חיכינו, חיכינו – הפריחה החלה ואתם יוצאים לטייל

החורף איחר לבוא אבל ייתכן והוא שיתף פעולה עם פרחי העונה הצצים ממש עכשיו, עם תחילת השנה האזרחית החדשה. לרגל המאורע המשמח ודיווחי הפריחה שלפתע שטפו אותנו, אנחנו מרכזים עבורכם את הפריחות הכי חמות והמסלולים בהם ניתן לפגוש אותם. זה הזמן לפרוח...
| 09/01/2014

איריס הסרגל – מתגייסים למענו

פריחת איריס הסרגל נמשכת עד תחילת פברואר. אם טרם נתקלתם בצמח הזה, אז עכשיו זה בדיוק הזמן לצאת ולחפש אותו מכמה סיבות. הראשונה, מדובר בצמח מיוחד ומקסים ייחודי לארצנו. הסיבה השנייה היא בגלל שמדובר באחד מהמינים האדומים (מינים הנמצאים בסכנת הכחדה) ורשות הטבע והגנים פועלת להצילו ומבקשת את עזרתכם. כל הפרטים כאן >>

אז היכן הוא נצפה: איריס הסרגל אוהב את ההר. הדיווח האחרון מראה על הימצאותו במצפור המוחרקה על הר הכרמל. עשרות פרטים מתחבאים להם והמחזה מדהים.

רקפת צנועה בנוף מקסים

הרקפת היא צמח פקעת, הנפוץ ביותר במזרח התיכון. בארץ אפשר למצוא אותו בגולן, בגליל, בשומרון וביהודה ובסדקי סלעים במדבר יהודה ובצפון הנגב. גדולתה של הרקפת היא לא רק ביכולת שלה להציץ מתחת לסלע, אלא גם בצניעותה, שכן פניה פונות מטה, אל האדמה. האגדות והסיפורים יכולים ללמד אתכם ואת ילדיכם על חשיבותה של צניעות ומחשבה נכונה. החיפוש אחר הרקפות תמיד מיוחד וכשמוצאים אותן לפתע, אי אפשר שלא לחייך.

אז היכן היא נצפתה: בדיווחים האחרונים נצפתה הרקפת בכרמל וברמות מנשה: במסלול נחל השופט, ומחצבות קדומים בכרמל. כמו כן, אתם יכולים לקחת את האתגר עליכם ולצאת לאחד מן המסלולים הנוספים באיזור ולדווח לנו.

נרקיס מצוי - קבלו את מלך הביצה

יום אחד חלה מלך הצפרדעים מחלה אנושה. לאחר בדיקות רבות הציע אחד הרופאים הקשישים כי הפתרון למחלתו הוא להריח פרח בעל ריח עז. אבל מלך הצפרדעים חי בביצה ושם לא פרחו פרחים. הלכו שליחי המלך לבקש מהפרחים השונים לבוא ולגור בביצה, כדי לרפא את המלך. מבין כל הפרחים, רק הנרקיס היה מוכן לבוא לסייע למלך להבריא ממחלתו ולהעתיק את מקום מגוריו לביצה. הריח המלך מבושמו של הנרקיס ולא חלפו שלושה ימים והנה הוא בריא לחלוטין. כאות תודה, הוריד המלך את הכתר מעל ראשו והניח אותו על ראשו של הנרקיס. ומאז גדל הנרקיס בביצה, כשכתר זהב על ראשו. התאהבתם בפרח? עכשיו בוא נגיד לכם היכן ניתן למצוא אותו.

אז היכן הוא נצפה: הדיווחים האחרונים מראים על הימצאותו של הפרח בשומרון ובשרון, באזור צור נתן וסלעית, בנגב וסביב המכתשים , נחל חצץ ובנחל כלח בכרמל.

כרכום חורפי – תבלין יקר במיוחד

הסוג כרכום נזכר בתנ"ך, כצמח בושם ובמשנה ובתלמוד כצמח תבלין ורפואה. מהפרח הפיקו חומר צבע, ששימש לצביעת מזון ואריגים ואף לצביעת גוף האישה. לכן, הפכה המלה כרכום לסמל לצבע הצהוב. מכאן הביטוי "נתכרכמו פניו", שמשמעו: פני האיש מביעות כעס. מצלקת הפרח של הכרכום מכינים את התבלין זעפרן. הזעפרן הוא התבלין היקר בעולם, שכן נדרשים 140 פרחים להפקה של גרם אחד של התבלין! יצירת התבלין נעשית רק בעבודה ידנית. עלות קילוגרם זעפרן היא כ-6,000$.

אז היכן הוא נצפה: הכרכום נצפה באזור השומרון (סלעית) וכן בנחל רקפת שעל הר הכרמל.

לכל דיווחי הפריחה

היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות ראשוניות של אירוס ארץ-ישראלי ובן חצב סתווני. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם!

תגובות

טוען תגובות...