פארקים ויערות בניחוח חו”ל בכתבה זו:

פארק קנדה: שמש בגבעון דום ומייפל בעמק איילון

ממש במרכז הארץ, מרחק קצרצר ממנזר השתקנים ומחלף לטרון, שעל כביש מספר 1, בין תל אביב לירושלים - שוכן לו פארק איילון, הידוע גם כפארק קנדה. אל תתבלבלו עם מרכז קנדה - כאן זה לא מטולה ואין פה החלקרח, וגם מייפל לא באמת תוכלו למצוא כאן, אבל דולב, שהוא אחיו המזרח-תיכוני - יש בשפע!

ומה עוד? שרידי חקלאות עתיקה, שרידים ארכיאולוגיים רבים, נופי חורש טבעי, עצי בוסתן שהאדם נטע, אתרי מים רבים ביניהם נחל המעיינות, מעיין התמרים ועוד. לפני אלפיים שנה שכנה באזור הפארק העיר העתיקה אמאוס, ששימשה צבאות רבים לאורך ההיסטוריה, כמקום חנייה.

עמק המעיינות נחשב למסלול המרכזי בפארק. הוא מיועד להולכי רגל, מסומן במפה בירוק מקווקו ואורכו כקילומטר וחצי בלבד. במקום שבילים מונגשים לעגלות ולכסאות גלגלים, שירותים (פתוחים בין השעות 8:00 ל- 16:00 בכל ימות השבוע) ושולחנות פיקניק לרוב. שימו לב: הכניסה למים אסורה!

בקיצור: מקום אידיאלי לפיקניק עם שילוב של מסלול קליל המתאים לכל המשפחה, והמיקום שלו פשוט מושלם - אפשר לעצור בו על הדרך מגוש דן לירושלים מבלי לסטות כלל מנתיב הנסיעה.

  • ניווט בוויז: פארק איילון (קנדה)
  • עלות: הכניסה חינם

קבלו הצצה לעמק המעיינות בפארק קנדה:

פארק עצמאות ארצות הברית: הדוד סם מארח בהרי יהודה

להבדיל מאחיו הקנדי, אשר תחום לכדי אזור טיול מצומצם, פארק עצמאות ארצות הברית מציע שלל אפשרויות לטיולים ופינות חמד בטבע בתוך גבולות הגזרה הרחבים שלו – כ-30,000 דונמים בשיפוליהם הדרום-מערביים של הרי יהודה. את פיתוח הפארק החלה קק"ל ב-1976, לציון 200 שנה לעצמאות ארה"ב והקשר בין שתי המדינות. 

חניון נס הרים, האתר המרכזי בפארק, ליד מושב נס הרים, מציע שולחנות פיקניק ומתקני משחקים לילדים משני צידי הכביש. החניון נגיש לעגלות ולכסאות גלגלים. מחלקו הדרומי של החניון יוצא מסלול הליכה אל חירבת בית עיטאב. השביל מסומן אדום, קווי לאורך כ-2.4 ק"מ (הלוך ושוב), בדרגת קושי קלה. ההמלצה שלנו – בצומת הדרכים הראשון המשיכו בשביל המסומן שחור, תעברו ליד מצוק סלע ארוך, עין הוד והטרסות שמסביב, עד שתעלו לראש חורבת בית עתאב ממנה נשקפת תצפית מרהיבה. מיטיבי הלכת שביניכם יכולים להמשיך במורד נחל המערה, בשביל המסומן אדום, לאורך כ-8 קילומטרים.

במורד נחל המערה | צילום: יוחאי כורם
במורד נחל המערה | צילום: יוחאי כורם

יער שוויץ: קסם מעל ים כנרת 

אם תבקרו כאן בחורף או בתחילת האביב, תוכלו לדמיין שלמרגלותיכם נמצא אגם ז'נבה ובאופק הרי האלפים הצרפתיים. ובכן, אתם אמנם ביער שוויץ, אבל עדין במדינת ישראל, קצת מעל העיר טבריה. שם למטה נמצאת ימת כנרת, האגם הלאומי שלנו, שבחורף האחרון (2020) הסב לנו הרבה מאוד נחת - כשמצפון מציץ לו החרמון המושלג.

היער משתרע על-פני כ-3,000 דונם, על מדרון מרמת פוריה, בין טבריה עילית בצפון ואכסניית אנ"א פוריה בדרום. הוא משקיף על העיר טבריה ויורד עד לכנרת. הגנה על תושבי טבריה מפני סכנה של מפולות בוץ וסחיפה בתקופת החורף הובילו לנטיעת היער ב-1927. הקהילה היהודית בשווייץ סייעה בנטיעת היער ולאות הוקרה קראו ליער בשם המדינה. 

ביקור כאן כולל דרך נוף עבירה לכל רכב, המתחילה באכסניית אנ"א פוריה, בסמוך למרכז נטיעות של עצי ברוש וחרוב. אל תפספסו את התצפית המקורה המרהיבה על האזור הנמצא בתחילת הדרך. בצידה  השני תמצאו חניון ע"ש גוטמן – קרחת יער מקסימה ובה שולחנות עץ לפיקניק ומתקני שעשועים לילדים. עוד ביער – מסלולי הליכה נגישים ומוצלים, פינות ישיבה רומנטיות אל מול הנוף המדהים, טיול משפחתי קליל ואפילו בריכת שכשוך נחמדה.

בקיצור: עצירה נהדרת לקפה ופיקניק מול הכנרת, עם אפשרות לטיול רגלי או ברכב - בדרך לטבריה, חופי הכנרת או רמת הגולן.

תראו כמה כיף אפשר לעשות כאן:

פארק בריטניה: ממלכה מאוחדת של יערות, בורות ובארות בשפלה   

בלב שפלת יהודה שוכן פארק בריטניה. גם הוא משתרע על פני שטח עצום של כ-40 אלף דונם במקביל לכביש 38, מתל עזקה בצפון ועד בית גוברין בדרום. את היופי שלו הוא חב לעצי חורש טבעי וליערות שהאדם נטע, בין אתרי עתיקות, שחושבים לעם היהודי מבחינה היסטורית.

את הפארק חוצה דרך נוף, לאורך כ-22 ק"מ, עבירה לכל רכב. מלבד הנופים שתראו לאורכה, כדאי לדעת שהיא עוברת באתרים המרכזיים של הפארק וברובה - חופפת לתוואי שביל ישראל. בשלהי החורף ובעונת האביב תמצאו כאן פריחה משגעת של רקפות, כלניות, עיריות, כרכום, כלח ועוד. 

אתרים מרכזיים בפארק בריטניה: 

  • תל עזקה - המקום שבו על-פי המקורות נערך הקרב המפורסם בין דוד לגולית.
  • מצפה משואה - חניון מטיילים שנמצא למרגלות מגדל תצפית לזיהוי שריפות. במקום שולחנות פיקניק, תצפית מרהיבה, ונקודת יציאה למסלולי טיול רבים: לתל גודד, למערות לוזית, לחרבת מדרס ועוד.
  • שביל הבורות והבארות – מסלול מעגלי קצר המתאים לכל המשפחה, נמצא בחלקו הצפוני של הפארק, וחולש על פני מספר תלים ומערכות עתיקות לאגירת מים. 
  • תל גודד – בחלקו הדרומי של פארק בריטניה מתנשא תל גודד לגובה 398 מטר מעל מפני הים. באזור מערכות מסתור ומערות המאפיינות מאוד את כל האזור ואפילו בחלקן ניתן לזחול – יש לשים לב לשלטים המופיעים בכניסה לכל מערה.  

בקיצור: בלב הארץ שוכן לו פארק עצום עם שלל מסלולי טיול המתאימים לכל המשפחה, תצפיות מרהיבות, אתרים היסטוריים חשובים ואינספור חניונים שהכשירה קק"ל לרווחת המטיילים. 

זה לא בחול, אלא ממש במרכז - פארק בריטניה | צילום: עמית תירוש
זה לא בחו"ל, אלא ממש במרכז - פארק בריטניה | צילום: עמית תירוש

פארק איטליה: ארץ המגף בנחל אלכסנדר

נחל אלכסנדר הוא גאוות תושבי עמק חפר וצפון השרון. זה המקום אליו מגיעים בשביל לתפוס שלווה ולשאוף אוויר צח ונקי, מאזור שגם כך אינו סובל ממחסור בריאות ירוקות. הנחל הירקרק שהיה פעם מזוהם בהרבה עבר מהפך מדהים הודות לתהליך שיקום ארוך ויסודי. הוא זורם כל השנה, אך למרות השיפור באיכות המים שלו, הכניסה אליו אינה מומלצת ועלולה לסכן את הרוחצים בו. מערכת המים בנחל אלכסנדר עדיין לא נקייה, עקב המשך זרימת השפכים, בעיקר מיהודה ושומרון דרך נחל שכם ונחל תאנים המתנקזים אליו. 

פארק איטליה הוא רק חלק קטן ממערכת שבילי ההליכה ופינות החמד הפרוסות לאורכו של נחל אלכסנדר. ממצפור ויקר במזרח, ליד הישוב בורגתא, ועד שפך הנחל בחלקו הצפוני של חוף בית ינאי, שהוא חלק מהגן הלאומי נחל אלכסנדר. 

כזה הוא הקטע ”נחל לדוגמה”שאורכו כ-750 מטר ובוצעו בו פעולות רבות שהפכו את המקום לפינת חמד. איך מגיעים אליו? מחנים במגרש החניה הצמוד לפארק איטליה וחוצים את כביש הגישה המוביל אל דרך העפר ואל המקום. גדות הנחל מטופחות ומאפשרות גישה למים ובנוסף יש פינות ישיבה וגישה לאנשים עם מוגבלויות. יש כאן גם שולחנות פיקניק ושירותים.

ולמה פארק איטליה? ניחשתם נכון - כהוקרה לידידי קק"ל באיטליה, שתרמו להקמתו. בסופי שבוע תוכלו ליהנות כאן מפיתה דרוזית טעימה במיוחד! גשר הצבים הוותיק ואגמון חפר החדש, שתיים מהאטרקציות המרכזיות של הנחל, נמצאות במרחק קצר מאוד מכאן, ומומלץ לבקר לפחות באחת מהן. 

בקיצור: עצירה נהדרת לפיקניק וטיול קליל באזור השרון, מתאים בכל עונות השנה (מלבד בחודש נובמבר, כאשר שפכי המפעלים מאזור שכם מזהמים את הנחל בתקופת מסיק הזיתים, וגורמים לצחנה לא נעימה).

גשר הצבים בנחל אלכסנדר | צילום: עמית תירוש
גשר הצבים בנחל אלכסנדר |
צילום: עמית תירוש

פארק הולנד: היי דרומה  

בגבולה הצפוני של העיר הדרומית ביותר במדינה, שוכן לו פארק חביב ולא מאוד מוכר – פארק הולנד שמו, הודות לתרומתם של ידידי קק”ל בהולנד ובשיתוף עיריית אילת והחברה למתנ"סים. לא צריך לשפשף עיניים, אבל העובדה שחם כאן ובאזור יש מעט משקעים, לא מונעת מהפארק למנות כ-10,000 עצים.

בפארק מסלול הליכה לאורך כ-2.5 ק"מ, ואותו מלווים שלטי הסבר על הצמחים ובעלי החיים בפארק וגם על הנוף היפהפה שנשקף ממצפור אליק המשקיף על הרי אילת ועל הרי אדום. 

בחורפים גשומים במיוחד יש כאן פריחת חורף יפהפייה לצד ביומסה צמחית הגדלה במקום ומושכת אליה חרקים, המאפשרים לאוכלוסיות הזוחלים ולבעלי חיים אחרים להתקיים באזור. הפארק מהווה גם מקלט ושיקום לבעלי חיים מדבריים, שנפגעו מתקופות יובש ארוכות. גם עופות בר, ארנבות, שועלים ובעלי חיים אחרים גילו את יתרונות המקום.

שביל הטיול בפארק מתחיל בערוץ אחד, ממשיך בערוץ מקביל ולבסוף חוזר לנקודת ההתחלה – שניהם מתחברים להר שחמון. אם הגעתם לכאן בתקופת החורף תוכלו לטייל לאורך היום, אבל בעונות החמות – עדיף לטייל בשעות הבוקר, לפני החום הגדול. לפני שאתם יוצאים לדרך, מומלץ לעצור ליד שלט המבואה של הפארק, הנמצא מערבה מרחבת החניה – שם תמצאו את מפת הפארק ואת ההנחיות לטיול.

בקיצור: אתנחתא חביבה למי ששוהה בחופשה באילת וזקוק לקצת ירוק וחום מחוץ לכחול של הים האדום. 

  • ניווט בוויז: פארק הולנד

ככה נראה חלק מהשביל בפארק הולנד:


מחפשים עוד מקומות עם ניחוחות של חו”ל? מצאנו עוד כתבה שיכולה לעניין אתכם: