יש לכם עסק? פרסמו אצלנו ››
איפה תטיילו?
מה תעשו?
עוד בלמטייל
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
רשימת ציוד
מגדירים
עקבו אחרינו
גולשים יקרים, יש להתייחס להמלצות המופיעות באתר בתור מידע שימושי בלבד. אתר "למטייל בישראל" אינו אחראי לביטחון המטיילים. יש להישמע בכל עת להנחיות פיקוד העורף ››

קטע מספר 4: מקיבוץ ברעם לחניון נחל עמוד

יום נהדר בלב הגליל העליון. הליכה ביערות עבותים על הר מירון, בנחלים זרועי מעיינות, בין חורבות עתיקות מתקופת התלמוד ותופעות גאולוגיות מיוחדות ביותר | מאת: יניר יגל
איתי דר - עורך טיולי | 02/09/2021
רמת קושי
קשה / מאתגר, 23 ק"מ
מקטע משביל ישראל  
מעלות וסביבותיה
ניווט

מפת גבהים של המסלול

הסבר מלא על המסלול

קובץ KML לניווט סלולרי

“...כדי להכיר באמת את ידידיך צא עימם למסע – אין לך דבר מקרב לבבות או מנתץ ידידויות יותר מאשר טיול משותף ...” (מארק טווין)

שביל ישראל מצפון לדרום: מקטע 4 – מקיבוץ ברעם לחניון נחל עמוד

יום הממשיך בעלייה אל הר מירון – הנקודה הגבוה בשביל ישראל(!) המסלול עובר בין יערות, מעיינות, נחלים וחורבות, עד שהוא מגיע לחניון נחל עמוד עליון בסמוך למשטרת א-טינה.

  • דרגת קושי: בינוני | משך הטיול: 10 שעות | אורך המסלול המצטבר: 84 קילומטר

  • נקודות למילוי מים: בית ספר שדה הר מירון (חורבה חממה), קיבוץ ברעם | נקודות להספקת אוכל: אין

  • הטמנות: אין | לינה: חניון נחל עמוד

  • נ.צ. התחלה: (240798,773612) / (33.05753,35.43302) קיבוץ ברעם

  • נ.צ. סיום: (243542,764339) / (32.97387,35.46216) חניון לילה נחל עמוד עליון-משטרת א-טינה

מתחילים את היום בשער האחורי של קיבוץ ברעם.

יורדים בכביש הגישה לקיבוץ כ-1.4 קילומטרים ומגיעים לצומת עם כביש 899. פונים שמאלה אל כביש 899 והולכים לאורכו כ-800 מטר, עד שמגיעים לפנייה ימינה בסימון האדום. פונים וממשיכים בירידה קלה לתוך נחל דישון, מתחברים בנחל לסימון שביל ישראל ומתחילים בעלייה קלה עם שני הסימונים. חולפים על פני עין מרעה, עין גרגר, עין פועה ועין חלב.

עין חלב, עין פועה, עין גרגר ועין מרעה הם כמה מעיינות סמוכים זה לזה, שחלקם יבשים, ואילו המים של אלו שנובעים נשאבים על ידי חברת מקורות.

לאחר כ-1.2 קילומטרים מגיעים לפיצול שבילים: אדום וירוק, ולפיצול נחלים: נחל דישון ונחל גוש חלב. במקום קיימת פינת חמד נחמדה לארוחת בוקר ובנוסף – במהלך האביב ובראשית הקיץ יש בריכות שכשוך נעימות. להמשך השביל חוצים את נחל דישון וממשיכים עם הסימון האדום בתוואי נחל דישון במגמת עלייה.

נחל דישון, שאורכו 37 קילומטר, מתחיל את זרימתו במורדות הצפוניים של הר מירון ונשפך אל הירדן. בעבר הוא נחשב לנחל איתן, אך לאחר שחברת מקורות החלה לשאוב את מי המעיינות שמהם הוא ניזון - עין אביב, עין נחלית ועין דישון, הוא נחשב כיום לנחל אכזב.

לאחר כ-500 מטר מגיעים לפיצול נחלים נוסף: נחל דישון ונחל צבעון. מהפיצול ממשיכים בתוואי נחל צבעון בסימון האדום באותה מגמת עלייה, ובדרך עוברים שני פיצולי שבילים: אחד עם סימון שחור וסימון כחול, והשני עם סימון שחור מימיננו. לאחר כ-3.2 קילומטרים מפיצול הנחלים דישון וצבעון מגיעים לכביש 89.

המעוניינים להגיע לקיבוץ סאסא יפנו ימינה בכביש וימשיכו לצדו במגמת עלייה כ-2.3 קילומטרים, עד לשער הקיבוץ.

המעוניינים להגיע לקיבוץ צבעון יפנו בכביש שמאלה וימשיכו לצדו במגמת עלייה כ-1.5 קילומטרים, עד יגיעו לשער הקיבוץ.

הממשיכים בשביל ישראל חוצים את כביש 89 בזהירות, יורדים מהסימון האדום ומתחברים לסימון שביל ישראל בלבד. ממשיכים במגמת עלייה בתוך נחל צבעון, ולאחר כ-2.2 קילומטרים יוצאים מתוואי הנחל ומגיעים מימיננו לכביש ולבית ספר שדה הר מירון.

הר מירון, שגובהו כ-1,204 מטר, הוא ההר השני בגובהו בישראל אחרי החרמון, ומהתצפית שבמרומו ניתן לראות מרחבים גדולים מהארץ כאשר הראות טובה. אזור ההר גם נחשב לאחד מהאזורים הגשומים ביותר בארץ, עם מעל ל-900 מילימטר של גשם בשנה בממוצע. סביבתו של הר מירון מוכרזת כשמורת טבע | למידע נוסף על שמורת הר מירון » 

בית ספר שדה הר מירון ממוקם בשמורת הטבע הר מירון בגובה של כ-900 מטר, ליד חרבת חממה. מבית הספר שדה יוצאים טיולים מודרכים רבים לכל האזור, וניתן גם ללון בו (שביליסטים מקבלים מחיר מוזל) | טלפון: 04-6980022.

מבית הספר שדה ממשיכים בסימון שביל ישראל כ-330 מטר, עד שמגיעים לחורבת חממה, לברז מים ולשלט הסבר על שביל ישראל.

חרבת חממה היא שרידיו של יישוב עתיק מהתקופה הביזנטית. בקרבת החורבה נמצא גם מעיין עין חומימה, שנובע מנקבה בעומק של כשמונה מטרים, אך נביעתו הדלה יוצרת רק שלולית בוץ.

כאן מתחברים לסימון השחור (מתווסף לסימון שביל ישראל) ומתחילים בעלייה בינונית עד קשה, ולאחר כ-2.1 קילומטרים מגיעים למצפה נריה.

מצפה נריה נקרא על שם הר נריה עליו הוא ממוקם, וניתן ליהנות בו מתצפית מרהיבה על כל האזור –  הגליל העליון על שלל יישוביו וגם מעט מעבר לגבול, בלבנון.

ממצפה נריה ממשיכים עם הסימון השחור במגמת עלייה כ-840 מטר, עד שמגיעים לשביל סובב פסגת הר מירון ולפיצול שבילים: שחור ואדום. ממשיכים מזרחה אל הסימון האדום להשלמת שביל סובב הפסגה. בדרך עוברים גת עתיקה ולאחר כ-1.4 קילומטרים מגיעים לחניון סובב פסגת הר מירון ולפיצול שבילים: אדום, שחור וכחול.

מתחברים אל הסימון הכחול ומתחילים בירידה קלה עד בינונית, ולאחר כ-730 מטר מגיעים לפיצול שבילים נוסף: כחול וירוק. פונים שמאלה אל הסימון הירוק, ממשיכים במגמת הירידה ובדרך חולפים על פני הוטה.

הוטה היא בור קראסטי או מערה, שנוצרים כתוצאה מתהליכים גאולוגיים שונים בסוג אדמה מסוים בשילוב של חלחול מים. ההוטות שבאזור הר מירון הן מבין הגדולות בארץ ובחלקן ניתן אף לבצע סנפלינג עם מדריך מוסמך.

לאחר כ-1.8 קילומטרים מגיעים לאנדרטה לזכר סמל קאסם טאפש ז"ל ולפיצול שבילים: סימון ירוק ושביל לא מסומן.

סמל קאסם טאפש מהישוב בית ג'ן שירת בצבא כלוחם וחובש קרבי, ונהרג בהיתקלות עם מחבלים בדרום לבנון בשנת 1992, כאשר טיפל בפצועים ולא נשמע לבקשתם לעזוב את המקום פן יפגע. על גבורתו קיבל קאסם צל"ש אלוף פיקוד הצפון.

פונים שמאלה עם הסימון הירוק וממשיכים בירידה כ-450 מטר, עד שמגיעים לפיצול שבילים נוסף: סימון ירוק וסימון שביל ישראל בלבד. פונים שמאלה אל סימון שביל ישראל בלבד, ממשיכים בירידה ובדרך עוברים ליד גת עתיקה. לאחר כ-1.1 קילומטרים מגיעים לעין זבד ולפיצול שבילים: סימן שביל ישראל וסימון כחול.

ממשיכים ישר ובמגמת ירידה עם סימון שביל ישראל בלבד ולאחר כ-880 מטר מגיעים לכיסא אליהו משמאלנו.

כיסא אליהו הוא סלע דמוי כיסא, שעליו, לפי האמונה, יישב אליהו הנביא כאשר תגיע אחרית הימים. אז הוא יתקע בשופר, ותחל גאולת עם ישראל.

מהכיסא ממשיכים עם סימון שביל ישראל במגמת ירידה בינונית ולאחר כ-440 מטר מגיעים לחורבת שמע.

יש הסוברים כי חורבת שמע היא שרידיה של העיר התלמודית תקוע הגלילית. במקום נמצאו ממצאים רבים בניהם מאוזוליאום ובית כנסת עתיק.

מהחורבה ממשיכים בירידה ולאחר כ-520 מטר מגיעים לפיצול שבילים: סימון שביל ישראל בלבד וסימון כחול. הליכה קצרה בסימון הכחול שמאלה (לא הכיוון שלנו) מובילה לעין מירון.

עין מירון הוא מעיין נובע, אך מימיו נשאבים ממנו, ולכן אינו מהווה אטרקציה למטיילים.

אנו נפנה אל הסימון הכחול ימינה, ולאחר כ-230 מטר מגיעים לפיצול שבילים נוסף: כחול ושחור. הסימון השחור עולה אל מושב מירון ואל קבר הרשב"י, אך שביל ישראל ממשיך בסימון הכחול.

מושב מירון הדתי נוסד בשנת 1949, לאחר מלחמת העצמאות. המושב נקרא על שם היישוב העתיק מירון, שהוזכר בכתבי עת רבים לאורך ההיסטוריה. המושב מונה כ-900 תושבים, המתפרנסים בעיקר מחקלאות ובשנים האחרונות גם מתיירות, בעיקר של מבקרים בקבר הרשב"י, שנמצא בסמוך למושב.

לאחר כ-350 מטר בסימון הכחול מגיעים לחניון לילה ולכביש 866, שם מסתיים הסימון הכחול.

חוצים את הכביש בזהירות ומתחברים בצדו השני לסימון השחור. ממשיכים בתוואי נחל מירון כ-1.7 קילומטרים במגמת ירידה קלה, עד שמגיעים לפיצול שבילים: שחור וירוק. פונים ימינה אל הסימון הירוק ויורדים משביל ישראל, על מנת לסיים את היום בחניון הלילה נחל עמוד עליון. עולים בסימון הירוק כ-540 מטר בעלייה בינונית, ומגיעים לחניון הלילה נחל עמוד עליון, שבו תוכלו למצוא מים, שירותים, עמדת מידע למטייל וחנות לקניית מוצרים בסיסים. כאן מסתיים היום.

למעבר למקטע 5 – מחניון נחל עמוד לעין נון » 

“...אני לא לומד כלום בעולם הטריוויאלי של האדם. עליי להשתחרר ולצאת אל ההרים כדי ללמוד דברים חדשים ...” (ג'ון מיור)

שביל ישראל מדרום לצפון: מקטע 43 – מחניון נחל עמוד לקיבוץ ברעם

יום הממשיך בעלייה אל הר מירון – הנקודה הגבוה בשביל ישראל (!) המסלול עובר בין יערות, מעיינות, חורבות, נחל מירון, נחל צבעון ונחל דישון עד לקיבוץ ברעם.

  • דרגת קושי: בינוני עד קשה | משך הטיול: 10 שעות | אורך המסלול המצטבר: 959 קילומטר

  • נקודות למילוי מים: בית ספר שדה הר מירון, קיבוץ ברעם | נקודות להספקת אוכל: קיבוץ ברעם

  • הטמנות: אין | לינה: קיבוץ ברעם

  • נ.צ. התחלה: (243542,764339) / (32.97387,35.46216) חניון לילה נחל עמוד עליון – משטרת א-טינה

  • נ.צ. סיום: (240798,773612) / (33.05753,35.43302) קיבוץ ברעם

מתחילים את היום בחניון הלילה, מעל נחל עמוד.

ניתן לחזור לשביל ישראל בשתי דרכים: או בסימון האדום, שבו הגענו אתמול לחניון דרך משטרת א-טינה, או בסימון הירוק, שנמצא בצדו המערבי של החניון (מתחברים לסימון הירוק ויורדים בירידה בינונית כ-540 מטר).

מתחברים בחזרה לשביל ישראל בסימון השחור. פונים שמאלה וממשיכים בעלייה בתוך נחל מירון, ולאחר כ-1.7 קילומטר מגיעים לכביש 866. חוצים את הכביש בזהירות ומתחברים לסימון הכחול,  ולאחר כ-350 מטר מגיעים לפיצול שבילים: כחול ושחור. הסימון השחור פונה ימינה ומוביל לקבר הרשב"י ולמושב מירון.

קבר הרשב"י הוא מקום קבורתו של רבי שמעון בר יוחאי, תנא בן הדור הרביעי ותלמידו של רבי עקיבא, שהיה ידוע בהתנגדותו העזה כלפי השלטון הרומאי באותן השנים. בשל התנגדותו הפומבית נאלץ להמלט ולהסתתר במערה בפקיעין יחד עם בנו כ-12 שנים.

קברו של הרשב"י הפך למקום עלייה לרגל, והוא נחשב למקום השני בכמות האנשים העולים אליו בארץ אחרי הכותל. בל"ג בעומר, בהילולת שמעון בר יוחאי, עולים לקבר מאות אלפי דתיים וחרדים, שנוהגים לבצע בה את התספורת הראשונה לילדים שהגיעו לגיל שלוש, מנהג ששמו הוא חלאקה.

מושב מירון הדתי נוסד בשנת 1949, לאחר מלחמת העצמאות. המושב נקרא על שם היישוב העתיק מירון, שהוזכר בכתבי עת רבים לאורך ההיסטוריה. המושב מונה כ-900 תושבים, המתפרנסים בעיקר מחקלאות ובשנים האחרונות גם מתיירות, בעיקר של מבקרים בקבר הרשב"י, שנמצא בסמוך למושב.

אנו ממשיכים בשביל ישראל עם הסימון הכחול בעלייה בינונית. לאחר כ-230 מטר יורדים מהסימון הכחול, שמוביל בהמשך לעין מירון, ומתחברים לסימון שביל ישראל.

עין מירון הוא מעיין נובע, אך מימיו נשאבים ממנו, ולכן אינו מהווה אטרקציה למטיילים.

לאחר כ-520 מטר במגמת עלייה בינונית עד קשה מגיעים לחורבת שמע.

חורבת שמע, כך על פי הסברה הרווחת, היא שרידיה של העיר התלמודית תקוע הגלילית. במקום נמצאו ממצאים רבים בניהם מאוזולאום ובית כנסת עתיק.

מחורבת שמע ממשיכים בסימון שביל ישראל בעלייה קשה, ולאחר כ-440 מטר מגיעים לכיסא אליהו מימיננו.

כיסא אליהו הוא סלע דמוי כיסא, שעליו, לפי האמונה, יישב אליהו הנביא כאשר תגיע אחרית הימים. אז הוא יתקע בשופר, ותחל גאולת עם ישראל.

מכאן העלייה ממשיכה, ולאחר 880 מטר מגיעים לעין זבד.

עין זבד היפהפה הוא מעיין שנובע לאורך רוב ימות השנה. מעל למעיין צומח עץ אלון מרשים, וסביבו המון דשא, ולכן זהו מקום מצוין לעצירת קפה ולמנוחה קלה.

כאן חוצים שביל בסימון כחול, ממשיכים עם סימון שביל ישראל במגמת עלייה ובדרך עוברים בגת עתיקה. לאחר כ-1.1 קילומטר מגיעים לפיצול שבילים: סימון שביל ישראל וסימון ירוק. פונים ימינה אל הסימון הירוק ולאחר כ-450 מטר מגיעים לאנדרטה לזכרו של סמל קאסם טאפש.

סמל קאסם טאפש מהישוב בית ג'ן שירת בצבא כלוחם וחובש קרבי, ונהרג בהיתקלות עם מחבלים בדרום לבנון בשנת 1992, כאשר טיפל בפצועים ולא נשמע לבקשתם לעזוב את המקום פן יפגע. על גבורתו קיבל קאסם צל"ש אלוף פיקוד הצפון.

כאן פונים ימינה, ממשיכים במגמת עלייה בינונית ובדרך חולפים על פני הוטה.

הוטה היא בור קראסטי או מערה, שנוצרים כתוצאה מתהליכים גאולוגיים שונים בסוג אדמה מסוים בשילוב של חלחול מים. ההוטה שבאזור הר מירון היא מבין הגדולות בארץ, והיא מושכת אליה מטיילים רבים המתמחים בסנפלינג.

לאחר כ-1.8 קילומטר מגיעים לפיצול שבילים: ירוק וכחול. פונים ימינה אל הסימון הכחול וממשיכים בעלייה קלה עד בינונית. לאחר כ-730 מטר מגיעים לחניון שביל סובב פסגת הר מירון ולפיצול שבילים נוסף: כחול, שחור ואדום. ממשיכים עם הסימון האדום בשביל סובב הפסגה, ובדרך עוברים ליד גת עתיקה נוספת. לאחר כ-1.4 קילומטר מגיעים לפיצול שבילים: אדום ושחור. פונים ימינה אל הסימון השחור ומתחילים בירידה בינונית בתוך יער וסבך. לאחר כ-840 מטר מגיעים למצפה נריה.

מצפה נריה נקרא על שם הר נריה עליו הוא ממוקם, וניתן ליהנות בו מתצפית מרהיבה על כל האזור - הגליל העליון על שלל יישוביו וגם מעט מעבר לגבול, בלבנון.

ממצפה נריה ממשיכים עם הסימון השחור בירידה שהינה תלולה בכמה מקומות לאורכה. לאחר כ-2.1 קילומטר מגיעים לחורבת חממה, שלידה ברז מים ושלט הסבר על שביל ישראל.

חרבת חממה היא שרידיו של יישוב עתיק מהתקופה הביזנטית. בקרבת החורבה נמצא גם מעיין עין חומימה, שנובע מנקבה בעומק של כשמונה מטרים, אך נביעתו הדלה יוצרת רק שלולית בוץ.

מהחורבה ממשיכים בסימון שביל ישראל, ולאחר כ-330 מטר מתחברים לכביש הגישה לפסגת הר מירון, כשמשמאלנו כביש הגישה לבית ספר שדה הר מירון.

הר מירון, שגובהו כ-1,204 מטר, הוא ההר השני בגובהו בישראל אחרי החרמון, ומהתצפית שבמרומו ניתן לראות מרחבים גדולים מהארץ כאשר הראות טובה. אזור ההר גם נחשב לאחד מהאזורים הגשומים ביותר בארץ, עם מעל ל-900 מילימטר של גשם בשנה בממוצע. סביבתו של הר מירון מוכרזת כשמורת טבע | למידע נוסף על שמורת הר מירון » 

בית הספר שדה הר מירון ממוקם בשמורת הטבע הר מירון בגובה של כ-900 מטר, ליד חרבת חממה. מבית הספר שדה יוצאים טיולים מודרכים רבים לכל האזור, וניתן גם ללון בו (שביליסטים מקבלים מחיר מוזל) | טלפון: 04-6980022.

ממשיכים עם סימון שביל ישראל אל תוך נחל צבעון ומתחילים בירידה בינונית. לאחר כ-2.2 קילומטר מגיעים לכביש 89, שמוביל ימינה לישוב צבעון או שמאלה לקיבוץ סאסא.

חוצים את הכביש, מתחברים לסימון האדום וממשיכים בירידה בינונית בתוך נחל צבעון. בדרך עוברים בפיצולי שבילים עם סימון שחור מימיננו וסימון כחול משמאלנו, אך אנו ממשיכים עם סימון שביל ישראל. לאחר כ-3.2 קילומטר נכנסים אל תוך נחל דישון.

נחל דישון, שאורכו 37 קילומטר, מתחיל את זרימתו במורדות הצפוניים של הר מירון ונשפך אל הירדן. בעבר הוא נחשב לנחל איתן, אך לאחר שחברת מקורות החלה לשאוב את מי המעיינות שמהם הוא ניזון - עין אביב, עין נחלית ועין דישון, הוא נחשב כיום לנחל אכזב.

ממשיכים כ-500 מטר נוספים, עד שמגיעים לפיצול נחלים: דישון וגוש חלב, ולפיצול שבילים: סימון שביל ישראל וסימון ירוק. ממשיכים עם סימון שביל ישראל, חוצים את נחל דישון ומתחברים לסימון שביל ישראל, וממשיכים במקביל לנחל, כשבדרך חולפים על פני עין חלב, עין פועה, עין גרגר ועין מרעה.

עין חלב, עין פועה, עין גרגר ועין מרעה הם כמה מעיינות סמוכים זה לזה, שחלקם יבשים, ואילו המים של אלו שנובעים נשאבים על ידי חברת מקורות.

לאחר כ-1.2 קילומטר מגיעים לכביש 899, יורדים משביל ישראל ופונים שמאלה אל הכביש, לכיוון הכניסה לקיבוץ ברעם. ממשיכים על הכביש כ-800 מטר, עד שמגיעים לצומת ופונים בו ימינה אל כביש הגישה לקיבוץ. עולים בכביש כ-1.4 קילומטר ומגיעים לשער הקיבוץ, שבו מסתיים היום.

קיבוץ ברעם הוקם ביוני 1949 על ידי מתיישבים מתנועת השומר הצעיר וקבוצה של יוצאי פלמ"ח, וכיום מתגוררים בו כ-450 תושבים. הקיבוץ היה אחד מהאחרונים להפסיק את הלינה המשותפת, וגם כיום הוא אינו מופרט. ברעם נחשב לאחד מהקיבוצים האמידים בישראל - מקור פרנסתו העיקרי הוא מפעל "אלכם מדיקל", המייצר מוצרי רפואה חד פעמיים, והוא ידוע מאוד גם בזכות קטיף התפוחים שלו, שצעירים רבים בוחרים לעבוד בו באופן זמני או כעבודה מועדפת. בקיבוץ תוכלו למצוא מרכולית.

למעבר למקטע 44 – מקיבוץ ברעם למושב רמות נפתלי » 

מפת מסלול קטע מספר 4: מקיבוץ ברעם לחניון נחל עמוד

לכל התכנים מתוך "שביל ישראל" ››

"בדרך הנופלים" בקטע מספר 4: מקיבוץ ברעם לחניון נחל עמוד

כותרת בדרך הנופלים
תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

כאן ניתן להקדיש סיפור לזכר יקיריך שאהבו לטייל ולהדליק נר זכרון וירטואלי להנצחתם.

מפה של מה באזור קטע מספר 4: מקיבוץ ברעם לחניון נחל עמוד

טוענים עבורך את המפה

תגיות

מדברים על קטע מספר 4: מקיבוץ ברעם לחניון נחל עמוד

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על קטע מספר 4: מקיבוץ ברעם לחניון נחל עמוד?

פקל בשביל ישראל

עוד מתוך "שביל ישראל"

חדשות התיירות בישראל

כתבות על מסלולי טיול

מפת עגלות קפה בישראל

טוענים עבורך את המפה

מה עושים באזור קטע מספר 4: מקיבוץ ברעם לחניון נחל עמוד

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

חיפושים פופולרים עבור מסלולי טיול

שווה קריאה

כל ההמלצות הכי חמות גם באינסטגרם שלנו!