איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

נחלים בצפון: 8 טיולים שווים ומרעננים במיוחד

כשמתכננים טיול בצפון, קשה לפסוח על טיול מים מרענן. אחת הדרכים הטובות ביותר ליהנות מהשפע הצפוני, היא לבחור בטיול נחלים בצפון. הרכבנו עבורכם רשימה עם 8 נחלים מומלצים ומהנים במיוחד לכל עונות השנה, בייחוד לימי הקיץ הלוהטים. אתם מוזמנים לחווית נחלים בצפון, שכולה טבע פראי ונוף עוצר נשימה
| 27/08/2020

נחל שניר - החצבאני

מרשות הטבע והגנים נמסר כי שמורת טבע נחל שניר נפתחה למבקרים, בהזמנת מקום ותשלום מראש באמצעות מערכת הרישום באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים. 

מקור מים מרכזי המתנקז לנהר הירדן הוא נחל שניר, בדומה לכמה מנחלי הצפון הסמוכים, נחל שניר מתחיל את מסלול זרימתו באזור דרום לבנון ויורד במורדות החרמון, עד לחלקו הצפוני של עמק החולה. מומלץ לבקר בנחל בחודשי האביב, כשהזרימה הנוצרת מהפשרת מי השלגים בשיאה. תוואי המסלול בנחל משתנה באופן תדיר, בהתאם לעוצמות הזרימה השונות. שביל ההליכה עובר בתוך סבך צמחייה עבותה ומגוונת, דבר ההופך את המסלול למוצל ברובו ונוח להליכה, כשלעתים נדרשים להירטב מעט.


כיף בחצבאני | צילום: יוחאי כורם

הבניאס

מרשות הטבע והגנים נמסר כי שמורת טבע הבניאס נפתחה למבקרים, בהזמנת מקום ותשלום מראש באמצעות מערכת הרישום באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים. ישנו רישום נפרד למתחם המפל והשביל התלוי ורישום נפרד למתחם המעיינות.

הנחל השוצף, הזורם בשיפולי הר החרמון, מהווה את אחד ממקורותיו העיקריים של נהר הירדן ונמצא בשטחה של שמורת טבע מטופחת. המסלול בנחל מתחיל בעין בניאס, שם מצויות מספר בריכות, מערת פאן (שבחורף הופכת גם לבריכה), שרידי מקדש קדום ושפע של צמחייה סבוכה ובעלי חיים מיוחדים. הזרימה בנחל קבועה וחזקה, דבר המביא להיווצרותו של מפל הבניאס הגועש והשוצף, תגלו במסלול גם את הגשר התלוי, העובר על פני כמה מחלקיו היפים ביותר של הנחל, כשבראשם המפל.


קסם בבניאס | צילום: מיקי קרמזין

נחל דן

מרשות הטבע והגנים נמסר כי שמורת טבע תל דן נפתחה למבקרים, בהזמנת מקום ותשלום מראש באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

הנחל המרכזי במקורות הירדן והשופע מבין הנחלים בצפון. התחלתו של הנחל במעיין עין דן, הידוע בנביעתו האדירה והקבועה. מסלול זרימתו של הנחל מיוחד במינו ועובר בשמורת דן המוריקה ולאחר מכן, מתחבר לנחל שניר ולבניאס. 

השבילים באזור הנחל מסודרים ונוחים להליכה, תוך שהם עוברים בין עצי יער וחורש עשיר, פלגי מים קרירים, גשרים וסלעים. האטרקציות המרעננות במסלול הן בריכות השכשוך הקרירות שלאורכו, המוקפות בצמחייה מימית שופעת. בקרבת הנחל נמצא מתחם תל דן, בו ניתן לחזות בשרידי ההתיישבות משנת 1800 לפני הספירה.

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

צפו והתחילו להתכונן ליום של כיף:

נחל עיון

מרשות הטבע והגנים נמסר כי שמורת טבע נחל עיון נפתחה למבקרים, בהזמנת מקום ותשלום מראש באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

מקורותיו של נחל עיון בעמק עיון, שבדרום לבנון. הנחל עובר ליד המושבה מטולה ונהנה מזרימה לאורך כל השנה, רבות בזכות הזרמת המים מנחל דן הסמוך. תוואי שטחו של הנחל עובר בערוץ עמוק, המתוחם על ידי קירות אבן אנכיים. ישנם המון המלצות לטיולים בצפון בתקופת הקיץ, אבל הטיול בנחל זה מומלץ דווקא בחודשי החורף והאביב, כאשר המים זורמים בעוצמה רבה.

לאחר הגשמים ניתן לראות את  ארבעת המפלים המרהיבים שוצפים, כשהבולט בהם הוא כמובן מפל התנור היפהפה. בשמורה קיימים שני מסלולים: קצר וארוך. הקצר הינו מסלול מעגלי, שתחילתו וסופו בחניון התחתון בשמורה ואילו הארוך מתחיל בחניון העליון ומסתיים בזה התחתון. לא משנה המסלול בו תבחרו, צפו לחוויה ייחודית בנוף המפלים בצפון.


מפל מרהיב בשמורה ירוקה | צילום: יוחאי כורם

נחל דליות

מרשות הטבע והגנים נמסר כי שמורת טבע נחל דליות (מג’רסה) נפתחה למבקרים, בהזמנת מקום ותשלום מראש באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

מסלול נחל דליות עובר בערוץ קניוני עמוק, המצוי במרכז רמת הגולן. הזרימה בנחל איתנה לכל אורך השנה ומתחזקת במיוחד בעונת הגשמים. המסלול מתחיל בשמורת גמלא ובתצפית הנפלאה שבה, המשקיפה על רמת הגולן, הכנרת, הרי הגליל והעיר הקדומה - גמלא.

ניתן לשלב במסלול ביקור באתר גמלא העתיקה. הנחל עצמו מכיל מגוון אטרקציות מימיות ומרעננות, כשביניהן ניתן למצוא את מפלי נחל דליות, שהם למעשה סדרת מפלים קטנים, המאפשרים שכשוך מהנה ומרענן, שהופך את הנחל לפופולרי במיוחד בקרב נחלים בצפון.

בהמשכו של מסלול הנחל, הוא חובר לנחל גמלא, השוכן ממערב לו. שפכו של הנחל ממשיך לכיוון הכנרת, עד ללגונת המג'רסה, שבקרבת הכנרת ועשירה בצמחייה וחי. 


צילום: יוחאי כורם

נחל עמוד

מרשות הטבע והגנים נמסר כי שמורת טבע נחל עמוד נפתחה למבקרים, בהזמנת מקום ותשלום מראש באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.

הנחל הזורם לכל אורך השנה, מהווה פנינה של ממש בקרב הנחלים בצפון. הנחל מתחיל את דרכו באזור דלתון, שבהרי הגליל. תחילתו של המסלול בקרבת טחנת קמח ישנה, הסמוכה למעין עין יקים. השביל הנע בכיוון מזרח, יפגיש אותנו עם בוסתנים מיוחדים, טרסות חקלאיות ובריכות שכשוך מקסימות, בהן בריכת שכווי, המומלצת לשחייה ולמרגוע.

את שמו קיבל הנחל מהסלע הענקי בצורת עמוד, המתנשא גבוה מעל האדמה ונמצא באפיקו של הנחל. הביקור בנחל מומלץ לאורך כל השנה, בזכות היותו מוצל ונעים להליכה. הצמחייה הרבה באזור והמים הזורמים מושכים מגוון בעלי חיים, ביניהם תוכלו למצוא: דורבנים, שפני סלע, חזירי בר, חוגלות, שועלים, תנים ועוד.

נחל עמוד | צילום: יוחאי כורם

נחל כזיב

קבלו את פנינת הגליל המערבי! נחל כזיב מתחיל את דרכו באזור הר מירון וממשיך בדרך הנמתחת על פני כעשרים קילומטרים, עד לשפכו בחוף אכזיב שבים התיכון. הנחל, שמתחתר בין הרי הגליל המערבי, נחשב לאחד היפים בנחלי הצפון וזאת אודות לצמחייה המיוחדת והזרימה התמידית שבו (מעין טמיר ומטה), המגיעה ממעיינות האזור.

המסלול מתחיל בסמוך לישוב מצפה הילה ועובר בשמורת טבע מוריקה, ונמשך בממוצע כשלוש שעות (4.5 קילומטרים). בשטח השמורה ניתן לראות את מבצר המונפורט ושרידי מבנים צלבנים נוספים. שווה לעצור לאורך המסלול במעיינות המקסימים ובנקודות התצפית המרהיבות שלאורכו.

תראו כמה אתם חייבים לטייל שם:

נחל הקיבוצים

ממוקם בעמק חרוד וזורם בתעלת הולכה, בסמוך לקיבוץ ניר דוד. הנחל נהנה מזרימה קבועה לכל אורך השנה והמסלול נחשב לפופולרי מאד בקרב הנחלים בצפון, במיוחד בקיץ. הנחל מהווה אטרקציה של ממש וניתן לרחוץ במימיו במספר מקומות. בנוסף, לאורך הנחל מצויים צינורות בטון, המשמשים לניקוז המים מתחת לשבילי העפר.

צינורות אלה מהווים אטרקציה של ממש עבור הילדים, העוברים בהן כאילו היו מגלשות מים. בנוסף למסלול הנחל הקליל, קיימות בקרבתו אטרקציות רבות ומהנות נוספות, ביניהן חוויות ניר דוד ופארק המעיינות. מומלץ לטפס למצפה השלושה, ממנו ניתן לחזות בנופי עמק בית שאן ותעלותיו של הנחל. הערה: גן גורו חזר לפעילות בהתאם לתקנות התו הסגול, אך יש לרכוש כרטיסים מראש ליום ולשעת הפעילות הרצויים.


צילום: עומר זיו

מחפשים עוד רעיונות לפעילויות קיץ? מצאנו עוד כמה כתבות שיעניינו אתכם:

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג