ה-מלך: נרקיסים סתווים ונרקיסים מצויים

תגידו, יש מישהו שלא אוהב נרקיסים? אנחנו בספק! לשמחתכם, הפרח האצילי התחיל לפרוח והוא איתנו לפחות עד פברואר. ראשונים לפרוח הם הנרקיסים הסתוויים, הפורחים כמו שאר מבשרי הסתיו. הם קטנים יותר מהנרקיס המצוי, נמצאים בסכנת הכחדה וגדלים בעיקר בכורכר חוף הכרמל.

ה-מקום שהפך מוקד עלייה לרגל בימים אלו, שם תוכלו ליהנות מפריחתם נמצא בחורבת מלח, ששוכנת בקצה הצפוני של אזור התעשייה אור עקיבא. איך מגיעים? כותבים בוויז רחוב האילן, אור עקיבא. נוסעים עד קצה הרחוב, עד שרואים חניית כורכר מולכם. הליכה של כשתי דקות ותראו מימינכם שרידי עתיקות, ביניהם פורחים הנרקיסים הסתוויים, לצד סתוונית היורה, כדן קטן-פרחים (פעמוני גשם), בן חצב סיתווני וציפורן נקוד. ניתן לראות את פריחת הנרקיסים הסתוויים גם ליד בית הקברות במעגן מיכאל, ביער חדרה ובג’סר א זרקא.

נרקיס סתווי וסתוונית היורה בחורבת מלח | צילום: שיר בהר

נרקיס סתווי וסתוונית היורה בחורבת מלח | צילום: שיר בהר

ומה עם הנרקיס המצוי? הוא ממש בתחילת הפריחה. כבר קיבלנו דיווחי פריחה ממסלול עין מטע, חרבת חנות ושביל הקיסר, שם תראו גם רקפות וסתווניות! באזור לטרון, פארק קנדה – חורבת עקד וגם ביער חורשים. בתקופה המקבילה דאשתקד (2019), נצפתה פריחת הנרקיס המצוי  גם במסלול כרמילה-כסלון – שווה לבדוק גם שם. 

צילום: Shlomo3138266
פריחת נרקיס מצוי | צילום: Shlomo3138266

סתיו בסגול: משפחת הסתווניות 

הסתוונית היא אחד הצמחים המזוהים ביותר עם הסתיו, ולא רק בגלל שמה. חכמינו היו משתמשים במילה “סתוונית” לתיאור פירות החורף:"דבש תמרים ויין תפוחים וחומץ סתוניות ושאר כל מי פירות של תרומה". מכיוון שאותם פירות לא היו מתוקים כל כך, הם שימשו להכנת חומץ. רק בשנות ה-20 של המאה העשרים נעשה שימוש במילה סתוונית לציון פקעות הצמחים המבשרים את עונת הגשמים. בתחילת דרכה היא כונתה סתיוו-נית ורק מאוחר יותר התבססה שוב כסית-וונית.

אז היכן תוכלו לפגוש את הסתוונית הבכירה? בחורבת חנות (כן, אותו מקום של הנרקיסים), בהר הטייסים, במסלולי הכרמל ועל שביל הפסגה בהר מירון. את סתוונית התשבץ – ברכס בשנית.

סתוונית היורה צובעת את האדמה בגווני ורוד לילך. פריחת שדות מרהיבים תמצאו ב”גבעה הלבנה “בקיבוץ יסעור. בנוסף היא נצפתה בשמורת סנסן בהרי יהודה, גבעת רם ירושלים, הר גילון, נחל קובי, נס הרים, ליד עין לימון, יער ירושלים, הר יערן, חורבת מלח, יערות הכרמל, האחו הפורח בבאר יעקב, פארק קנדה, יער חורשים, ערוצי נחל סחף ליד בארי, בתרונות בארי, רמת הנדיב ויער יתיר.  

סתוונית היורה באיזור קיבוץ יסעור | צילום: ניר גלייכמן

סתוונית היורה באיזור קיבוץ יסעור | צילום: ניר גלייכמן

את סתוונית ירושלים, הנחשבת לזן נדיר עם סכנת הכחדה, תוכלו לראות במספר מוקדי פריחה בהרי ירושלים: במנזר מר אליאס – לא רחוק מהצד הצפוני הסמוך למטע עצי זית ובגבעת המטוס מול מנזר מר אליאס, בעמק המצלבה – בעיקר בחלקו העליון, בשכונת גילה – במטע הזיתים שבמפגש רחובות רוזמרין דוגא ובגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים בחלקת הים התיכון.

צהוב עולה: חלמוניות גדולות ממשיכות לפרוח

החלמונית היא פרח ים-תיכוני צהוב שמור, גדול ויפה, המהווה שריד ועדות לימים קדומים, שבהם שרר כאן אקלים קריר וגשום יותר מאשר היום. הפרח הצהוב והיפה של החלמונית, שהוא אחד מהפרחים הגדולים בארץ נפתח עם בוקר ונסגר לעת ערב.

לאחרונה כבר קיבלנו לא מעט דיווחים על חלמוניות, וכעת הן החלו לפרוח גם בכמה מהיעדים האיקוניים שלהם – יער להבים, יער יתיר וגם בשביל החלמוניות בהר תבור – שם מחכה לכם בנוסף מסלול נהדר שמשקיף על נוף יפהפה. דיווחים נוספים התקבלו מהר סנסן, רכס בשנית, שמורת טבע חלמונית רכס בוקר, שביל הפסגה בהר מירון, ירוחם, בסביבת יקנעם וסביב שדה בוקר.

פריחת חלמונית | צילום: יוחאי כורם
פריחת חלמוניות | צילום: יוחאי כורם

פריחה יפהפה של בן החצב הסתווני

אחד הפרחים העדינים והיפים שייתכן וכבר ראיתם בשלל מדרונות הרריים ברחבי הארץ ואולי לא הכרתם את שמו הוא בן החצב הסתווני. איך תדעו שזה אכן הוא? מדובר בפרח קטן וצנוע – צבעו הוא סגלגל עדין, וצורתו היא כשל פעמון. במידה ונדמה לכם שראיתם אותו בחודשי האביב, אתם כנראה חוזים בבן דודו: בן חצב יקינתוני, שאמנות פרחיו קטנים, אך הצמח עצמו גדול בהרבה.

בין המקומות שבהם תוכלו לראות בן חצב סתווני פורח בימים אלו תמצאו את חורבת חנות, חורבת מלח, מעגן מיכאל, פארק רמת הנדיב ומגוון מסלולים בהרי ירושלים.

פריחת בן החצב הסתווני בחורבת מלח | צילום: גיל בהרפריחת בן החצב הסתווני בחורבת מלח | צילום: גיל בהר

רוצים לדווח לנו גם על פריחות? או להתעדכן במה עוד פורח עכשיו?

בואו למדור דיווחי הפריחה שלנו »