עם שינויי מזג האוויר, סופות הברקים והרעמים, הרוחות, הגשמים של הימים האחרונים וחזרתה של השמש בסוף השבוע, זה הזמן לצאת לטייל. נכון לעכשיו, החזאים מדברים על שבת נעימה לטיולים. רוצים לטייל בשישי? קחו בחשבון שעדיין צפויים גשמים מקומיים, רובם קלים, בעיקר בצפון ובמרכז. כדאי לעקוב אחרי תחזית מזג האוויר באתר האינטרנט של השירות המטאורולוגי או בערוצי המדיה השונים.

אל תשכחו לשמור על הכללים – הגבלת מרחק של 2 מ’, עטיית מסכות והתקהלות של עד 20 איש בשטח פתוח. לאן כדאי לכוון את הוויז? קבלו את ההמלצות שלנו מהצפון עד הדרום. צאו לבלות והשאירו את הטבע נקי אחריכם!

בגווני הוורוד: פריחה סתווית בהרי ירושלים

עם בואו של הסתיו הטבע מתחיל ללבוש מחלפות צבעוניות בדמות פריחות ססגוניות. ראשונים לפרוח היו החבצלות והחצבים. אחריהם הפציעו החלמוניות, סתוונית בכירה וסתוונית התשבץ. אליהם מצטרפת גם פריחה מיוחדת של סתוונית ירושלים, שנחשבת לזן נדיר עם סכנת הכחדה.

ומה עוד הופך אותה למיוחדת? העובדה שהיא בין הפרחים הגדולים ביותר בארץ! תזהו אותה לפי פריחה יפהפיה וגדולה של 5-9 עלים רחבים וגדולים, בצבע ורדרד עמוק יותר מאלו של סתוונית היורה או הסתוונית הבכירה.

איפה תוכלו לראות אותה? במספר מוקדי פריחה בהרי ירושלים, בחלקה הדרומי של העיר: במנזר מר אליאס – לא רחוק מהצד הצפוני הסמוך למטע עצי זית ובגבעת המטוס מול מנזר מר אליאס, בעמק המצלבה – בעיקר בחלקו העליון, ובשכונת גילה – במטע הזיתים שבמפגש רחובות רוזמרין דוגא.

סמוך לעמק המצלבה נמצא הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים. גם שם, בחלקת הים התיכון, פורחת סתוונית ירושלים במלוא הדרה. ואם אתם כבר כאן, תוכלו ליהנות מתערוכת אמנות עכשווית חדשה – בחזרה אל הטבע, המציגה כ-15 עבודות פיסול גדולות של אמנים עכשוויים, ביניהם מנשה קדישמן, דני קרוון, ציבי גבע, יהודית סספורטס וסיגלית לנדאו. הגן פועל בהתאם להנחיות משרד הבריאות והתו הסגול.

  • כתובת: זלמן שניאור 1, ירושלים | ניווט בוויז: גן בוטני חניון תחתון. זה שער הכניסה הראשי היחיד שפתוח
  • שעות פעילות: ראשון – חמישי ושבת, 9:00-17:00, שישי, 9:00-14:00
  • עלות: רגיל: 35 ₪, סטודנט: 25 ₪, מנויים: חינם, ילדים ירושלמים עד גיל 18: חינם
  • פרטים נוספים בטלפון 073-782-4239

האגם בגן הבוטני בירושלים | צילום: תום עמית

האגם בגן הבוטני בירושלים | צילום: תום עמית

לכל דיווחי הפריחה: היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות של חלמונית גדולה, חצב מצוי, חבצלת הנגב וחבצלת החוף. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם! » 

אילו ציפורים: בעקבות חסידות, שקנאים ואנפות

אם תרימו עיניכם לשמים, בעיקר באזורים של שדות חקלאיים, שטחים פתוחים לא מעובדים ובריכות דגים, תראו בימים אלה את אחת מתופעות הטבע המרשימות – נדידת ציפורים. העובדה שישראל נמצאת במסלול התעופה הקבוע של הציפורים בנדידתן מארצות הקור לאפריקה מאפשרת לכם להתחקות מקרוב אחרי עולמן של הציפורים.

איפה אפשר לחזות בפלא הזה? בשמורת הטבע החולה – שם בולטים בנוכחותם השקנאים והעגורים, אותם תוכלו לראות גם בהליכה על השביל הצף. בגן לאומי כוכב הירדן – שם תוכלו ליהנות בשבתות נובמבר 2020 מהפעלות, משחקים שעוסקים בנדידת ציפורים ופינת יצירה.

אחד מצירי הנדידה של החסידות, השקנאים, האנפות והקורמורנים עובר בשמורת טבע עין אפק. הליכה במסלול מעגלי, העובר בבריכות מים טבעיות, גשרי עץ וצמחיית מים יוביל אתכם אל הציפורים.

עדכון 5.11.2020: מרשות הטבע והגנים נמסר כי בגלל מזג האוויר הסוער בשמורת טבע עין אפק אין חשמל.

גם בשמורת הטבע עין צוקים תוכלו לעקוב אחרי הציפורים המתחבאות בסבך הצומח. קחו אתכם משקפת וצאו להליכה במסלול רגלי קצר בשביל הקנים, המתחיל בחורשת הצפצפות ומסתיים באגם סוף. מומלץ להצטייד במחצלת, פק”ל קפה, צידנית וכלים רב פעמיים, שיאפשרו לכם לשמור על הסביבה, ולשלב את הביקור בשמורה עם פיקניק באחת מפינות החמד. 

ציפורים נודדות בעין אפק | צילום: שרית פלצי מיארה, רשות הטבע והגנים

ציפורים נודדות בעין אפק | צילום: שרית פלצ’י מיארה, רשות הטבע והגנים

אחרי הגשם: נחלים זורמים

ריבוי הגשמים ברחבי הארץ והשטפונות במדבר יהודה וים המלח ממלאים את הנחלים והגבים במים. את היופי של זרימת הנחלים הכי כיף לראות אחרי הגשם.

התפאורה הטבעית של נחל עמוד כוללת מעיין נובע, עצי פרי, בוסתנים וצמחיה עבותה. בימים שאחרי הגשם אמנם תמצאו כאן גם הרבה בוץ, אבל גם כמה חלקים שזורמים רק אחרי הגשם. אם אתם עם ילדים קטנים תוכלו להסתפק בהליכה במסלול השחור היורד במורד הנחל ולחזור באותו שביל לחניון.

עדכון 5.11.2020: מרשות הטבע והגנים נמסר כי מסלול נחל עמוד מבריכות שכווי עד כביש 85 (שביל שחור 2317) ומסלול מצפה הימים (שביל כחול 2325) סגורים בעקבות הגשמים – סכנת החלקה ונפילה.

חשוב לדעת, שבמשרד הבריאות התקבלו דיווחים על כ-50 מקרים של אנשים שחלו בעכברת. חקירות אפדימיולוגיות העלו שהם נחשפו למחלה בנחלי הצפון שניר (חצבני), ירדן, ג'ילבון, חרמון (בניאס), כזיב, זאכי, זוויתן, עמוד התחתון, בצת, תבור ועמיקם. לכן מומלץ להמנע מכניסה לנחלים אלה בימים אלו.

שימו לב: הכניסה לשמורות נחל עמוד מותנית בהרשמה מראש במערכת הרישום, באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים » 

בשבילי נחל עמוד עליון | צילום: עומר זיו

בשבילי נחל עמוד עליון | צילום: עומר זיו

אחד הנחלים האהובים על המטיילים הישראליים הוא נחל השופט. המיקום שלו עם העובדה, שהוא מתאים גם למשפחות, גם למטיילים שמחפשים מסלול ארוך יותר וגם למי שמחפש מסלול נגיש הופך אותו לפופולרי. תוסיפו את העובדה, שאחרי הגשם, הבריכות מתמלאות מים וזרימת המים בנחל מתגברת, כך שההליכה בין שבילי היער הופכת אותו ליעד מושלם.

בין פלגי המים בנחל השופט | צילום: מיכאל זץ

בין פלגי המים בנחל השופט | צילום: מיכאל זץ

לא רחוק מהמושבה הציורית ראש פינה עובר נחל ראש פינה, המציע טיול עם תצפיות מרהיבות, נחל גלילי, שלושה מעיינות וגם פריחה יפהפיה של חלמוניות.

נחל ראש פינה | צילום: עומר לוי

נחל ראש פינה | צילום: עומר לוי

את נחל גוש חלב, שבגליל העליון אתם מכירים? המסלול שמתחיל בפאתי הכפר ג’יש יקח אתכם בין קברי צדיקים, נוף גלילי קסום, בית כנסת, צמחייה, פריחה ומעיין.

אחרי הגשם המדבר מתעורר לחיים. הצטיידו בנעלי טיולים טובות, שיתנו לרגליים תמיכה טובה במסעכם במסלולי מיטיבי הלכת. את מדבר יהודה מפאר נחל צאלים. מכאן יוצאים מספר מסלולים ברמות קושי בינוניות עד קשות. אחד מהם מתחיל בבריכת צפירה המלאה במים.

ברכת צפירה מלאה במים, צילום: גאמיל אל אטראש רשות הטבע והגנים

ברכת צפירה מלאה במים | צילום: ג’אמיל אל אטראש, רשות הטבע והגנים

עוד טיול אתגרי, שיכול להתאים גם לכל המשפחה, אם בוחרים במסלול הקווי השחור, היוצא לא רחוק מהמלונות על כביש 90, תמצאו בעין בוקק ונחל בוקק. חשוב לדעת שרוב המסלול הקצר הנמתח על פני כקילומטר עובר בתוך מי הנחל ומגיע עד המפל האחרון, משם תחזרו על עקבותיכם לתחילת המסלול.

חשוב לדעת: אין לטייל במסלולי נחלים בימים, שקיים חשש לשטפונות. חל איסור חמור להכנס לאפיק נחל כל עוד מפלס המים לא ירד לחלוטין, מחשש לסכנת חיים. יש להתעדכן לגבי תחזית מזג האוויר באתר האינטרנט של השירות המטאורולוגי.

עדכון 5.11.2020: מרשות הטבע והגנים נמסר כי נחל דרגה , נחל אוג וכל מסלולי הגלישה –סנפלינג בנחלי מדבר יהודה יסגרו בימים הקרובים, בשל תנאי מזג האוויר. תתכן סגירת מסלולי טיול ואתרים נוספים.

כמו באירופה: טיולי יערות

ריח הגשם באוויר מעורר געגועים לאירופה, למרחבים ירוקים וליערות צפופים. את כל אלה ועוד תוכלו למצוא ביערות ארצנו, מן הצפון עד הדרום. ביניהם אהובים עלינו במיוחד יער אודם, בו יער אלונים מרשים ותופעת טבע מיוחדת – הג’ובה הגדולה.

לטייל ביער אלונים - יער אודם | צילום: יוחאי כורם

לטייל ביער אלונים - יער אודם | צילום: יוחאי כורם

הר ביריה הנישא לגובה של 900 מטרים מעל פני הים משווה למזג האוויר הסתווי ניחוחות של חו”ל. בדרך הנוף החוצה את יער ביריה עוברים מספר מסלולי טיול, אחד מהם יקח אתכם עד עתיקות בית הכנסת נבוריה. עוד סיבה ממש טובה לבוא לכאן, היא האפשרות לשבת באחד החניונים, לפרוס מחצלת או לפתוח כסא שטח, להוציא את פק”ל הקפה שלכם ואיזו עוגה טובה ליד וליהנות מהשקט.

יער ביריה | צילום: אבי הירשפלד / ארכיון הצילומים קקל

יער ביריה | צילום: אבי הירשפלד / ארכיון הצילומים קק”ל

בהר הירוק כל השנה עוברים לא מעט מסלולים. אחד מהם באזור פחות מוכר וחבל. את הנוף היפהפה, שילווה אתכם לאורך המסלול בשלוחת איילה ונחל שמרי מאפיינת צמחייה ים תיכונית, פרחים, היסטוריה ועמק מהר”ל הפורח.

עמק מהרל הפורח | צילום: מיכל דובינסקי

עמק מהר"ל הפורח | צילום: מיכל דובינסקי

עוד מסלול ברכס הכרמל, הפעם במורדותיו הדרומיים, תמצאו ביער עופר. כאן עוברים מספר שבילים ביער, המתאימים לכל המשפחה, וכוללים שרידים עתיקים, סיפורים היסטוריים וכמה תצפיות מרהיבות.

תצפית ביער עופר | צילום: אביחי שקד

תצפית ביער עופר | צילום: אביחי שקד

אל תגידו עלינו, שאנחנו באנלים, אבל אם אתם לא רוצים להתרחק מהמרכז ולראות ירוק בעיניים, תמיד כיף לצאת אל האוויר הפתוח ביער בן שמן. כדאי לדעת, שיש כאן הרבה יותר מרק חניונים מסודרים עם שולחנות פיקניק. בין השבילים יש גם נקודות תצפית, אתרים היסטוריים, מתקני שעשועים ואפילו מסלולי רכיבה לאופניים.

בין העצים ביער בן שמן | צילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קקל

בין העצים ביער בן שמן | צילום: יוסי זמיר / ארכיון הצילומים של קק”ל

סוגר את הרשימה יער יתיר הדרומי עם לא פחות מחמישה מיליון עצים על שטח של 33 אלף דונמים. עם כאלה מרחבים לא תתקשו למצוא פינה בשבילכם, לפרוס מחצלת וליהנות מהטבע. ואם אתם רוצים לשלב גם הליכה, כדאי לדעת שעובר כאן שביל המתקנים החקלאיים, שיחזיר אתכם אל העבר. ואם יתמזל מזלכם – תפגשו גם בפריחת חלמוניות. 

לתחילת הכתבה

מחפשים עוד רעיונות לטיול? מצאנו כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: