בכתבה זו:


יין כחול חצי יבש

ללגום יין מיקב צפרירים תחת השקדיות בגבעת התורמוסים

במושב צפרירים מחכה לכם יקב הבוטיק המשפחתי הקטן הזה, שפרח מתוך אהבה אמיתית לארכאולוגיה, ידיעת הארץ ולאזור הרי יהודה, שאליו בעלי היקב לורי ושייקה מרגישים חיבור חזק במיוחד. כמה חזק? ובכן, בואו רק נגיד שיינות היקב נקראים על שם החורבות הסמוכות לכרמי הענבים שמהם הם מיוצרים. 

ביקב הביתי הזה, שממוקם בחצר המשק של המשפחה, ישמחו לארח אתכם לסיור שבו תטעמו לא רק מהיינות, אלא תקבלו גם טעימה אמיתית מהאזור, שלמשפחה חשוב מאוד שיורגש ביינות שהם מייצרים.

לא משנה אם בחרתם ביין לבן או אדום, כי המקום שאנחנו מציעים לכם לפתוח בו את בקבוק יין שלכם רווי בשלל צבעים אחרים, אבל יותר מהכל כחול. כחול עמוק. אם תגיעו לתל שוכה ממש עכשיו, יחכו לכם בראשו מרבדים אינסופיים של תורמוסים, שצובעים את כל הגבעה בכחול. מלבד התורמוס תוכלו לראות בגבעה שפע של פרחים נוספים: את צידי הדרך יצבעו לכם רקפות, כלניות, נוריות אסיה, עיריות, צהרונים, חרדלים ועוד. אחרי שתסיימו לשטוף את העיניים בצבע ולצלם את כל היופי הזה מכל הכיוונים, בחרו לכם נקודה עם נוף יפה במיוחד, וחלצו את פקק השעם.


יין בין התורמוסים בתל שוכה | צילום: יוחאי כורם

יין מחתרתי: יקב מתחת לאדמה

ללגום יין מחוות מייסטר ולהשתכר מהנוף הגלילי

בשטח של יעקב מייסטר מראש פינה נמצאו שתי מערות עתיקות, שההשערה היא שהן שימשו כמערות לאחסון חביות יין בתקופות קדומות יותר. מערה אחת קרסה ואילו השנייה נשארה עומדת. יעקב מייסטר זיהה את הפוטנציאל הגלום במערה והחזיר עטרה ליושנה. כיום, המערה הקרירה משמשת כבעבר בתור חדר לאחסון ושמירה של חביות יין. למזלנו היא משמשת גם כיקב בוטיק פתוח לסיורים ואשכרה אפשר לרדת לשם! 

בשנייה שתעברו את הפתח ותיכנסו לחלל המערה תחושו בשינוי האווירה שהמקום משרה על אורחיו. המערה בנויה מחלל אירוח המשמש כחנות בוטיק ,ומעוד מספר חללים נפרדים אשר בהם מאוחסנים בקבוקי היין המתיישנים, מיכלי שמן הזית, חביות עץ יין המכילות יין שעדיין נמצא בתהליך הייצור ועוד.

למידע נוסף ודרכי ההגעה ליקב מייסטר » 

אחרי שיצאתם מהמערה ונתתם לעיניים שלכם להתרגל בחזרה לאור השמש, אנו נמליץ לכם לקחת את בקבוק היין שאהבתם ולחכות בדיוק חמש דקות לפני שאתם פותחים אותו. תצפית יפייפיה מחכה לכם במעלה המושבה – מצפה נמרוד – מקום מושלם לפתוח בו בקבוק יין שהשתמר בצורה טבעית במערה עתיקה ולהביט בנוף המשכר (או שמא זה היין) של הגליל העליון.

למידע נוסף ודרכי ההגעה למצפה נמרוד » 

יקב מתחת לאדמה | צילום: חוות מייסטר
יקב מתחת לאדמה | צילום: חוות מייסטר

היין שכולם מכירים במקום הכי מסתורי

ללגום יין מיקב רמת הגולן ברוג'ום אל הירי

אולי חשבתם שאתם מגיעים ליקב, אבל הגעתם לארץ יין של ממש, כמו שאומרים כאן, ביקב רמת הגולן. ובבירת הארץ הזו מרכז המבקרים של היקב, מזמינים אתכם לחוויה שהיא לא פחות מהרפתקת יין שלמה. כאן לא תישארו בין ארבעה קירות רק ללגום את התוצאה הסופית, אלא תצאו לחוות בעצמכם את כל תהליך הייצור, מענב ועד בקבוק.

אחת מהחוויות הכי מיוחדות שמחכות לכם כאן היא סיור ג′יפים בכרמי היקב, שיאפשר לכם הצצה נדירה לארץ היין כולה. בסיור תעברו בטורבינות הרוח, בנקודת תצפית נהדרת על כל אזור הרמה, תלגמו כוס יין בלב כרם ועוד. כשתסיימו לשאוף אוויר גולן צלול, תחזרו ליקב ותסיירו בתוכו, תבקרו באולם החביות ותסיימו, איך אפשר שלא, בחדר הטעימות. הבנתם נכון: כאן לא מדובר בסיורון, אלא בטיול של ממש, שאחריו אין לנו ספק שתרגישו כאילו חרשתם לאורך ולרוחב ארץ יין שלמה.

את היין הזה, אחד מהידועים בארץ, נציע לכם ללגום דווקא במקום הכי מסתורי ברמת הגולן: רוג'ום אל הירי, או בעברית: גילגל הרפאים. הרוג'ום, שהתגלה בשנות ה-60, בנוי משלושה מעגלי אבנים ענקיים, ובמרכזם גל אבנים גבוה. מאז ועד היום איש אינו יודע איך בדיוק הם הגיעו לשם, מתי ולמה, אבל בינתיים התעלומה ממשיכה לגרור שלל השערות: האם מדובר באתר קבורה? אתר לפולחן אלילים? האם מצפה אסטרונומי? או שאולי זה בכלל בסיס להתקשרות עם עב"מים, כמו שחושדים חלק? 

אתם מוזמנים להעפיל אל גלי האבנים וללגום את היין הנהדר על פסגת העולם, מוקפים בנוף הרמה מכל הצדדים, או דווקא להכנס אל תוך המנהרות הקרירות שבתוך הרוג'ום, ללגום באווירה מסתורית במיוחד בין האבנים המכושפות ולנחש ניחושים על המקום.


רוג'ום אל הירי | צילום: אביב פז

יין גדול ביער גדול

ללגום יין מיקב יתיר על נופי יער יתיר

לדוד בן גוריון היה חזון: להפריח את הנגב. הוא החליט לנטוע יער באזור יתיר, והזמין אגרונומים שייעצו לו בנושא. המומחים טענו מיד כי המקום יבש וחם מדי כדי לנטוע בו עצים, אבל בן-גוריון היה נחרץ, ובאזור שהיה צחיח מדי לדעתם עומד היום יער יתיר - היער הנטוע הגדול ביותר בישראל.

בלב היער הענק הזה, שהוא סוג של נס מצד אחד, ומצד שני היה מובן מאליו לאיש שעמד על הראש, שוכנים כרמיו של יקב יתיר. והיקב הזה חוגג את האזור שבו הוא שוכן, ומתהדר ביינות משובחים שמקבלים את הייחוד שלהם בדיוק מהגובה של האזור ומהאקלים המדברי שלו או כמו שקוראים לזה כאן: אופי "יתירי". מאז הקמתו, היקב זכה וממשיך לזכות מדי שנה בשלל פרסים על יינותיו, אז מה דעתכם - אפשר להגיד שחזונו של דוד בן גוריון התגשם?

בסיור המודרך במרכז המבקרים תוכלו לשמוע את הסיפור של היקב ועוד שלל סיפורים מרתקים מהאזור, כמובן עם כוס יין. 

כשתסיימו לטעום ביקב, אנחנו מזמינים אתכם לצאת ללגום את היין שהכי אהבתם באוויר הפתוח, ולחזות ביער המפורסם מהסיפורים במו עיניכם. כמובן שביער כל כך גדול יש איספור נקודות נהדרות לפתוח בהן בקבוק יין, אבל יש לנו אחת מומלצת במיוחד: רוגם סוויף (אם החורבות). לצד שרידי מצודת הדרכים הביזנטית תוכלו ליהנות מהנוף סביבכם עשרות דונמים של עצים ומדרום לכם הר עמשא היפהפה (שאחד מיינות היקב נקרא על שמו). 

אחרי שתסיימו לגמוע את הנוף, נמליץ לכם לקפוץ לשביל המתקנים החקלאיים שבתחומי היער, שגם בו תוכלו למצוא שלל ספסלים ופינות חמד לפיקניק ויין, אבל מסקרן יותר הוא המתקן החקלאי הראשון בשביל, שיסגור לכם מעגל גת עתיקה, ששימשה כבר בימי קדם, ממש כמו היום, לייצור יין ביתיר. 

עצים ועוד עצים עד האופק ביער יתיר | צילום: יוחאי כורם

לבן תחת לבן

ללגום יין עם גבינות מיקב אדיר תחת השקדיות בעין עלווה

ביקב אדיר, שבמושב דלתון, לא מסתפקים רק ביין, ואת ברי המזל שמגיעים למרכז המבקרים שלהם הם מפנקים בחוויה קולינרית גלילית שלמה. אל מול נוף הכרמים, ולצד טעימת היינות המשובחים של היקב, יוגשו לכם כאן גם טעימות של גבינות, ארוחות בוקר וצהריים ועוד.

אם אתם רוצים גם להחכים על הדרך ולהשוויץ בפני החברים אחר כך, תשמחו לשמוע שביקב לוקחים את המושג השגור "יין וגבינות", ומציעים גם גם סדנאות שעוסקות בדיוק בשילוב הנהדר בין השניים. בסדנאות, שמתמקדות בגבינות עיזים, תקבלו הסבר על סוגי הגבינות השונים, על טיפול נכון בגבינות ועל יתרונותיו של חלב העזים, תלמדו את תהליך הייצור וכמובן שגם תתנסו בעצמכם בהכנה של גבינת עיזים מתובלת מעשה ידיכם.

"יין כמו שהטבע התכוון"' אומרים ביקב אדיר על היין שהם מייצרים, ואם תשאלו אותנו, אותו טבע בטוח גם התכוון שתבואו ללגום את היין הזה בעין עלווה, שממש עכשיו פורחות בו שלל שקדיות יפהפיות. תוכלו להתמקם ליד הנביעה העדינה, תחת השקדיות, או לבחור לכם חלקה ירוקה ונעימה אחרת בגן העדן הקטן הזה, לשלוף את הגבינות שהכנתם במו ידיכם וכמובן את בקבוק היין (מומלץ יין לבן, שימשיך את המגמה הלבנה של השקדיות), ולמזוג. אם תרצו, תוכלו להמשיך גם למסלול בנחל גוש חלב, וליהנות מנופים מהיפים שיש לגליל להציע.


עין עלווה | צילום:
יוחאי כורם

אירועי פורים מיוחדים 

יקב נטופה

יקב נטופה נמצא ליד ההר הכי אלגנטי בסביבה - הר תבור, שכיום אף פורח כולו בתורמוסים ססגונניים. ביקב תוכלו לזכות לסיור וטעימות במהלך כל השבוע (בתיאום מראש, ובשישי אם פשוט תגיעו). לכבוד החג מתקיים בחצר היקב משתה פורים מיוחד עם בשר מעושן ויינות היקב המתאימים לצידו, לטעימה ותחרות תחפושות נושאת פרסים. ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש.

בקרבת היקב נמצא טיול מקסים, שיגלה לכם את בקעת נטופה גם מלמעלה - כבר בתחילת הדרך. טיול זה ייקח אתכם מתוך יישוב הררית, עם בתיו המעניינים, דרך מבדד נזירים ומנזר מיוחד, פרחים ועצי זית ענקיים | למידע נוסף על מסלול הטיול » 

מבשלת שריגים

בפורים תחכה לכם במבשלה חגיגה צבעונית של מוזיקה חיה, אוכל ובירה. המקום מציע מבצעים מיוחדים למגיעים בתחפושת והפתעות נוספות. ניתן לשבת לשתות בירה טרייה מהחבית, לאכול וגם לרכוש בקבוקים לקחת הביתה. הכניסה חופשית.

לעוד טיולים, אטרקציות ופעילויות לפורים 2018 »