על קצה השביל

שביל ישראל נחנך בשנת 1995 והוא מתחיל בדן ומגיע עד אילת. אורכו כאלף קילומטרים והוא מורכב מחיבור מסלולים קיימים העוברים בין יערות, מעיינות, הרים, נחלים, מדבריות, אתרים היסטוריים, ישובים וחופים. אז איך תזהו אותו? פשוט מאוד – צריך לעקוב אחרי סימון השבילים כתום, כחול ולבן. 

תראו איך הטיול המדהים הזה נראה בדקה:

איך מטיילים בשביל ומתי

הליכה רצופה של כל השביל לוקחת כחודשיים. מתחילים בתל דן לאורך רמות נפתלי, עולים לפסגות הר מירון, יורדים לכנרת, ממשיכים לעמק יזרעאל, חיפה והכרמל. משם לאורך החוף עד תל-אביב ואז חוזרים למרכז הארץ ומתחילים להדרים. מודיעין, לטרון, הרי יהודה, השפלה, רכסי הנגב, המכתשים, מצפה רמון, הערבה, הרי אילת ולבסוף מפרץ ים סוף. כמובן שאפשר להתחיל מהדרום ולסיים בצפון. בכל מקרה חשוב לדעת שמתווה השביל משתנה כל הזמן ולכן חשוב לעקוב אחרי השינויים והמסלולים. 

אז מתי כדאי לצאת לדרך? אם אתם מתחילים בצפון, מומלץ להתחיל בספטמבר ולסיים בנובמבר ואם בחרתם להתחיל בדרום, אז כדאי להתחיל במרץ ולסיים במאי. לא משנה מאיפה תתחילו את המסע, מומלץ לטייל משעות הבוקר המוקדמות ולעצור לפני רדת החשיכה ובשום מקרה – לא לטייל בחושך!

בנוסף חשוב לאסוף מידע, להצטייד במפות, ללכת רק בשבילים מסומנים, להצטייד במזון, לתכנן את מקומות הטמנת המים באזור שמדרום לערד, להתארגן על לינה ועל ציוד לטיולים.

למדריך מצולם בערוץ “חודש שביל ישראל: בטיולי, שעונה על כל השאלות » 

טובים החֵבר‘ה מהאחד | צילום: יניר יגל
טובים החֵבר‘ה מהאחד | צילום: יניר יגל

רוצים לצאת לטרק של המדינה בקבוצה

גם אתם רוצים לעשות את שביל ישראל, אבל אין לכם אפשרות או רצון לעשות פאוזה בחיים ולצאת למסע ארוך ובטח לא לבד. אז מסתבר שיש קבוצות הליכה, שמציעות להשלים את המשימה דרך טיולים יומיים, כל אחד מהם הוא מקטע מהמסלול. קבלו את המדריכים והקבוצות שיוצאים לשביל ביחד ואוספים מקטעים עד להשלמת השביל:

החברה להגנת הטבע

החברה להגנת הטבע, שייסדה את השביל, מציעה טיולים לקהלי יעד מגוונים, בהדרכת מדריכי החברה להגנת הטבע, שהם המנוסים ביותר בתחומם ובעלי היכרות מעמיקה עם המסלולים והשטח. המסלולים מתאימים למיטיבי לכת מעל גיל 18 והם חד פעמיים (כלומר אינם חלק מחוג הליכה). למידע נוסף על הטיולים עם החברה להגנת הטבע » 

Let’s Walk

עומר זיו, מורה דרך מוסמך, הקים את מועדון המטיילים Let’s Walk, המציע חוגי הליכה בשביל ישראל. פעם בשלושה שבועות או פעם בחודש, תלוי בקבוצה אליה נרשמים, יוצאים לטיול חד יומי של 16-18 ק”מ. כך צועדים במקטעים שונים מהשביל. אפשר לצאת לטיול חד פעמי או להרשם ל-12 טיולים, כולם בדרגת קושי למיטיבי לכת ובקבוצות גיל מעורבות. למידע נוסף על הטיולים עם Let’s Walk » 

מכון אבשלום

למכון אבשלום יש תוכנית לקבוצות מטיילים, שחוצות את הארץ לאורכה ולרוחבה, בשתי דרגות קושי. באחת צועדים בכל פעם רק 10 ק”מ ובשניה צועדים בין 15 ל-17 ק”מ ביום. המתמידים יכולים לעשות את כל השביל תוך 5 שנים. כל הסיורים כוללים הדרכה המשלבת גיאוגרפיה, טבע, היסטוריה, חברה ונושאים נוספים. למידע נוסף על הטיולים עם מכון אבשלום » 

טיולים ואגדות

חברת טיולים ואגדות חילקה את השביל ל-75 מקטעים בדרגת קושי סבירה ומציעה תוכנית טיולים למספר מקטעים או טיולים בודדים. בכל מקרה אף טיול לא מצריך לינת שטח ובין מקטע למקטע יש הפסקה של שבועיים-שלושה שבועות. למידע נוסף על הטיולים עם טיולים ואגדות »

על השביל

אחת לחודש יוצאות קבוצות המטיילים של חברת על השביל למקטעים באורך של בין 10 ק”מ ל-16 ק”מ, המתאימים למיטיבי לכת. לכל מקטע יש נושא וחידת איש מסתורין המלווה את הטיול של אותו יום ברמזים עד לפתרון החידה. מי שמעוניין לסיים את כל השביל צריך לקחת בחשבון שההליכה מתפרשת על פני 5 שנים. לחילופין אפשר לעשות בשנה אחת את מסלול המיטב של שביל ישראל. למידע נוסף על הטיולים עם על השביל »

ארץ הצבי

למורה הדרך צביקה פרץ, בעל החברה ארץ הצבי, יש קבוצות הליכה למיטיבי לכת בשביל ישראל היוצאות לטיולים בהיקף של יום-יומיים וכוללים התייחסות להיסטוריה, לארכיאולוגיה ולבוטניקה שנמצאים על השביל. בנוסף הוא מציע קבוצות הליכה למטיילים שאין להם יכולת הליכה גבוהה ויכולים לצעוד בין 6 ל-12 ק”מ בכל פעם. הטיולים במסלול הזה יוצאים אחת לארבעה שבועות. למידע נוסף על הטיולים עם ארץ הצבי »

בית ספר שדה כפר עציון

“שביל של יום” היא תוכנית הליכה יומית בשביל ישראל שמציע בית ספר שדה כפר עציון. כל שנה מתקיימים 13 ימי טיול, תשעה מהם טיולים חד-יומיים ועוד שני טיולים של יומיים. תוך 5 שנים תוכלו לסיים את כל השביל. בכל טיול הולכים בין 11 ל-18 ק”מ ביום. אפשר גם להרשם לטיול בודד. למידע נוסף על הטיולים עם בית ספר שדה כפר עציון » 

נפגשים בשביל ישראל

המסע “נפגשים בשביל ישראל” יוצא לזכרו של סמ”ר אבי אופנר ו-72 החברים שלו שנפלו באסון המסוקים בשאר ישוב ולזכר כל חללי מערכות ישראל ונפגעי הטרור. לא מדובר רק על טיול, אלא על מסע המשלב דיונים ושיחות על החברה הישראלית ועל המורשת היהודית.

כל יום מתחיל בטקס, במהלך היום עוצרים לשעת לימוד, מידי פעם עוצרים בישובים ובמקומות בהם נפגשים עם אנשים, שמספרים על המקום. את היום מסיימים בפגישות אישיות. במהלך המסע מציינים אירועים מיוחדים כמו פורים ויום ירושלים. אפשר להרשם למסע כולו, למסע של עד 30 יום בלי בנגב או 30 יום עם הנגב. למידע נוסף על הטיולים עם נפגשים בשביל ישראל » 

אלול בשביל

עמותת אלול בשביל מוציאה פעם בשנה, בחודש אלול, קבוצה בת ארבעים מטיילים בגילאים 20-35 למסע מדן שבצפון ועד הרי ירושלים בתוואי שביל ישראל. הטיול כולל חווית שטח המלווה בלוגיסטיקה מפוארת (לינה, בישול, חשמל ותאורה מדי ערב) אולם במקרה הזה, שביל ישראל הוא האמצעי ולא המטרה.

המטיילים והמטיילות יוצאים לדרך עם מחברת שביל אישית, בה הם מעלים את החוויות, השאלות והתובנות שצצים במהלך המסע. כל יום מפגיש את המטיילים עם נושא אחד הקשור לחייהם כמו בית, משפחה וחזון אישי. בכל יום יש גם סדנא והרצאת ערב הקשורים לנושא היומי. לעמוד הפייסבוק של אלול בשביל » 


טיול ולימוד בשביל ישראל | ​צילום: עומר זיו

מחפשים שותפים לטיול על שביל ישראל 

עשיתם שיעורי בית, אספתם מידע ויש לכם ממש חשק לשים תרמיל על הגב ולצאת כבר לדרך, אבל הייתם שמחים למצוא פרטנרים למסע. אל דאגה – אתם לא לבד. אספנו בשבילכם את האתרים המציעים חיבור בין שותפים:

Walk About Love

צוות המסע של Walk About Love מארגן פעמיים בשנה קבוצות שיוצאות יחד לעשות את שביל ישראל כולו. מצד אחד צועדים יחד 68 יום לפי תוכנית מסודרת ומסלול יומי שתוכנן מראש ומגיעים כל יום לאותו חניון לילה, מצד שני כל אחד צועד בקצב שלו ואחראי למלא את המטלות, שמתחלקות בין כל המטיילים, כמו הכנת ארוחות, הבערת מדורה וסידור ציוד בחניון.  לאתר Walk About Love »

הרעיון נחמד, אבל אתם לא רוצים לטייל בקבוצה אלא עם פרטנר אחד או שניים? תוכלו להעזר ב-Walk About Love גם למציאת השותפים.  לקבוצת הפייסבוק של Walk About Love » 

Hike 

חיפוש שותפים הוא משימה לא פשוטה. לא מספיק שני אנשים שרוצים לחוות חוויה מיוחדת, אלא אנשים שמשדרים על אותו גל ויעזרו אחד לשני באמצע הדרך. יש כאלה המסתפקים בשותפים למספר ימים בלבד, אחרים מחפשים שותפים בני אותו גיל, שותפים למקטעים. לא חסרים סוגי שותפים. תוכלו לנסות את מזלכם בפורום Hikeלפורום Hike » 

פורום שביל ישראל

בפורום שביל ישראל תוכלו לחפש שותפים לשביל ברצף, במקטעים וגם שותפים להטמנות מים. לפורום שביל ישראל » 

קבוצות פייסבוק לשביל ישראל

בפייסבוק יש לא מעט קבוצות בהן אפשר למצוא שותפים, עזרה ועדכונים מהשטח, להלן הרשימה:

לערוץ “חודש שביל ישראל” בטיולי, עם עוד המון המלצות, כתבות ופעילויות »