תצפית, תל או ואדי פורח? טיול בתל יודפת והר עצמון

אחרי שתחזרו מהטיול בתל יודפת והר עצמון, כנראה שתתקשו להחליט מה הייתה הנקודה היפה ביותר במסלול. האם הביקור בתל, במערות המגורים ובבית הבד המדליק? האם התצפית מהר עצמון היא היפה ביותר? או שאולי דווקא ההליכה בואדי הקסום, בדרך להר, שכולה פריחה?

ואם כל אלו לא מספיקים, הנסיעה לנקודת ההתחלה מטפסת אל רכס יוטבת, שהוא ללא ספק אחד מהמקומות היפים בצפון.

נוף מהר עצמון | צילום: עומר זיו
תל פורח | צילום: אינה מנשה

קדושה בגליל: בית הכנסת העתיק בברעם

ייתכן שבית הכנסת בברעם ממוקם במקום היפה ביותר בגליל – סמוך ליער ברעם הטבעי. הגן הלאומי (הכניסה בתשלום) הוקם על שרידי הכפר הנוצרי-מרוני בירעם. בית הכנסת העתיק הוא מתקופת התלמוד, ואין ספק שהוא היפה, אם לא היפה ביותר, שנבנה באותה תקופה.

שרידיו השתמרו באופן יוצא מן הכלל, ומעניין מאוד לראות את השפעת האדריכלות הרומית-ביזנטית על בית הכנסת מבחוץ, כאשר מבפנים הוא צנוע יותר. בנוסף לביקור במקום תוכלו לטייל ביער ברעם וליהנות מהחורש הגלילי הטיפוסי שבו.

בית הכנסת בברעם | צילום: יוחאי כורם
בית הכנסת בברעם
| צילום: יוחאי כורם

מבריכה לבריכה: טיול בנחל זוויתן

כאשר מדברים על מקומות יפים בצפון, אי אפשר שלא לציין את נחל הזויתן בגולן. זהו אחד הנחלים המפורסמים ברמה הבזלתית שלנו. הטיול בנחל מתחלק לזויתן עליון, תיכון ותחתון, כאשר האטרקציה המרכזית היא מפל הזויתן והבריכות המדהימות אליהם הוא נשפך. שמו של הנחל ניתן לו על שם הזוויות שיוצר בעת הוא מתפתל מטה אל הכנרת.

הנחל הוא חלק משמורת יהודיה והביקור בו מוסדר ובתשלום. חובבים ההיסטוריה, מוזמנים לבקר במוזיאון בקצרין ולהפוך את הטיול בגולן למושלם.

בריכה בנחל זויתן | צילום: יוחאי כורםבריכה בנחל זויתן | צילום: יוחאי כורם

קסם בגליל: טיול בבית לחם הגלילית ואלוני אבא

במרחק קילומטר אחד מהשני שוכנים שני יישובים, שיכולים להתחרות ביופיים. וכשאנחנו מדברים על יופי, אנחנו מתכוונים בעיקר לבתי הטמפלרים: בני כת נוצרית פרוטסטנטית, שעלו לארץ במאה ה-19 עקב אמונתם המשיחית. הטמפלרים נחשבו לסוכני המודרנזיציה והביאו עמם לא מעט חידושים שהשפיעו על המקומיים בארץ.

המושבות הגרמניות בית לחם הגלילית ואלוני אבא (שנקראה אז ולדהיים) הוקמו לאחר חשיבה ותכנון מוקדם, דבר האופייני מאוד לכל המושבות הגרמניות בארץ, שתרמו לרשימת המקומות היפים בצפונה. הסדר, הסימטריות והחלוקה אומצו גם על-ידי תושבי המקום כיום. הבתים והמבנים הציבוריים במושבים עדיין בשימוש והטיול בהם אפשרי ברגל או עם הרכב ומבטיח אווירה ציורית וקסומה.

שמורת אלוני אבא | צילום: יוחאי כורם
שמורת אלוני אבא | צילום: יוחאי כורם

זה לא נראה מכאן: פארק המעיינות

פארק המעיינות, שנמצא ליד קיבוץ ניר דוד הוא מקום נהדר להגיע אליו בצפון! עם הילדים או בלעדיהם, מחכה לכם פה מקום מיוחד ויפה: נחל הקיבוצים האהוב, מעיינות ועוד המון אטרקציות לכל המשפחה. אחרי הגשמים והחורף המבורך, הפארק הזה ירוק ויפה, ולא נראה כאילו בכלל שייך לארץ! 

ומה עוד לא נראה מכאן? פארק גן-גורו שבתוכו מקפצים קנגרואים חמודים מאוסטרליה! הגן שוכן ממש בתוך פארק המעיינות, ובפסח הזה מצפה לכם שם פסטיבל שלם של משחקי מחשב ורשת שמתעוררים לחיים! מה יהיה שם? מתקנים אתגריים, מבוך דינוזאורים ענק, מתחם ג'אסט דאנס, מיני גולף ופעילות יצירה – וחיות אוסטרליות חמודות, כבר אמרנו?


פארק המעיינות | צילום: חוויות ניר דוד

ליהנות מהדרך: השביל התלוי בבניאס

הבניאס, נחל חרמון, הוא אחד משלושת מקורות הירדן (יחד עם הדן ונחל שניר-חצבאני). אחד המקומות היפים בצפון קשור להתחתרותו של הנחל בקניון בזלתי קסום. רבות התלבטו באם לפתוח את פנינת הטבע הזאת לנו, המטיילים. בסופו של יום, זכינו ל- 100 מטר של גן עדן. שביל עץ עולה ויורד ומתאים לכל המשפחה מוביל אתכם למפל הבניאס העוצמתי, ובייחוד אחרי הגשמים השנה, ושם, סביר להניח, שלא תוכלו להפסיק לצלם. הטיפ שלנו: השביל יחסית קצר, קחו את הזמן ותיהנו מהאווירה במקום. 

השביל התלוי בבניאס | צילום: מיקי קרמזין
השביל התלוי בבניאס | צילום: יוחאי כורם

בדרך לצפון עוצרים בתל יקנעם

רוב תושבי המדינה נוסעים לצפון דרך שני כבישים עיקריים, הראשון כביש 65 והשני כביש 70. אחד הסימנים לכך שאתם "בצפון", הוא המעבר על פני צומת יקנעם (לנוסעים בכביש 70). רבים נשאבים למרכז הקניות שבצומת, ואילו אנחנו, מבקשים להסב את תשומת לבכם לתל יקנעם המתנשא ממש בסמוך, אחרי הכל, הכתבה עוסקת במקומות יפים בצפון לא?

קחו שעה ועלו דרך המושבה לכיוון התל. כשתהיו למעלה, תגלו מקום מדליק, מושקע ובעל ערך חינוכי היסטורי. על גבי התל נקודות צל, רשמקולים המספרים את ההיסטוריה, דגמים והפעלות, וכמובן, שרידים ארכיאולוגיים מרשימים. לא לפספס.

תל יוקנעם | צילום: עומר זיו
תל יוקנעם
| צילום: עומר זיו

צבעוניות משגעת: כפר האמנים באניעם

אניעם הוא אחד המושבים המיוחדים ברמת הגולן מיקומו מעל נחל עיט הקסום שבהחלט ראוי גם להיכנס לרשימת המקומות היפים בצפון. במשך השנים, משך אליו היישוב לא מעט בעלי מלאכה מוכשרים, אמנים, ומכאן קצרה הייתה הדרך ליצירת מדרחוב אירופאי מדליק במיוחד. גלריות ומסעדות, תכשיטים, קרמיקה, תשמישי קדושה, חפצי נוי וכלי בית ועוד. אם הגעתם לגולן, אל תוותרו על אניעם.

כפר האמנים אניעם | צילום: אינה מנשה
כפר האמנים אניעם
| צילום: יוחאי כורם

מעבר לקשת: ביקור בכליל

כליל הוא מקום מיוחד. אין עוד כמוהו בארץ. השתכנעתם? במידה ולא, אתם מוזמנים להגיע בעצמכם ולחוות את המקום ברגליים, בעיניים ובאווירה. בתי התושבים פזורים בעמק ועל המדרונות, בין עצי זית וחורש ים תיכוני. בין לבין, תמצאו גלריות, מסעדות כפריות, בתי קפה ואם בא לכם גם צימרים להעביר את הלילה. תושבי המקום אדיבים, צנועים ויקבלו את פניכם בברכה. הרעיון מאחורי הקמת היישוב משרת את המגמה הירוקה המתחזקת בעולם.

חורשת עצי זית בכליל | צילום: אילן מנשה
חורשת עצי זית בכליל
 | צילום: אילן מנשה

ממצא נדיר ומרגש למרגלות הגלבוע

למרגלות הגלבוע שוכן בית כנסת עתיק ומרתק. רצפת הפסיפס שבו היא אולי המרשימה ביותר מבין אלה של כל בתי הכנסת מהתקופה הביזנטית בארץ (מאות 4-7 לספירה). נחמד לדמיין את היהודים באותה תקופה מתפללים בבית הכנסת, כאשר מעליהם הרכס המדהים של הגלבוע.

התיאורים על גבי הרצפה מנציחים סיפורים משמעותיים מהתנ"ך כמו עקידת יצחק. בית הכנסת נמצא בתחומי הגן הלאומי בית כנסת אלפא (הכניסה בתשלום), שבו תוכלו ליהנות גם מחיזיון המוצג במקום ומתאר את חיי הכפר והקמתו של בית הכנסת.

בית הכנסת העתיק בבית אלפא | צילום: שרון גולדזון
בית הכנסת העתיק בבית אלפא | צילום: שרון גולדזון


הנה עוד כמה כתבות שיעניינו אתכם: