איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

קטע מספר 20: מקיבוץ צובה לצור הדסה

שתפו
רמת קושי
קשה / מאתגר, 18.5 ק"מ
מקטע משביל ישראל  
הרי ירושלים ואזור בית שמש
יום מדליק בהרי ירושלים עם מלא מעיינות שונים, הליכה בשבילי יער ירוקים, נחלים, חורבות ואתר הנצחה לנשיא אמריקני אחד | מאת: יניר יגל
איתי דר - עורך טיולי | 11/07/2016 עודכן ב:01/09/2021

מפת גבהים של המסלול

הסבר מלא על המסלול

קובץ KML לניווט סלולרי

“...ישנם שלושה דברים אמיתיים: אלוהים, הטיפשות והצחוק. אך בעוד שאין אנו יכולים להבין את שני הראשונים, אנו חייבים לעשות כמיטב יכולתנו עם האחרון ...” (ג’ון. פ. קנדי)

שביל ישראל מצפון לדרום: מקטע 20 – מקיבוץ צובה לצור הדסה

יום מיוחד בהרי ירושלים עם הליכה בשבילים הררים ושקטים, בין חורבות עתיקות ועצים ירוקים. 

 • דרגת קושי: קשה | משך הטיול: 12 שעות | אורך המסלול המצטבר: 452 קילומטרים

 • נקודות למילוי מים: ירושלים, חניון הסטף, צור הדסה

 • נקודות להספקת אוכל: חניון הסטף, צור הדסה

 • הטמנות: לא צריך | לינה: צור הדסה

 • נ.צ. התחלה: (211261,632422) / (31.78453,35.11798) קיבוץ צובה

 • נ.צ. סיום: (208933,625606) / (31.72304,35.09348) צומת צור הדסה

מתחילים את היום בכניסה לקיבוץ צובה.

נכנסים פנימה לתוך הקיבוץ וחוצים אותו עד להגעה לתל צובה, כ 800-900 מטרים בתוך הקיבוץ לכיוון מזרח. עולים על דרך העפר בסימון שבילים שחור המובילה אל התל. השביל עובר למרגלותיו ומדרומו. בעוד הסימון השחור עולה לכיוון התל, יש להמשיך ישר עם שביל ישראל עד שהוא מתחבר בחזרה לסימון שבילים ירוק.

ממשיכים עם סימון השבילים הירוק כ-380 מטרים על דרך עפר ולאחריה פונה השביל דרומה (ימינה), בירידה מתונה על שביל משולב הליכה ודרך עפר המוביל אתכם אל הכיכר בצומת הר איתן. חוצים את הכיכר לכיוון הסטף בכיוון סימון השבילים הכחול, שממש לאחר חציית השביל נפגש עם סימון שבילים ירוק איתו ממשיך שביל ישראל.

הסטף היה כפר ערבי בשם צטאף ומכאן שמו אשר עוברת לסטף. ממצאים שנמצאו במקום מראים כי הכפר אשר שוכן למרגלות ההר החל להראות סימני חיים באזור התקופה הכלקוליתית לפני כ-6,000 שנה. ייחודו של הכפר היא דרך חקלאות הטרסות הנמצאת בכל האזור בה משתמשים במי המעיינות והגשמים להשקיית השדות המפוזרים לאורך ולרוחב ההר.

כמו כן המקום סוחף אליו מטיילים רבים בעקבות עין סטף, אשר נחשב לאחד המעיינות הפופולאריים בהרי ירושלים. מי המעיין מגיעים מנקבה אשר ניתן להיכנס אליה ולעשות טיול בתוך בטן האדמה ומגיעים לבריכה גדולה המלאה מים כל ימות השנה.

 • ישנה אפשרות להתנדב ולעזור בשחזור שיפוץ הטרסות והמדרגות במקום ליצירת קשר יש לפנות לגידי בשן: 050-7694650  או ל"קו ליער" – מרכז המידע של קק"ל: 1-800-350-550 | לפרטים נוספים על שמורת הסטף » 

יורדים ירידה בינונית בסימון הירוק כ-770 מטר עד פיצול שבילים: ירוק ואדום. בסימון פונים ימינה וממשיכים הליכה בסימון הירוק.

לאחר עוד כ-150 מטר בירידה בינונית מגיעים למעין הסטף ולנקבתו. לאחר המעיין ממשיכים בסימון הירוק ואחרי עוד כמה עשרות מטרים מהמעיין מגיעים לפיצול שבילים: ירוק וכחול.

בפיצול פונים שמאלה וממשיכים בירידה שנהפכת לירידה במדרגות כ-350 מטר, עד שמגיעים לסיומן של המדרגות ולחניון אפר של רכבים. בחניון פונים שמאלה וממשיכים בסימון הירוק ולאחר חניון הרכבים הולכים כקילומטר במקביל לנחל שורק ומגיעים לפיצול שבילים: ירוק ושחור. כאן ממשיך השביל בתוואי חדש ועולה לכיוון קריית יובל ועין כרם. המשיכו ישר בתוואי שביל ישראל בלבד כ 2.3 ק"מ עד לצומת כרם וכביש 386.

מנקודה זו יש להמשיך לאורך הכביש מצפונו בתוואי שביל ישראל אשר יוביל אתכם דרך עין כרם היפהפייה אל שכונותיה של קריית יובל ומנחם בירושלים עד ליציאה מהן בכיוון עין לבן, עין אל בלד ועד לדרך הנוף של נחל רפאים והרכבת הישנה לירושלים.

עם הגעתכם אל דרך הנוף (סימון שבילים ירוק) יש להמשיך לאורכה 2.9 ק"מ על דרך הכורכר עד שתגיעו לפיצול שבילים: ירוק ושחור. בפיצול פונים שמאלה, חוצים את נחל רפאים ומיד מגיעים למעבר בתוך מנהרה מתחת למסילת הרכבת.

בפיצול ממשיכים ישר בסימון הירוק ולאחר כ-130 מטר בהליכה ליד חניון עם ספסלים ופסלים מגיעים לפיצול שבילים: ירוק וכחול. בפיצול פונים שמאלה ועולים על הסימון הכחול במגמת ירידה קלה במדרגות ולאחר כ-160 מטר בסימון הכחול מגיעים לפיצול שבילים: כחול ושחור.

בפיצול פונים ימינה בדרך כורכר, עולים על הסימון השחור ולאחר כ-250 מטר בהליכה על הסימון השחור מגיעים לפיצול שבילים נוסף: סימון שחור ושביל ישראל. בפיצול פונים שמאלה, יורדים מתוואי דרך הכורכר ומתחילים בירידה תלולה וחלקה בסימון שביל ישראל שאורכת כ-200 מטר.

בסוף הירידה מגיעים לדרך כורכר בה פונים ימינה ועולים על הסימון הירוק, לאחר העלייה על הסימון הירוק יורדים ירידה קלה כ-1.7 קילומטרים על דרך הכורכר ומגיעים לפיצול שבילים: ירוק ושחור. בפיצול פונים שמאלה, חוצים את נחל רפאים ומיד מגיעים למעבר בתוך מנהרה מתחת למסילת הרכבת.

עוברים בתוך המנהרה בסימון הירוק ומיד ולאחר כמה עשרות מטרים מגיעים לפיצול שבילים: סימון ירוק ושביל ישראל. בפיצול פונים שמאלה ועולים על סימון שביל ישראל. הולכים בתוך נחל קובי במגמת עלייה בינונית ולאחר כ-560 מטר מגיעים לדרך כורכר ולסימון אדום.

עולים על הסימון האדום וממשיכים בעלייה בקושי בינוני עוד כ-580 מטר ומגיעים לעין קובי ולנקבתו.

​​​עין קובי הוא מעיין שנובע מתחת לפני הקרקע, ולכן, כדי להגיע אליו יש לרדת במדרגות אל תוך אולם שבו בריכה האוגרת את המים שנובעים נביעה מהנקבה. במקום אפשר גם ללכת לאורך נקבה ארוכה שנבנתה על מנת להוביל את המים לבריכות החיצוניות | למידע נוסף על עין קובי » 

אחרי המעיין עולים על סימון שביל ישראל בלבד וממשיכים במגמת עלייה קלה כ-100 מטר ומגיעים לפיצול שבילים בו עולים על הסימון השחור בהליכה ישר. לאחר העלייה על הסימון השחור הולכים כ-1.6 קילומטרים במגמת עלייה קלה ומגיעים לפיצול שבילים: שחור וירוק.

בפיצול פונים שמאלה, ממשיכים בסימון השחור עוד כ-850 מטר ומגיעים לפיצול נוסף: שחור וירוק. גם בפיצול זה פונים שמאלה וממשיכים עם הסימון השחור כשבדרך  חולפים על יד עין מנהר.

​​עין מנהר הוא מעיין הנובע מנקבה באזור. המעיין שוקם על ידי תושבי המקום לאחר הרס שנגרם למקום בשנת 2006 על ידי טרקטור בכוונה לפגע באזור המעיין.

יש להמשיך עם סימון השבילים השחור ושביל ישראל. שימו לב שבקרבת צור הדסה שונה השביל בחלק קטן והחציה של כביש 386 מתבצעת דרך צומת צור הדסה. 

וככה נראה לונלי פלג מטייל במקטע שביל ישראל מירושלים לערד:

כאן ניתן לרדת ויורדים מתוואי שביל ישראל על מנת ללכת לצור הדסה ולסיום היום לטובת מים לינה ומכולת.

למעבר למקטע 21 - מצור הדסה לקיבוץ נתיב הל"ה »

“...אנו זקוקים לאנשים היודעים לחלום על דברים שלא נשמעו כמותם מעולם ...” (ג’ון. פ. קנדי)

שביל ישראל מדרום לצפון: מקטע 27 – מצור הדסה לקיבוץ צובה

יום מיוחד בהרי ירושלים עם הליכה בשבילים הררים ושקטים, בין חורבות עתיקות ועצים ירוקים. בהמשך היום נפגוש מעיינות שופעי מים ומיוחדים כאשר בסוף היום יגיע שיא השיאים – הסטף.

דרגת קושי: קשה | משך הטיול: 12 שעות | אורך המסלול המצטבר: 586.5 קילומטרים

 • נקודות למילוי מים: יד קנדי, חניון הסטף, קיבוץ צובה

 • נקודות להספקת אוכל: חניון הסטף, קיבוץ צובה

 • הטמנות: אין | לינה: קיבוץ צובה

 • נ.צ. התחלה: (208933,625606) / (31.72304,35.09348) צומת צור הדסה

 • נ.צ. סיום: (211261,632422) / (31.78453,35.11798) קיבוץ צובה

מתחילים את היום בצומת צור הדסה – במהלך כל היום נצעד על ציר המעיינות.

ציר המעיינות, שנקרא גם דרך או שביל המעיינות, מתחיל באזור חורבת סעדים שבהר עמינדב ונגמר למרגלות הישוב אבן ספיר, ומייצג את נופי הרי ירושלים בתצפיות טבע ומים. בהליכה לאורך הציר עוברים במספר מעיינות שנובעים לאורך כל השנה.

חוזרים כ-500 מטר במקביל לכביש 368 לכיוון צפון, עד הנקודה שבה שביל ישראל חוצה את הכביש. פונים ימינה ועולים על שביל ישראל, ולאחר כ-100 מטר מתחברים לסימון השחור. מתקדמים במגמת ירידה קלה כ-230 מטר, עוברים מהסימון השחור בחזרה לסימון שביל ישראל וממשיכים במגמת הירידה כ-770 מטר נוספים, עד שמגיעים לפיצול שבילים: שביל ישראל ושחור. פונים ימינה אל הסימון השחור, ולאחר הליכה של כ-200 מטר מגיעים לעין מסלע, שנמצא בסטייה קלה מהשביל לימיננו. 

​​עין מסלע הוא מעיין איתן הנובע כל השנה אל תוך בריכת אגירה שבנו תושבי המקום. בקרבת המעיין ישנה נקבה המגיעה אל מקום נביעת המעיין, שניתן להיכנס אליה וליהנות מטיול בתוך בטן האדמה.

מעין מסלע ממשיכים עם הסימון השחור, ולאחר כמה עשרות מטרים מגיעים לעין מנהר מימין ולפיצול שבילים: שחור וכחול.

​​עין מנהר הוא מעיין הנובע מנקבה באזור. המעיין שוקם על ידי תושבי המקום לאחר הרס שנגרם למקום בשנת 2006 על ידי טרקטור בכוונה לפגע באזור המעיין.

ממשיכים עם הסימון השחור במגמת עליה קלה, ולאחר כ-750 מטר מגיעים לפיצול שבילים נוסף: שחור וירוק. פונים ימינה וממשיכים עם הסימון השחור כ-1.6 קילומטרים נוספים, עד שמגיעים לעין קובי.

​​​עין קובי הוא מעיין שנובע מתחת לפני הקרקע, ולכן, כדי להגיע אליו יש לרדת במדרגות אל תוך אולם שבו בריכה האוגרת את המים שנובעים נביעה מהנקבה. במקום אפשר גם ללכת לאורך נקבה ארוכה שנבנתה על מנת להוביל את המים לבריכות החיצוניות | למידע נוסף על עין קובי » 

כאן עוברים מהסימון השחור לסימון האדום, מתחילים בירידה קלה עד בינונית בנחל קובי ולאחר כ-600 מטר מגיעים לפיצול שבילים: אדום, ירוק וסימון שביל ישראל. פונים עם סימון שביל ישראל אל דרך כורכר שנכנסת אל תוך הסבך והנחל בירידה בינונית עד קשה וטכנית.

 • שימו לב: יש להיזהר במיוחד בירידה.

לאחר ירידה של כ-600 מטר מתחברים לסימון הירוק בדרך כורכר. ממשיכים בהליכה, עוברים מתחת לגשר שעליו עוברת מסילת הרכבת ומתחילים בעלייה קלה ומתונה על דרך כורכר רחבה. לאחר עלייה של כ-1.7 קילומטרים מגיעים לפיצול שבילים: ירוק ושביל ישראל, פונים שמאלה אל סימון שביל ישראל ומתחילים בעלייה קשה ותלולה.

עולים כ-200 מטר ומגיעים לדרך כורכר שבה מתחברים לסימון השחור ופונים ימינה. לאחר הליכה של כ-250 מטר מגיעים לפיצול שבילים: שחור וכחול, פונים שמאלה אל הסימון הכחול וממשיכים לעלות, כשבדרך יורדים מהסימון הכחול ומתחברים לסימון הירוק. לאחר כ-300 מטר מגיעים לכביש ולסימון ירוק ושחור. פונים ימינה אל הסימון השחור ולאחר כ-800 מטר מגיעים ליד קנדי.

יד קנדי היא אנדרטה מרשימה ששוכנת בראשו של הר עמינדב בגובה של כ-800 מטר מעל פני הים. האנדרטה נחנכה ביולי 1966 לזכרו של נשיא ארצות הברית ג'ון פ. קנדי, שנרצח בנובמבר 1963 בידי צלף (לי הארווי אוסוואלד). רצח זה נחשב לאחד האירועים הדרמטיים ביותר שקרו במאה העשרים, ועד היום ישנן קונספירציות רבות לגבי הרצח וזהות הרוצח.

 במקום ישנה תחנה של קק"ל, שבה ניתן להשיג מפה של האזור ולקבל מידע נוסף. כמו כן, במקום ניתן למלא מים ולהשתמש בשירותים | שעות פתיחת התחנה: בימי חול בשעות 9:00-15:00 | טלפון: 02-5709926 | למידע נוסף על יד קנדי » 

מיד קנדי ממשיכים עם הסימון הירוק במגמת ירידה קלה עד בינונית, ועוברים ליד מספר מערות ומעיינות שחלק יבשים וחלקם מלאים במים. לאחר כ-3.1 קילומטרים מגיעים לכביש שמחבר בין אבן ספיר לבית החולים הדסה עין כרם. חוצים אותו וממשיכים בירידה.

עוברים ליד חורבה ולאחר כ-1.1 קילומטרים מהכביש מגיעים לפיצול שבילים: ירוק וכחול. פונים ימינה אל הסימון הכחול, ולאחר כ-250 מטר מתחברים בחזרה אל הסימון הירוק. מתקדמים כמה עשרות מטרים ומגיעים לעין חנדק מימין, כשמשמאלנו נמצא הישוב אבן ספיר.

עין חנדק הוא מעיין נובע אשר מימיו מגיעים דרך נקבה במקום ניתן להיכנס פנימה ולהגיע למספר חדרים בתוך בטן האדמה מומלץ להצטייד בפנס. המים מוסתים לטובת חקלאות למרגלות ההר וישוב אבן ספיר | למידע נוסף על עין חנדק » 

מעין חנדק ממשיכים עם הסימון הירוק במגמת ירידה קלה בתוך ערוץ נחל, ולאחר כ-800 מטר מגיעים למעבר מתחת לכביש 386. חוצים את הכביש במעבר מתחתיו, מתקדמים כ-170 מטר נוספים ומגיעים לפיצול שבילים: ירוק ושחור.

ממשיכים עם הסימון הירוק בפנייה חדה שמאלה ולאחר הליכה של כקילומטר בתוך נחל שורק מגיעים לחניון קטן של מכוניות ולתחילת העלייה לסטף. פונים ימינה אל המדרגות בסימון הירוק, עולים במדרגות כ-600 מטר ומגיעים לסטף.

הסטף היה כפר ערבי בשם צטאף ומכאן שמו אשר עוברת לסטף. ממצאים שנמצאו במקום מראים כי הכפר אשר שוכן למרגלות ההר החל להראות סימני חיים באזור התקופה הכלקוליתית לפני כ-6,000 שנה. ייחודו של הכפר היא דרך חקלאות הטרסות הנמצאת בכל האזור בה משתמשים במי המעיינות והגשמים להשקיית השדות המפוזרים לאורך ולרוחב ההר.

כמו כן המקום סוחף אליו מטיילים רבים בעקבות עין סטף, אשר נחשב לאחד המעיינות הפופולאריים בהרי ירושלים. מי המעיין מגיעים מנקבה אשר ניתן להיכנס אליה ולעשות טיול בתוך בטן האדמה ומגיעים לבריכה גדולה המלאה מים כל ימות השנה.

 • ישנה אפשרות להתנדב ולעזור בשחזור שיפוץ הטרסות והמדרגות במקום ליצירת קשר יש לפנות לגידי בשן: 050-7694650  או ל"קו ליער" – מרכז המידע של קק"ל: 1-800-350-550 | לפרטים נוספים על שמורת הסטף » 

מהחניון ממשיכים בהליכה על שביל ישראל. חוצים את כביש 3965, ולאחר כ-400 מטר מהחניון מגיעים לפיצול שבילים: סימון אדום וסימון שביל ישראל.

פונים ימינה אל סימון שביל ישראל ויורדים בתוך נחל צובה כקילומטר, עד שמגיעים לפיצול שבילים גדול: סימון שביל ישראל ושביל לא מסומן. פונים עם שביל ישראל ימינה בעלייה בינונית, ולאחר כ-850 מטר מגיעים לצומת ולכביש המוביל לקיבוץ צובה, שנמצא מימינו, ובו מסתיים היום.

קיבוץ צובה הוקם באוקטובר 1948 על ידי לוחמים יוצאי הפלמ"ח, ושמו המלא הוא למעשה "פלמ"ח צובה". הקיבוץ שוכן בגובה של כ-737 מטר מעל פני הים ומונה היום כ-650 תושבים. באזור הקיבוץ ניתן למצוא את מעיין עין צובה ונקבה באורך של כ-50 מטר, וכן את קיפצובה – פארק השעשועים המפורסם לילדים.

למעבר למקטע 28 - מקיבוץ צובה למושב מסילת ציון » 

מפת מסלול קטע מספר 20: מקיבוץ צובה לצור הדסה

למיטיבי לכת

מפה טופוגרפית של אזור המסלול באתר עמוד ענן ››

תגיות

מדברים על קטע מספר 20: מקיבוץ צובה לצור הדסה

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על קטע מספר 20: מקיבוץ צובה לצור הדסה?

פקל בשביל ישראל

עוד על שביל ישראל

מה עושים באזור קטע מספר 20: מקיבוץ צובה לצור הדסה

טוענים עבורך את המפה

אטרקציות מומלצות באזור קטע מספר 20: מקיבוץ צובה לצור הדסה

קארטינג ירושלים

בקניון לב תלפיות, שבירושלים, פועל מסלול קארטינג, בו תוכלו להכיר מקרוב את הספורט האתגרי ולה…

נקודות חן מומלצות באזור קטע מספר 20: מקיבוץ צובה לצור הדסה

שביל גלעד שליט

לא מזמן החליטו החברים של משפחת שליט, צבא גלעד שליט, על מיזם חדש: שביל גלעד שליט. מדובר על…

מאגר בית זית

אל מאגר בית זית כדאי להגיע אחרי גשמים, אז נחל שורק מנקז את מימיו אל המאגר והוא מתמלא מים…

עין לימון

עין לימון היפה, ששוכן באיזור ירושלים, נוח מאוד לביקור בזכות קרבתו לכביש והעובדה שבשעות הבו…

אתרי קמפינג וחניוני לילה מומלצים באזור קטע מספר 20: מקיבוץ צובה לצור הדסה

חאן הפינג'אן 

בישוב תקוע שבמזרח גוש עציון שוכן חאן הפינג'אן. החאן מציע לינה ואפשרות לקיים אירועים קטנים…

חאן ארץ המרדפים

פשוט לצאת לטבע פשוט להיות ביחד פשוט ונעים - חאן ארץ המרדפים אוהלים ממוזגים, פינות פרטיו…

חאן במדבר – ארץ ירוקה

בצפון ים המלח, על כביש 1, נמצאת פנינת נווה מדבר - חאן במדבר ארץ ירוקה, המתאים לאירוח זוגות…

מקומות לינה, צימרים ואירוח מומלצים באזור קטע מספר 20: מקיבוץ צובה לצור הדסה

כפר הנוקדים

בבקעת הקנאים שבמדבר יהודה, בין ערד למצדה - שוכן נווה מדבר מוריק ויפיפייה: כפר הנוקדים. בצל…

חאן ספינת המדבר

בואו להנות מחוויה מדברית הכוללת לינה באוהלים, חדרים ובונגלו בסגנון חושות בסיני

אברהם הוסטל תל אביב

בואו להרגיש כמו תיירים בתל אביב: במרכז העיר, במרחק שתי דקות הליכה משדרות רוטשילד, מחכה לכם…

מסלולים מומלצים באזור קטע מספר 20: מקיבוץ צובה לצור הדסה

נחל דולב ועין פירים

מתחילים בביקור במעיין קטן שנובע אל חלל מערה גדול. ממשיכים לטיול יפה בערוץ נחל דולב היורד מ…

נחל חלילים ועינות תלם

נחל חלילים העירוני שוכן בין בתי מבשרת ציון בואכה כביש 1 העמוס, והוא מהוו ריאה ירוקה בלב הב…

מסעדות מומלצות באזור קטע מספר 20: מקיבוץ צובה לצור הדסה

קפה ליון

לקפה ליון באשדוד יש 3 סניפים בעיר, אחד מהם במרכז הקניות ביג. אז אם אתם רוצים לתת קפיצה קטנ…

סאנסט (Sunset BLVD Kitchen Bar)

סאנסט, דיינר ובר בסגנון אמריקאי, נמצא באחד מאזורי הבילוי המרכזיים של אשדוד, בשדרת מרטין בו…

מפגש חברים

ברובע ב' באשדוד נמצאת מסעדת מפגש חברים המציעה בשרים על האש לצד מנות בוכריות מתחלפות. המסעד…

איווה Aywa

כבר בכניסה למסעדה המרוקאית איווה תרגישו שנכנסתם לסיפורי אלף לילה ולילה. העיצוב, הריהוט, המ…

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

טוען מוצרים...

כתבות על מסלולי טיול

חיפושים פופולרים עבור מסלולי טיול

שווה קריאה

אירועי סוכות 2021