גם אם קשה לכם לדמיין עכשיו את הסתיו מעבר לפינה, כשבחוץ כל-כך חם, עמודי הפריחה הלבנה של החצבים, שמתחילים לפרוח בכל חלקי הארץ מאותתים לנו, שיש סיבה לחייך. החצב, שמזוהה עם הסתיו, מתחיל את פריחתו באמצע אוגוסט וממשיך לפרוח עד אוקטובר.

על שום מה חצב? יש האומרים שבגלל העובדה שהוא חוצב את הדרך שלו לעומק הקרקע ואחרים מתייחסים לתחילת הפריחה, באמצע חודש אב. האחרונים טוענים שהמילה חצב מורכבת מצמד המילים “חצי אב”, שאפיינה בעבר את התקופה בה הנשים יצאו לכרמים, לבושות בלבן, כמו פריחתו של החצב.

הסוד של החצב לפריחה בסוף הקיץ נמצא בבצל שלו, שאוגר סוכרים בחורף בתהליך פוטוסינתיזה. בין החצבים תמצאו כאלה, שהגבעולים שלהם מגיעים לגובה של מטר וחצי ואפילו יותר! אלה הם חצבים “ותיקים”, שצברו כמה שנים של כמויות גשם גבוהות. לגובה המרשים, גם של הגבעולים הנמוכים יותר, מצטרפת תפרחת לבנה מרהיבה מתחתית הגבעול.

עם כאלה תכונות, לא פלא שלא מעט שירים נכתבו על החצבים. ביניהם השיר הקצבי של להקת תיסלם “חצבים פורחים”, “כמו חצב” מאת נעמי שמר, “חצבי אלול”, “חצב בגלים לבנים” ו”החצב והסתיו” של אהוד קלפון.

גם גבוה וגם יפהפה | צילום: אריה טננבאום

גם גבוה וגם יפהפה | צילום: אריה טננבאום

למי קראת מיוחד?

את החצבים אפשר לראות מהצפון לדרום, לאורך מישור החוף עד איזור הר הנגב ואפילו באזורים המדבריים, שנחשבים לקשים ביותר, כמו אזור מצפה רמון ונחל רמון. בין שלל המקומות נציין כמה, שנחשבים למיוחדים יותר: לאורך ציר אלון באזור בקעת הירדן, על הגג של התחנה לחקר ציפורי ירושלים ע"ש נילי ודוד, במורדות חומת שמואל וברמת המדבר לאורך שמורת מצוק ההעתקים. וזה לא הכל. 

הנה עוד כמה מקומות מומלצים, שבכל שנה נצפית בהם פריחה יפה של הצמח הסתווי וכנראה שגם העונה הזו הם יככבו שם.

על חורבות מבצר צלבני: חורבת קרתא

המסלול הקצר שעל חוף הכרמל יוביל אתכם אל גבעה קטנה, עליה נמצאים שרידי המבצר הצלבני חורבת קרתא. פרט לנוף ולתצפית יפה על כל הכרמל ועל חוף הים, ילוו אתכם בין השבילים חצבים פורחים, שכבר החלו לפרוח השנה באוגוסט.

ברך לחורבת קרתא | צילום: מיכל דובינסקי

בדרך לחורבת קרתא | צילום: מיכל דובינסקי

לא רק אתר ארכיאולוגי: תל יודפת

את הטיפוס של 5-10 דקות אל ראש תל יודפת שווה לעשות, גם אם הוא דורש טיפה מאמץ, כדי ליהנות מריכוזי פריחה של המוני חצבים, שכבר החלו להנץ השנה באמצע אוגוסט. תוך כדי הליכה תוכלו לדמיין איך יוסף בן מתתיהו פיקד על חייליו במקום זה בתקופת המרד הגדול של בית שני ולהבין נדוע בחר ביודפת כמקום מושבו. 

ככה נראית פריחת החצבים בתל יודפת:

להשקיף על חומות העיר העתיקה בירושלים: גבעת התנ"ך 

בין הרחובות דרך חברון ודוד רמז בירושלים, בטווח שבין הכנסייה הסקוטית סנט אנדריוס לתיאטרון החאן הירושלמי, עומדת גבעה קטנה. זוהי גבעת התנ”ך, אתר פריחה טבע עירוני במרכז העיר ירושלים, שפורח בסתיו, בחורף ובאביב.

בחודש ספטמבר הגבעה מתכסה בפריחת החצב. תוך כדי הליכה בין השבילים תוכלו גם ליהנות מתצפית על חומות העיר העתיקה, גיא בן-הינום, עמק רפאים, נחל קידרון והרי ירושלים וגם לפגוש את הציפורים והפרפרים, שאוהבים לבקר בגבעה. 

  • דרכי הגעה להולכי רגל: הכניסה הנוחה יותר יוצאת ממגרש החנייה בדרך חברון (מול מלון הר ציון) והכניסה התלולה יותר – מרחוב דוד רמז (מול מתחם התחנה) – לא מתאימה למתקשים בהליכה.

ליהנות מהטבע בשיאו: שמורת יקום 

בין הרצליה לנתניה יוצא מסלול, שנחשב למאסט לאוהבי פריחה. אפשר לצאת לטיול מעגלי בפארק יקום או להמשיך במסלול הקווי עד חוף הים, בסמוך לוינגייט. לאורך הדרך תחלפו על פני שרידי כפר ערבי, שדרת אקליפטוסים ושרידי מחצבה. כשתגיעו אל רכסי הכורכר תתכוננו לקריאות התפעלות למראה עמודי הפריחה הלבנים של החצב, שכבר החלו לפרוח כאן השנה. וזה לא כל מה שתוכלו לראות בטיול הקסום ממש במרכז הארץ.

יפהפה לכל אורכו | צילום: חיה עמירן

יפהפה לכל אורכו | צילום: חיה עמירן

באמצע העיר: שביל החצבים

בקצה רחוב נוף שבעיר ערד מתחיל מסלול הנמתח לאורך 2 ק”מ עד רחוב אחווה וידוע בשם שביל החצבים. למרות שההליכה בשביל עוברת בוואדי של נחל טוביה וכוללת כמה מקטעים של עליות קצרות, היא מתאימה לכל המשפחה, ומלבד החצבים תיהנו גם מנוף מדברי יפהפה.

איפה עוד תוכלו לראות פריחת חצבים?

צפון

כבר נצפתה פריחה השנה בחוף נחשולים וגן לאומי תל דור. 

בנוסף לרוב תמצאו פריחה בין שרידי הכפר העתיק דבורה בסמוך למפל ג'ילבון, בטיילת העיר קצרין, לאורך גדות נחל זוויתן עליון, הר תבור, גבעת עדה, טיילת הר הקפיצה, חוף כרמל ובתל עכו מצפון לתל דור, בנחל עיון, בבית הקברות של מטולה, תל רקת, בחלק התחתון של נחל ציפורי עד טחנת הנזירים ובגלבוע.

מרכז

כבר נצפתה פריחה השנה בשמורת נחל תנינים, תל מבורך, צפונית לבית העלמין של מעברות - על המפנה הצפוני של התל, שמורת שער פולג, שמורת אודים,  בריכת חורף לב השרון, על הגבעה מול ארמון הנציב בירושלים, רמת רחל, עמק חפר, בפארק הירקון – לא רחוק משבע תחנות, חולות פלמחים (אזור הצניחה), גבעות הכורכר נס ציונה, גבעת נפוליון – הכניסה מרחוב רוקח ברמת גן, נחל פרת, עין פרת לצד הכביש שבראש מעלה עקרבים,  מוזיאון מוז”א תל אביב, מול דרך הים 1 חבצלת השרון, קיבוץ חורשים, קדומים ומכון ויצמן רחובות. 

בנוסף לרוב תמצאו פריחה בשמורת אירוס הארגמן בנתניה, הגבעות הדרומיות של מודיעין, שלולית החורף נתניה, בשמורת אירוס הארגמן בגבעת חומרה, בבית הקברות הערבי הישן שבכניסה לבית ספר שדה מעגן מיכאל, האחו הפורח בבאר יעקב, מבשרת ציון בחלק השני של טיילת שכונת רכס-חלילים, עין שריד, יער חדרה, טיילת נתניה ובכוכב יאיר, ירושלים – ליד הסינמטק על המורדות הדרומיים של הר ציון (גיא בן הינום), ליד מוזולאום מזור, שביל החצבים בפארק תל אפק, תל חדיד ונאות קדומים (יער בן שמן).

דרום

כבר נצפתה פריחה השנה בנחל ערוגות עילי, מצפה רמון, בתרונות בארי, שמורת נחל הבשור וגבעות גורל (צפונית לבאר שבע). 

בנוסף לרוב תמצאו פריחה בחוף דלילה באשקלון, על הר צרור – כמה קילומטרים מזרחית לשדה בוקר, נחל רחף עליון במדבר יהודה, עין עבדת, יער יתיר ובשולי הכביש בירידה לים המלח.  

לכל דיווחי הפריחה

היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות של ירקות חמור מצויה, חנק מחודד, צלף קוצני, דורבנית התבור וחרחבינה מכחילה. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם!

תיעדתם פריחה? דווחו לנו! »