הבחירות שלכם לשנת 2023

במסגרת ניתוח ופילוח הנתונים של שנת 2023, בדקנו את הרגלי צריכת התיירות של כ-5 מיליון גולשי אתר למטייל בישראל לאורך השנה. אלה הערים, האטרקציות והאירועים בהם הגולשים שלנו התעניינו, קראו וצפו בהם במהלך השנה:

האירוע הכי פופולרי: פסטיבל דרום אדום

בצל הדיבורים על עתיד הפסטיבל האהוב בשנת 2024, פסטיבל דרום אדום מתברג בראש רשימת האירועים הכי פופולריים לשנת 2023, ובפער גדול מהאירועים שתחתיו. בעוד שאנו עדיין נמצאים בעיצומה של לחימה עקובה מדם וכאשר מארגני הפסטיבל ותושבי האזור עוד נמצאים הרחק מבתיהם ומתמודדים עם החלל העצום שהותירו אירועי השבעה באוקטובר, עוד לא ברור האם ובאיזה מתכונת יתקיימו האירועים השנה. אבל בדבר אחד אין ספק, הכלניות ותושבי העוטף עוד ישובו לפרוח.

פסטיבל דרום אדוםעוד נשוב לפרוח | צילום: בר ארצי

אל המקום השני והשלישי, מתברגים שני אירועים צבעוניים וטעימים שהתקיימו בעיר אשדוד, שמסתמנת כמעוז קולינרי בולט וחשוב. פסטיבל "עמים וטעמים" ואירוע הקינוחים המדובר "קרם דה לה קרם" (מקום שני ושלישי בהתאמה), שהיו מהאירועים המדוברים ביותר השנה ועל כך יעידו התורים הארוכים ומתחמי האירוע שהתמלאו עד אפס מקום.

התקופה הכי מבוקשת לטיולים: חול המועד פסח

כמדי שנה, גם חול המועד פסח 2023 היווה את שיאה של עונת התיירות בישראל. על כך יעידו שמורות הטבע והגנים שהתמלאו בעשרות אלפי מטיילים במהלך תקופה זו. גם באתר למטייל בישראל נרשם שיא כניסות של מטיילים (כאשר היום המבוקש ביותר היה היום הראשון של חול המועד), שנכנסו בהמונים לחפש אחר מסלולי טיול ואטרקציות חדשות במתחם מטיילים בפסח.

הר תבורהתקופה המושלמת לטיולים | צילום: נאור שקד

את המקום השני, תופס חול המועד סוכות, שנחתם השנה בנימה צורמת במיוחד, כאשר את חגיגות שמחת תורה החליפו אירועי השבת השחורה. במקום השלישי, מתמקם חודש פברואר, שמסמל את פתיחת חודש הכלניות ואירועי דרום אדום, האהובים כל כך על המטייל הישראלי.

התקופות הכי מבוקשות לטיולים בשנת 2023:

1. חוה"מ פסח (6-13 באפריל)
2. חוה"מ סוכות (29-6 באוקטובר)
3.  אירועי דרום אדום (חודש פברואר)
4. יום העצמאות (26 באפריל)
5. החופש הגדול (חודש אוגוסט)

העיר הכי פופולרית לטיול יום: אשדוד

לא ירושלים ואפילו לא תל אביב - אשדוד היא העיר שתופסת את המקום הראשון ברשימת הערים הכי פופולריות לטיול אורבני. בין אם בזכות החופים הנהדרים שלה, בין אם הודות לנקודות הטבע העירוניות ובין אם בכלל בזכות האירועים המדוברים של השנה החולפת, אשדוד הופכת בשקט בשקט ליעד מסקרן במיוחד במפת הטיולים הישראלית. 

אשדודתל אביב וירושלים - מאחורייך | צילום: גיא יחיאלי

מיד אחרי אשדוד, ניצבות הערים שהולכות תמיד ביחד, ירושלים, שנמצאת במקום השני ותל אביב, שתופסת את המקום השלישי ברשימה.

הערים הכי פופולריות לטיול אורבני יומי בשנת 2023:
1. אשדוד
2. ירושלים
3. תל אביב
4. חיפה
5. עכו

האזור הכי פופולרי לטיולים: השרון

עמק המעיינות הוא אזור יפהפה ושופע בטיולים רטובים, ועל הגולן - אין בכלל מה לדבר, אבל היה זה דווקא אזור השרון שצבר את הפופולריות הגדולה ביותר בשנת 2023. עם מסלולים ידידותיים למשפחות כמו נחל אלכסנדר, מעיינות חדשים-ישנים, שהתגלו לאחרונה למטיילים כמו המפל הנסתר ועגלות קפה לרוב, למה למטיילים ללכת רחוק מדי, שכל הפעילויות נמצאות במרחק 45 דקות מהבית? בתקופה האחרונה, אזור השרון מקוטלג כאזור ירוק ושקט ביחס לשאר הארץ, כך שניתן לצפות שהפופולריות שלו רק תמשיך לגדול בשנה הקרובה.

האזורים הכי פופולריים לטיול בשנת 2023:

1. השרון
2. עמק המעיינות
3. הרי ירושלים
4. הגולן והגליל
5. מצפה רמון והר הנגב המערבי

גשר הצביםהשרון על המפה | צילום: לירון בונאנו שטרן

המסלול הכי פופולרי: נחל השופט

המסלול הכי פופולרי בישראל שופע בבריכות צלולות, מפלים קטנים ומגוון שבילי הליכה להורים עם עגלות. יש רק בעיה אחת - נחל השופט, הלא הוא המסלול הכי מבוקש באתר למטייל בישראל (ובפער) סגור כבר למעלה משנה וחצי לרגל שיפוצים. סביר שהמטיילים הנחושים נכנסו לבדוק האם האתר שהיה אמור להיפתח בסוף החודש כבר הושק מחדש, אבל לצערם (ולצערנו) בעקבות המצב, המסלול האהוב עתיד להיפתח רק בחודש אפריל

נחל השופטזה לא כל כך נעים לראות מסלול סגור | צילום: מיכאל זץ

עד אז, המטיילים יכולים להתנחם בנחל כזיב, שתופס את המקום השני ברשימת המסלולים הכי מבוקשים ובנחל אל על המרהיב, שתופס את המקום השלישי ברשימה. ואם אתם עדיין רוצים לטייל באזור רמות מנשה, וודאי תשמחו לשמוע שיש לא מעט דברים שתוכלו לעשות עד שהנחל האהוב יפתח מחדש. 

המסלולים הכי פופולריים בשנת 2023:

1. נחל השופט 
2. נחל כזיב
3. נחל אל על
4. נחל תבור
5. נחל דוד ונחל ערוגות

המעיין הכי פופולרי: המפל הנסתר בשרונית

כאמור, אזור השרון זוכה לעדנה מחודשת בקרב המטיילים, שמחפשים מסלולים ואטרקציות רטובות קרוב לבית. המפל הנסתר בשרון, שתופס את המקום הראשון ברשימת המעיינות הפופולריים בארצנו ועין אביאל, שנמצא מיד אחריו, הם ההוכחה שלא צריך להרחיק עד לצפון הארץ כדי ליהנות ממקורות מים מרהיבים וצלולים, שאהובים כל כך על המטייל הישראלי.

המעיינות הכי פופולריי בשנת 2023:

1. המפל הנסתר בשרון
2. עין אביאל
3. עין חרדלית
4. עין תינה
5. עין קדם

המפל הנסתר בשרוןמי אמר שיש כאלה רק בצפון | צילום: אביב בצון

נקודת הפיקניק הכי פופולרית: מאגר בית זית

מאגר בית זית הוא אולי פינת החן המקומית שהכי מזכירה אגמים אירופאים, גם במראה וגם באווירה. בחסות הבלוגרים ואתרי הטיולים, שחשפו את פינת החמד הזאת למטיילים, המאגר הפך לנקודת הכי מבוקשת לפרוש בה מחצלת ולהתפנק על ארוחת בוקר טובה ופק"ל קפה כמובן. למרות שמאגר בית זית גנב לו את הבכורה, פארק הירקון היה ונשאר המקום שמזוהה יותר מכל עם פיקניק ישראלי וזוכה להתברג במקום השני ברשימה.

נקודות הפיקניק הכי פופולריות בשנת 2023:

1. מאגר בית זית
2. פארק הירקון – גני יהושע
3. הירדנית
4. בית לאה
5. מאגר גלעד

מאגר בית זיתאירופה זה כאן | צילום: באדיבות בטן מלאה

חוף הים הכי פופולרי: דור הבונים 

עם מפרצונים קטנים וקסומים, בריכות צלולות ורצועת חוף לבנה, חופי הכרמל הם מהחופים האהובים ביותר בישראל ולא קשה להבין למה. בראש רשימת החופים האהובים ביותר בישראל מככב השנה חוף דור-הבונים שמציע מסלול פסטורלי שטומן בחובו היסטוריה עשירה ועובר בין שלל פינות חן ספינות טרופוץ, צמחיית חוף פראית ונקיקים נסתרים. 

החופים הכי פופולריים בישראל בשנת 2023: 

1. חוף דור הבונים
2. חוף אכזיב 
3. חוף עין בוקק 
4. חוף פלמחים 
5. חוף מנאו נעורים 

חוף דור הבוניםתמיד פופולרי | צילום: בר ארצי

התצפית הכי פופולרית: יער שוויץ

זאת לא הפתעה גדולה שהתצפית הכי אהובה לשנת 2023 בקרב גולשי למטייל בישראל היא נקודה שמשקיפה אל הכנרת. בעוד שיש הרבה נקודות יפהפיות מהן ניתן לתצפת על האגם, יער שוויץ טומן בחובו כמה מנקודות התצפית הקסומות ביותר באזור וכבונוס מציע שלל מסלולים שעוברים בין נופים ירוקים ומקורות מים טבעיים.

התצפיות הכי פופולריות בשנת 2023:

1. תצפית מיער שוויץ אל הכנרת
2. תצפית אגמון חפר
3. תצפית נוף זכרון יעקב
4. תצפית משביל הפסגה בהר מירון
5. תצפית מנזר מרסבא

קו ראשון לכנרתקו ראשון לכנרת | צילום: מרכז להבה נצרת, מתוך אתר פיקיויקי

מסלול השטח 4X4 הפופולרי ביותר: נחל חרמון הבניאס

טיול שטח טוב הוא כזה שכולל שבילים מאתגרים, תצפיות יפהפיות ועצירה במעיינות - וכמה שיותר, יותר טוב. לא סתם, נחל חרמון (הבניאס), תופס את המקום הראשון ברשימת מסלולי השטח האהובים ביותר לשנת 2023, כאשר כל ארבעת המסלולים שמתחתיו משלבים גם הם מקורות מים שונים.  

מסלולי השטח הפופולריים ביותר בשנת 2023:

1. נחל חרמון (הבניאס)
2. נחל תנינים
3. תל גזר
4. מרמת הגולן לעמק החולה
5. הרי ירושלים

הבניאסכל טיול שטח טוב כולל מים | צילום: מערכת אתר למטייל

הפרח הכי נצפה ומדווח: אירוס הגלבוע

לא כלנית, לא שקדיה ולא רקפת, אלא כי אם אירוס הגלבוע קוטף את המקום הראשון ברשימת הפרח הכי נצפה בשנת 2023. הפרח הסגול היה חביב במיוחד על מטיילי ארצנו, שהגיעו במיוחד למוקדי הפריחה בהם נצפה, צילמו אותו ודיווחו עליו במדור דיווחי פריחה מהשטח שלנו.

הפרחים הכי נצפים ומדווחים בשנת 2023:

1. אירוס הגלבוע
2. כלנית מצויה
3. אירוס הארגמן
4. תורמוס ההרים
5. רקפת מצויה

אירוס הגלבועאתם אהבתם אותו במיוחד | צילום: אליה רובינשטיין

הפעילות הכי אהובה על מטיילים: עגלות קפה

במשך שנים מעיינות היו הדבר הכי חם בישראל וכיכבו באדיקות בראש טבלת הפעילויות האהובות בישראל. אבל השנה, מהפך –  עגלות הקפה כובשות את הפסגה בקטגוריית הפעילות הכי אהובה ודוחקות את המעיינות למקום השני. בחסות הקורונה שהפציעה לחיינו בשנת 2020 והאינסטגרם שנתן להן את הפוש הסופי, עגלות הקפה הפכו לדבר הכי חם בשלוש השנים האחרונות וכמו שזה נראה כרגע, הן לא הולכות לשום מקום. ואולי להפך, עם יותר ויותר עגלות קפה חדשות שנפתחות בכל יום, מסתמן שגם שנת 2024 תמשיך להיות בסימן חוויית בוטיק טעימה בטבע.

הפעילויות הכי אהובות לשנת 2023:

1. עגלות קפה
2. מעיינות
3. קטיף עצמי
4. טיולים בשמורות טבע
5. פארקי שעשועים 

עגלת קפה שלוש בקפהכבר לא טרנד חולף | צילום: באדיבות עגלת הקפה “שלוש בקפה”

הכתבה הכי נצפית: עגלות קפה מומלצות באזור השרון

בהמשך ישיר לפעילות הכי אהובה השנה, הכתבה הכי נצפית לשנת 2023 באתר למטייל בישראל הייתה כתבה על עגלות קפה מומלצות באזור השרון. מיד אחריה, במקום השני, התעיינתם בכתבה שסוקרת את החופים הכי מומלצים בכנרת ואחריה בכתבה על נקודות לטיול בשרון ומישור החוף.

הכתבות הכי נצפות לשנת 2023 משקפות נאמנה את הלך הרוח של המטייל הישראלי, כפי שמתבטא גם ביתר הקטגוריות – קצת עגלות קפה, קצת כנרת, קצת מעיינות ואם אפשר שיהיה קרוב למרכז, מה טוב?

הכתבות הכי נצפות בשנת 2023:

1. עגלות קפה מומלצות באזור השרון
2. החופים הכי מומלצים בכנרת
3. נקודות קסומות לטיול בשרון ומישור החוף
4. טיולים לשבת – מה עושים עם כל המשפחה?
5. מעיינות קסומים במרכז הארץ

עגלות קפה בשרוןעגלות קפה בשרון | צילום: באדיבות עגלת קפה "קפה וים"