איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

קטע מספר 15: מחוף פולג לתל אביב

מאת: יניר יגל
| 17/10/2019
מפת גובה
קובץ KML לניווט סלולרי

שביל ישראל מצפון לדרום: מקטע 15 – מחוף פולג לתל אביב

יום הליכה מדהים בחופי ישראל המתחיל בחוף הים פולג ודרך שמורת הטבע ים פולג והגן הלאומי ים אפולוניה וחופי הים של הרצליה והאזור כולו ובסופו העיר תל אביב
 

 • דרגת קושי: קל | משך הטיול: 10 שעות | אורך המסלול המצטבר: 334 ק"מ

 • נקודות למילוי מים: מרינה הרצליה, חוף פולג, נתניה

 • נקודות להספקת אוכל: מרינה הרצליה, חוף פולג, נתניה

 • הטמנות: אין | לינה: תל אביב

 • נ.צ. התחלה: (184498,686387) / (32.27068,34.83346) חוף פולג

 • נ.צ. סיום: (179126,667481) / (32.10001,34.77724) נמל תל אביב


מתחילים את היום בחוף פולג.

מתחברים לסימון שביל ישראל בלבד ומתקדמים על חוף הים דרומה, כשבדרך חוצים את נחל פולג הנשפך לים ומשמאלנו רואים את מכון וינגייט.
 

מכון וינגייט הוא המרכז הלאומי לחינוך גופני ולספורט, ומתקיימים בו שלל מסלולי לימודים, הכשרות ופעילויות של ספורטאים ומדריכי ספורט. המכון נקרא על שם אורד צ'ארלס וינגייט, קצין בריטי ששירת בארץ ישראל בזמן המנדט הבריטי, ועקב סיועו להתיישבות היהודית בארץ כונה "הידיד". וינגייט נהרג בעת התרסקות מטוס בהודו בשנת 1944, ובשנת 1957 הוקם המכון ונקרא על שמו.


לאחר כ-2.7 ק"מ פונים שמאלה ומתחילים בעלייה קלה של כ-170 מטר מהחוף אל ראש המצוק. בסיום העלייה מגיעים לפיצול שבילים: סימון שביל ישראל בלבד וסימון אדום.

פונים ימינה אל הסימון האדום וממשיכים על המצוק במגמה של עליות וירידות קלות, כשבדרך עוברים בכמה פיצולי שבילים עם הסימון הכחול והירוק, אך ממשיכים עם הסימון האדום. לאחר כ-2.3 ק"מ מגיעים לפיצול שבילים: סימון אדום וסימון שביל ישראל בלבד. נפרדים מהסימון האדום וממשיכים עם סימון שביל ישראל בלבד על שפת המצוק, כשמשמאלנו קיבוץ געש.
 

קיבוץ געש נוסד בשנת 1949 על ידי עולים מאזור דרום אמריקה. כיום עבר הקיבוץ הפרטה, והוא מונה כ-630 תושבים וחברים.


לאחר כ-670 מטר פונים ימינה אל ירידה מהמצוק, ולאחר כ-140 מטר מגיעים לחוף געש. פונים שמאלה וממשיכים על החוף בסימון שביל ישראל בלבד, ועוברים משמאלנו את קיבוץ שפיים והיישוב ארסוף על המצוק.

לאחר כ-2.2 ק"מ פונים שמאלה אל עלייה של כ-180 מטר בחזרה למצוק, ובסיומה פונים ימינה. ממשיכים ללכת בסימון שביל ישראל בלבד, כשמימיננו חולפים על פני הגן הלאומי אפולוניה.
 

גן לאומי אפולוניה נקרא גם תל ארשף. במקום נמצאו ממצאים ארכיאולוגים שהישנים בהם מתוארכים למאה השישית לפנה"ס, אך הממצא המרשים במקום זו היא מצודה צלבנית מהמאה ה-13 לספירה שצופה אל הים וסביבתו. 

 • פעילות בשעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-17:00 | שישי וערב חג: 8:00-16:00

 • פעילות בשעון חורף: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:00

 • ​מחיר הכניסה: מבוגר: 22 ₪ , ילד: 10 ₪ , אזרח ותיק: 11 ₪ | טלפון: 09-9550929


לאחר כ-2.5 ק"מ נכנסים לכפר שמריהו ומגיעים לצומת, כשמימיננו רחוב יגאל ידין.

בצומת פונים ימינה וממשיכים ברחוב יגאל ידין כ-570 מטר, עד שמגיעים לצומת נוסף. בצומת פונים ימינה ויורדים כ-250 מטר בחזרה אל חוף הים. פונים שמאלה וממשיכים ללכת בסימון שביל ישראל בלבד על החוף הים, כאשר בדרך חולפים על פני חוף השרון, חוף זבולון, חוף אכדיה, חוף הנכים וחוף יורדי הים. לאחר כ-3 ק"מ מגיעים למרינה הרצליה.
 

המרינה בהרצליה הוקמה בשנת 1995, והיא משמשת כמרכז מסחרי תיירותי וספורטיבי. במקום ישנם מלונות, אזור מספנות, מסעדות וגלידריות טובות, את קניון ארנה וכן שובר גלים המשמש כטיילת פתוחה לציבור. מימין ומשמאל למרינה ניתן למצוא חופים נהדרים | למידע נוסף על נקודה קסומה בקצה שובר הגלים >>


ממשיכים בהליכה מהמרינה, ובדרך חולפים מימיננו על פני קניון. לאחר כ-800 מטר מגיעים ליציאה מהמרינה בחזרה אל חוף הים. ממשיכים בהליכה על החוף, כשבדרך חולפים על פני חוף הסירות וחוף הצוק, ולאחר כ-4.1 ק"מ מגיעים לתחילת הטיילת של תל אביב.

ממשיכים בטיילת בסימון שביל ישראל, כשמשמאלנו נמל התעופה שדה דב.
 

נמל התעופה שדה דב נקרא גם "נמל התעופה דב הוז", על שם סגן עיריית תל אביב, מחלוצי תחום טיסות האוויר בארץ, שנהרג בשנת 1940. השדה הוקם עוד בשנת 1938, בזמן המנדט הבריטי, על מנת לענות על הצורך במיקום שיאפשר טיסות בטוחות ליישוב היהודי בארץ, שכן נמל התעופה באזור לוד היה מוקף בכפרים ערביים שאיימו על בטיחות הנוסעים. כיום משמש שדה התעופה בעיקר לטיסות פנים ארציות לאילת, קריית שמונה וחיפה, ולטיסות פרטיות של מטוסים פרטיים.


לאחר כ-2.6 ק"מ מגיעים לגשר ווֹקוֹפ.
 

גשר ווֹקוֹפ (Wauchope) היה הגשר הראשון שנבנה מעל נחל הירקון באזור תל אביב, בשנת 1937. הגשר, שנקרא גם גשר רידינג, נבנה על מנת לקשר בין תחנת הכוח רידינג, שהייתה אז בתהליכי בנייה, לבין גדת הנחל הדרומית, לצורך פעולת בנייתה והחזקתה. כיום משמש הגשר כחלק מהטיילת בנמל תל אביב.


חוצים את נחל הירקון על הגשר ומגיעים לנמל תל אביב, כאן מסתיים היום.
 

למעבר למקטע 16 – מתל אביב לכפר סירקין >>

שביל ישראל מדרום לצפון: מקטע 32 – מתל אביב לחוף פולג

היום נלך לאורך חופי ישראל דרך מרינות, טיילות ושמורות הטבע: נתחיל בתל אביב, נעבור במרינה היפהפייה של הרצליה ומגיעים לנתניה ובדרך גן לאומי ים אפולוניה ושמורת ים פולג והרבה ים
 

 • דרגת קושי: קל | משך הטיול: 10 שעות | אורך המסלול המצטבר: 707.5 ק"מ

 • נקודות למילוי מים: מרינה הרצליה, חוף פולג, נתניה

 • נקודות להספקת אוכל: מרינה הרצליה, חוף פולג, נתניה

 • הטמנות: אין | לינה: חוף פולג

 • נ.צ. התחלה: (179126,667481) / (32.10001,34.77724) נמל תל אביב

 • נ.צ. סיום: (184498,686387) / (32.27068,34.83346) חוף פולג


מתחילים את היום בנמל תל אביב.

עולים על הטיילת משמאל לגשר התערוכה, מתחברים לסימון שביל ישראל, הולכים כ-330 מטר וחוצים את נחל הירקון במקום שבו הוא נשפך לים על גשר ווקף הגדול.
 

גשר ווֹקוֹפ היה הגשר הראשון שנבנה מעל נחל הירקון באזור תל אביב, בשנת 1937. הגשר, שנקרא גם גשר רידינג, נבנה על מנת לקשר בין תחנת הכוח רידינג שהייתה אז בתהליכי בנייה לבין גדת הנחל הדרומית, לצורך פעולת בנייתה והחזקתה. כיום משמש הגשר כחלק מהטיילת בנמל תל אביב.


מהגשר ממשיכים על הטיילת לכיוון צפון, עוברים ליד נמל התעופה שדה דב מימיננו.
 

נמל התעופה שדה דב נקרא גם "נמל התעופה דב הוז", על שם סגן עיריית תל אביב, מחלוצי תחום טיסות האוויר בארץ, שנהרג בשנת 1940. השדה הוקם עוד בשנת 1938, בזמן המנדט הבריטי, על מנת לענות על הצורך במיקום שיאפשר טיסות בטוחות ליישוב היהודי בארץ, שכן נמל התעופה באזור לוד היה מוקף בכפרים ערביים שאיימו על בטיחות הנוסעים. כיום משמש שדה התעופה בעיקר לטיסות פנים ארציות לאילת, קריית שמונה וחיפה, ולטיסות פרטיות של מטוסים פרטיים.


לאחר הליכה של כ-2.6 ק"מ מגיעים לנקודה שבה יורדים מהטיילת ומתחילים את ההליכה על החוף. חולפים בכמה חופים, בהם חוף הצוק וחוף הסירות, ולאחר כ-4.1 ק"מ מגיעים למרינה הרצליה.
 

המרינה בהרצליה הוקמה בשנת 1995, והיא משמשת כמרכז מסחרי תיירותי וספורטיבי. במקום ישנם מלונות, אזור מספנות, מסעדות וגלידריות טובות, את קניון ארנה וכן שובר גלים המשמש כטיילת פתוחה לציבור. מימין ומשמאל למרינה ניתן למצוא חופים נהדרים | למידע נוסף על נקודה קסומה בקצה שובר הגלים >>


ממשיכים כ-800 מטר על הכביש שממזרח למרינה ומתחברים לטיילת שנמשכת במקביל לים. ממשיכים בהליכה על הטיילת, חולפים ליד חוף יורדי הים, חוף הנכים, חוף אכדיה, חוף זבולון וחוף השרון משמאל, ולאחר כ-3 ק"מ פונים ימינה ועולים מהחוף בעלייה קלה במצוק כ-250 מטר לכיוון רחוב יגאל ידין.

ברחוב ידין פונים שמאלה וממשיכים כ-560 מטר, עד שמגיעים לרחוב גולדה מאיר. בצומת הרחובות פונים שמאלה אל רחוב גולדה מאיר וממשיכים ללכת עם סימון שביל ישראל כ-2.7 ק"מ, כשמשמאלנו הגן הלאומי אפולוניה, עד שמגיעים לירידה בחזרה אל חוף הים.
 

גן לאומי ים אפולוניה, שנקרא גם תל ארשף במקום נמצאו ממצאים ארכיאולוגים שהישנים בהם מתוארכים למאה השישית לפנה"ס, אך הממצא המרשים במקום זו היא מצודה צלבנית מהמאה ה-13 לספירה אשר מתצפתת על כל הים וסביבתו. 

 • שעות הפתיחה בשעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-17:00 | שישי וערבי חג: 8:00-16:00
 • שעות הפתיחה בשעון חורף: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי וערבי חג: 8:00-15:00
 • ​מחירי הכניסה: מבוגר: 22 ₪ , ילד: 10 ₪ , אזרח ותיק: 11 ₪ | טלפון: 09-9550929


כשמגיעים לחוף פונים ימינה לכיוון צפון וממשיכים בהליכה, ובדרך עוברים את הישוב ארסוף ושפיים מימיננו. לאחר כ-2.2 ק"מ מגיעים לחוף געש, שם השביל פונה ימינה בעלייה קלה מהחוף ולאחר כ-140 מטר פונה שמאלה בהליכה על שפת המצוק, כשמימיננו קיבוץ געש.
 

קיבוץ געש נוסד בשנת 1949 על ידי עולים מאזור דרום אמריקה, כיום הקיבוץ עבר הפרטה והוא מונה כ-630 תושבים וחברים.


לאחר הליכה של כ-670 מטר מתחברים לסימון האדום וממשיכים איתו על המצוק במגמת עליות וירידות. בדרך עוברים בכמה פיצולי שבילים עם הסימון הכחול, אך בכולם ממשיכים עם הסימון האדום, ולאחר כ-2.3 ק"מ מגיעים לפיצול שבילים: סימון אדום וסימון שביל ישראל. פונים שמאלה אל סימון שביל ישראל, ויורדים איתו בחזרה לחוף הים.

כשמגיעים לחוף פונים ימינה לכיוון צפון וממשיכים בהליכה, ובדרך חולפים ליד מכון וינגייט מימיננו ועוברים בחוף העירום ובחוף הירוק.
 

מכון וינגייט הוא המרכז הלאומי לחינוך גופני ולספורט, ומתקיימים בו שלל מסלולי לימודים, הכשרות ופעילויות של ספורטאים ומדריכי ספורט. המכון נקרא על שם אורד צ'ארלס וינגייט, קצין בריטי ששירת בארץ ישראל בזמן המנדט הבריטי, ועקב סיועו להתיישבות היהודית בארץ כונה "הידיד". וינגייט נהרג בעת התרסקות מטוס בהודו בשנת 1944, ובשנת 1957 הוקם המכון ונקרא על שמו.


לאחר הליכה של כ-2.7 ק"מ מגיעים לחוף פולג, שם מסתיים היום.
 

חוף פולג נמצא דרומית לנתניה באזור רמת פולג, ומתקיימות בו פעילויות ספורט ימי רבות, בהן בהן קיט סרפינג, אופנועי ים ממונעים ועוד. במקום ניתן למצוא גם מסעדות ושירותים שונים למתרחצים בחוף.


למעבר למקטע 33 – מחוף פולג לחדרה >>

מדברים על קטע מספר 15: מחוף פולג לתל אביב

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על קטע מספר 15: מחוף פולג לתל אביב?

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על מסלולי טיול

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור מסלולי טיול

שווה קריאה