מתכננים לצאת לשביל ישראל? לכל ההכנות, המפות והציוד לטיול בשביל ישראל כדאי להוסיף רשימה של כמה מקומות שווים לעצור בהם לקפה. הכוונה לאותן נקודות במקטע השביל, שכשפותחים את הגזייה ומעלים את הפינג'אן עם המים, זה מרגיש לכם נכון לעשות הפסקה ולתת לזמן לחלוף בשלווה עד לרתיחה.

אלה המקומות בשביל ישראל שריח ארומת הקפה העולה באפכם מעצימה את חווית הטרק של המדינה, מרוממת את הלב והופכת את המשך המסע לטוב יותר. יש הרבה נקודות קפה טובות על שביל ישראל עצמו או בקרבתו ולא נוכל למנות את כולן, אז בחרנו 10 מקומות מיוחדים מול הנוף המרהיב לגמוע את המשקה החם, מהצפון לדרום:

1. השביל הזה מתחיל כאן: מקטע 2 - מתל חי לרמות נפתלי 

זהו היום הראשון למי שמתחיל את השביל החל מספטמבר 2021 וככזה, הוא מלא בהתרגשות ואדרנלין כך שהגוף שלכם דוחף קדימה בכול הכוח. הליכה של כ-22 ק"מ ברמת קושי בינונית עד קשה לפניכם.

בדרך תעברו בלא מעט נקודות תצפית יפהפיות ותוכלו ולהתפעל מהנוף המשגע בשמורת מצוקי רמים ומצפה יואל פרל הפורש בפניכם את עמק החולה. בנחל קדש תמצאו את עצמכם צועדים בתוך קניון מצוקים תלול, תרדו מדרגות סלע ותטפסו או תקפצו בין בולדרים, תוך כדי שימוש בסולמות.

נקודת קפה: בתוך נחל קדש תגיעו לנקודה בה צריך לטפס בסולמות ממתכת, שחוברו לסלע ותגיעו למצוק אבן שטוח תחת צל העצים. על אחת האבנים תמצאו את סימון שביל ישראל. כאן מומלץ לעצור לקפה טוב, להתיישב על קצה המצוק ולהביט סביבכם. עברתם כברת דרך לא פשוטה ליום הראשון וזו נקודה טובה לעצור, לפרגן לעצמכם ולתת לגוף כמה דקות לנוח. 

פינת קפה בנחל קדש | צילום: אפרת בן חמו

הפסקת קפה בנחל קדש | צילום: אפרת בן חמו

2. זמן למשחקי אותיות: מקטע 3 – ממושב רמות נפתלי לקיבוץ ברעם

את הבוקר תפתחו בתצפית מרהיבה בקרן נפתלי, התכוננו ל-25 ק"מ ברמת קושי בינונית עד קשה. תצעדו בנחל דישון הגדול, שבנחלי הגליל העליון המציע נופים מדהימים. תוכלו ליהנות מטבע פראי שעוטף את המסלול, לפגוש בו מעיינות מים זורמים, לעצור ליד אחת מבריכות המים המרשימות בעונה ולשכשך בהן רגליים. 

נקודת קפה: בהליכה על השביל בנחל דישון תוכלו להבחין למטה בערוץ הנחל במספר בריכות ומפלון קטן הנקראים גב שונדי (משחק אותיות של המילה דישון). אחרי הירידה אליהם בשביל צר וטבילה במים מומלץ להכין קפה תחת העצים באזור המוצל של הבריכה.

גב שונדי - מקום שווה לעצירת קפה | ציום: אפרת בן חמו

גב שונדי - מקום שווה לעצירת קפה | ציום: אפרת בן חמו

3. הכי גבוה שנלך: מקטע 4 – מקיבוץ ברעם לחניון נחל עמוד

את רוב המקטע תלכו במגמת עליה. קחו את הזמן וטפסו לאט את 23 הק"מ המוגדרים ברמת קושי בינונית עד קשה. זה לא קל עם כל הציוד על הגב, אבל שווה את הטיפוס לשביל סובב פסגת הר מירון. ההר נמצא בגובה של כ-1,200 מטר, הגבוה בפסגות הארץ, למעט החרמון כמובן. רוב השביל מוצל ובין העצים תוכלו לגלות מידי פעם את הנוף.

נקודת קפה: תוכלו לעצור במצפה הלבנון בשביל סובב הר מירון. אחרי העליה הארוכה מקיבוץ ברעם, הדרך הופכת לשטוחה עם נוף עוצר נשימה. פנקו את עצמכם בעצירה ארוכה לארוחת צהריים בצל עם רוח קרירה שמנשבת לה. סיימו את הארוחה עם קפה, שמשאיר טעם מתוק בפה ומתדלק באנרגיה חדשה להמשך ההליכה.

מצפה הלבנון, נקודה עצירה שווה להפסקת צהריים | צילום: אפרת בן חמו

מצפה הלבנון, נקודה עצירה שווה להפסקת צהריים | צילום: אפרת בן חמו

4. תעלומת החללית: מקטע 7 – מכנרת מושבה לכפר קיש 

את הבוקר התחילו בהליכה נינוחה ומהנה בנהר הירדן, שבו תוכלו למצוא זולה מוצלת לארוחת בוקר טובה על שפת הנהר. משם המשיכו בהליכה של 25 ק"מ של המקטע, המוגדרים ברמת קושי בינונית עד קשה. הטיפוס מתחיל בנחל יבניאל והופך לקשה עד מצפה אלות.

נקודת קפה: במבנה "החללית" שנמצאת במצפה אלות ממנו נשקפת תצפית מרהיבה על הכנרת, עמק הירדן ורמת הגולן. אחרי שתכינו את הקפה, עלו לתצפית נוספת מ"החללית", שנותנת תחושה אחרת על מבנה הברזלים מול הנוף הפתוח. נראה כאילו מישהו מזמן הנחית כאן חללית ושכח לחזור לקחת אותה. לא חייבים לטפס מעלה אם לא מרגישים בטוח. הנוף יפה גם מלמטה.

החללית עם הנוף הנפרס לכנרת | צילום: אפרת בן חמו

ה"חללית" עם הנוף הנפרס לכנרת | צילום: אפרת בן חמו

5. נופים קסומים: מקטע 10 – מאלון הגליל לקיבוץ יגור 

יום רצוף בנופים קסומים מצפה לכם לאורך 24 הק"מ של המקטע ברמת קושי בינונית. זהו יום של רוגע בו נחצה את יער ציפורי ואת הנחל האיתן, שעובר בו כל ימות השנה, אליהן מצטרפות פינות טבע יפהפיות בעין יבקע ובתחנת הנזירים העתיקה והקסומה, שלוקחת אותנו אחורה במנהרת הזמן.

נקודת קפה: בפנינה של המקטע – עין יבקע. ככל שתקדימו להגיע תוכלו ליהנות מהשקט לצד מים שקופים ונפלאים לשחיה או להשתכשכות. אחרי שנרטבתם, זה הזמן להכין קפה חם של בוקר באזור הנחל המוצל. רחש זרימת הנחל העדין ישרה עליכם אווירת נינוחות ושלווה.

פינת קפה בעין יבקע המוצל | צילום: אפרת בן חמו

הפסקת קפה בעין יבקע המוצל | צילום: אפרת בן חמו

6. נוף פנורמי לים: מקטע 11 – מקיבוץ יגור לעין הוד 

מקטע הליכה שאי אפשר לא לאהוב אותו או להתרשם ממנו. הנוף הנגלה מסביב על שפלת הכרמל והים התיכון עוצר נשימה. זהו יום הליכה אתגרי של כ-21 ק"מ ברמת קושי הנחשבת קשה. תצעדו על הר הכרמל, עוספיא, נחל אורן, מערת אצבע – אליה שווה להיכנס עם פנסים, וכפר האמנים המטופח בעין הוד.

נקודת קפה: אחרי שהמשכתם בטיפוס ממערת אצבע, תמצאו פינת תצפית מגניבה המשקיפה על הים. היא מוקפת צמחיה ויש בה סלעים מוצלים, שתוכלו לשבת עליהם ולצפות על הים. ביננו, אין כמו הפסקת קפה עם תוספת של נוף פנומנלי אחרי טיפוס ארוך.

הפסקת קפה עם נוף לים | צילום: אפרת בן חמו

הפסקת קפה עם נוף לים | צילום: אפרת בן חמו

7. בצל התאנה: מקטע 21 – מצור הדסה לנתיב הל''ה 

את 16 הק"מ של המקטע ברמת קושי בינונית עד קשה קוטע מטע מרשים של עצי וושינגטוניה גבוהים בדרך לעין מטע. המשך המסלול ייקח אתכם למעיינות עין מטע ועין תנור, אותם עוטפת המון צמחייה פראית מסביב. המשיכו בהליכה בדרך עתיקה ובמגמת ירידה בנוף ירוק, מוצל ופסטורלי, לצד גפנים ומטעים שונים עד נתיב הל"ה

נקודת קפה: עין מטע. המלצה שלנו, הכינו קפה בבריכה הקטנה והרדודה, תחת עץ התאנה הענקי, הנותן את צילו על הבריכה. תוכלו לנוח לצד הבריכה או להסתובב בנחת עם כוס הקפה, בחורבה הצמודה לה ובמטע עצי הוושינגטוניה היפהפיה.

דמיינו את עצמכם עוצרים כאן להפסקת קפה | צילום: אפרת בן חמו

דמיינו את עצמכם עוצרים כאן להפסקת קפה | צילום: אפרת בן חמו

8. הפתעה במדבר: מקטע 31 – מהמכתש הקטן לחניון מפעל אורון 

יום פשוט מדהים של 21 ק"מ ברמת קושי בינונית, המתחיל במפגש עתיקות במצד צפיר וממשיך בסדקי ימין ובמפגש עם נחל חתירה, ממנו מטפסים למעלה פלמ"ח. נבקר גם בעין ירקעם לטבילה מרעננת ומנוחה טובה, כי מצפה לנו טיפוס קשה בהמשך לסנפיר הגדול וירידה ממנו עד חניון הלילה במפעל אורון.

נקודת קפה: בעין ירקעם. מצאו לכם את פינת הצל שלכם. אם תשאלו אותנו, כל פינה שיש בה צל תתאים, כי אנחנו במדבר. את הפינה המוצלת שלה מצאה בן חמו בתוך אחד הסלעים המשקיפים על המים. זה המקום להכין קפה, להישען על הסלע וליהנות מהטבע סביבכם.

תראו איזו שלווה לקפה בעין ירקעם | צילום: אפרת בן חמו

תראו איזו שלווה לקפה בעין ירקעם | צילום: אפרת בן חמו

9. טפסו אל גב הגמל: מקטע 35 – מחניון נחל חווה למצפה רמון

יום המתחיל בגבי חווה וטבילה מהנה במימיו הקרירים. לפניכם הליכה ארוכה של כ-27 ק"מ ברמת קושי בינונית. ממשיכים בהליכה אתגרית בנחל חווה ובהליכה מהנה עם תצפיות לאורכו של מצוק מכתש רמון. את היום מסיימים בתצפית הר גמל, שגם פותחת את המקטע של יום המחרת.

נקודת קפה: לתצפית הר גמל במצפה רמון שווה להגיע בשקיעה. אם הגעתם מוקדם למצפה רמון תוכלו להתקלח, לנוח ולעלות לתצפית לקראת השקיעה, להכין קפה מהביל בניחותא וליהנות מתצפית על כל מכתש רמון הנצבע בצבעי השקיעה. אל תשכחו להצטייד גם בבגד חם - הרוח נושבת וקר שם למעלה בכל עונות השנה.

ההר שנראה כמו גמל | צילום: אפרת בן חמו

ההר שנראה כמו גמל | צילום: אפרת בן חמו

10. אחרון חביב: מקטע 46 – מחניון הר יהורם לאילת 

זהו היום האחרון בשביל והוא יום מרהיב ביופיו. בסך הכל יום של 14 ק"מ ברמת קושי בינונית. תהלכו באחד הנחלים היפים בארץ – נחל גשרון. תטיילו בערוץ קניון מרשים ותטפסו על הר צפחות. זה המקטע לחוות את החולות הצבעוניים של הרי אילת. סיום היום בבית ספר שדה אילת, נקודת סיום שביל ישראל למגיעים מהצפון.

נקודת קפה: זה היום האחרון על השביל ואין יותר עוצמתי מלפתוח אותו בזריחה בהר יואש עם קפה אחרון של בוקר על שביל ישראל. זה המקום למלא את כוס הקפה ולשתות לכבודכם, עוד כמה קילומטרים תסיימו את השביל באילת וזה יקרה מהר.

עיצרו לדקה בנוף הזריחה המשגע הזה, תחייכו, תצרחו, תקפצו או מה שעושה לכם את זה ותהנו מהרגע המיוחד הזה שלכם - עשיתם את זה, צעדתם את שביל ישראל. זה קפה מסכם של הישג, כל הכבוד!

קפה אחרון בזריחה בהר יואש | צילום: אפרת בן חמו

קפה אחרון בזריחה בהר יואש | צילום: אפרת בן חמו

ואיזה נקודות קפה אתם אוהבים במיוחד על השביל? ספרו לנו בתגובות!

לכל המידע והמלצות נוספות בפורטל שביל ישראל »