ליד קריית שמונה: מים, מים ועוד מים

בשבילכם זו רק קפיצה קטנה מהבית, אבל הטיול בשמורת נחל שניר הוא אחד מהמיוחדים ביותר בשביל השביליסטים שמטיילים בשביל בשלמותו. בשביל אלו שהולכים בו מצפון לדרום - זו השמורה הראשונה שהם פוגשים בדרך, ובשביל ההולכים מדרום לצפון, היא האחרונה שהם פוגשים לפני שהם מסיימים את מסע אלף הקילומטרים.

אבל אתכם השמורה הזאת תרגש מסיבות אחרות לגמרי,ולא פחות טובות: ג'ונגל ישראלי אמיתי ומלא במים! בשמורה היפהפייה הזאת תמצאו כמה מסלולים, מהקצרצר והקליל שיוביל אתכם היישר אל בריכות השכשוך, דרך הבינוני שיוביל אתכם למסע פסטורלי לאורך גדת הנחל, ועד הארוך שייקח אתכם להרפתקה פראית שכולה הליכה במים! ברור לכם על איזה מהם אנחנו ממליצים, נכון?

בריכה בנחל שניר | צילום: טל ישראל

ליד עתלית: ד"ש מהאדם הקדמון

ממש ליד חוף הים של עתלית מחכה לכם טיול אחד, שמורכב מכמה מסלולולנים - והרבה התחלות חדשות. את הטיול שלכם תתחילו במערת אצבע המרתקת, בטיול שייקח אתכם להליכה יפהפייה בחורש הים תיכוני של הכרמל, עם תצפית יפה על שפלת הכרמל והים התיכון והשיא: ביקור במערה פרהיסטורית, ששתזמין אתכם לדרוך ממש במקום שהיה פעם הסלון של האדם הקדמון!

אחרי שתקבלו טעימה מההתחלה של המין האנושי, תוכלו לקבל טעימה מעוד התחלה חדשה היסטורית, אבל קצת יותר קרובה לימינו במחנה המעפילים עתלית, שבו תשמעו את הסיפור המפורסם על הבריחה ממנו. לסיום תקנחו בעלייה קצקרה לחורבת קרתה - מבצר צלבני קדום ויפה, שממנו תוכלו ליהנות מתצפית מקסימה לעבר עתלית ומבצר עתלית היפהפה.


מערת אצבע | צילום: יוחאי כורם

בין חדרה לנתניה: צבים, ציפורים וחוף מקסים נחל אלכסנדר

את הפס הכחול קיבל הסימון של שביל ישראל מרצועת החוף הארוכה והיפהפייה שהוא עובר לאורכה. ואל הים, תוכלו לזרום כמו כל הנחלים, יחד עם נחל אלכסנדר, שנמצא במרחק נסיעה קצרצר גם מחדרה וגם מנתניה. את הטיול תתחילו בגשר הצבים, וכבר על ההתחלה מחכה לכם הפתעה: מפגש מדליק עם הצבים הרכים, שעל שמם נקרא הגשר. השמורה היא מהמקומות הבודדים בארץ שבהם ניתן לראות את הצבים שנמצאים בסכנת הכחדה – לרוב שוחים במים או מתחרדנים על אחד הסלעים. צבים עם מראה מצחיק. 

אחר כך תמשיכו לאורך הנחל היפה, שבו תוכלו לראות ציפורי מים מיוחדות, ותגיעו אל חורבת סמרה, שממנה תזכו לתצפית יפהפייה. משם יוליך אתכם השביל לאחד מהחופים היפים בארץ – חוף בית ינאי, שבו אתם חייבים לעצור לטבילה בים. טיפ: אל תשכחו קרם הגנה, כובע וכמובן - מטקות!


נחל אלכסנדר | צילום: יוחאי כורם

ליד ראש העין: איפה שהירקון מתחיל

איזה כיף שהירקון מגיע ממש עד אליכם, אבל במקום שבו הוא מתחיל מחכה לכם קסם אינסופי. בגן לאומי ירקון-תל אפק תמצאו קצת מהכל: מצודה עתיקה ויפהפייה עם סיפור מרתק, תצפית מהממת על כל אזור מישור החוף, הליכה לאורך חלקו הנקי של הירקון ובעיקר - מרחבים אינסופיים של ירוק. תוכלו למצוא כאן של מסלולים קצרים וקלילים שמתאימים לכל המשפחה, כך שתוכלו לעשות אחד אחר בכל פעם שתגיעו - או לשלב בין כמה.

נקודת פיקניק שאסור לפספס - בריכת הנופרים: אולי הנקודה הכי פסטורלית שתמצאו כאן היא בריכה יפהפייה, שהיא תפאורה מושלמת לעצירת קפה קצרה או עצירת פיקניק ארוכה. מלבד קסם טבעי תמצאו כאן גם גאווה מקומית - הנופר הצהוב, צמח מים יפהפה שצומח רק בישראל, ומכסה את הבריכה כולה. אמנם הכניסה לבריכה אסורה, אבל אם תרצו להתרענן קצת עם טבילה במים, תוכלו לעשות את זה בבריכות השכשוך במתחם תל-אפק.


גן לאומי ירקון-תל אפק | צילום: דורון ניסים


עוד כמה דברים שיעניינו אותך: