועד 6 חבלנים אשר סופחו לחטיבה ממחלקת החבלה של אותו הגדוד. לאנדרטה תרומה גדולה בשימור מורשת מלחמת העצמאות  – אשר כידוע, הייתה מלחמה ארוכה (המלחמה ארכה כ-20 חודשים) וקשה (6373 הרוגים – מתוכם 4000 חיילים והשאר אזרחים) שבסופה הצליחה ישראל להרחיב את הגבולות עליהן התקבלה ההחלטה בעצרת האו"ם.

תמונה מתוך אתר למטייל בישראלצלם: איתן מתאו קג׳יה

אם כבר אתם נמצאים באזור, תוכלו לעצור ולהתרשם מאנדרטה נוספת, אשר גם מאחוריה יש סיפור מעניין. אנדרטה זו היא אנדרטת מחנה המעצר בלטרון אשר הוקמה בשנת 2016 והוצבה בסמוך לאנדרטת אלכסנדרוני.

מדובר באנדרטה לזכר עצורי המחתרות העבריות בארץ ישראל, אשר שהו במחנה המעצר בלטרון. אנדרטת מחנה המעצר בלטרון תוכננה על ידי האדריכל יהודה יהב ובוצעה ע"י האמן חן וינקלר. הקמת האנדרטה התאפשרה בזכות סיוע של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל כמו גם נציגי האצ"ל, הלח"י וההגנה.

תמונה מתוך אתר למטייל בישראלצלם: איתן מתאו קג׳יה

תחנה 4: תל חדיד 

אחרי העצירה באתר היסטורי וחשוב זה נחזור לרכב ולהמשך המקטע ונמשיך לכיוון דרום. נחצה את אזור התעשיה של חבל מודיעין וניכנס לשטח חזרה, כעת ניסע בשטחים הגובלים עם ישוב שוהם, נחצה לכיוון דרום מערב תחת כביש 6 ונמשיך על תווי שביל ישראל בצמוד לכביש 6 עד אזור תל חדיד.

אם אתם חובבי ארכיאולוגיה מומלץ לעצור בתל חדיד שהינו ישוב עתיק, המהווה חלק מיער בן שמן.
בתל המתנשא לגובה 147 מטר, שכנה העיר חדיד, עיר קדומה, אשר היוותה את אחת מהערים בהן התיישבו שבי ציון. התל היה מיושב במשך שנים רבות. כאשר אם נתקדם כמה שנים מאוחר יותר אל המאה ה-20, במקום שכן הכפר אל – חדית'ה אשר נכבש במלחמת העצמאות. לאחר מכן הוקם במקום קיבוץ "תחייה" אשר פורק שנתיים לאחר הקמתו וכשזה קרה, הוקם במקום המושב חדיד על ידי עולים מתימן – מושב אשר נמצא שם עד לימינו אנו.

כיאה לישוב עתיק תל חדיד מהווה אתר בו ניתן להתרשם ממגוון רחב של שרידי עתיקות ובין היתר: רצפות פסיפס, כלי חרס ועוד. חשוב לציין שבמשך תקופה חלקן מאותן העתיקות היו בסכנה, מכיוון שבעת סלילת כביש 6 הייתה אמור להתבצע על פי התוכנית העיקרית גם חפירת מנהרת חדיד. על פי אותה תוכנית כביש 6 היה למעשה אמור להיסלל בחציבה עמוקה, מה שהיה פוגע פגיעה חמורה בעתיקות של המקום. מה שקרה בפועל זה שבעקבת מאבק של פעילי איכות הסביבה, התקבלה בסוף החלטה לסלול צמד מנהרות עבור הכביש, מתחת לתל.

נחזור לרגע לקסם של תל חדיד ואם אתם חובבי צמחיה ופרחים והגעתם למקום בעונות החורף או האביב, אל תשכחו לעצור ולהתרשם מהפריחה המרשימה – כאשר, תוכלו להבחין ברקפות, כלניות, אירוס ארצישראלי ופרחים נוספים, צבעוניים וריחניים.

כדאי להגיע את פסגת התל על מנת להתרשם משרידי בית קברות מוסלמי. בצדה המערבי של פסגת התל ממוקם "מצפור רועי" אשר הוקם לזכר רועי כהן ז"ל ממושב בית נחמיה. מדובר בנקודת תצפית מרשימה במיוחד ממנה ניתן לצפות על כל אזור גוש דן. אם אתם תוהים מה אתם הולכים לראות מהמצפה, אז תשמחו לגלות שבמקום יש מפה מצוירת אשר מכילה את כל אותן הנקודות אליהן ניתן לצפות מהתל ובין היתר: תל אביב, פתח תקווה, בית עריף, שוהם, לוד, רמלה ומקומות נוספים באזור גוש דן.

אחר שסיימתם את התצפית תוכלו לפנות מהמצפור לכיוון צפון (סימון ירוק) ולרדת מהתל אל עבר כרמי הזיתים הירוקים. חשוב לציין שבגלל שהאזור הזה מהווה יעד עבור רוכבי שטח (אופנועים, אופניים וטרקטורונים), ניתן להבחין בהרס לא מבוטל אשר נגרם לשבילים - לכן, ההמלצה היא לנקוט משנה זהירות בעת הירידה.

תמונה מתוך אתר למטייל בישראלצלם: איתן מתאו קג׳יה

במרגלות התל ניתן לפנות ימינה ולהבין בגת עתיקה אשר שימשה בעבר לייצור יין מסביבה ישנם מתקנים קדומים אשר שימושו לצורך כתישה של יבול חקלאי. לאחר העצירה המעניינת והקסומה ניתן לחזור לרכב ולהמשיך (נשאר רק עוד קצת) את המקטע.

תחנה 5: מצפה מודיעין

מכאן נמשיך על תווי השביל אשר חוצה את יער הרצל אשר ייקח אותנו למעשה לנקודת הסיום שלנו במצפה מודיעין. אם עד לנקודה זו עדיין לא עצרתם לעשות פיקניק או לאכול זה בדיוק הזמן הנכון. במצפה מודיעין מחכים לכם פינות נעימות עם ספסלי פיקניק ומתקני משחק עבור הילדים. ניתן להבחין מהמקום במגדל התצפית הייחודי אשר מעוצב בצורה של לפיד בוער. מגדל זה מסמל למעשה את נס המרד החשמונאים.

לטובת מי שמתעניין בהיסטוריה, נספר שהמגדל הוקם בשנת 1963 ושימש (ועודנו משמש) כנקודת תצפית לצורך התראה מפני שריפות (מגדל זה הוא למעשה אחד מתוך 42 מגדלים שכאלו אשר הוקמו ברבות השנים ביערות קק"ל) מהמצפה ניתן לראות את כל יער בן שמן, את הרי ירושלים ואת מישור החוף. בסמוך למצפה הוקם אמפיתיאטרון פתוח אשר משמש לצורך קיום של מופעי תרבות, כנסים ואירועים נוספים.

תמונה מתוך אתר למטייל בישראלצילום: איתן מתאו קג׳יה

לאחר העצירה במצפה מודיעין תוכלו לחזור לרכב, להפעיל את וויז ולהתחיל בנסיעה בחזרה אל הבית. אם אתם רוצים לנצל את המומנטום ולהמשיך את החוויה בלינת שטח. בנקודת הסיום ממתינה עבורכם נקודה מוצלת ושקטה המהווה כיעד האופטימאלי להקמת המחנה ולמנוחת הלילה.

זה סופו של המקטע הייחודי שכלל הרבה כבישים אבל גם הרבה אתרים מיוחדים. עכשיו כל שנשאר לעשות, זה לישון טוב בכדי שביום למחרת תוכלו להמשיך למקטע נוסף ולא פחות חוויות מקודמו
.

נקודות עצירה לפק”ל קפה

   

מסעדות בסביבת המסלול

 

תחנות דלק בסביבת המסלול

פז שוהם

נקודת לינה בסוף המסלול

ממש בנקודת סיום המסלול מימין לשביל בתוך החורשה

  • שימו לב: לא מומלץ לצאת למסלול זה לאחר ימים גשומים. האדמה הבוצית עלולה לגרום לחלקים מסוימים במקטע להיות בלתי עבירים.

נוסעים בשביל תומר

המסלול מוקדש לזכרו של תומר גרינברג ז"ל

סא"ל תומר גרינברג, בן 35 מאלמוג, נפל ב-12.12.23 בקרב בצפון רצועת עזה. תומר היה מפקד גדוד 13 שבחטיבת גולני, איש צבא בכל רמ"ח איבריו ודמות להערצה בקרב לוחמיו, שהצליח לגעת ולהשפיע על חייהם לא רק בשדה הקרב. מלבד אהבתו לצבא, תומר היה איש משפחה למופת, בעל אוהב ואבא מדהים לארבל. יהי זכרו ברוך.

תמונה מתוך אתר טיולי