פריחת הכרכומים – הידעתם?

הכרכומים שייכים למשפחת האירוסיים, בעלי שלושה אבקנים בצורת חץ. הם מגיחים מהאדמה בשלל גוונים וצבעים החל מסוף נובמבר – תחילת דצמבר, הודות למאגרי מזון, שצברו באביב האחרון (כן, כן – זו לא טעות) ופורחים ביחידים ולא במושבות.

שמם המדעי נגזר מהמילה הלטינית כרוכטוס (Crocus) שפירושה גווני צהוב-כתום. השם כרכום נזכר במקורות, בתנ”ך - בצמידות לשמות צמחי בושם "שלחיך פרדס רימונים... נרד וכרכום קנה וקינמון..." (שיר השירים ד' 15-14) , במשנה ובתלמוד כצמח תבלין ורפואה – ממנו מפיקים את הזעפרן ובעבר הוא שימש גם להפקת צבע לצביעת מזון, אריגים ועוד.

בעולם קיימים כ-80 סוגי כרכומים, 30 מהם מתורבתים ובישראל נפוצים עשרה סוגים, כולם מוגנים. קבלו את הבולטים בארץ:

הכי שכיח במשפחה: כרכום חורפי

למרות שמו, הכרכום החורפי פורח כבר בסתיו, בעיקר אחרי הגשם הרציני הראשון, וממשיך לפרוח עד פברואר. צורתו מזכירה גביע עם עלים לבנים, שבמרכזם כתם צהוב. אם תסתכלו על הצד החיצוני של העלים תוכלו לראות עורקים סגולים.

את הפריחה שלו אפשר לראות באזורים סלעיים בשטחים פתוחים, בבתות, בחורש פתוח ובשטחים הרריים. איפה נראתה פריחת כרכום חורפי לאחרונה? בבן שמן, בית צפפה, נחל דולב, נחל קטלב ובנחל עיון. איפה עוד תמצאו אותו פורח לרוב? פארק עצמאות ארצות הברית, נחל אורן, יער לביא הנמצא מדרום מזרח לצומת גולני, שמורת נחל מערות, שמורת מערת התאומים וחורבות ר’בטיה הנמצאות בין הר מירון לחורפיש.

ככה נראה לאחרונה הכרכום החורפי בבית צפפה | צילום: יעקב גנץ

ככה נראה לאחרונה הכרכום החורפי בבית צפפה | צילום: יעקב גנץ

מקדים לפרוח: כרכום נאה

פריחת הכרכום הנאה אופיינית לאזור צפון הארץ והוא פורח בעיקר בחודשים אוקטובר – נובמבר. גם צורתו מזכירה גביע או משפך צר, אך העלים שלו בגווני לילך-כחול והצלקות כתומות כהות, לפעמים חלקן צהובות, בעיקר באזור החרמון. 

איפה נראתה פריחת כרכום נאה לאחרונה? יער אודם באזור הג’ובה הגדולה – בשביל סלול המתאים גם לנכים ולעגלות ילדים, שביל הפסגה בהר מירוןאיפה עוד תמצאו אותו פורח לרוב? יער הררי, מג’דל שמס, בוקעתה, מחנה ערער, איזור נווה אטיב, רכס נפתלי, הר מירון וחורבת בני דר בהר חברון.

פריחת הכרכום הנאה בשביל הפסגה הר מירון | צילום: חיה עמירן

פריחת הכרכום הנאה בשביל הפסגה הר מירון | צילום: חיה עמירן

כתם של זהב: כרכום צהבהב

לב הפרח בגוונים הצהבהבים העניקו לפרח הלבן את שמו – כרכום צהבהב. הוא פורח בחודשים אוקטובר עד דצמבר באדמות עמוקות ולחות. אין לו גבעול, הוא נמוך, צורתו מזכירה גביע או משפך צר והוא גדל במקבצים של מאות פרטים.

הוא פורח רק בחרמון, בגולן ובגליל העליון. איפה נראתה פריחת כרכום צהבהב לאחרונה? יער אודם באזור הג’ובה הגדולה – בשביל סלול המתאים גם לנכים ולעגלות ילדים, בחרבת חנות - למרגלות החניון, קרוב לתחילת השביל היורד לעין מטע, לכיוון זנוח, בהר סנסן, יער בן שמן, יער ביריה, מערת פער ובהר תבור

איפה עוד תמצאו אותו פורח לרוב? ברמת דלתון, בין רכס הרי מירון לרכס הר כנען, כמו למשל בשביל דלתון-גוש חלב.

כרכום צהבהב במערת פער | צילום: שרה דויטש

כרכום צהבהב במערת פער | צילום: שרה דויטש

בגווני הסגול: כרכום השבכה

הפריחה הסגולה אלגנטית של כרכום השבכה מלווה פסים בגוון כהה יותר ובמרכזו צלקות כתומות ומאבקים צהובים. הוא גדל בקרקעות בזלת בגולן ובמרומי הר הנגב בדרום, מגובה של 800 מטר ומעלה. את הפריחה רואים בסוף נובמבר ובדצמבר, בעיקר בהר אודם. איפה עוד תמצאו אותו פורח לרוב? בבוקעתה, בהר אביטל ליד ברכת המים וברכס חזקה – ליד אלוני הבשן.

פריחה ביער אודם | צילום: אוהד עומסי

פריחה ביער אודם | צילום: אוהד עומסי

מין נדיר: כרכום דמשקאי

הכרכום הדמשקאי דומה מאוד לכרכום השבכה. הוא פורח בסתיו, מוציא עלים בחורף, פרי באביב ומתייבש בתחילת הקיץ. בסתיו, בין אוקטובר לדצמבר הוא פורח בלי עלים. מאוחר יותר מצורף הפרח, בגווני ורוד-סגול, ישר מהקרקע. צורתו משפך צר או גביע והחלק התחתון שלו בדמוי צינור צר. 

הוא גדל במרומי הר הנגב בדרום, באזור מצפה רמון ואדום. איפה עוד תמצאו אותו פורח לרוב? בשמורת בורות לוץ.

כרכום דמשקאי בבורות לוץ | צילום: שרה דויטש

כרכום דמשקאי בבורות לוץ | צילום: שרה דויטש

דמוי פעמון: כרכום גיירדו

גם את כרכום גיירדו מאפיינים עלי עטיף לבנים עם כתם צהוב בבסיסם. הפרחים מזכירים פעמון. בימים סגריריים אוגן הכותרת סגור ובימים שמשיים – פתוח. הוא גדל בגולן, במזרח הגליל העליון – צפונית לנחל דישון, בחרמון ובמישור החוף. 

איפה נראתה פריחת כרכום גיירדו לאחרונה? בחורבת מלח (אור עקיבא) ובג’יש. איפה עוד תמצאו אותו פורח לרוב? חורבת קרתא, מעגן מיכאל, עמוקה, נחל ראש פינה ושביל דלתון-גוש חלב.

פריחת כרכום גיירדו בגיש | צילום: שרה דויטשפריחת כרכום גיירדו בג’יש | צילום: שרה דויטש

בקצה הצפוני של המדינה: כרכום חרמוני

השם שלו מסגיר את איזור פריחתו – המדרונות הסלעיים של החרמון, בגובה של 1,700 מטר - 2,800 מטר. הוא דומה לכרכום הנאה, עם פריחת עטיף בגווני סגול-לילך ושלושה אבקנים צהובים, אך בשונה ממנו – הצלקות שלו מתפצלות.

איפה תמצאו אותו פורח לרוב? את הפריחה אפשר לראות בחרמון כבר בחודש אוקטובר והיא נמשכת עד דצמבר. בשומרון הוא פורח בין אמצע נובמבר לתחילת דצמבר.

גם שירים כתבו על הכרכום, ביניהם ולס להגנת הצומח (מילים ולחן – נעמי שמר, בביצוע להקת הנח”ל), כַּרְכֹּם (מילים שאול נגר)  ולצפון באהבה.

לצפון באהבה | מילים: דודו ברק, לחן: נורית הירש, ביצוע: להקת פיקוד צפון 

כשהשמש חיוך אחרון לחרמון 
תשלח ביום רוח של סתיו, 
יצלצל טלפון בפיקוד הצפון 
זה אנחנו מעבר לקו. 

את, אני והחורף נזמין אז ארמון 
על הר ערפל וענן, 
שם חצב וכרכום יפרחו בהמון 
חיוכים ישלחו בלבן. 

אלף שיר לצפון מגולן עד חרמון 
עד כינרת ועד לרמה, 
נזמר והשיר יעפיל לעמון, 
יהדהד עד מדבר השממה. 

במזחלת של קרח לצליל פעמון 
שירנו עולה בשלווה, 
נטפס על גלבוע תבור ועצמון 
ושירת חיילים מלווה. 

מלווה את שירת הצפון הרחוק 
של ארץ נושבת וקור 
תחמם ותדליק את ליבנו לצחוק 
ותמיס מצב רוח אפור. 

אלף שיר לצפון מגולן עד חרמון... 

יום יבוא והשמש יציץ חייכני, 
ירדו השלגים מהרים, 
ופלגים יזרמו בין פרחי צבעוני 
בשבילים הכחולים, הקרים. 

את, אני והחורף הביתה חוזרים 
שלום לך, ממלכת הכפור, 
חיילי הצפון נתראה בהרים 
בשנה הבאה נחזור. 

אלף שיר לצפון מגולן עד חרמון... 

לתחילת הכתבה

מחפשים עוד טיולי פריחה? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: