יש לכם עסק? פרסמו אצלנו ››
איפה תטיילו?
מה תעשו?
עוד בלמטייל
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
רשימת ציוד
מגדירים
עקבו אחרינו

קטע מספר 37: מהר סהרונים לחניון גב חולית

יום בפאתי המכתש הגדול בעולם - מכתש רמון. זהו יום עם תצפיות מדהימות מכרבולת חרירים ומהר סהרונים. השביל עובר בגב חולית, מפל מרשים באמצע נחל גלד ובפרסת נקרות, מקומות שאין דומה להם בארצנו הקטנה | מאת: יניר יגל
איתי דר - עורך טיולי | 01/09/2021
רמת קושי
קשה / מאתגר, 18.5 ק"מ
מקטע משביל ישראל  
מרכז הנגב והמכתשים
ניווט

מפת גבהים של המסלול

הסבר מלא על המסלול

קובץ KML לניווט סלולרי

שביל ישראל מצפון לדרום: מקטע 37 – מחניון הר סהרונים לחניון גב חולית

יום מדהים אשר מתחיל בהר סהרונים וממשיך לתוך נחל ופרסת נקרות העקלקלה ומשם להר מדהים בשם כרבולת חררים ולבסוף יציאה ממכתש רמון והגעה לגב חולית.

 • דרגת קושי: בינוני-קשה | משך הטיול: 10 שעות | אורך המסלול המצטבר: 806 קילומטרים

 • נקודות למילוי מים והצטיידות באוכל: אין

 • הטמנות: חניון לילה גב חולית | לינה: חניון לילה גב חולית

 • נ.צ. התחלה: (191995,500341) / (30.59297,34.91818) חניון הר סהרונים

 • נ.צ. סיום: (204852,504793) / (30.63336,35.05217) חניון גב חולית

מתחילים את היום בחניון הלילה הר סהרונים.

מתחברים לשביל 4x4 בסימון שחור, עולים כ-400 מטר ומגיעים לפיצול שבילים בסימון שחור וירוק ולתחילת העלייה להר סהרונים. בפיצול פונים שמאלה ועולים על הסימון הירוק.

לאחר העלייה על הסימון הירוק הולכים כ-1.4 קילומטרים, כשבדרך נעזרים ביתדות ברזל בסלע, עולים על הר סהרונים ומגיעים לפיצול שבילים: ירוק ושחור.

הר סהרונים מתנשא לגובה של כ-576 מטר, ובקרבתו ניתן למצוא את עין סהרונים ואת מצד סהרונים.

בפיצול ממשיכים בהליכה ישר על ההר ועולים על הסימון השחור. לאחר העלייה על הסימון השחור הולכים כ-250 מטר ומגיעים לירידה מהר סהרונים. הירידה מההר קשה ותלולה והיא אורכת כ-670 מטר, כאשר בסופה מגיעים לערוץ נחל נקרות ולפיצול שבילים: שחור וכחול.

בפיצול פונים ימינה ועולים על הסימון הכחול. מהעלייה על הסימון הכחול מתחברים לנחל נקרות ולפרסת נקרות בה הולכים כ-2 קילומטרים בין בולדרים ענקיים ומערות ומגיעים ליציאה מהפרסה ולפיצול שבילים: כחול וירוק.

פרסת נקרות היא קטע קניוני בתוך נחל נקרות, שקירותיו מגיעים עד לגובה של כ-15 מטר. קטע זה קיבל את שמו עקב מראה צורתו במבט מלמעלה – צורה של פרסת סוס. לאורך כל הפרסה ניתן למצוא מערות שנוצרו בסלע ובולדרים ענקיים שניתקו מהמצוקים שבצידי הנחל ונפלו לתוכו.

בפיצול פונים ימינה וממשיכים ללכת בסימון הכחול, ולאחר כ-400 מטר מהפיצול עם הסימון הירוק יוצאים מתוואי נחל נקרות ומגיעים לפיצול שבילים: כחול, אדום ושחור.

בפיצול ממשיכים בהליכה ישר ועולים על הסימון השחור, בו הולכים כ-730 מטר על דרך 4x4, מגיעים לעץ שיטה ולפיצול שבילים: שחור וכחול.

בפיצול פונים ימינה ועולים על הסימון הכחול. מהעלייה על הסימון הכחול הולכים כ-2.3 קילומטרים במגמת עלייה בינונית עד קשה בתוך ערוץ נחל, עד אשר מגיעים לראש הר כרבולת חרירים ולתצפית יפה על מכתש רמון.

הר כרבולת חרירים, המשמש כדופן הדרומית של מכתש רמון, מתנשא לגובה של כ-583 מטר. ההר נוצר עקב תזוזות אדירות בקרקע, שגרמו לו להתייצב כמו קיר, כך שהוא מזכיר כרבולת של תרנגולת, ומכאן שמו.

מראש ההר ממשיכים בהליכה על ההר בסימון כחול ולאחר כ-2 קילומטרים מגיעים להתחלת הירידה מההר.

מהתחלת הירידה מהר כרבולת חרירים הולכים כ-2.1 קילומטרים במגמת ירידה בינונית ובסוף הירידה מגיעים לנחל מעוק. בהגעה לנחל פונים ימינה והולכים בתוך הנחל כקילומטר, כשבדרך מספר עצי שיטה מעולים לעצירת התרעננות, ומגיעים ליציאה מהנחל בעיקול שמאלה של תוואי השביל.

מהעיקול של תוואי השביל מתחילים בעלייה בינונית בתוך ערוץ נחל, כ-1.4 קילומטרים, ומגיעים לאוכף האומניטים וליציאה הרשמית ממכתש רמון.

אמוניטים הם חסרי חוליות שהתקיימו בעולם החל מלפני מאתיים מיליון שנה ועד לפני 65 מיליון שנה, ונכחדו עם הדינוזאורים.

מהאוכף מתחילים בירידה בינונית עד קשה כ-3 קילומטרים כשבדרך עוברים ליד סטייה לכיוון עין גלד ומגיעים לגב חולית,מגב חולית ממשיכים בסימון הכחול עוד כ-700 מטר ומגיעים לחניון הלילה גב חולית ולסיום היום.

עין גלד זו היא חפירה רדודה אשר במקום תופעת הת'מילה מי התהום קרובים לפני הקרקע לא תמיד ישנם מים במעין.

גב חולית הוא גב גדול הנמצא בנחל גלד ובו מספר בריכות ומפל אחד גדול ומרשים. הגב מלא רק בעונות גשומות, לאחר שיטפונות.

למעבר למקטע 38 – מחניון גב חולית למושב צופר »

שביל ישראל מדרום לצפון: מקטע 10 – מחניון גב חולית לחניון הר סהרונים

 יום מדהים, שמתחיל בגב חולית ומגיע בהמשך לכרבולת חרירים – הר מרשים, ולאחריו נחל נקרות בפיתוליו הרבים עד להר סהרונים.

 • דרגת קושי: בינוני עד קשה | משך הטיול: 10 שעות | אורך המסלול המצטבר: 230.5 קילומטרים

 • נקודות למילוי מים: חאן בארות (כ-3 קילומטריםים צפונה מחניון לילה סהרונים בסימון השחור)

 • נקודות להספקת אוכל: חאן בארות

 • הטמנות: חניון הר סהרונים | לינה: חניון הר סהרונים, חאן בארות

 • נ.צ. התחלה: (204852,504793) / (30.63336,35.05217) חניון גב חולית

 • נ.צ. סיום: (191995,500341) / (30.59297,34.91818) חניון הר סהרונים

מתחילים את היום בחניון גב חולית.

מתחברים לסימון הכחול לכיוון מערב, מתקדמים במעלה הערוץ ולאחר כ-700 מטרים מגיעים למפל ולגב חולית, שמתמלא במים בעונה גשומה.

גב חולית הוא גב גדול הנמצא בנחל גלד ובו מספר בריכות ומפל אחד גדול ומרשים. הגב מלא רק בעונות גשומות, לאחר שיטפונות.

ממשיכים לעלות אל מעל לגב מצדו המזרחי, בעלייה תלולה על המצוק. כשעוברים את המצוק העלייה מתמתנת, וממשיכים בעלייה קלה כ-1.5 קילומטרים בערוץ, עד שמגיעים לעין גלד, שנמצא כמאה מטר מימין.

עין גלד זו היא חפירה רדודה אשר במקום תופעת הת'מילה מי התהום קרובים לפני הקרקע לא תמיד ישנם מים במעין.

ממשיכים בעליה קשה ותלולה, עוברים בדרך ליד מפל, עד שמגיעים לאוכף. ממשיכים עם הסימון הכחול ומגיעים משמלאנו לאזור עם אמוניטים.

אמוניטים הם חסרי חוליות שהתקיימו בעולם החל מלפני מאתיים מיליון שנה ועד לפני 65 מיליון שנה, ונכחדו עם הדינוזאורים.

מתחילים בירידה לכיוון נחל מעוק, שאורכה כ-1.4 קילומטרים ובמהלכה יש קליטה לסלולארי. כשמגיעים לנחל, השביל מתעקל ימינה לכיוון מערב במעלה הנחל, ובדרך תוכלו למצוא עצים שמתאימים לעצירה ולמנוחה. לאחר כ-1.1 קילומטרים מגיעים לתחילת העלייה לראש הר כרבולת חרירים, שאורכה כ-4 קילומטרים ומשכה כשעתיים, ברמת קושי בינונית עד קשה. בסופה של העלייה מגיעים לתצפית יפה בגובה של כ-570 מטר מעל פני הים אל מכתש רמון בעל הצבעים הרבים והמגוונים ובמיוחד אל הר ומעלה ארדון.

 • שימו לב: יש להיזהר בהליכה על ההר.

הר כרבולת חרירים, המשמש כדופן הדרומית של מכתש רמון, מתנשא לגובה של כ-583 מטר. ההר נוצר עקב תזוזות אדירות בקרקע, שגרמו לו להתייצב כמו קיר, כך שהוא מזכיר כרבולת של תרנגולת, ומכאן שמו.

מכתש רמון הוא אחד מחמשת המכתשים ששוכנים באזור הנגב וחצי האי סיני. המכתשים הם תופעה גיאולוגית ייחודית לאיזור זה, ומכתש רמון הוא המכתש הגדול בעולם: אורכו כארבעים קילומטרים, רוחבו כתשעה קילומטרים בנקודה הרחבה ביותר שלו ועומקו מגיע ל-350 מטרים. המכתש נוצר במשך מיליוני שנים כתוצאה מתופעות גיאולוגיות רבות וייחודיות לאזור, בהן השקעת סלע בים, קימוט ובלייה.

במכתש ניתן לראות תופעות גיאולוגיות שונות, בעלי חיים ייחודים לאזור ואתרים ארכיאולוגיים שונים. את כל המידע תוכלו לקבל במרכז המבקרים לזכרם של האסטרונאוט אילן רמון ובנו ז"ל, שנמצא במצפה רמון | שעות הפתיחה: ראשון-חמישי: 8:00-16:00 | שישי: 8:00-15:00 | שבת: 8:00-15:00 | טלפון לתאום מראש: 08-6588691 | לאתר מרכז המבקרים מכתש רמון » 

הר ארדון, שמתנשא לגובה של כ-722 מטר, הוא הר, שמלפני מיליוני שנים היה לעמק אך עם כל השינויים הגיאולוגים אשר חלפו על פני האזור הפך להר אשר תוחם את מכתש רמון ומשמש כדופן המזרחית.

מהתצפית מתחילים בירידה ארוכה בסימון הכחול. הירידה תלולה במקומות מסוימים, אך נוחה ברובה ולא קשה במיוחד. לאחר כ-2.2 קילומטרים מגיעים אל נחל חררים ולעץ שיטה שמטיל צל רב ומעולה לעצירה קצרה.

סמוך לעץ ישנו פיצול שבילים: כחול ושחור, שבו פונים שמאלה אל הסימון השחור לכיוון מערב. לאחר הליכה קצרה של כ-700 מטרים מגיעים לפיצול שבילים נוסף: שחור, אדום וכחול, ופונים אל הסימון הכחול, לכיוון נחל נקרות ופרסת נקרות. לאחר כ-400 מטר נוספים מגיעים לעוד פיצול שבילים: כחול וירוק, וממשיכים עם הסימון הכחול כשמשמאלנו מערות נקרות.

פרסת נקרות היא קטע קניוני בתוך נחל נקרות, שקירותיו מגיעים עד לגובה של כ-15 מטר. קטע זה קיבל את שמו עקב מראה צורתו במבט מלמעלה - צורה של פרסת סוס. לאורך כל הפרסה ניתן למצוא מערות שנוצרו בסלע ובולדרים ענקיים שניתקו מהמצוקים שבצידי הנחל ונפלו לתוכו.

הנחל הולך ונהיה צר יותר, ונהפך בהדרגה לקניון יפהפה. ממשיכים במעלה הקניון שמתעקל ימינה, כשבדרך ניתן לראות בולדרים ענקיים שהתנתקו ונפלו מהצוקים שמימין ומשמאל. לאחר כשני קילומטרים מגיעים לפיצול שבילים: כחול ושחור, ופונים עם הסימון השחור שמאלה לכיוון העלייה להר סהרונים.

הר סהרונים מתנשא לגובה של כ-576 מטר, ובקרבתו ניתן למצוא את עין סהרונים ואת מצד סהרונים.

העלייה תלולה וקשה אך קצרה, ולאחר כ-900 מטר של עלייה מגיעים לפיצול שבילים: שחור וירוק, שבו פונים אל הסימון הירוק. העלייה מתמתנת, וממשיכים ללכת על רכס ההר בעליות וירידות, עד שלאחר כקילומטר מגיעים לירידה לכיוון חניון הלילה הר סהרונים (נקרא גם חניון לילה נחל גוונים), ויורדים בעזרת יתדות המתכת.

 • שימו לב: יש להתקדם בזהירות בקטע זה.

לאחר שעוברים את הקטע המסוכן ממשיכים עוד כ-300 מטר עד לפיצול שבילים: ירוק ושחור. פונים עם הסימון שחור ימינה אל עבר חניון הלילה הר סהרונים, ויורדים בשביל 4x4 עוד כ-400 מטרים, עד שמגיעים לחניון הר סהרונים (נקרא גם חניון לילה נחל גוונים) ולסיום היום.

על מנת להגיע לחאן בארות ממשיכים עם הסימון השחור לכיוון צפון על שביל 4x4 כ-3 קילומטרים נוספים.

חאן בארות, המנוהל על ידי רשות הטבע והגנים, נמצא כשלושה קילומטרים צפונית לחניון הלילה הר סהרונים. בחאן ניתן למצוא אוהלים ללינה, מקלחות, נקודות חשמל וברזי מים. ההגעה אינה מצריכה תיאום מראש | טלפון: 08-6280404 (שעות מענה לטלפון: ראשון-חמישי: 8:00-16:00) | למידע נוסף על חאן בארות » 

למעבר למקטע 11 –מחניון הר סהרונים למצפה רמון » 

מפת מסלול קטע מספר 37: מהר סהרונים לחניון גב חולית

לעמוד הראשי של "שביל ישראל" ››

מפה של מה באזור קטע מספר 37: מהר סהרונים לחניון גב חולית

טוענים עבורך את המפה

תגיות

מדברים על קטע מספר 37: מהר סהרונים לחניון גב חולית

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על קטע מספר 37: מהר סהרונים לחניון גב חולית?

פקל בשביל ישראל

עוד מתוך "שביל ישראל"

חדשות התיירות בישראל

כתבות על מסלולי טיול

מפת עגלות קפה בישראל

טוענים עבורך את המפה

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

חיפושים פופולרים עבור מסלולי טיול

שווה קריאה