שם הרי גולן

את המרחבים הפתוחים והמסלולים של אזור רמת הגולן מקשטות עכשיו שלל פריחות אביביות. בגווני הוורוד פורחים עצי האפרסק והנקטרינה וכרמלית נאה. אליהם מצטרפים באדום כלנית מצויה ונורית אסיה, בצהוב – חרדל ועיריוני צהוב ונוריות מים עם נגיעה של לבן.

אחד המקומות הכיפיים לראות בהם את כל היופי הזה ואולי גם לפגוש ציפורים, סוסים ובעלי חיים אחרים נמצא בטיילת דרום הגולן. המסלול הסלול נמתח לאורך מצוקי דרום הגולן, ביניהם מצוקי הכנרת, עין פיק, אמפי גולן, נחל אל-על, מצפה סוסיתא, עין קשתות, מועדון הקצינים הסורי בקיבוץ אפיק, מצוקי האון ומצפה שלום. 

כ-30 ק”מ של מסלול נגיש העובר בין הישובים נטור, חיספין, נוב, אבנ”י אית”ן, אליעד, בני יהודה, נאות גולן, אפיק, כפר חרוב ומבוא חמה. את הנופים המרהיבים אפשר לגמוע בהליכה רגלית או ברכיבה על אופניים, עם עגלת ילדים או כסא גלגלים וגם לבקר באחד הישובים שלאורכה.

גם הליכה או נסיעה בדרך נוף הרי נפתלי תזמן לכם חוויה דומה. עם פריחת עצי האפרסק והנקטרינה, שנמצאת עכשיו בשיאה, הופכות מרפסות הנוף והתצפיות ליפות שבעתיים. המלצה שלנו, הצטיידו בפק”ל קפה, מצאו לכם פינת חמד לאורך הדרך ותהנו מהטבע הפורח. 

מהמרחבים הירוקים המנוקדים פריחה צהובה ואדומה אפשר ליהנות גם בטיול למיטיבי לכת בנחל מיצר. התכוננו למפגש קסום עם הנוף ועם היופי סביב.

לאורך טיילת דרום הגולן | צילום: אוהד עומסי

לאורך טיילת דרום הגולן | צילום: אוהד עומסי

שני אחים פורחים בהרי ירושלים

הלוטם, אחד הפרחים הכי אביביים בארץ, צובע את הטבע בשני צבעים: שיח הלוטם המרווני מתכסה בפרחים לבנים, ופרחים סגולים מכסים את הלוטם השעירשניהם פורחים עכשיו במסלול של יד קנדי, חרבת סעדים ושביל המעיינות, וכשתיתקלו בהם, הנה אגדה נחמדה שתוכלו לספר על ההבדלים ביניהם: 

שר החורש ערך מסיבה, והזמין את כל הפרחים, וגם את האחים לוטם כמובן. הלוטם המרווני, האחראי מהשניים, התעורר בזמן והתארגן בניחותא: הוא גיהץ לו חולצה לבנה, התגלח ושם בושם נעים, וכשהגיע למסיבה קיבל שלל מחמאות על הופעתו הנאה. אך אחיו, הלוטם השעיר, היה יותר עצלן. הוא התעורר בדקה התשעים, רגע לפני תחילת המסיבה, ומיהר לצאת מהבית, בלי שהספיק להתגלח או להתבשם. כך, פרוע ולא מסודר, הגיע באיחור למסיבה. ברגע שנכנס, הפנו אליו כל המוזמנים מבט נוזף על הופעתו, והלוטם התבייש והסמיק. "כפי שהופעת, כך תישאר כל חייך", אמר לו שר החורש בזעם  וכך היה...

היום קל מאוד להבחין בין שני האחים – ללוטם המרווני עלי כותרת צחורים ומתוחים, שנראים כאילו זה עתה גוהצו, ריחם נעים, והפרי שלו פחוס וחלק לגמרי, שכן הוא התגלח. ואילו הלוטם השעיר, הילד הרע בסיפור, הוא סגלגל, זכר לרגע שבו הסמיק במסיבה, ועלי כותרתו מקומטים כמו חולצתו. הפרח שלו כמעט חסר ריח, כי לא הספיק להתבשם, והפרי שלו מחודד ומכוסה בשערות, ממש כמו הזקן שלא גילח.

האחים לבית משפחת לוטם - המרווני מימין והשעיר משמאל | צילום: יוחאי כורם
האחים לבית משפחת לוטם - המרווני מימין והשעיר משמאל | צילום: יוחאי כורם

הטיולים נצבעים בוורוד

את הענקית היפהפיה הזו אין סיכוי שפיספסתם, כי היא צצה עכשיו כמעט בכל מקום! נעים להכיר: קוראים לה חוטמית זיפנית, אבל גם אם תקראו לה "ורד הקציר", או "ורד הקוצרים" היא תענה, והיא פורחת מדי אביב, כלומר ממש עכשיו! 

לשם המסובך שלה דווקא יש הסבר פשוט: חוטמית על שם הבליטה באמצע הפרי שלה, שנראית כמו אף קטן, וזיפנית מכיוון שהגבעול שלה מכוסה בשערות קשות שמזכירות זיפי זקן. תוכלו להיתקל בחוטמיות הוורודות בגליל, בכרמל, ביהודה ושומרון ובאזור ירושלים, במסלולי הטיול או פשוט בצידי הדרכים בזמן הנסיעה.

אחד המסלולים שבו תזכו לראות אותה מבצבצת הוא הארבל – ומעבר לכך שמדובר על מסלול נהדר, הפרח היפה יוסיף המון צבע לתמונות שלכם! 

חוטמית זיפנית על פסגת הארבל | צילום: אינה מנשהחוטמית זיפנית על פסגת הארבל | צילום: אינה מנשה

מה כדאי לקחת לטיול? עכשיו במבצע בחנויות למטייל

כדי שהטיול הפורח שלכם יהיה מוצלח במיוחד, מומלץ להצטייד בציוד לפיקניק, ולהתיישב על רקע הפריחה היפה! תוכלו למשל למצוא צידנית של Outdoor Revolution בנפח של 26 ליטר שתוכלו לסחוב על הגב, במחיר של 99 ₪ במקום 119 ₪. במידה ואתם לא מתכננים להתיישב, אלא רק לעשות הליכה קצרצרה מהאוטו וחזרה, מומלץ לקנות מידנית גב ל-1.5 ליטר או מידנית גב כפולה, שתוכלו לקחת בקלות גם בלי תיק ושישמור על המים קרים.

צידנית פיקניק רכה מתקפלת 26 ליטר OUTDOOR REVOLUTION

צידנית פיקניק רכה מתקפלת 26 ליטר OUTDOOR REVOLUTION

מתאהבים במלכה 

חושבים שרק בני האדם משתמשים בטכניקות חיזור שונות למשוך אליהם את מושא אהבתם? תחשבו שוב! מסתבר שפרחי הדבורנית המגונדרים מתחפשים ליצרנית דבש קטנטנה במטרה להתרבות ולהתפרש ברחבי תבל. אבל אי אפשר לשפוט את הדבורים על כך שזה עובד עליהם, כי הדבורנית המלכותית היא יפהפייה אמיתית, ואפילו כתר יש לה.

במשפחת הדבורניות פורחים מספר פרחים. בימים אלו ממש תוכלו גם אתם לפגוש את דבורנית הקטיפה ואת דבורנית צהובה ולהישבות בקסמיהן בנחל קטלב. שם תגלו מלבדה שלל סחלבים פורחים, נוף הרים ירושלמי, הרבה עצי קטלב, חורש ים תיכוני וטרסות חקלאיות.

גם בשביל המטוס סובב איתנים ובהר הטייסים תפגשו בדבורניות, בסחלבים ובעוד פריחות אביביות. אם אתם מתכננים להגיע אל הר הטייסים, מומלץ להצטייד במחצלת ובפק”ל קפה, להישען אחורה ולתת לעיניים להתענג על הנוף.

דבורנית הקטיפה עושה פוזות לדבורים | צילום: אריה טננבאוםדבורנית הקטיפה עושה פוזות לדבורים | צילום: אריה טננבאום

הגלימה הססגונית של הטבע

ואם כבר מדברים על פרחים שמתחפשים לחיות אחרות, שמעתם על האירוס הנצרתי ואירוס החרמון, שמזכירים שילוב של נמר, דבורה ופרח ענק? מבין השניים אפשר לראות עכשיו את האירוס הנצרתי פורח בגבעת המורה ובשמורת האירוס הנצרתי. נצלו את השמש האביבית להתחרדן בשמש, קחו אתכם מחצלת, מצאו לכם פינת חמד ותיהנו מפיקניק אביבי.

אל הפריחה הצפונית היפהפיה מצטרפים עוד פרחים ממשפחת האירוסים, שצובעת בגווני הסגול והבורדו יין את המסלולים, את רכסי הכורכר ואת הגבעות מהצפון עד הדרום. אירוס הנגב ואירוס ירוחם צובעים את הנוף הבראשיתי הפראי והצהוב של המדבר במקבצים סגלגלים. אירוס הארגמן מעטר את גבעות הכורכר בגוון בורדו, המזכיר יין עמוק.

את רכס הגלבוע המתאים לטיול אביבי מקשטת הפריחה המלכותית של אירוס הגלבוע. מקום נפלא לטייל בו וליהנות מפריחת אירוס הגלבוע נמצא בהר ברקן. בדרך לטיול או אחריה מומלץ לעצור לתצפית מרהיבה על עמק יזרעאל, הגליל התחתון והגליל העליון וגם ליהנות מהפסקת קפה או פיקניק ליד אחד משולחנות הפיקניק שבאזור.

אירוס הגלבוע | צילום: חיה עמירןאירוס הגלבוע | צילום: חיה עמירן

הפריחה הכי מתעתעת

ונסיים בפריחה עם טריק. הגזר הקיפח, שכבר התחיל לפרוח ויישאר בסביבה כמעט עד סוף הקיץ, החליט לעבוד עלינו, או ליתר דיוק, על החרקים. בראש הגבעול שלו נפרשת מעין מטריה לבנבנה (שיכולה להגיע אפילו עד קוטר של 30 ס"מ!), ובמרכזה גדלים כמה פרחים שחורים, שנראים כמו זבוב או חיפושית. החרקים, שבטוחים שהם רואים את חבריהם יושבים על הגזר, מצטרפים אליהם שם וכך עוזרים לגזר הקיפח להתרבות.

ולמה הוא נקרא גזר? למעשה, הגזר הקיפח הוא זה שממנו התפתח הגזר שאנחנו מנשנשים בבית (או ליתר דיוק - את השורש הכתום שלו). אמנם השורש של הקיפח הרבה יותר קטן ולבן, אבל הוא מריח בדיוק כמו הגזר הביתי שאנחנו מכירים.

את הגזר תוכלו לראות פורח בצידי הדרכים בכל הארץ, וגם במסלול הקסום ביער קולה, בין שלל פריחות יפהפיות אחרות. אל תשכחו להצטייד במים, גם אם נדמה לכם שמדובר בטיול קצר. ואם כבר מים - קחו אתכם מידנית על הגב, שיש לה גם כיס קדמי לחפצים קטנים, שתשמור על המים קרים ותנעים את שהותכם בחוץ.

גזר קיפח | צילום: גיל בהרגזר קיפח | צילום: גיל בהר

במהלך הטיול נפגשתם עם פריחות נוספות? שתפו אותנו ודווחו לנו על הפריחות שמצאתם » 


הנה כתבות ותכנים נוספים על טיולים ואטרקציות בפסח שיעניינו אתכם: