טיולי פריחה בסתיו: טבע שכולו קסם, ריחות וצבעים

זה הזמן לצאת לטבע, לחזות בקסם הצבעוני ובשינויי מזג האוויר, הטומנים בחובם הפתעות רבות. ריכזנו עבורכם רשימה מובחרת של נקודות חן, בהן תוכלו לחזות בפריחות העונתיות במיטבן בכמה מהמסלולים היפים בארצנו
| 13/11/2018

חלמוניות גדולות בגולן ובמרון

החלמונית הינה פרח ים-תיכוני צהוב שמור, גדול ויפה, המהווה שריד ועדות לימים קדומים, בהם שרר כאן אקלים קריר וגשום יותר מאשר היום. הפרח הצהוב והיפה של החלמונית, שהוא אחד מהפרחים הגדולים בארץ נפתח עם בוקר ונסגר לעת ערב. דיווחי הפריחה האחרונים התקבלו משני אתרים אשר ידועים כמקום צמיחתה של החלמונית. האחד הוא הר מרון והטיול בשביל סובב פסגה שלו (למידע נוסף » ). השני, הוא ברכס בשנית ברמת הגולן. בשני המסלולים צפויה לכם תמונת נוף עוצרת נשימה. טיול נעים שכולו פריחה ונוף מרשים. 

פריחת החלמונית ברכס בשנית | צילום: יוחאי כורם
פריחת החלמונית ברכס בשנית | צילום: יוחאי כורם

המאמי של הסתיו - סתוונית בכירה מעל נחל כזיב

הסתוונית היא אחד הצמחים המזוהים ביותר עם הסתיו, ולא רק בגלל שמה. חכמינו היו משתמשים במילה 'סתוונית' לתיאור פירות החורף: "דבש תמרים ויין תפוחים וחומץ סתוניות ושאר כל מי פירות של תרומה". מכיוון שאותם פירות לא היו מתוקים כל כך, הם שימשו להכנת חומץ. רק בשנות ה-20 של המאה העשרים נעשה שימוש במילה סתוונית לציון פקעות הצמחים המבשרים את עונת הגשמים. בתחילת דרכה היא כונתה סתיוו-נית ורק מאוחר יותר התבססה שוב כסית-וונית. אז היכן תוכלו לפגוש אותה? בשביל השחור המוביל מהיישוב הילה לנחל כזיב. 

סתוונית היורה באיזור קיבוץ יסעור | צילום: ניר גלייכמן
סתוונית היורה באיזור קיבוץ יסעור | צילום: ניר גלייכמן

חבצלת קטנת פרחים בנחל אלכסנדר

מדי שנה, המוני משפחות מבקרות בנחל אלכסנדר, כאשר הצב הרך הוא האבן השואבת העיקרית של מסלול טיול קליל זה. בעונת הסתיו הוא לא לבדו וגם הצומח מביא את המטיילים לביקור וטיול סביב הנחל. חבצלת קטנת פרחים, הידועה כחובבת סלעי כורכר נצפתה בחורבת סמארה שמעל נחל אלכסנדר. הפרח, השייך למשפחת הנרקיסיים, מופיע בסתיו, לפני בוא העלים והינו צמח מוגן בסכנת הכחדה. מחורבת סמארה, ניתן להשקיף מזרחה לעבר הרי השומרון, נקודת מוצאו של הנחל. מומלץ להמשיך מהחורבה עם אפיק הנחל עד לחוף הים.

חבצלת קטנת פרחים | צילום: יוחאי כורם
חבצלת קטנת פרחים | צילום: יוחאי כורם

פריחה סגולה בהר הכרמל

את פריחתו של בן החצב הסתווני, תוכלו למצוא במגוון מדרונות הרריים ברחבי הארץ. בין המקומות בהם פורח הפרח הסגלגל והיפהפה, נמליץ לכם לבקר בנחל יגור, שבמורדותיו המזרחיים של הכרמל. שימו לב, שאם החלטתם ללכת בעקבות הדיווח אחר פרח זה, לקחתם על עצמכם גם טיול בנחל יגור, אשר ההליכה בו מאתגרת. כמובן שהקסם של הנחל שווה כל מאמץ אך יש לשים לב לדרגת הקושי של המסלול (פרטים נוספים בעמוד המסלול).

פריחת בן החצב הסתווני | צילום:  shuli1
פריחת בן החצב הסתווני | צילום:  shuli1

לכל דיווחי הפריחה הכי מעודכנים מכל רחבי הארץ » 

תגובות

טוען תגובות...