הפתעות צבעוניות על פסגת הר החרמון

את ערימות השלג הלבנות והבוהקות, שירדו השנה בכמויות נכבדות באתר החרמון, מחליפים בימים אלה מראות יפהפיים של פריחה מיוחדת ומרהיבה ביופיה, שאפשר לראות רק בהר הגבוה ביותר במדינה – הר החרמון.

הפריחה הצבעונית מגיעה בסוף אפריל – תחילת מאי ונמשכת עד יולי. בכל שבוע צצים על פני השטח עוד גוונים, צבעים וסוגים של פרחים, בהתאם לשינויי מזג האוויר, לגבהים השונים בחרמון ולבעלי החיים המאביקים את הצמחים.

צבעוני החרמון, צפורנית דמשקאית, תכלתן מזרחי, רומוליאת השלג, ארביס קווקזי, דובדבן שרוע, עריר הלבנון הם רק חלק מהפרחים היפהפיים, שתוכלו לראות במסלולים היורדים מפסגת ההר, ביניהם המסלול הירוק היורד מהחרמון להר חבושית ולחניון של הרכבל והמסלול הכחול של הר כחל.

את הפריחות היפהפיות אפשר לראות אחרי המחסום הצבאי, לשם כך יש לתאם את המעבר מול החטיבה, לפחות יום מראש, בטלפון 04-6977293 או בוואטס-אפ של החטיבה בטלפון 052-9415625 או להצטרף לאחד הסיורים המודרכים של החברה להגנת הטבע, שיצאו מאתר החרמון משבועות ואילך, בהרשמה מראש בלבד.

בין הפרחים תוכלו לראות גם פרפרים צבעוניים, שמוסיפים קסם למינים המיוחדים של הפרחים, שלא פורחים בשום מקום אחר בארץ.

רומליאת השלג בחרמון | צילום: מנדי פאלק

רומליאת השלג בחרמון | צילום: מנדי פאלק

פריחת השושן הצחור בקרן ברתות – נחל כזיב

את הפריחה היפהפיה, המיוחדת והקצרצרה של השושן הצחור תוכלו לראות אחרי הליכה בתוך חורש מוצל, משובץ בנקודות תצפית מרהיבות, בקרבת מסלול נחל כזיב. השושן הצחור שייך למשפחת השושנים. ביהדות הוא נזכר בתקופת שיבת ציון, הוטבע גם על חפצי אמנות מתקופת בית שני ובמאה ה-20 הוטבע בצידו האחורי של מטבע השקל. גם במסורת הנוצרית יש לו חשיבות – הוא מסמל את בתוליה של מריה הקדושה.

רוצים להגיע רק אל הפריחה היפה? רשמו בוויז “מצפה הילה”, מהחניון רדו בשביל השחור עד לחיבור עם השביל הכחול. המשיכו ללכת בשביל הכחול עד שתראו את הפריחה מימינכם, ליד מצוקי הסלעים. הטיול אל הפריחה בלבד הוא טיול מעגלי, המתאים לכל המשפחה.

הפריחה היפהפיה של שושן צחור | צילום: יוני רמתי

הפריחה היפהפיה של שושן צחור | צילום: יוני רמתי

חגיגה של פריחה ביער אודם

הליכה בין השבילים של יער אודם, יער אלונים מרשים בצפון רמת הגולן, תוביל אתכם אל מרבדי פריחה מרהיבה בגווני סגול, ורוד ולבן. זוהי פריחתם של מירונית סרגלית, סחלב אנטולי, סחלבנים, שנק החורש, בן-חורש רחב-עלים, סחלבן החורש, ורד הכלב, לבנה רפואי, שחליים קוצניים, חיננית הבתה, צבעוני ההרים, מצילות מצוייצות, נזמית קטועה, נץ החלב וטבורית נטויה.

ואם אתם פה, אל תוותרו על גיחה לג’ובה הגדולה, מכתש קטם בקוטר 250 מטר ועומק של כ-60 מטר. גם כאן תמצאו פריחה יפהפיה. שתפו אותנו בתמונות שצילמתם »

מצילות מצוייצות ביער אודם | צילום: חנה קלנר

מצילות מצוייצות ביער אודם | צילום: חנה קלנר

על שום מה? משפחת השום בבתרונות בארי

הידעתם שהשום המשמש למאכל שייך למשפחת הנרקיסיים ויש לו מינים רבים ושונים? ולא סתם – 300 מינים, שרובם גדלים בחצי הכדור הצפוני ו-25 מהם בארץ. לכל אחד פריחה שונה ויפהפיה בגווני ורוד,סגול, לבן, בורדו וירוק. גם כשהוא פורח הצמח מפיץ ריח חריף הודות לתרכובת גופרית, שנמצאת בו. את הפריחה שלו אפשר לראות כמעט בכל הארץ, בעיקר בסלעים.

כבר בעת העתיקה השום היה נפוץ גם למאכל וגם כתרופה בעלת סגולות רבות. בספר במדבר השום מוזכר בהתייחסות ליציאת מצרים – "זכרנו את הדגה אשר נאכל במצרים חינם, את הקישואים ואת האבטיחים ואת החציר ואת הבצלים ואת השומים..." (במדבר יא ,ז'), חז”ל מזכירים אותו במסכת בבא קמא פ”ב א’ – "השום משביע ומצהיל פנים ומרבה הזרע והורג כינה שבבני מיעיים", הרמב”ם מייחס לו סגולות של שיפור התיאבון, טוב לראיה, מפחית צמא ואפילו טוב לזמרים, שרוצים לשמור על קול צלול.

את מי תראו בשמורת המכתש בבתרונות בארי? שום האבקנים, שום לבנבן, שום גבוה ושום קצר.

תראו את פריחת שום האבקנים | צילום: סמדר זורע-ברמק

תראו את פריחת שום האבקנים | צילום: סמדר זורע-ברמק

נקודות צבעוניות מול הים בגן לאומי אפולוניה

בין צפון-מערב הרצליה לגלילות עומד לו האתר הארכיאולוגי אפולוניה. השרידים העתיקים מלמדים אותנו, שפעם חיו כאן עמים רבים. הראשונים – הכנענים, שעסקו בצביעת בדים ובהפקת צבע ארגמן מחלזונות ים. את מקומם תפס לזמן קצר אלכסנדר ינאי, המלך היהודי משושלת החשמונאים, אך עד מהרה השליטה חזרה אל הנוכרים – הפעם הרומאים.

שוב מלחמות והפעם התל, שניצב במקום אסטרטגי, עובר לבעלות ערבית, עד מסעות הצלב, אז השליטה עוברת לצלבנים, שהחליטו לשים סוף לכיבושים. איך? הם הקימו מבצר עם שלוש מערכות ביצורים וחפיר, חומת תמך ומגדלי שמירה, שהגנו על העיר.

חושבים שזה הצליח להם? הממלוכים הוכיחו שלא ובחוכמתם הצליחו להשתלט על המבצר. בין תקופת הממלוכים ועד הקמת העיר העברית הרצליה, שרידי המבצר שימשו בעיקר את הדייגים, שהפכו את המקום לכפר שלהם. את כל ההיסטוריה הענפה הזו תוכלו לראות בשיחזור של העיר, רצפות פסיפס מרשימות, שרידי נמל, מבצר יפהפה, חפיר וגשר.

אל כל היופי הזה מתווספים הים וקו החוף ובימים אלה גם פריחה בגווני סגול, צהוב, לבן, ורוד, בורדו וירוק. בין היתר פורחים כאן עדעד כחול, נר לילה חופי, חרצית, צלקנית נאכלת וטיונית החולות.

פריחה אביבית מול הים | צילום: מרב כהן איזנשטיין

פריחה אביבית מול הים | צילום: מרב כהן איזנשטיין

לתחילת הכתבה

עשינו לכם חשק לצאת לטיולי פריחה? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: