כל הדרכים לטייל בשביל ישראל

השביל של המדינה הוא נחלתם של כל אוהבי הטבע. הדרך המפורסמת ביותר לטייל בו היא עם תרמיל על הגב, אבל זאת ממש לא הדרך היחידה. בין אם אתם תרמילאים, מבוגרים, מטיילים מתחילים או משפחות – כל אחד יכול למצוא את הדרך המתאימה לו לחוות את השביל של המדינה. כל האפשרויות לפניכם | מאת: עומר זיו
| 04/12/2016

תרמילאים סטייל: לאלו שרוצים את כל הציוד על הגב

טיול בשביל ישראל באופן תרמילאי הפך להיות אחד מן הטיולים של "אחרי צבא". יחד עם דרום אמריקה, אוסטרליה, הודו או נפאל גם השביל הוא כעת יעד מבוקש. בין אם אתם יוצאים לחודשיים מלאים או לכמה ימים בודדים, יש להתכונן בהתאם. ההכנה באה לידי ביטוי בתכנון ואיסוף מידע, רכישת ציוד טיולים ואביזרים בסיסי, אימון לרכישת כושר גופני בסיסי ומציאת שותפים לדרך. המכנה המשותף בכולם הוא כמובן ההליכה הארוכה, הלינה בשטח והחיבור הישיר לטבע בצורה הכי מלאה שיש.

חוגי הליכה: פריסת השביל למקטעים חד יומיים מאורגנים

חוגי הליכה בשביל ישראל הפכו בשנים האחרונות לנפוצים מאוד. מדובר במעין "פריסה לתשלומים" של השביל על פני תקופה ארוכה, שלפעמים אפילו מגיעה לכמה שנים. ההליכה יכולה להתבצע מצפון לדרום או להפך ומתרכזת ביום הליכה בודד בכל פעם. תדירות הטיולים משתנה מחוג לחוג, והם יכולים להתקיים בסופי שבוע או בימי חול. גם רמת הקושי תלויה בחוג שבו תבחרו, ואפשר להצטרך לחוג של מתחילים (עד 10 ק"מ במקטע) או למטיבי לכת (15-20 ק"מ למקטע). כשמדובר בחוג וקבוצה מאורגנים, אז מצטרף גם מדריך טיולים שללא ספק משדרג את החוויה.

יום טיול מתחיל בנסיעה לנקודה ההתחלה בהסעה מאורגנת. לאחר מכן מטיילים במסלול הטיול רגלית עד לנקודת הסיום. בטיול הבאה, נקודת הסיום תהיה לנקודת ההתחלה של המקטע החדש. כך, בהדרגה ובעקביות, מתקדמים עד הקילומטר האלף. כמה לוקח להשלים הכל אתם שואלים? ובכן, קרוב ל-4 שנים. שנת הטיולים מתחילה בסתיו ומסתיימת בשלהי האביב (בקיץ לא מטיילים).

יש לציין שההליכה במקטעים אינה אחידה ברמת הקושי ובאורך. מקטעי ההליכה בדרום שונים ממקטעי הצפון. רמת הקושי יכולה לנוע מקל ועד קשה ולעיתים אף מאתגרת במקטעים מסומיים. הצפון נגיש יותר ואילו בדרום הרבה פעמים עושים שימוש בהקפצות של רכבי שטח לנקודות ההתחלה או האיסוף.

בבואכם להרשמה לחוג הליכה מסוים מומלץ לבדוק מה הלך הרוח המאפיין אותו. לדוגמה: תהיינה קבוצות הליכה שלא יוותרו על מטר אחד מהשביל. לעומת זאת, יהיו חוגים שלא ימצאו עניין בהליכה של 15 ק"מ הדרך עפר לא מגוונת, ולכן יחסכו מהמטיילים את החלקים הנחשבים למשעממים.

חוג הליכה מאורגן יכלול: הסעה, מדריך, מלווה בנשק וחובש (לא בכל קבוצה) ותכנית שנתית עם תאריכים שנקבעים מראש. האוכל בטיולים אלו הוא על בסיס המטיילים בדרך כלל. אלו חלק מהחברות והארגונים המוצאים חוגי הליכה בארץ: מכון אבשלום, טיולים ואגדות, על השביל, ארץ הצבי ו-let's walk.

מיני שביל: לחלק את השביל לטרקים קצרים

אם אין לכם זמן כרגע לצאת לטייל בשביל בשלמותו, אבל מתחשק לכם לצאת להרפתקה של יותר מיום אחד, יש עוד אפשרות לקבל טעימה קטנה מהטרק של המדינה. ביקשנו ממחבר ערוץ למטייל בשביל, יניר יגל, לקחת את המקטעים שהוא הכי אוהב ולהרכיב מהם כמה מסלולים קצרים ושווים על השביל.


​צילום: עומר זיו

טיול ולימוד בשביל ישראל: הכירו את אלול בשביל

עמותת אלול בשביל הוקמה למחפשים שילוב מוצלח בין טיול, רוח ואנשים טובים. פעם בשנה, מדי חודש אלול, יוצאת קבוצה בת ארבעים מטיילים בגילאים 20-35 למסע מיוחד מדן שבצפון ועד הרי ירושלים בתוואי שביל ישראל. העמותה, שהוקמה ביוזמתם של אנשים צעירים ומכושרים בעיקר מירושלים, מושכת אליה גברים ונשים המתחילים מסע בנקודה אחת ומסיימים אותו כאשר הם מכירים קצת יותר טוב את עצמם. הנרשמים ל"אלול בשביל" יצאו אמנם לטיול ארוך הכולל חווית שטח המלווה בלוגיסטיקה מפוארת (לינה, בישול, חשמל ותאורה מדי ערב) אולם במקרה הזה, שביל ישראל הוא האמצעי ולא המטרה.

המטיילים והמטיילות יוצאים לדרך עם מחברת שביל אישית, שלתוכה הם ישזרו את החוויות, השאלות והתובנות שיצוצו במהלך המסע. כל יום יפגיש את המטיילים עם נושא אחד הקשור לחייהם כמו למשל: בית, משפחה, חזון אישי ועוד. כל יום הליכה כולל חבורתא, סדנא והרצאת ערב הקשורים לנושא היומי. אינטנסיבי אבל דעו שמדובר בחווית חיים.


טיול ולימוד בשביל ישראל | ​צילום: עומר זיו

נפגשים בשביל ישראל – מסע לזכר הנופלים

שביל ישראל הוא סיפורה של הארץ בה אנחנו חיים. זה כולל את הנוף אך גם את ההיסטוריה, החקלאות, הקיבוצים, המושבים, המיעוטים, המלחמות, האנדרטאות, סיפורי הגבורה והאנשים המרכיבים את הארץ הזאת. "נפגשים בשביל ישראל" הוא מסע לזכר חללי מערכות ישראל ופעולות הטרור. ביסודו הוא מסע זכרון לזכר סמ"ר אבי אופנר ו-72 החיילים שנפלו באסון המסוקים בשנת 1997.

ההולכים במסגרת הפרוייקט יפגשו מגוון אוכלוסיות וישאלו שאלות הנוגעות לעתיד החברה הישראלית. גם פה, אין מדובר רק בחוויה בטבע. המסע הוא מפגש והזדמנות ליצירת דיאלוג, ולהכרת המורשת והעשייה בארצנו באמצעות אנשים, מקומות וקהילות לאורך השביל.

נפגשים בשביל ישראל מופעל ברובו על ידי מתנדבים, והמטיילים בו מתבקשים לשלם תשלום סמלי בלבד.

 


הכתבה באדיבות המדריך עומר זיו. רוצים לטייל או להתייעץ עם עומר? היכנסו לעמוד שלו בטיולי >>

תגובות

טוען תגובות...